Помош, проблеми, прашања, совети...

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Го форматирав пред некој сат компјутеров му стаов ХР али немам звук сега пробав нешто шо гуглав али не се управат никако нешо драјвер дан требит да инсталирм или слично а и проблем иам со сликава ко ке отворам нешто еве на пример форумов ко го отворам цела слика се мешат и како линија се тргат една нагоре еве вака изгледат од шо можев да сликам
Стави драјвери за чипстетот, т.е. драјверите што ти се на цдто кое следува со матичната од твојот компјутер. И симни драјвери за графичката.
-Ако не ги чуваш драјверите, кој модел ти е матичната?
-Кој модел ти е графичката?
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
110
Ми треба совет.
Добар ли е овој систем за ладење на лаптоп, Nitro N-Cool 1? :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
Имам еден за мене чуден проблем со компјутер, стара конфигурација (Intel Celeron 3.2GHz, 1.5GB RAM, nVidia MX некоја си ..).

Компјутерот не се користеше можеби година, инсталирав Windows XP и сега следното:
- Windows XP е инсталиран на Maxtor IDE 40GB подесен како Primary IDE Master
- Додаден е уште еден Samsung IDE 80GB за податоци подесен како Primary IDE Slave
- DVD-RW поврзан со посебен кабел на IDE 2 слотот и подесен како Secondary IDE Master

Во BIOS-от ми е точно подесен редоследот на бутирање.

Проблемот е што кога ќе го уклучам компјутерот, ми јавува грешка:
- DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

Ако го рестартирам компјутерот се си е во ред, значи нема врска со Windows-от. Приметив дека ова се случува само ако се уклучува компјутерот, значи ако влезам во БИОС-от и излезам веднаш, пак си е во ред.

Мене ми изгледа како некоја компонента касни со вчитувањето на дисковите, или како тогаш да немаат напојување т.е. првите 5 секунди.

Некој предлог до што може да биде ?
--- надополнето: 1 декември 2013 во 04:27 ---
Имам еден за мене чуден проблем со компјутер, стара конфигурација (Intel Celeron 3.2GHz, 1.5GB RAM, nVidia MX некоја си ..).

Компјутерот не се користеше можеби година, инсталирав Windows XP и сега следното:
- Windows XP е инсталиран на Maxtor IDE 40GB подесен како Primary IDE Master
- Додаден е уште еден Samsung IDE 80GB за податоци подесен како Primary IDE Slave
- DVD-RW поврзан со посебен кабел на IDE 2 слотот и подесен како Secondary IDE Master

Во BIOS-от ми е точно подесен редоследот на бутирање.

Проблемот е што кога ќе го уклучам компјутерот, ми јавува грешка:
- DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

Ако го рестартирам компјутерот се си е во ред, значи нема врска со Windows-от. Приметив дека ова се случува само ако се уклучува компјутерот, значи ако влезам во БИОС-от и излезам веднаш, пак си е во ред.

Мене ми изгледа како некоја компонента касни со вчитувањето на дисковите, или како тогаш да немаат напојување т.е. првите 5 секунди.

Некој предлог до што може да биде ?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Чим сумњаш дека не ти го детектира дискот на време, прво разгледај низ опциите у BIOS-от - побарај опција Delay for HDD ( може да е и под друго име: HDD Pre-Delay или некое слично ) и стај delay неколку секунди ( 2,3,4,5 зависно од потребата, - најниската вредност што ти врши работа ).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Tawe
Под претпоставка дека ИДЕ кабелот е Ок и во биос ти е IDE-0 прв бут дивајс, нешто со џамперите имаш проблем....пробај на двата диска стави ги џамперите на CS(cable select) и види дали ке кочи пак. Или по моделот на дискот одма ке најдеш на gugl jumper settings како ова тука пример, само побарај си баш за твојата серија дискови.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Првово почна да ми се дешава од прилика пред 2 месеца. Кога го пуштам компјутерот има некое чудно, ко чукање/клацкање на лагер. Така трае од прилика 5 минути и се намалува на скоро бесшумно. Што може да биде?

Второ, вчера кога го ставив микрофонот од слушалките во џекот за микрофон, ми се исклучи мониторот, на тастатурата и снема струја а компјутерот си седеше вклучен и не можеше ништо да направам освен force shutdown од копче. Dafuq?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Најверојатно некое вентилаторче ( fan ) ти е при крај. Провери кое е и замени го со ново ( може и да се подмачка, ама би ти препорачал да си ставиш ново - нормално доколку е тоа проблемот ).

За вториот проблем може само да се нагаѓа - краток спој ( пример од статички електрицитет ), гремлини ...
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
Здраво
Имам проблем со мојот PC односно со мојата рам меморија. Имам 2 DDR3 плочки од кои едната е 4гб а другата 2гб и двете се на 1333Мhz, но проверив со CPU-Z и ми кажува дека работат на 667 Mhz. Проблемот е во тоа што сакам да работат на 1333Мhz. Како до тоа ? Дали треба dual channels со две идентични Рам плочки или е нешто друго проблемот ?

Поздрав
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Здраво
Имам проблем со мојот PC односно со мојата рам меморија. Имам 2 DDR3 плочки од кои едната е 4гб а другата 2гб и двете се на 1333Мhz, но проверив со CPU-Z и ми кажува дека работат на 667 Mhz. Проблемот е во тоа што сакам да работат на 1333Мhz. Како до тоа ? Дали треба dual channels со две идентични Рам плочки или е нешто друго проблемот ?

Поздрав
Немаш проблем со меморијата, финтата е што работат на dual data rate, па 667+667= 1334. На програмот така ја јавува меморијата
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
Немаш проблем со меморијата, финтата е што работат на dual data rate, па 667+667= 1334. На програмот така ја јавува меморијата


Значи вака ако покажува е добро ?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
15
Некој дали има искуство со Goliath системите на Анхоч? Разгледував конфигурација за Goliath XD1705 и е прилично добра со дури премногу ниска цена, и тоа ме буни малце... Може ли да им се верува? :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.435
Некој дали има искуство со Goliath системите на Анхоч? Разгледував конфигурација за Goliath XD1705 и е прилично добра со дури премногу ниска цена, и тоа ме буни малце... Може ли да им се верува? :)

Се што не е АМЦ може да се верува. Дај ја точната конфигурација
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
15
Се што не е АМЦ може да се верува. Дај ја точната конфигурација
Еве ова само со Core i7-4770K Quad 3.5Ghz / 16gb Ram/ 1TB HDD/ GeForce GTX760 2GB GDDR5 DP Overclock (Ја нема во листата оваа графичка, ама како што ми пресметаа во Анхоч, се вкупно е негде околу 58.000 без попуст). Без монитор, само куќиште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom