Помош за нов автомобил

Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Епа дечки се двоумам помеѓу следното: Kia ProCeed, Lancer sedan/hatchback, Seat Leon, Chevrolet Cruze, Skoda Octavia, Golf 6, Reno Megane berlina/coupe. Budzet maks 16.000 Eur.

Секоја помош, мислење е добредојдено. Бидете објективни.

Фала!
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
http://koli.com.mk/novi_cenovnik_tabela-golema.aspx?id=4965#cenovnik

1.4 бензински мотор со ТУРБО 140 КС и дефинитивно најубавиот автомобил од средна класа, со таа опрема и тој мотор нешто пефекто.

Не ја гледај цената на линкот, може да се земе за 14,500 оваа кола, во опел има попуст и плус даваат редовен попуст за кеш до 14%.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Астрата е добар предлог. Октавијата ако ти се битни комфорот и голем багажник, но и возните својства - 1.2 ТСИ е доволно силен мотор, дури можеби и подобар од оној на Астрата, иако на хартија е “послаб“. Голфот ти доаѓа горе-долу иста цена со Октавијата, но не знам што повеќе добиваш со него. Леонот е претврд (за мене). Меганот, искрено, не сум го гледал многу.

Во секој случај прашај што попусти можеш да добиеш во салоните, не ги гледај стриктно цените во ценовниците, и не заборави да направиш тест-возење.

ПС. Ја погледнав понудата за Меган... примамливо, со оглед на цената (околу 16 500 за 1.4Т со доста високо ниво на опрема). Јас, лично, би бирал меѓу Астрата 1.4Т, Меганот 1.4Т и Октавијата 1.2 ТСИ (1.4 ТСИ излегува малку поскап, Шкода се “скржави“ на опрема). Би одлучила понудата од дилерот и, веројатно пресудно, тест-возењето.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Пред една недела, побарав понуда од Порше за Голф 6 1.4 ТСИ со 122 кс. Замислете, крајна цена 19.000 ЕУР??? Со попуст испадна 17.000. Па, дали е тоа нормално?
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Јас би те советувал да отидеш до Рено, имаат добри понуди и за новите турбо бензинци и за дизелите, поготово за 16.000 евра може да се најде меган со добар мотор и опрема. А комфорот во возењето со другите што си ги навел мислам дека е многу подобар, но зависи некои луѓе повеќе сакаат потврда вожња, ондак види Шкода или Астра.
 
V

Vollstandig

Гостин
Од мене ти препорачувам топло: Голф 6, Астра, и Шевролетот :)

П.С. Било која од овие ако ја пушташ такси планирај да ја дајш во отпад за брзо, а ако ја возиш за своја душа ќе ја имаш долго време.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Пред една недела, побарав понуда од Порше за Голф 6 1.4 ТСИ со 122 кс. Замислете, крајна цена 19.000 ЕУР??? Со попуст испадна 17.000. Па, дали е тоа нормално?
На форумот на сајтот koli.com, еден од дискутантите тврдеше дека Голф 1.4 ТСИ со доста солиден пакет на опрема (според ценовникот излегуваше опрема во вредност од околу 1500-2000 евра над онаа основната) бил понуден за 15 500 евра (што е 500 евра поевтино од основната варијанта со три врати, пак според ценовникот)... Ова негде околу Нова Година. Е, па, сега...
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Од овие што ги наброја Рено Меган и Сеат Леон ти се најдобар избор, а јас ти предлагам да се прошеташ до странство или до Бугарија и да си купаш половно нешто 3-5 години Ѕвер за тие пари :)
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Епа дечки се двоумам помеѓу следното: Kia ProCeed, Lancer sedan/hatchback, Seat Leon, Chevrolet Cruze, Skoda Octavia, Golf 6, Reno Megane berlina/coupe. Budzet maks 16.000 Eur.

Секоја помош, мислење е добредојдено. Бидете објективни.

Фала!
Болдираниве и опел астрата на Армин ван Чејс :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
интересни понуди даваш. мислам повеќе марки си набројал нема шо сите се добри возила. е сеа секој има различен вкус. секој за себе. според мене мислам дека лансерот киата и леонот ти се стварно убава комбинација. е сеа многу зависи ти што сакаш од колата да има. сакаш гепек сакаш мала потрошувачка сакаш моќност на моторот брзина... изјасни се убаво на што целиш прво па да можеме по конкретен совет да ти дадаме!


П.С сеа ке дојде лу и ке го испофали лансеро ! :) - се согласувате колеги?
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
A да си ѕирнеш Мерцедес Ц класа половно зачувано... или некоја Алфа ГТВ :)
Зависи шо сакаш Мерцедес Ц класа зачуван за тие пари можеш комотно да донесеш...
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Епа дечки се двоумам помеѓу следното: Kia ProCeed, Lancer sedan/hatchback, Seat Leon, Chevrolet Cruze, Skoda Octavia, Golf 6, Reno Megane berlina/coupe. Budzet maks 16.000 Eur.

Секоја помош, мислење е добредојдено. Бидете објективни.

Фала!
Vee-Dub in da house!

Пеер, ја би идел со Golf/Skoda. Еден сервис на Шкода е 2000-3000 денари за работна рака и материјал за овие другите прек 5000-6000. Единствено Аутомакедонија имаат ОК цени за сервис.

Треба да го знаеш ова кога купуваш нова кола. Секој сервис си го плаќаш : работна рука, уље, филтри и сл. ствари. покрај тоа што имаш гаранција.

За Рено имаш 1000 денари саатница на мајсторот од сервис епа ти удри матеметика.

800 е за VW/Skoda 700 е мислам за Opel/Chevrolet. Ама па VW/Skoda имаат поефтини филтри и такви ствари.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Моја препорака ти е да си купиш Bugatti Veyron.
Ќе те фати негде околу 1,163,974 еура основната верзија (не спортска) ... ама вреди :)
Сериозен сум.
 
L

Lu

Гостин
Епа дечки се двоумам помеѓу следното: Kia ProCeed, Lancer sedan/hatchback, Seat Leon, Chevrolet Cruze, Skoda Octavia, Golf 6, Reno Megane berlina/coupe. Budzet maks 16.000 Eur.

Секоја помош, мислење е добредојдено. Бидете објективни.

Фала!
И јас пред 1 месец баш меѓу овие што си ги навел се мислев (Мицубиши Лансер - седан/хечбек ,Киа Про Сид, Сеат Леон,Шевролет круз ... )
На нас буџетот ни беше до 13.000 евра и ги анализиравме сите коли до оваа цена, и на крај како најдобра опција на вложено- добиено,мотор и перформанси испадна Лансер Спортбек со највисоката Инвајт опрема за 12.980 евра.
Лансерот е одличен автомобил и навистина нуди многу опрема за цената, го имам Лансерот спортбек пред 2 недели и одличен е.

Али ти бидејќи имаш 16.000 евра на располагање би можел да земаш на пример новата Астра, навистина е одлична.
Киата и Крузот убави се на изглед али за таа сума 16.000 имаш многу подобри и поквалитетни од нив, како што се Голфот и Астрата.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Вака, да го стесниме изборот. :)

Астрата со 140 кс ако е за 14 500, тоа е супер понуда, градска ќе јаде минимум 10 Л, што е многу.

Лансерот е 13 480 со плин, ама хечбек. Не знам дали би добил Лансер седан со плин за истата цена. Би јадел и тој градска 10 Л, али плин, што е многу битно. На koli.com.mk имаше многу лоша рецензија за Лансерот, а пак, мене ми се свиѓа уште од кога излезе.

Голфов го фалат сегде и странски и наши, но 15 000 еур за основниот мотор со старлајн пакет е прескапо (80 и неколку коњи за таа каросерија е премалце), плус во град и тој јаде околу 10 Л.

Рено меган, стварно добра линија, посебно купето.

Шкода октавија, новата понуда дизел 110 кс ТДИ со амбиенте плус за 15.800. Стварно добра понуда и штедливо, но иако е поголема од сите други, ми е некако премногу “старска“, можеби за десетина години би земал (со фамилија, ово оно :)).

Крузот - многу поделени мислења слушам, иако и тој ми е фаворит.

Киа-та и Леонот ми беа поранешни фаворити, ама сега некако ми бледнеат.

Навистина, не може да ми се фати крајот со изборов :) Секако ќе направам тест возење на сите овие и ќе побарам понуди со максимален попуст колку што можат да дадат. Се мислев и на една друга варијанта Поло 1.6 TDI, змивче, малце троши, но цената 15.500, а колата е мала.

:S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom