Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
A, дали стави паста кога ги менуваше кулерите?
Да, сега повторно е наместен оној кулер којшто го имав и досега, во биосот покажува 110 степени, а кога ги допрев процесорот и кулерот воопшто не беа загреани, се мислам дека е нешто со биосот, ќе пробам сега да го апдејтувам па да видам што ќе биде.
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Што го кошта да отвори и да проба? Не е научна фантастика да отвориш маус секој ќе го направи тоа. На 2 мауса до сега ми се има случено да ме зеза така лев/десен клик или скролот, па така сум ги средил, и уште работат без проблем.
А всушност мастер какако да го отворам? :$ Немам пробано порано да отворам глувче ова ми е прв случај, гледам има само едно шттавче а и од назад нешто запинат а немат штравчиња :/
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А всушност мастер какако да го отворам? :$ Немам пробано порано да отворам глувче ова ми е прв случај, гледам има само едно шттавче а и од назад нешто запинат а немат штравчиња :/
Види под тие “перничињата“ што служат за маусот да се лизга на површина, види под нив дали има штрафчиња.
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Го најдов... едно штравче имаше измеѓу перничината... го очистив друго се изгледа ОК... ама пак го прави истиот проблем :/ Сигурно плачит за ново :)

БТВ. фала на подршката :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Дечки, маусот почна јако да ме заебават, кога држам лев клик само појќе пати функционира (прост пример јас држам на лев клик то си клика самото појќе пати и неможам да селектирам на десктоп фолдери икони итн.) Шо ќе да му е? Можит некако да се средит или плачит за ново? Успат A4-XL-750BK-2 гејмерски маус е :)
Ke se sredi ako mu prsnes malku WD40 ili nekoj takov kontakt sprej ko na videovo....premotaj na 9minuti e delot koga go sreduva so sprej leviot button.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Да може WD40 да помогне, пробај. Ако нејќе и тоа, да дојдено му е време за нов :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
A, дали стави паста кога ги менуваше кулерите?
Повторно те цитирам затоа што неможам да го изменам претходното мислење, сега се сетив дека пред недела-две правев надоградба на биосот, верзијата ( таа што прави проблем ) што ја имам сега е најнова за таа матична и со Flash Utility неможам да инсталирам постар биос. Да не знаеш случајно алатка или некој начин како да се направи downgrade на биосот :) ?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Повторно те цитирам затоа што неможам да го изменам претходното мислење, сега се сетив дека пред недела-две правев надоградба на биосот, верзијата ( таа што прави проблем ) што ја имам сега е најнова за таа матична и со Flash Utility неможам да инсталирам постар биос. Да не знаеш случајно алатка или некој начин како да се направи downgrade на биосот :) ?
Не знам, ама прашај го Гугл.. напиши го моделот на матичната плоча + downgrade bios и надевај се дека има инструкции :)
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Повторно те цитирам затоа што неможам да го изменам претходното мислење, сега се сетив дека пред недела-две правев надоградба на биосот, верзијата ( таа што прави проблем ) што ја имам сега е најнова за таа матична и со Flash Utility неможам да инсталирам постар биос. Да не знаеш случајно алатка или некој начин како да се направи downgrade на биосот :) ?
Што плоча е? Обично секој произведувач дава две верзии една со некој windows flash utility и една за DOS. Таа за DOS што е обично не прави проверка и флешува преку се. Замо ти треба да направиш bootable CD или USB со Dos на него
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Повторно те цитирам затоа што неможам да го изменам претходното мислење, сега се сетив дека пред недела-две правев надоградба на биосот, верзијата ( таа што прави проблем ) што ја имам сега е најнова за таа матична и со Flash Utility неможам да инсталирам постар биос. Да не знаеш случајно алатка или некој начин како да се направи downgrade на биосот :) ?
Ти треба flash utility engineering version за downgrade, само побарај исклучиво од призведителот на плочата за да не ја заебеш плочата. И под Дос ја проверва верзијата и на дава да се инсталира затоа треба инжинерска верзија - таа подржува додатни свичеви.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Што плоча е? Обично секој произведувач дава две верзии една со некој windows flash utility и една за DOS. Таа за DOS што е обично не прави проверка и флешува преку се. Замо ти треба да направиш bootable CD или USB со Dos на него
Успеав некако да се снајдам, сепак фала за помошта :)
Инаку, плочата е ASUS P5LD2-X, а целата процедура било да се копира .rom фајлот и afudos програмата (инжинерска верзија) на бутабилно усб/цд, истиот тој уред потоа да се сетира како first boot device и да се внесе една команда : afudos/iname.rom каде name.rom = името на фајлот со кој сакате да го флешувате биосот (пример, ако фајлот е потпишан како kajgana.rom тогаш командата би изгледала вака: afudos/ikajgana.rom ). Се чека 2-3 минути и постапката е завршена, по наредното рестартирање веќе го имате инсталирано саканиот биос. Постапката работи и во ситуации (како мојата) кога имате инсталирано понова верзија на биосот, но од некои причини истата несака да работи, па морате да ја вратите претходната (или некоја друга постара верзија).
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Успеав некако да се снајдам, сепак фала за помошта :)
Инаку, плочата е ASUS P5LD2-X, а целата процедура било да се копира .rom фајлот и afudos програмата (инжинерска верзија) на бутабилно усб/цд, истиот тој уред потоа да се сетира како first boot device и да се внесе една команда : afudos/iname.rom каде name.rom = името на фајлот со кој сакате да го флешувате биосот (пример, ако фајлот е потпишан како kajgana.rom тогаш командата би изгледала вака: afudos/ikajgana.rom ). Се чека 2-3 минути и постапката е завршена, по наредното рестартирање веќе го имате инсталирано саканиот биос. Постапката работи и во ситуации (како мојата) кога имате инсталирано понова верзија на биосот, но од некои причини истата несака да работи, па морате да ја вратите претходната (или некоја друга постара верзија).
Топ што го направиле поедноставно. Јас последен пат коа сум downgradeувал вака беше :)
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ми треба совет за купување рутер.
Да биде квалитетен,сигналот да ја има истата јачина како од кабел и на 15=20 метри и
да не биде многу скап :)
Благодарам
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ми треба совет за купување рутер.
Да биде квалитетен,сигналот да ја има истата јачина како од кабел и на 15=20 метри и
да не биде многу скап :)
Благодарам
Овој е добар, http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WR740N#over, го видов во Нептун, ако не се лажам околу 1000 денари беше. Подржува 802.11 b/g/n со брзина од 150 Mbps
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Дечки, му турив пепел на X7 маусот... па сега сакам да ми препорачате кој модел да го земам од наведениве :)

http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=26535&id=63&l=3&q=A4&SupplierArticleID=MOU-107&Action=
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=34214&id=63&l=3&q=A4&SupplierArticleID=&Action=
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=27766&id=63&l=3&q=A4&SupplierArticleID=&Action=
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=33176&id=63&l=3&q=A4&SupplierArticleID=A4-XL-750BK-2&Action= - Ова е моменталното со зафкнат лев клик x)
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=26064&id=63&l=3&q=A4&SupplierArticleID=A4-XL-750BH&Action=
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=22884&id=63&l=3&q=A4&SupplierArticleID=A4-X-718BK&Action=
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=30988&id=63&l=3&q=A4&SupplierArticleID=muo-125&Action=

Успат сакам да ми објасните што е разликата толку голема што гледам исто глувчина Х7 за 300 денари и глувчина за 1200 а се потполно исти само место слика со оган, поевтиново глувче е црно...
П.С доколку е забрането редење линкови, администраторот мојт слободно да го едитнит постов :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom