Помош за проекти (побарај и помогни на оние кои бараат помош)

  • Креатор на темата Anck-Su-Namun
  • Време на започнување
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Да не има некој случајно семинарска на тема Адвокатура во РМ да позајми ... или било што во врска со темата ???
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Здраво! :)

За проектот ми треба некој што учи/учел етика во средно.

За во понеделник ми треба проект на тема " Видови на љубовта " . Не е лично за мене, туку за пријател.
Еве што треба да опфати проектот:

Општо за љубовта. За тоа пишувало во учебниците.
Да има по нешто за видови на љубов. Eве што им кажал професорот како примери:

Да пишуваат за нарцизам.
За Платонска љубов.
За Романтично пријателство.

И уште некои работи кои мене ми звучат како фетиши ( oвие се секундарни, не мора да има за нив ) :P :
За Еротоманија.
За Некрофилија.
За Зоофилија.

Доколку некој има готов проект за некој дел од ова, ве молам пишете ми.
А ако има некој да се нафати за да направи нов проект, нека ми пише ПП.

Проектот треба да е во MS Word, значи треба да има само текст. Краен рок е Понеделник.

Фала ви однапред! :D
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Ми треба проект за "Хендикепирани деца" ако некој има нека ми пише:)
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Ми треба материјали за семинарска на тема IEEE 802.11g стандардот бидејќи на википедија има многу малку. Благодарам :)
 
B

Black Guard

Гостин
Остави ја википрдија,овде Гиимаш сите,стандарди,шематски,прика,п резентации па се до фајловио д 60-90страни.

Гарант ќе заврши работа.

Keep me posted.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Остави ја википрдија,овде Гиимаш сите,стандарди,шематски,оспезентации па се дофајловиод 60-90страни.

Гарант ќе заврши работа.

Keep me posted
Ај ако можеш прити ми некој линк по пп.:)
 
B

Black Guard

Гостин
Остави ја википрдија,овде Гиимаш сите,стандарди,шематски,прика,п резентации па се до фајловио д 60-90страни.

Гарант ќе заврши работа.

Keep me posted.


Ама пратен е,ете провери.

И ај потврди де да знам дали да бришам па да аплоадирам?
--- надополнето: 20 мај 2012 во 08:48 ---
Ај ако можеш прити ми некој линк по пп.:)

Даунлоадира сега??
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
Здраво, треба да направам проект ’’Дали солите се солени“ незнам зошто ама неможам ништо да најдам на гугл :// ај помошче..! фала! :)
 
B

Black Guard

Гостин
Почни од Ph вредноста и лакумусова хартија,па до останати карактеристики.

Ако наместо соли е солзи тогашсамко ЕМО-вец или напатена душа може да ти помогне...најмногу знае.
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
Почни од Ph вредноста и лакумусова хартија,па до останати карактеристики.

Ако наместо соли е солзи тогашсамко ЕМО-вец или напатена душа може да ти помогне...најмногу знае.
ne e za solzi ;D a mozhe link od shto da pochnam? :smir:
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Здраво! :)

Mи треба помош за проект по географија. Темата е " Западно-Вардарски туристички регион " . Треба да опфаќа информации за бањите, планините и езерата во тој туристички регион.
Може некој да ми помогне?

Фала однапред. :)
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ми треба проект за УНИЦЕФ (само да не е од википедиа).Благодарам.
 
B

Black Guard

Гостин
Ми требаат две семинарски (не ми е строго определена темата) така да секоја помош би била добра...
Првата семинарска е НАТО или нешто интерпол,европол,фби,национална безбедност нешто такво по можност да има наведено некои македонски извори....- предметот е Основи на безбедност

Втората ми е за увид на место на криминален настан или нешто друго во врска со криминалистичка тактика 2, на пример може тајно фотографирање,справување со конфликти, тактика и техника на вршење претреси,полиграф како техничко средство и сл. - предметот е Криминалистичка тактика 2...

кој може нека помага...:)
Почни од NSA


Имајќи ја предвид Прва светска војна и учеството на САД кое беше непланирано а потоа после завршетокот на војната,крајно евидентниот развој и модернизација на веќе постоечките борбени системи како и воведување нови,нарочито се мисли на криптографските системи и останатите телекомуникациски мрежи се јави потреба од агенција спремна да може да пресретне било каков податок,макар и кодиран,истата да располага со кадар способен да го декодира и обратно препрати без непријателот да дознае дека е следен а кога ќе ја додадеме и потребата за тајна комуникација токму со вакви системи после крајот на втората светска Војна во САД со потписот на труман се роди нова афгенција за национална безбедност т.н NSA,всушност нивниот зародиш бил првенствено за поморски потреби,пресретнување комун8икации помеѓу подморници,бродови како на атлантикот така и на тихиот Океан,додека на земја пораките често биле напишани на домороден јазик односно индијанците тука имале солиден удел посебно во тајните копнени мисии дури користеле и машина слична на геркманската Енигма,наречена СИГАБА која “работела” на база на јазикот на Навахо племето-можетѕе да замислите колку било тешко да дешифрирате Кодв за кој верувате дека е на англиски а всушност е на локални домородци..

После Крајот на втора светска војна официјално во 1952 се оформи една од најмоќните агенции за безбедност T.E NSA(National Security Agency )


Со оглед на фактот дека е формирана за времне на студената војна целите на истата ни се јасни и денес не се сменети.

Примарна цел на НСА е зачувување на домашните информации поврзани со безбедноста како директно така и индиректно,а за ова се користат најчесто криптографски методи,кодирање и сл.
Секундарна и денес многу важна Цел е т.н Сигнално разузнавање односно откривање тајни шеми пори комуникација помеѓу амбасади,воени аташеа,следење на сигнали од подморнмици па до информации добиени од политичари,дипломати како и инфопрмации “од терен” и нивен безбедфен трансфер каде што треба т.е каде што ќе користат(сигурно ако пресретнетте наредба за лансирање на АКАД врз НАТО базаза максимум 40 минути ќе биде =ешко-но има време за превентицва,евакуацџија на леталата,персоналот-ова не значи дека непријателот ќе успее да лансира,секлако дека врз основа на информациите ќе следи брз превентивен напад но ако не успее евцакуација е последна опција и најважно е непријателот да не дознае дека вие веќе всушност знаете-токму затоа се користат криптографским нетоди.

Лицата кои работат во Агенции како НСА треба да поседуваат морал и етика,покрај неопходните предуслови имајќи ја предвид примарната цел на НСА поточно собирањето,обработката и доставата на високо класифицирани податоци до лица како што е секретарот за одбрана на пример-очигледно станува збор за доверливи лица.

Колку за инфо НСА моментално го поседува најмоќниот софтвер кој ќе го преземе вашиот маил ако тој содржи имиња на претседатели,конгресмени,,Био-хемиско оружје,експлозиви,алах,Господ и.т.н.


Понатаму...продолжи НСА се води согласно новите егзекјутив ордерс пронајди ги оние за тероризмот.
 

bozhe petra

i love rock n' roll
Член од
5 јули 2011
Мислења
38
Поени од реакции
12
би сакала ако има некој што се разбира во информатика
Или ако има некој материјал во врска со темава ако може да ми прати нешто
ми треба проект по информатика
темата е:Законски обврски за понудувачите на услуги околу начините за заштита на приватноста.
фала однапред
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
здраво ми треба помош околу една задача ако знае некој да ја реши би му бил мн благодарен. Нека a(алфа) е подредување во А а Б (бета) во B и нека y е релација во AxB дефинирана со (a1,b1)y(a2,b2) еквивалентно a1 a a2 ^ b1 В b2
Да се покаже дека y е релација за подредување во AxB.
--- надополнето: 10 септември 2012 во 18:11 ---
здраво ми треба помош околу една задача ако знае некој да ја реши би му бил мн благодарен. Нека a(алфа) е подредување во А а Б (бета) во B и нека y е релација во AxB дефинирана со (a1,b1)y(a2,b2) еквивалентно a1 a a2 ^ b1 В b2
Да се покаже дека y е релација за подредување во AxB.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom