Помош за избор на лаптоп

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Не ми е важен тачпадот ќе земам маус повеќе ми беше за тоа внатре деловите се знам единствено не се разбирам во графичка карта иако викаат дека многу е добра,само колку е добра тоа незнам :)
Види, за Асус можам 5 страни да напишам и се пофални зборови, али ме мрзи сега така да ќе ти кажам само малку. Лаптопот е одличен, со 3 генерација на процесори што значи 1600MHz работна фрекфенција имаш на рам меморијата, графичката е добра ама не многу добра :) јас имам Асус К53 со GT 540m што е претходник на 630, така да ги тера игрите, на висока резолуција, јас ја имам и клокнато малку за да вадам повеќе fps, во глобала ќе ги играш сите нови игри на висока ако не на медиум со солидни fps, имав и G75 со GTX 660m е тоа веќе беше не многу добра туку одлична графичка, :) Како и да е нема да згрешиш ако земеш Асус, презадоволен сум од Асус јас, и Зенбукот го имам користено, феноменален е :)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Ве молам за мислење(препорака) за лаптоп до 25000 денари(не е за игри)!
Што мислите за Lenovo лаптопите во Техномаркет?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ве молам за мислење(препорака) за лаптоп до 25000 денари(не е за игри)!
Што мислите за Lenovo лаптопите во Техномаркет?
Ако мислиш на овој Леново има слаб процесор а добра графичка како што ти кажа дека не ти е за игри така да барај со појак процесор.
http://www.technomarket.com.mk/products/09116241/lenovo-ideapad-g570ah-59325062
Леново со појак процесор за 25.000
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=34277&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=59336778&Action=

Aко ти се дава +500 ден овој
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=33259&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=

или овој +1200 ден за уште 4 гб рам тамн 25.000 http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=32865&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.234
Поени од реакции
21.525
Предлог за лаптоп до 20.000 МКД?
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.829
Поени од реакции
487
Одлично, се надевав дека до 20к може да се најде со и-3 процесор. Кај може да се купи овој лаптоп?
Пред 5-6 месеца го купив од АМЦ но не е и3 и го земав 19 000 ептен сум задоволен можиш и игри да тераш на него и други работи и не грее има доста добро ладење се на се засега сум ептен задоволен од лаптопот за тие пари :) + со 3 години гаранција го фанав :)
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
.Pozdrav do hejterite mondo i gagnam i apelot e da se ostavat lugjeto da debatiraat okolu laptopite, a ne vaka da gi manipuliraat obicnite korisnici.
Ова е форум момак. Секој разменува искуства. Генералната забелешка е дека доста луѓе што купиле од АМЦ се жалат на квалитетот и односот.

И, од кај да знаеме дека ти не си некој од АМЦ што ги браниш? Прашањево е по твојата логика, па види дали воопшто има смисла.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Jas ne forsiram nieden prodazen lanec vo Makedonija, ama vakvite "eksperti" kako Gagnam style ili mondo.mk se gleda deka se plateni da pisuvaat protiv drugite vo slucajot protiv AMC. Kako moze da nema so laptopot garancija ili driveri. Niti AMC ili SET ili ostanatite prodavnici ne gi i proizveduvaat niti moze da vlijaat na kvalitetot na laptopite. Verojatno proizvoditelite kako Asus pravat na mesecno ili dvomesecno nivo dostava na poracani laptopi zaednicko vo ist transport i primer dva kamiona odat za amc, eden za set, po polovina kamion za anhoch i neptun, i dve kutii za tnt. Site brendovi HP, Dell, Asus, Lenovo i slicno imaat tuka svoi pretstavnici i i se grizat za robata koga e vo prodazba i vo post prodazba. Za ekspertite toa znaci deka odat na inspekcii vo prodavnicite, gledaat sto pisuvaat prodavacite, so sledat procesot na servisiranje i slicno taka sto nekoj da se obvinuva od prodaznite lanci malce e i smesno. Siguren sum deka vo sekoja kutija so laptop ima i instalaciono cd so driveri a i sekoj proizveduvac na svojot sajt lesno mozat da se najdat drajveri za sekoj model, ako nekoj znae, ako ne znae, krivi mu se onie koi go prodale. Pa jas imam drugar koj rabotese vo eden IT servis, sega da ne reklamiram pozivitno ili negativno, golem del od korisnicite doagjaat i na finta fakjaat kao ne go otvorale kompjuterot, deka nisto ne e istureno vrz laptopot i so plukanje i hejtanje sakaat da izdejstvuvaat popravka vo garancija primer i da ne vazat garanciskite uslovi za toa. A veke site proizvoditeli primer imaat finti kako da gi fakjjat takvite mangi, pa primer 90% od laptopite imaat lakmus senzori dali e isturano tecnost po nego ili ne, i posle drug ni e kriv, ovoj ili onoj prodazen lanec. Ima i slucai primer, doagja covek nervozen pizdi, ne mu se povrzuva kompjuterot na Skajp, i posle 3 preinstalacii i kavgi, serviserite utvrduvaat deka toj doma NEMA INTERNET instalirano :))))). Sekako i po servisite svasta moze da se najde, ama vo najgolem del site prodazni lanci vo Makedonija si ja ostvaruvaat svojata obvrska i vo prodazba i vo servis. Poentata na ovoj post mi e da se oddvojat takvite PLATENICI kako gagnam style koi verojatno rabotat vo konkurentski firmi na onie protiv koi jadat trici i gi zbunuvaat ovde obicnite korisnici koi sakaat da dojdat samo do mislenje za nekoj model na laptop. Mozebi toa dovolno zboruva i za kvalitetot na nivnite kompanii koi ocajni za klienti pribegnuvaat kon klevetacki metodi, hejtanje i pogresno naveduvanje na korisnicite. I drugo ne mi e jasno, primer i nov avtomobil da go zemes pri odenjeto na redoven servis ti zemaat pari za menuvanje maslo i filtri i normalno e odrzuvanjeto da si se plakja, lugjeto po servisite imaat semejstva i zivot i tie mora da zemaat plati. Za kvalitetot na servis uslugata tuka ne pravam muabet, i jas doma imam proizvodi od recisi site IT firmi vo gradot, i pri servis sum imal so site i pozitivni i negativni iskustva, kako ke ti se pogodi...Pozdrav do hejterite mondo i gagnam i apelot e da se ostavat lugjeto da debatiraat okolu laptopite, a ne vaka da gi manipuliraat obicnite korisnici.
Глуп ли си бе кој ги манипулира?:eek: Мондо си кажува негативно искуство значи он ги рекламира другите продавници а ги напаѓа АМЦ.
Кој зборувам против АМЦ гледаш ли дека сите предлози на лаптопи ми се од кај нив? :tapp:
Јас не рекламирам никој ниту работам за некои од овие продавници како ит инжинер кажувам кое е најдобро за тие пари разбра ли?
Тука се дава конфугурација а не е важно од која продавница ќе биде линкот важно е да знае што да одбери а каде ќе ја купи тоа е негово а не дека се прави реклама.
Не биди глупав разбери. :tapp:

Преку оноа ми е од вакви серковци на тема.
Ај позз ако дебатираш и даваш предлог давај ако не гитла од темата. :coffee:
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 13:06 ---
Ова е форум момак. Секој разменува искуства. Генералната забелешка е дека доста луѓе што купиле од АМЦ се жалат на квалитетот и односот.

И, од кај да знаеме дека ти не си некој од АМЦ што ги браниш? Прашањево е по твојата логика, па види дали воопшто има смисла.
34 год нов член ова е некој од оние сервисерите во АМЦ, а вика дека другарму е сервисер. :icon_lol:
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 13:12 ---
Вака,
Јас знам брат ми има лаптоп Asus, N серија, го носеше и во Афганистан, биле и две недели на терен, во битка му паднал му треснал на земја и ништо не му се случи. Кога си дојде, го однесе во АМЦ да му го исчистат од прашина, го исчистија и нема застој. Читав и некаде дека Asus неколку години по ред добивале најдобри оцени, за најдоверлив лаптоп или слично. Оно сите брендови си се фалат, ама многу луѓе се фалат од Asus. Као HP и Dell не се веќе тоа што биле порано, само пластика биле. Кај АМЦ гледам сега, носат и серии со i5-ки и i7-ци кои не се официјално гејмерски а се со лудница конфигурации. А има и гејмерски. Знам за Dell и Alianware ама цената е боли глава, не верувам дека такво нешто вреди за парите.
И после не бил платеник на АМЦ не бе не ги рекламира. :rolleyes:
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
Глуп ли си бе кој ги манипулира?:eek: Мондо си кажува негативно искуство значи он ги рекламира другите продавници а ги напаѓа АМЦ.
Кој зборувам против АМЦ гледаш ли дека сите предлози на лаптопи ми се од кај нив? :tapp:
Јас не рекламирам никој ниту работам за некои од овие продавници како ит инжинер кажувам кое е најдобро за тие пари разбра ли?
Тука се дава конфугурација а не е важно од која продавница ќе биде линкот важно е да знае што да одбери а каде ќе ја купи тоа е негово а не дека се прави реклама.
Не биди глупав разбери. :tapp:

Преку оноа ми е од вакви серковци на тема.
Ај позз ако дебатираш и даваш предлог давај ако не гитла од темата. :coffee:
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 13:06 ---

34 год нов член ова е некој од оние сервисерите во АМЦ, а вика дека другарму е сервисер. :icon_lol:
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 13:12 ---

И после не бил платеник на АМЦ не бе не ги рекламира. :rolleyes:
Друже значи да се разбереме. Јас не навредив никого дека е глуп, туку ми се види многу пристрасно, за сите фирми хлавоспевки а за АМЦ ругање како којзнае што да ви имаат направено. Ако е така, ете моето лично искуство со сервис на ПЦ е најдобро со Риверсофт. Неколку пати пред неколку години сум носел ПЦ и дечките се што рекле ќе направат, го направиле, за колку дена рекле секогаш било направено и тоа е тоа. Ама ете изгледа не им оди, пред затворање се чинам, кога последен пат бев во нивната продавница, тука во Козле, пола рафтови празни. А за АМЦ коментирав баш преку случајот со брат ми, и после ми стана по форумот интересно. Значи кога одевме со него да бираме лаптоп ги поминавме сите ИТ фирми низ Скопје. Во АМЦ 250 лаптопи избор, одиме во СЕТ на половина од тоа, одиме во овие на ќошето ТНТ, таму 10-15 лаптопи, одиме во Анхоч 5 лаптопи, 5 тастатури и 8 мауси. Па логично е и да има во бројка повеќе корисници незадоволни од АМЦ отколку од Анхоч. Ако АМЦ според понудата продаваат 1000 лаптопи месечно, 5% да јават проблем се 50 незадоволни луѓе, а ако Анхоч продаде 100 лаптопи месечно кај него со тој процент ќе дојдат само 5 души незадоволни. И ми фати само око „жарот“ со кој се напаѓа некоја фирма, не сум пристрасен кон никого. А дека има по форумите, не само за ова, и за други работи, луѓе платени да зборуваат против својата конкуренција, сигурно дека има, и тоа си е легитимно право на фирмите, така функционира и интернетот. Ок смирувам топка, еве не коментирам веќе во таа насока, па на крај на краиштата и АМЦ нека си платат некој да ги брани по форумите, како што очигледно имаат другите такви фирми.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Друже значи да се разбереме. Јас не навредив никого дека е глуп, туку ми се види многу пристрасно, за сите фирми хлавоспевки а за АМЦ ругање како којзнае што да ви имаат направено. Ако е така, ете моето лично искуство со сервис на ПЦ е најдобро со Риверсофт. Неколку пати пред неколку години сум носел ПЦ и дечките се што рекле ќе направат, го направиле, за колку дена рекле секогаш било направено и тоа е тоа. Ама ете изгледа не им оди, пред затворање се чинам, кога последен пат бев во нивната продавница, тука во Козле, пола рафтови празни. А за АМЦ коментирав баш преку случајот со брат ми, и после ми стана по форумот интересно. Значи кога одевме со него да бираме лаптоп ги поминавме сите ИТ фирми низ Скопје. Во АМЦ 250 лаптопи избор, одиме во СЕТ на половина од тоа, одиме во овие на ќошето ТНТ, таму 10-15 лаптопи, одиме во Анхоч 5 лаптопи, 5 тастатури и 8 мауси. Па логично е и да има во бројка повеќе корисници незадоволни од АМЦ отколку од Анхоч. Ако АМЦ според понудата продаваат 1000 лаптопи месечно, 5% да јават проблем се 50 незадоволни луѓе, а ако Анхоч продаде 100 лаптопи месечно кај него со тој процент ќе дојдат само 5 души незадоволни. И ми фати само око „жарот“ со кој се напаѓа некоја фирма, не сум пристрасен кон никого. А дека има по форумите, не само за ова, и за други работи, луѓе платени да зборуваат против својата конкуренција, сигурно дека има, и тоа си е легитимно право на фирмите, така функционира и интернетот. Ок смирувам топка, еве не коментирам веќе во таа насока, па на крај на краиштата и АМЦ нека си платат некој да ги брани по форумите, како што очигледно имаат другите такви фирми.
Никој не брани и нe рекламира фирма тука секој си кажува искуство.
Ова е тема за давање на предлог на конфигурации. Мене понатаму не ме интресира од каде ќе си купат лаптоп од АМЦ или друга и која продавница колку продава.
Им давам линкови од секаде повеќе се од АМЦ затоа што имаат поголем избор на конфигурации и продавници во секој град.
А тоа што има негативни мислења за нив има затоа што односот кон сите мушетрии е различен, имаат многу продавници и сите сервисери не им се со ист карактер.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво дечки.

Планирам да купам нов лаптоп од АМЦ, и бидејќи не се разбирам толку многу би ве замолил да ми помогнете.

Го користам ASUS K52JU и прилично сум задоволен од него, но сакам нешто поново.

Имам ограничен буџет од 30 000 денари, па би ве замолил доколку не ви е проблем да ми помогнете при изборот, но лаптопот мора да биде од АМЦ.

Ви благодарам однапред.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Здраво дечки.

Планирам да купам нов лаптоп од АМЦ, и бидејќи не се разбирам толку многу би ве замолил да ми помогнете.

Го користам ASUS K52JU и прилично сум задоволен од него, но сакам нешто поново.

Имам ограничен буџет од 30 000 денари, па би ве замолил доколку не ви е проблем да ми помогнете при изборот, но лаптопот мора да биде од АМЦ.

Ви благодарам однапред.
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=34795&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=
 

Kajgana Shop

На врв Bottom