Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
7 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
4
Другари, дали има шанса за спасување на дата од оштетен хард диск и ако има каде да барам чаре?

Ми падна лаптопот у станување на уклучено, продужи да работи уште 15-20 секунди и после тоа мртов... Кога го однесов првиот пат на сервис можеа да се отвараат фајловите со тешки маки, а после кога бев за вадење - тотално мртов(мислам дека они го преебаа уште толку...).

Кога пробувам со SATA, дискот врти ама никако да отвори така да мислам дека е минимална штета...

Не би рекол дека "они" ти го преебаа хард дискот. Самото тоа што хард дискот претрпел удар додека сеуште работел е причина за неговиот дефект. За овој тип на дефект мислам дека никој не би можел да ти помогне бидејќи самиот дефект е класифициран како механички и не верувам дека некој во македонија го има соодветниот алат за сервисирање.

Поздрав.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.748
Поени од реакции
3.434
Дечки ќе се потрудам да бидам што е можно пократок со прашањево.

Моментално сум во Германија но за кратко се враќам во мк. Планирам да купам добар гејминг лаптоп но првично не знам дали да гледам од тука во Германија (Сатурн) или од Нептун/АМЦ во Мкд?
Правев некои компарации и воочив дека тука во Германија цените се малку повисоки отколку во Мкд.

Исто така во главата имам повеќе варијанти помеѓу кои не можам да се одлучам, пр:

1. i5; 16gb RAM; gtx 1060 6g
2. i7; 8gb RAM; gtx 1050 4g


Или па можеби некоја друга комбинација без Intel...

Во кратки црти не знам што да земам за приоритет во конфигурацијата, дали да биде i7 постара верзија или па i5 со понова, дали повеќе RAM или па подобра графичка.
Знам дека секоја компонента е важна и знам дека на ваков начин не се прави избор (подобро е конкретна компарација пример на неколку постоечки конфигурации) но вака од прва што би ме советувале на пример доколку станува збор за скоро идентична сума на две мешани конфигурации како горе во примерот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.690
Поени од реакции
15.465
Дечки ќе се потрудам да бидам што е можно пократок со прашањево.

Моментално сум во Германија но за кратко се враќам во мк. Планирам да купам добар гејминг лаптоп но првично не знам дали да гледам од тука во Германија (Сатурн) или од Нептун/АМЦ во Мкд?
Правев некои компарации и воочив дека тука во Германија цените се малку повисоки отколку во Мкд.

Исто така во главата имам повеќе варијанти помеѓу кои не можам да се одлучам, пр:

1. i5; 16gb RAM; gtx 1060 6g
2. i7; 8gb RAM; gtx 1050 4g


Или па можеби некоја друга комбинација без Intel...

Во кратки црти не знам што да земам за приоритет во конфигурацијата, дали да биде i7 постара верзија или па i5 со понова, дали повеќе RAM или па подобра графичка.
Знам дека секоја компонента е важна и знам дека на ваков начин не се прави избор (подобро е конкретна компарација пример на неколку постоечки конфигурации) но вака од прва што би ме советувале на пример доколку станува збор за скоро идентична сума на две мешани конфигурации како горе во примерот?
зш да не можеш да се одлучиш, првата опција е многу подобра од другата, што ако е и5 процесорот. 1060 има 6 гб рам што е многу боље од 1050 со 4гб, кај игри што се позахтевни тоа ќе приметиш.

Еве ти споредба, 1060 матер и ебава на другата
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.748
Поени од реакции
3.434
зш да не можеш да се одлучиш, првата опција е многу подобра од другата, што ако е и5 процесорот. 1060 има 6 гб рам што е многу боље од 1050 со 4гб, кај игри што се позахтевни тоа ќе приметиш.

Еве ти споредба, 1060 матер и ебава на другата
Во право си, али ова беа само рандом примери, ме интересираше само да знам на што да ставам приоритет кај компонентиве. Мислам дека подобра опција ми е со 16 гб рам и графичка 1050 4г, отколку појака графичка со помалце рам .... :/
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.690
Поени од реакции
15.465
Во право си, али ова беа само рандом примери, ме интересираше само да знам на што да ставам приоритет кај компонентиве. Мислам дека подобра опција ми е со 16 гб рам и графичка 1050 4г, отколку појака графичка со помалце рам .... :/
Рам се додава, види спецификација за тој лаптоп на нет и одма ти кажува колку рам максимално може да се стави, сигурно тие идат и до 32 гб, а и више од 8 нема да ти треба.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.540
Дечки ќе се потрудам да бидам што е можно пократок со прашањево.

Моментално сум во Германија но за кратко се враќам во мк. Планирам да купам добар гејминг лаптоп но првично не знам дали да гледам од тука во Германија (Сатурн) или од Нептун/АМЦ во Мкд?
Правев некои компарации и воочив дека тука во Германија цените се малку повисоки отколку во Мкд.

Исто така во главата имам повеќе варијанти помеѓу кои не можам да се одлучам, пр:

1. i5; 16gb RAM; gtx 1060 6g
2. i7; 8gb RAM; gtx 1050 4g


Или па можеби некоја друга комбинација без Intel...

Во кратки црти не знам што да земам за приоритет во конфигурацијата, дали да биде i7 постара верзија или па i5 со понова, дали повеќе RAM или па подобра графичка.
Знам дека секоја компонента е важна и знам дека на ваков начин не се прави избор (подобро е конкретна компарација пример на неколку постоечки конфигурации) но вака од прва што би ме советувале на пример доколку станува збор за скоро идентична сума на две мешани конфигурации како горе во примерот?
а првенствено за игри ли ти е лаптопот? најважно е за игри да го бива?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.323
Ми треба лап топ за програмирање, компанија од која разгледував е Нептун, имате предлог?

Поздрав.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.031
Поени од реакции
12.157
Ми треба лап топ за програмирање, компанија од која разгледував е Нептун, имате предлог?

Поздрав.
Како сениор програмер можам првенствено да ти кажам дека немаш потреба од "чудовиште" компјутер односно не треба да бараш јаки перформанси ако компјутерот ти е само за работа. Сосема доволно би ти било да речеме некое i3, со или без графика -сеедно, ХДД јас би одел на ССД (може но и не мора) па со екстерен за storage. Со еден збор кажано обичен компјутер ништо посебно. Лично јас не можам да програмирам на лап топ, си сакам голем дисплеј, тастатура, маус, биро и фотеља :). Работам на персоналец а на лап топ само ако нешто ситно треба да чепнам.
Конкретно Нептун нешто вака:
https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/DELL-INSPIRON-3567-i3-7020U-4GB-1TB
7-ма генерација процесор, нема ССД (ништо страшно), Интел графичка, 4GB DDR3, HD ready дисплеј, но 36м гаранција
=19.999 ден.
https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ASUS-X543UB-DM881-i3-7020U-4GB-256GB-SSD-MX-110-2GB
7-ма генерација истиот процесор, со ССД (но ќе имаш потреба од екстерен диск за storage), графика MX110, 4GB DDR4, full HD дисплеј, 24м гаранција
=22.999 ден. Ако мора да е баш од Нептун јас би го земал Асусот.
....и понатаму би оделе се кон поскапо. Разгледај и по други ИТ продавници има убави понуди.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2014
Мислења
134
Поени од реакции
9
Dali znae nekoj da mi kaze kako da go povrzam anycast streaming ured koj go povrzav se kako sto treba na tv ama koga go povrzuvam so laptop mi bara wps pin. Ne go pisva nikade toj pin. Kade da go baram??
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.455
Поени од реакции
5.626
Решив да го појачам рамот на лаптоп и купив плочка од 8гб и мислев да имам местп 4+4, 8+4 со тенденција 8+8.Е сега ми се појави проблем.Прво лаптопот многу споро го подига ОС, потоа после 20тина мин(неам ССД), ќе функционира се, чита рам 12 гб, но ЦПУ-то работи на 100% константно и практично е многу спор лаптопот и е неупотреблив.Кога ќе го вратам на 4+4 се е ко по старо.Што би можел да биде проблемот?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.473
Поени од реакции
1.569
Дечки ќе се потрудам да бидам што е можно пократок со прашањево.

Моментално сум во Германија но за кратко се враќам во мк. Планирам да купам добар гејминг лаптоп но првично не знам дали да гледам од тука во Германија (Сатурн) или од Нептун/АМЦ во Мкд?
Правев некои компарации и воочив дека тука во Германија цените се малку повисоки отколку во Мкд.

Исто така во главата имам повеќе варијанти помеѓу кои не можам да се одлучам, пр:

1. i5; 16gb RAM; gtx 1060 6g
2. i7; 8gb RAM; gtx 1050 4g


Или па можеби некоја друга комбинација без Intel...

Во кратки црти не знам што да земам за приоритет во конфигурацијата, дали да биде i7 постара верзија или па i5 со понова, дали повеќе RAM или па подобра графичка.
Знам дека секоја компонента е важна и знам дека на ваков начин не се прави избор (подобро е конкретна компарација пример на неколку постоечки конфигурации) но вака од прва што би ме советувале на пример доколку станува збор за скоро идентична сума на две мешани конфигурации како горе во примерот?
Da ama mozhesh da barash tax free, taka da vidi kolku e poniska cenata.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.690
Поени од реакции
15.465
Решив да го појачам рамот на лаптоп и купив плочка од 8гб и мислев да имам местп 4+4, 8+4 со тенденција 8+8.Е сега ми се појави проблем.Прво лаптопот многу споро го подига ОС, потоа после 20тина мин(неам ССД), ќе функционира се, чита рам 12 гб, но ЦПУ-то работи на 100% константно и практично е многу спор лаптопот и е неупотреблив.Кога ќе го вратам на 4+4 се е ко по старо.Што би можел да биде проблемот?
влези у биос види таму што дава, ако така нема проблем удри му формат, обично кога менуваш хардвер знаат да се побркаат некои ствари.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.455
Поени од реакции
5.626
влези у биос види таму што дава, ако така нема проблем удри му формат, обично кога менуваш хардвер знаат да се побркаат некои ствари.
БИОСот е спсема ок како иностатокот од ПЦ.Не ми е логично зошто ЦПУ-то би работело на 100% иако не е директно засегнато + би требало за нијанса да се подобри перформансот ради погочемата кеширана меморија.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.748
Поени од реакции
3.434
Da ama mozhesh da barash tax free, taka da vidi kolku e poniska cenata.
Прашав за други производи што ги имав купено, нема такс фри. Црвен печат ми лупнаа пошо сум со виза и имам пријавено живеалиште. :cool:

Иначе еве да се пофалам... купив од Нептун.

Acer Aspire 7

i7 8757H 2.2 Ghz
8 ram
Gtx 1060 6 g.

Овие перформанси тука во Германија коштаат над 1200 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom