Помош за купување на нов автомобил

  • Креатор на темата nikola2004mkd
  • Време на започнување
N

nikola2004mkd

Гостин
На ибицата единствена маана и е 3 цилиндричниот мотор. Има 1.2 бензинец со 3 цилиндри кој се вградува во Поло. Инаку има солиден дизајн и внатрешност.

P.S. Види ја и Мазда 2 и 3. Незнам како се движат цените, ама 3-ката е доста добра.
Истиот мотор го има и Фабиата. 1,2 со 3 клипа е истиот мотор што се вградува и во Ибицата, и Фабиата и Полото.
Сега разбрав дека Фабиата била правена на старата платформа, додека новата Ибица била правена на нова платформа која истовремено ќе се користела и за ново Поло кое пак требало да се појави при крајот на оваа година.

Ја видов и Мазда 2 но некако изгледа премногу мала и барем за мене има неубава внатрешност. Делува некако ефтино. Но за возни својства била прва лига, а и не трошела многу во град. Разговарав и со дилерите во Мазда и во овој момент имале некоја акција од 400 евра попуст или алуминиумски бандажи, зависно што сакаш повеќе.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Сега разбрав дека Фабиата била правена на старата платформа, додека новата Ибица била правена на нова платформа која истовремено ќе се користела и за ново Поло кое пак требало да се појави при крајот на оваа година.
Те лажат. Фабиа е на новата платформа таа што ќе биде на Поло :smir:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
За колку би ми се зголемил изборот доколку одлучам да потрошам плус 1000 евра. Значи доколку буџетот би ми бил 10,500 евра.
ете, или колтот, или мислам дека основната верзија на корсата е толку, можеби до кај 10,700 МАКС(corsa essentia). со три врати.
јас ја возам корсата и сум презадоволен до сега. 1.2 мотор со 80 коња, 4 клипа.
edit-еве, сеа видов ценовник од авто куќа. 1.0 со 3 клипа, есентија со 3 врати е 9,985 евра, ама не ти препорачувам со 3 клипа.
а 1.2, есентија со 3 врати е 10,795, а доплата за 5 врати е 450 еура. :S
поскупо малце, ама вреди. =) твое е да одлучиш.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Фиестата и понатаму ти останува BEST BUY:helou:
 
C

cige

Гостин
За фиестата Блоб и Декстерче имаат, бензиски модели, тие ке ти објаснат за потрошувачката.

На ибицата единствена маана и е 3 цилиндричниот мотор. Има 1.2 бензинец со 3 цилиндри кој се вградува во Поло. Инаку има солиден дизајн и внатрешност.

За колтот, сум немал прилика да се возам, ниту сум видел некој во живо.... Ниту ме интересирало такво возило, некако ми делуваат одбивно и грдо :nesum:. Јбг тоа е мое мислење, ако ти се бендисува земај.

P.S. Види ја и Мазда 2 и 3. Незнам како се движат цените, ама 3-ката е доста добра.
Мазда3 1.4 14.800 evra
Мотор:1400cc
Моќност:84 КС
0-100 км/ч:14.5 s
Макс брзина:169
Потрошувачка:6,7
Опрема:ABS, 6 воздушни перничиња, мануелен клима уред, електрика на прозори (само) напред, централна брава(без далечинско), радио со CD.
Ова ти е најефтина варијанта

Истиот мотор го има и Фабиата. 1,2 со 3 клипа е истиот мотор што се вградува и во Ибицата, и Фабиата и Полото.
Сега разбрав дека Фабиата била правена на старата платформа, додека новата Ибица била правена на нова платформа која истовремено ќе се користела и за ново Поло кое пак требало да се појави при крајот на оваа година.

Ја видов и Мазда 2 но некако изгледа премногу мала и барем за мене има неубава внатрешност. Делува некако ефтино. Но за возни својства била прва лига, а и не трошела многу во град. Разговарав и со дилерите во Мазда и во овој момент имале некоја акција од 400 евра попуст или алуминиумски бандажи, зависно што сакаш повеќе.
За 10.500 и ова ти е недостижно:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom