Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Тукушто сменив напојување, повторно дава грешки.
read erros from sector 0 to 284
file system data

read erros from sector 285 to 291...

сите сектори при верификација ги дава како грешки. Гледам баферот е на нула. А пробав кај синот на лаптоп преку windows го нарежа без проблем.

Едино да пробам друг Сата 2 порт и после тоа изгледа друг режач :( (иако и овој прилично е нов). Не гледам друг излез. Во секој случај виша сила. Фала ти Овердрајв (y)
Пробај со ова ваму го најдов.
Инаку вероватно станува збор за некомпатибиност или на сата драјверите кои вероватно не ти се интелови него возиш со микрошит сата драјвери од 7цата(ако станува збор за плоча со интелов чипсет). Драјври за чипсет имаш инатирано ? Или па проблемот е некомпатибилност на сата модот. AHCI мод има ли почата и во кој мод си сега со SАТА?
Добро ке беше да кажеш што матична имаш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Тукушто сменив напојување, повторно дава грешки.
read erros from sector 0 to 284
file system data

read erros from sector 285 to 291...

сите сектори при верификација ги дава како грешки. Гледам баферот е на нула. А пробав кај синот на лаптоп преку windows го нарежа без проблем.

Едино да пробам друг Сата 2 порт и после тоа изгледа друг режач :( (иако и овој прилично е нов). Не гледам друг излез. Во секој случај виша сила. Фала ти Овердрајв (y)
Ако можеш, земи го цел режач и стај го на друг РС, види дали ќе ги прави истиве проблеми (по можност и на друг оперативен систем).
Исто, побарај Firmware за тој модел на режач, тоа 90% ќе ти го реши проблемот ако има понов од тој што е моментално на режачот.

Дата кабелот и струјниот кабел нека ти се директно поврзани САМО со режачот, да не биде пример, на еден кабел хард диск и режач (не е битно дали струјниот или дата кабелот)
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Дечки, маусот почна јако да ме заебават, кога држам лев клик само појќе пати функционира (прост пример јас држам на лев клик то си клика самото појќе пати и неможам да селектирам на десктоп фолдери икони итн.) Шо ќе да му е? Можит некако да се средит или плачит за ново? Успат A4-XL-750BK-2 гејмерски маус е :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Пробај со ова ваму го најдов.
Инаку вероватно станува збор за некомпатибиност или на сата драјверите кои вероватно не ти се интелови него возиш со микрошит сата драјвери од 7цата(ако станува збор за плоча со интелов чипсет). Драјври за чипсет имаш инатирано ? Или па проблемот е некомпатибилност на сата модот. AHCI мод има ли почата и во кој мод си сега со SАТА?
Добро ке беше да кажеш што матична имаш.
Заборавив за плочата Asrock N 68C-UCC.
Ако можеш, земи го цел режач и стај го на друг РС, види дали ќе ги прави истиве проблеми (по можност и на друг оперативен систем).
Исто, побарај Firmware за тој модел на режач, тоа 90% ќе ти го реши проблемот ако има понов од тој што е моментално на режачот.

Дата кабелот и струјниот кабел нека ти се директно поврзани САМО со режачот, да не биде пример, на еден кабел хард диск и режач (не е битно дали струјниот или дата кабелот)
Барав firmware, не најдов за овој модел.


Интересно е што со неро (користев Неро 8.3.6.0) пријавува грешки и не го снима. Пробав директно од Windows-ot, ги нарежа. Пробав и преку едно програмче Free DVD Video Burner, нормално ги нарежа фајловите (двд формат video_TS).
Најверојатно Неро-то нешто се зезнало или оти е стара верзија. Ќе продолжам со на фрее програмче.
Во секој случај се реши...фала ви за помошта.
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Тражев на нет официјална страна за асер во Македонија но нема...
Каде би можел да најдам батерија и полнач за ацер? И секако колку би ме коштало тоа
И дали има голема разлика доколку земам универзален полнач (од оние кинеските) наместо оргинал за мојот лап топ... секако дека оргинал си е оргинал но дали е голема разликата?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Дечки, маусот почна јако да ме заебават, кога држам лев клик само појќе пати функционира (прост пример јас држам на лев клик то си клика самото појќе пати и неможам да селектирам на десктоп фолдери икони итн.) Шо ќе да му е? Можит некако да се средит или плачит за ново? Успат A4-XL-750BK-2 гејмерски маус е :)
Можи, отвори го и зачисти го, и ќе се среди :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
За кој модел ти треба батерија? Еве види овде колку би те коштало во продавница одприлика:

ЛИНК


Според линков батерии треба да има во TDK ( www.tdk.com.mk ). Има на страницата адреса и телефонски број - јави се и прашај дали имаат на лагер батерија за твојот модел и колку би те коштало.

А за пуњач - ако се работи за постар/поевтин лаптоп ( пример купен пред 2-3 години за 300-350 евра ) ја би зел некој евтин кинески колку да брка работа.
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
За ацер аспире 5738зг.. е сеа за батеријата ми пишува дека е 6 јадрена ли-ион барерија на 4400mAh, 49Wh, а тие на линко се 2000/4000/4800(мАх)...

мислев дека се на се ќе ме фане околу 4-5000, али сеа кога видов по колку идат батериите стемни ми се... изгледа ќе ме ваде вечер португалија...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
а ако не се среди така да го замениш само левиот клик од некој друг расипан маус ќе се среди.
Што го кошта да отвори и да проба? Не е научна фантастика да отвориш маус секој ќе го направи тоа. На 2 мауса до сега ми се има случено да ме зеза така лев/десен клик или скролот, па така сум ги средил, и уште работат без проблем.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Заборавив за плочата Asrock N 68C-UCC.
Барав firmware, не најдов за овој модел.


Интересно е што со неро (користев Неро 8.3.6.0) пријавува грешки и не го снима. Пробав директно од Windows-ot, ги нарежа. Пробав и преку едно програмче Free DVD Video Burner, нормално ги нарежа фајловите (двд формат video_TS).
Најверојатно Неро-то нешто се зезнало или оти е стара верзија. Ќе продолжам со на фрее програмче.
Во секој случај се реши...фала ви за помошта.
Инстлирај ја последната верзија од Nero 7 (мислам беше Nero 7.11.10 нешто така). Јас од Nero само овој го користам и никогаш сум немал проблеми.

Тражев на нет официјална страна за асер во Македонија но нема...
Каде би можел да најдам батерија и полнач за ацер? И секако колку би ме коштало тоа
И дали има голема разлика доколку земам универзален полнач (од оние кинеските) наместо оргинал за мојот лап топ... секако дека оргинал си е оргинал но дали е голема разликата?
Отиди до анхоч со лаптопот, имаат универзални полначи, одма ќе пробаат со кој ќе ти работи.
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Отиди до анхоч со лаптопот, имаат универзални полначи, одма ќе пробаат со кој ќе ти работи.
Знам за универзалните полначи... но откога ми се расипа полначот позајмив еден универзален полнач па после 3-4 месеци ми цркна батеријата... па се прашувам да не е поради полначот цркнала...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804

Од пред недела време е вака, процесорот е Intel Pentium D 3.0 GHz, немам правено overclock или нешто слично, сите сетинзи во биосот се наместени на default, пробав со 3 различни кулери (2 од други компјутери на кои што работат и ладат нормално и еден сосема нов) и повторно истото, буквално додека избројам до 10 температурата достигнува 100 степени, ставив и уште еден case кулер насочен во делот кај што е лежиштето за процесорот и пак нема никакви резултати. Прашина воопшто нема, сите кабли се поврзани како што треба.. останав без идеја веќе. Инаку температурата на останатите компоненти (хдд,графичка) е околу 40-50 степени. Му се има случено вакво нешто на некој ? Можно е процесорот да е расипан и да загрева до толкава температура што никаков кулер не е од помош ?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569

Од пред недела време е вака, процесорот е Intel Pentium D 3.0 GHz, немам правено overclock или нешто слично, сите сетинзи во биосот се наместени на default, пробав со 3 различни кулери (2 од други компјутери на кои што работат и ладат нормално и еден сосема нов) и повторно истото, буквално додека избројам до 10 температурата достигнува 100 степени, ставив и уште еден case кулер насочен во делот кај што е лежиштето за процесорот и пак нема никакви резултати. Прашина воопшто нема, сите кабли се поврзани како што треба.. останав без идеја веќе. Инаку температурата на останатите компоненти (хдд,графичка) е околу 40-50 степени. Му се има случено вакво нешто на некој ? Можно е процесорот да е расипан и да загрева до толкава температура што никаков кулер не е од помош ?
A, дали стави паста кога ги менуваше кулерите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom