Помош - сакам да градам!

Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Знае ли некој каква населба за живеење е Стопански двор?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Знае ли некој каква населба за живеење е Стопански двор?
Мирна, малечка, нова населба, не многу отсечена од централното градско подрачје. Помеѓу Ново Село и Волково, и иако не е којзнае колку инфраструктурно развиена, во близина ги имаш веќе постоечките објекти од Ново Село и Волково, и скоро се ти е на дофат на рака. На 5 минути од Стопански Двор, кај пругата помеѓу Ново Село и Волково е основното училиште од Ново Село. Алтернативно: има основно училиште и во Волково, само што тоа е малку подалеку. Во Ново Село има амбуланта, стоматолошка ординација има на самиот излез од Стопански Двор кон Волково, дополнително - постојат уште две стоматолошки ординации и две амбуланти во Волково, на само 5 минути возење (15-20 минути пеш). Во Волково има неколку поголеми маркети, плус и еден куп маалски продавнички и во Ново Село и во Волково. Спортската сала во Ново Село е исто така кај пругата помеѓу Ново Село и Волково, на само 5 минути пеш од Стопански Двор. Тука е и автобуската станица на која застануваат 22ка и 64ка. 22ката е доста честа линија - имаш автобуси на секои 5 минути, понекогаш дури и почесто од тоа. Плус, нема никаква индустрија во близина - сметај на тоа дека воздухот е далеку почист отколку во централното градско подрачје. Исто така, ја нема и бучавата од автомобилите - навистина мирно место.

Заборавив - во близина на Стопански Двор е и приклучокот за на обиколницата кон Тетово, кој се наоѓа над Волково, што значи - од таму можеш многу брзо да се приклучиш на автопатотите Скопје - Тетово или Скопје - Велес, притоа избегнувајќи го градскиот метеж. Според мене - совршен избор! (y)
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Знае ли некој каква населба за живеење е Стопански двор?
Јас живеам во Стопански, супер место, мирно, инфраструктура хмм, зависи за кој дел збориме, од ширинката лево е средено убаво се до црквата горе, сега ја средија клучката го асфалтираа патот убаво и право нагоре накај Галафарм е позабаталено, то ест до Галафарм има асфалт. Канализација има, струја, вода се што е потребно. Продавнички имаш на 5 минути, исто и автобуската е на толку, редовно 22 ка си поминува.
Има младеж ако си со деца ќе има со кого да се социјализираат и да играат надвор.
Не е лошо како и да е. :)
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Луѓе има ли некој да каже што се е потребно за да се направи спуштен плафон и колку одприлика би чинело тоа.Добро би било да ми препорачате и некој саглам мајстор за овие работи.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Јас живеам во Стопански, супер место, мирно, инфраструктура хмм, зависи за кој дел збориме, од ширинката лево е средено убаво се до црквата горе, сега ја средија клучката го асфалтираа патот убаво и право нагоре накај Галафарм е позабаталено, то ест до Галафарм има асфалт. Канализација има, струја, вода се што е потребно. Продавнички имаш на 5 минути, исто и автобуската е на толку, редовно 22 ка си поминува.
Има младеж ако си со деца ќе има со кого да се социјализираат и да играат надвор.
Не е лошо како и да е. :)
Па тука некаде околу Галафарм... фала на инфо...
 

@codeblock@

"Prediction is difficult, especially the future."
Член од
9 март 2014
Мислења
61
Поени од реакции
18
Здраво дечки ми треба помош.
Имам тавани на старата куќа со трска, е сега сакам на две соби да ги турнам тие тавани со трска бидејќи се потпукнати на неколку места и да ставам други. Се мислам помеѓу гипсени плочи или другата опција мислам дека било со абрид (ми рекоа се поставувало мрежа и готов малтер или така нешто). Ај од вас совет што би ме чинело поефтино да изберам, но ако не се работи за голема разлика што е подобра опција (за гипсените плочи слушам дека доста го сушат воздухот. Ви благодарам однапред на помошта.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво дечки ми треба помош.
Имам тавани на старата куќа со трска, е сега сакам на две соби да ги турнам тие тавани со трска бидејќи се потпукнати на неколку места и да ставам други. Се мислам помеѓу гипсени плочи или другата опција мислам дека било со абрид (ми рекоа се поставувало мрежа и готов малтер или така нешто). Ај од вас совет што би ме чинело поефтино да изберам, но ако не се работи за голема разлика што е подобра опција (за гипсените плочи слушам дека доста го сушат воздухот. Ви благодарам однапред на помошта.
Мене ако ме прашуваш најдобро е да поставиш Ал профили врз кои ќе поставиш стаклена волна, а сето тоа ќе го затвориш со гипс картон или ОСБ плоча. :)


Во однос на твоите понудени јас би одел со гипс картон:)
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Денес бев во општина Г.Петров да прашам како иде процедура за добивање дозвола за градење во Стопански двор. Од општината ми рекоа дека тој дел кај што ми е плацот, нема ДУП, дека е во процедура и го опфака мојот плац... ама сеуште не е готово. Можно е да биде готов до година или понатаму. Е сега прашањето ми е дали е можно да градам без таа дозвола? Кои се последиците доколку почнам така, и дали е можно да ме фатат?
Знам дека куките што се веке таму, пола имаат дозволи пола немаат...
Но како е најдобро да направам?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.226
Денес бев во општина Г.Петров да прашам како иде процедура за добивање дозвола за градење во Стопански двор. Од општината ми рекоа дека тој дел кај што ми е плацот, нема ДУП, дека е во процедура и го опфака мојот плац... ама сеуште не е готово. Можно е да биде готов до година или понатаму. Е сега прашањето ми е дали е можно да градам без таа дозвола? Кои се последиците доколку почнам така, и дали е можно да ме фатат?
Знам дека куките што се веке таму, пола имаат дозволи пола немаат...
Но како е најдобро да направам?
дуп моментално има само за градско подрачје, се што е село се поништени плановите и тоа рокот од година дена е знак прашање. можеш да почнеш да си градиш но некој може да те пријави па да те срушат, а и да не те срушат објектот ќе ти остане дива градба нема да можеш да го спроведеш во катастар со што автоматски нема да имаш имотен лист а и опција за легализација нема да имаш.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
дуп моментално има само за градско подрачје, се што е село се поништени плановите и тоа рокот од година дена е знак прашање. можеш да почнеш да си градиш но некој може да те пријави па да те срушат, а и да не те срушат објектот ќе ти остане дива градба нема да можеш да го спроведеш во катастар со што автоматски нема да имаш имотен лист а и опција за легализација нема да имаш.
А доколку градам, после тоа можам ли сите документи да ги средам... значи ако градам сега, а после неколку години го средат ДУП?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.226
А доколку градам, после тоа можам ли сите документи да ги средам... значи ако градам сега, а после неколку години го средат ДУП?
дуп е детален урбанистички план, и на него се вцртува "идеално" организирање на објекти и улици зеленило и други содржини. Еве да речеме и да изградиш и да имаш било каква ситуација утре да го направиш легален објектот може по дуп да излезе да ти поминува уличка или намена да биде индустрија и слично. Сепак не постои такво нешто како сега градам а утре го правам легален објектот, а тоа е направено така зашто пред се објектот треба да биде планско урбанистички димензиониран т.е. да задоволува одредени закони кои се однесуваат на соседите ( 3 метри одалеченост од сосед со прозорски отвори, 1.2 метри одалеченост од сосед без прозорски отвори итн.) платени комуналии према државата , а доколку не ги исполнуваш основните правила нема ни да можеш да го запишеш објектот во катастар а со тоа да добиеш и валиден документ дека објекот е во твој посед итн.............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom