Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
17 декември 2019
Мислења
1.823
Поени од реакции
3.192
Ne znam dali e za tuka prasanjeto, megjutoa sakam da prasam kako da isecam del od jutub video 20-30 sekundi? videovo e 2,5 saata mene mi se bitni samo 30tina sekundi.. Btw ne e moe videoto..
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.223
Поени од реакции
10.794
Не можам да го стартувам стариот лаптоп или цркнал или е до полначот нешто проблем. До вчера си работеше сосем ок, сега наеднаш не сака да уклучи, а баш ми е битно за материјали некои. Што да правам, кај да го носам на сервис?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.765
Не можам да го стартувам стариот лаптоп или цркнал или е до полначот нешто проблем. До вчера си работеше сосем ок, сега наеднаш не сака да уклучи, а баш ми е битно за материјали некои. Што да правам, кај да го носам на сервис?
Баг компјутери
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Не можам да го стартувам стариот лаптоп или цркнал или е до полначот нешто проблем. До вчера си работеше сосем ок, сега наеднаш не сака да уклучи, а баш ми е битно за материјали некои. Што да правам, кај да го носам на сервис?
Пробај задржи го 40тина секунди и отпушти после тоа, може ќе ти се посреќи да се уклучи :)

Ако сакаш само да ги извадиш податоците, оди и купи си екстерна кутија за дискот од Анхоч/Сетек, најчесто лесно се отвора делот кај дискот и ова ти е најефтина варијанта (ако е стандарден ссд ете ти ги по 600 денари). Во сервис ќе ти земат 3-4 пати повеќе од тоа што ќе те кошта кутијата.

Ако си во делот на Карпош види тука, добар е, али последно пратив другар и му побара прилично висока цена. Ако живееш во делот на Кисела Вода пробај тука.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Да, постапката е таа, само најди го точниот модел на YouTube за да видиш каде е сместен хард дискот.
Бидејќи спомна дека е постар се надевам не е дискот M.2 (вакви се на поновите и треба поскапа кутија, плус поинаку личи).
1698615798614.png
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.595
Поени од реакции
21.476
Нов Леново лаптоп, не може да се бутне. Чаре?

20231104_175157.jpg

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.007
Поени од реакции
39.654
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.595
Поени од реакции
21.476
Најдов лек, инсталирав Мајкрософт на УСБ и упали.
 

12212112

17.04.2024
Член од
25 октомври 2023
Мислења
138
Поени од реакции
127
Решив да си го кажам проблемот тука, иако се уште не сум сигурен дали проблемот ми е софтверски или хардверски.

Пред некој час, сред користејќи го лаптопов (го купив пред неполни два месеца за доста евтина цена од нептун, од 27 000 на 17 500) ми се замрна сликата на екранот, а мауспадот (всушност стрелката) и тастатурата не работеа, како да беа исклучени. Проблемот го решив преку гаснење на лаптопот од копчето shut down. Истото ми се случи уште еднаш.
Друго нешто што приметувам, исто така, е дека кога задржувам некое копче (на пример „a“, backspace и сл.) компјутерот не го регистрира држењето одма, туку се чека цела секунда и отпосле почнува да пишува ааааааа (или да брише ако користам backspace) + брзината на пишување и бришење е доста спора и ненормална.

Па, ако знае некој нешто, ако некој има некоја теорија, нека ми пише.

Користам неактивиран Windows 10 (по инцидентиве, во долниот десен ќош немам веќе порака да го активирам системот, но сепак е неактивиран).
 

12212112

17.04.2024
Член од
25 октомври 2023
Мислења
138
Поени од реакции
127
Решив да си го кажам проблемот тука, иако се уште не сум сигурен дали проблемот ми е софтверски или хардверски.

Пред некој час, сред користејќи го лаптопов (го купив пред неполни два месеца за доста евтина цена од нептун, од 27 000 на 17 500) ми се замрна сликата на екранот, а мауспадот (всушност стрелката) и тастатурата не работеа, како да беа исклучени. Проблемот го решив преку гаснење на лаптопот од копчето shut down. Истото ми се случи уште еднаш.
Друго нешто што приметувам, исто така, е дека кога задржувам некое копче (на пример „a“, backspace и сл.) компјутерот не го регистрира држењето одма, туку се чека цела секунда и отпосле почнува да пишува ааааааа (или да брише ако користам backspace) + брзината на пишување и бришење е доста спора и ненормална.

Па, ако знае некој нешто, ако некој има некоја теорија, нека ми пише.

Користам неактивиран Windows 10 (по инцидентиве, во долниот десен ќош немам веќе порака да го активирам системот, но сепак е неактивиран).
Од кога го напишав ова, излегов надвор и се вратив дома, значи 4 часа разлика. Копчињата си работат како што треба, а во ќошот повторно се појави пораката за активирање на виндоус.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Од кога го напишав ова, излегов надвор и се вратив дома, значи 4 часа разлика. Копчињата си работат како што треба, а во ќошот повторно се појави пораката за активирање на виндоус.
Јас би преинсталирал Windows (симни инсталационо од официјална, немој од торенти), сите драјвери од официјална страна за твојот модел, и после активирај го според овие чекори. Голема е шансата дека имаш некој апдејт што те заебава, или пак несоодветен драјвер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom