Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
Концепт за тема по Македонски јазик :D

Имам една тема на која треба да се пишува..:icon_conf:icon_conf:icon_conf:icon_conf.. "Луѓето не се гладни само за леб,туку и за љубов":music5:


ваљда знаете за шо се зборува...мир,толеранција,љубов итн.

Но незнам од кај да почнам.....:toe:

Малце помош ..... :se_ molam
 

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
Член од
26 декември 2009
Мислења
638
Поени од реакции
32
лицемерноста, измамата, лагата и лажната набожност како главни сопирачки на правилниот развиток на човештвото.
Нешто за ова??? :helou:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Ми треба совет во која книжарница во Скопје ги има следниве книги:
"Трчај дома" - Лори Ленсис
"Белата Масаи", не го знам авторот, и
"Крвна слика" од Синди Шелдон.

Извинете ако мислењево е во грешна тема, ако не припаѓа тука нека го премести модераторот. Благодарам за информацијата:smir:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Ми треба совет во која книжарница во Скопје ги има следниве книги:
"Трчај дома" - Лори Ленсис
"Белата Масаи", не го знам авторот, и
"Крвна слика" од Синди Шелдон.

Извинете ако мислењево е во грешна тема, ако не припаѓа тука нека го премести модераторот. Благодарам за информацијата:smir:
Првите две во Матица. Од Шелдон мислам дека се вика Крвна врска книгата, ама не знам кај може да ја надеш.
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Венецијанска беседа-Беседа против тријазичниците свв. Кирил и Методиј

Може ли некој да ми помогне во врска со ова? на интернет има премалку па ако некој се смилува и ми помогне ке му бидам вечно благодарна :D
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Ќе си земеш Панонски легенди и таму има буквално се што ти треба. И да бараш на интернет подобро барај за Панонски легенди од колку за беседата, така мислам дека полесно ќе најдеш.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
есеј на тема: Хуморот и сатирата во расказите на Гогољ
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Би бил благодарен, доколку некој ми најде некаков состав, околу делото „Парите се отепувачка“. Ми треба за најдоцна утре на полноќ. Уште еднаш, однапред благодарам. :)
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
се што имате за сердарот.. и т'гa за југ :tapp:
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Класицизам

Ако има некој било што за класицизам и за претставниците на класицизмот.
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Ми треба биографија од Теодосиј Синаитски, само да не е од википедиа.

Воедно и кај можам да ја најдам книгата "Предисловие кон утешение грешним"? Од истиот автор.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
Обработка на Смртта на Иван Илич фала
 
Член од
5 октомври 2009
Мислења
74
Поени од реакции
7
Итно ми треба есеј за престиж, моќ или богатсво! Благодарам однапред
 

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
Член од
26 декември 2009
Мислења
638
Поени од реакции
32
лицемерноста, измамата, лагата и лажната набожност како главни сопирачки на правилниот развиток на човештвото.
Нешто за ова??? :helou:
Никој не помогна, и еве напишав, на кој му треба нека се послужи. :pipi:






Лицемерноста, измамата, лагата и лажната набожност како главни сопирачки на правилниот развиток на човештвото.

Судирот меѓу вистината и лагата прозлегува низ лицемерието.Лагата, измамата, сите нечесни работи собрани на едно место предизвикуваат кочница кон подобар свет.
Лицемерието би го дефинирал како искажување на добрина и скоривање на зло.Во него скриена е дволичноста која преку побожната добрина успева да се проникне и да го шири своето семе на зло.Тоа се срца исполнети со злоба и завист, кои газат по човечките вредности служејќи се со измамата и лагата.Нивната пракса е измамата, лукавството, сеењето на неред, непријателството кое се повеќе изобилува низ човештвото.Градејќи еден подобар свет, свет на на љубов и разбирање, полека се уриваат поставените темили, секојпат кога победуваат злонамерните.Се движиме кон изгубени вредности, немоќни да го спречиме и последниот зрак на вистинска вредност.Лицемерието се повикува на Бога, правејќи го гревот, но не верува.Не сомнено, лик кој претставува олицетворение на лицемерието е Тартиф, а токму тоа олицетворение го има насекаде денес, па затоа е како вечна составка на човештвото, а вечна затоа што од секогаш го имало и ќе го има.Тартиф – типичен лик на лицемер со маскирана подлост, ненаситен, дволичен. Лик кој до ден дешен претставува синоним на лицемерството и лажна набожност.Иако лицемерието е мистериозна, таинствена невидлива епидемија која се крие во градите на дволичните, за помалку среќните правдата ги стигнува порано или подоцна.
Но , не сите луѓе се лицемерни, потонати во зло.Има и такви кои се добри и чесни.Но сето ова е суштината и вистинското лице на лицемерноста и лицемерните и конечниот исход на идниот свет.И се што треба да направиме е добро да ги отвориме очите.
 
Г

Господ

Гостин
Па твое размислување треба да изнесеш во врска со темата

Сега од тепка ќе пишувам мое размислување некој мал guide

Воведот нека ти биде за она што ти мислиш дека е поважно во животот
дали е тоа материјалната или духовната среќа.

Продолжи со тоа и изнеси твое размислување во врска со тоа,зошто мислиш дека е поважно тоа и тоа,како да се пренесе порака до останатиот дел од светот да го практикува,да ја пренесеш твојата идеја на другите.

И на крај можеш да донесеш некој заклучок,демек што мислиш ти колку и како светот би бил подобро место на база на твоите размислувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom