Помош, ларви во пунчот

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ало, се зборува за ларви во ПУНЧ, не за супер-убер-смртоносни бактерии!
Ако има ларви голема е можноста да има и други микроорганизми, тоа неможе да се знае освен ако не се испита.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Абе поопасни бактерии и вируси имате на мобилните, не се трескајте од земја за еден пунч!
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Ке направам благо, остатокот ке го прецедам, овошјето ке го замрзнам и ке го користам како додаток за благо, а пунчот, прецеден ке ги викнам пријателите вечер на забава кај мене. :)
Дај бре не се заебавај, фрлај тоа пред сите на инфективно да завршите.
 
Ч

Чај

Гостин
Секоја година правам домашен пунч од овошје со рум, но сега видов еден куп ларви во него.
Ова е прв пат вака да се случи. Можно е ларвите да се размножиле од некој црв од овошјето или ги донела некоја мува, одвратно.
Дали е можно да го зачувам некако пунчот, бидејки грев ми е да истурам 5 литра домашен пунч правен со љубов.
Некој совет? Дали да направам благо, дали да го замрзнам, како да ги уништам ларвите?
:place:

Биди хардкор металец до крај,послужи ги пријателите со ларви кои мрдаат во пунчот.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Срце не ми даваше да го истурам пунчот, па се одлучив на "dobro poznat-иот" метод на пастеризација. :)
Kaкo прво, се напив една чаша пред да го пастеризирам и еве сеуште сум жив. :)
Значи пунчот е домашен коктел од сезонско овошје, ракија и рум.
И во текот на ферментацијата се десило некако да се изведат ситни ларвички, не поголеми од 1.5мм. Не беше ништо скиснато, ниту имаше фатено мувла. А сите знаеме дека ги јадеме зимниците, иако некој факаат мувла во текот на зимото.
Прво ја прецедив течноста со дупла газа и го измив овошјето трудејки се да ги отстранам сите ларви.
Потоа во претходно загреана релнаna 70" ставив две тенџериња/тафчиња. Првото со чиста вода, а второто во него, заедно со со пунчот и овошјето. Се става прво сад со вода за да не се обработува термички храната, односно само да се загрее. Температурата беше отприлика 70-80 степени, и се загреваше 45 минути.
Времето и температурата може да не се баш прецизни.
Потоа, загреаниот сад го ставив на ладно -5 степени и стоеше отприлика 6-7 часа.

Мислам дека пунчот е пивлив и кој сака може да дојде да го проба, сите сте добредојдени. :)

And ones again, the punch is saved thanks to the Louis Pasteurs Method.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Те читам и ти се чудам...низ што све помина (состојби, истражувања на форум, процес) за да сочуваш 5 литри, братко, ќе те разберев ако се работеше за 5 тона, вака солза на око ми иде :place:

Иначе, колку струја, вода и време потроши? ;)
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Те читам и ти се чудам...низ што све помина (состојби, истражувања на форум, процес) за да сочуваш 5 литри, братко, ќе те разберев ако се работеше за 5 тона, вака солза на око ми иде :place:
Иначе, колку струја, вода и време потроши? ;)

Сеедно ми беше дали е 5 литра или 5 тона.
Време потрошив многу повеќе правејки го, одколку да го зачувам.
Струја и вода не потрошив многу, на евтина го правев. ;)
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Срце не ми даваше да го истурам пунчот, па се одлучив на "dobro poznat-иот" метод на пастеризација. :)
Kaкo прво, се напив една чаша пред да го пастеризирам и еве сеуште сум жив. :)
Значи пунчот е домашен коктел од сезонско овошје, ракија и рум.
И во текот на ферментацијата се десило некако да се изведат ситни ларвички, не поголеми од 1.5мм. Не беше ништо скиснато, ниту имаше фатено мувла. А сите знаеме дека ги јадеме зимниците, иако некој факаат мувла во текот на зимото.
Прво ја прецедив течноста со дупла газа и го измив овошјето трудејки се да ги отстранам сите ларви.
Потоа во претходно загреана релнаna 70" ставив две тенџериња/тафчиња. Првото со чиста вода, а второто во него, заедно со со пунчот и овошјето. Се става прво сад со вода за да не се обработува термички храната, односно само да се загрее. Температурата беше отприлика 70-80 степени, и се загреваше 45 минути.
Времето и температурата може да не се баш прецизни.
Потоа, загреаниот сад го ставив на ладно -5 степени и стоеше отприлика 6-7 часа.

Мислам дека пунчот е пивлив и кој сака може да дојде да го проба, сите сте добредојдени. :)

And ones again, the punch is saved thanks to the Louis Pasteurs Method.
Гарант ларвите умреле од цироза!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Срце не ми даваше да го истурам пунчот, па се одлучив на "dobro poznat-иот" метод на пастеризација. :)
Kaкo прво, се напив една чаша пред да го пастеризирам и еве сеуште сум жив. :)
Значи пунчот е домашен коктел од сезонско овошје, ракија и рум.
И во текот на ферментацијата се десило некако да се изведат ситни ларвички, не поголеми од 1.5мм. Не беше ништо скиснато, ниту имаше фатено мувла. А сите знаеме дека ги јадеме зимниците, иако некој факаат мувла во текот на зимото.
Прво ја прецедив течноста со дупла газа и го измив овошјето трудејки се да ги отстранам сите ларви.
Потоа во претходно загреана релнаna 70" ставив две тенџериња/тафчиња. Првото со чиста вода, а второто во него, заедно со со пунчот и овошјето. Се става прво сад со вода за да не се обработува термички храната, односно само да се загрее. Температурата беше отприлика 70-80 степени, и се загреваше 45 минути.
Времето и температурата може да не се баш прецизни.
Потоа, загреаниот сад го ставив на ладно -5 степени и стоеше отприлика 6-7 часа.

Мислам дека пунчот е пивлив и кој сака може да дојде да го проба, сите сте добредојдени. :)

And ones again, the punch is saved thanks to the Dobro Poznat Method.
Корегирано

In your faces hypochondriacs
:icon_lol: Кај се изнародивте бе се толку ем паметни ем свилени ц ц ц ц ц ц
--- надополнето: 8 декември 2013 во 16:48 ---
Сеедно ми беше дали е 5 литра или 5 тона.
Време потрошив многу повеќе правејки го, одколку да го зачувам.
Струја и вода не потрошив многу, на евтина го правев. ;)
Батали шо ти зборат овде луѓе кој што најблиско искуство од производство на храна им е отварање на паштета и ставање на инстант супа во вода шо врие, а да им кажам како се прави чајна и кулен има да повраќаат три дена :icon_lol:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Те читам и ти се чудам...низ што све помина (состојби, истражувања на форум, процес) за да сочуваш 5 литри, братко, ќе те разберев ако се работеше за 5 тона, вака солза на око ми иде :place:

Иначе, колку струја, вода и време потроши? ;)
Шо ти е Велешанец а?
Литро да е фиран да не оди, нели Темјан :D
 
M

Muranyi

Гостин
Kaкo прво, се напив една чаша пред да го пастеризирам и еве сеуште сум жив. :)

--- надополнето: 8 декември 2013 во 19:31 ---
Мислам дека пунчот е пивлив и кој сака може да дојде да го проба, сите сте добредојдени. :)
Фала на покана,многу љубезно од твоја страна.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Јас сакам слика од ларвите во пунчот.
И ај објаснивте како да се убијат, ама мене ме интересира од каде дошле. :cautious:
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Батали шо ти зборат овде луѓе кој што најблиско искуство од производство на храна им е отварање на паштета и ставање на инстант супа во вода шо врие, а да им кажам како се прави чајна и кулен има да повраќаат три дена :icon_lol:

Moре да ги земам јас сало кога топиме, да видат со што се мачкаат питите и бурекот. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom