Помош-дупликат пасош

Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
дали некој знае дали е ова можно во македонија?
моиве колеи од шкотска,норвешка и холандија имаат 2 важечки пасоши во секој момент(дур им е едниот во некоја амбасада за виза вадење,другиот го користат за патување накај работа)
благодарам
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Не постои вакво нешто. Како можеш да имаш два пасоша со ист сериски број?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Искрено и јас прв пат слушам за оваа работа.

За пасош од иста држава станува збор така?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Твоите другарчиња од Европска унија најверојатно користат лична карта, пошто таму може да се патува само со лична карта, не ти треба пасош. А виза од спомнативе држави колку што знам треба само за Америка и Австралија или Нов Зеланд.

Јас имам два пасоши, ама двата ми се од различни држави зошто имам две државјанства. Може тоа им се дешава и на нив.
Законски колку што знам не смееш да имаш два пасоши, мислам дека стариот ти го бараат назад кога го менуваш или го уништуваат некако да не можеш да го употребиш.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Искрено и јас прв пат слушам за оваа работа.

За пасош од иста држава станува збор така?
Во МК не може. Поседување 2 патни исправи (важечки) е невозможно според закон, а, ако веќе ги имаш е кривично дело. Надвор имам слушнато за Швајцарија, ама не ми е баш јасно како оди точно процедурата.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Можеш стариот да го пријавиш за изгубен и да добиеш нов но стариот ти се поништува пошто нели прво го пријавуваш за изгубен така да - неможеш 2 македонски да имаш,евентуално ако имаш плус бугарски.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Во МК не може. Поседување 2 патни исправи (важечки) е невозможно според закон, а, ако веќе ги имаш е кривично дело. Надвор имам слушнато за Швајцарија, ама не ми е баш јасно како оди точно процедурата.
Па знам дека не може тоа во Македонија, кажува од шкотска, норвешка и холандија биле, баш ми е чудно да има два пасоши од иста држава.

Единствен начин да имаш два пасоши од иста држава е да имаш обичен и дипломатски. Сепак зависи од посебно од секоја држава, не сите го дозволуваат тоа.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Тоа со Швајцарија (може има и други држави) е специјален пасош. Ама за тоа треба посебна постапка. Кај нас нема такво нешто. Барем не официјално.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
јас и колегите работиме оффшор. пример,треба да оди шкот во ангола,ама мора и да иде на редовната ротација во норвешка.едниот пасош оди и останува во анголаската мабасада ради визата,а другиот го користи за идење на работа. кога одиме офшор,дури англичаните мораат да имаат пасоши пред да се качат на хеликоптер иако работат во УК сектор од северно море(холанѓани,норвежани,не е битно).
имам видено и постои,само сонував дека и нашиве може да ни излезат во пресрет.
и зборам за 2 исти пасоши од иста земја со исти лични податоци само визите и печатите се различни во нив,зависи кој пасош во која земја го користел.
а за сериските броеви,најверојатно не се исти,не видов тоа.
http://singletrackworld.com/forum/topic/anyone-got-two-passports
i have 2 x uk
im an offshore worker so i applied as per getting a new passport for the second but enclose a letter from HR at work explaining why i need it - for getting visas for dodgy places.....
quick interviewski at glasgow and a passport was issued.
Second passports will only be issued where there is an ongoing and compelling need for frequent travel and it is likely that visas will need to be applied for whilst other travel is undertaken.
Conveniently this means that I now also have consecutive passport numbers and the same expiry dates - which is handy for remembering when filling in forms.
If you do a lot of travel and need a lot of visas then it's definitely worth doing.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
На пример, Шведска и холандија им издаваат итни пасоши на граѓаните кои треба неодложно да патуваат а ги изгубиле своите пасоши и новите се со розева боја- ужас :ROFLMAO:
да не мислеше на таквите втори пасоши?! каква боја им се тие?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Во многу држави имат можност за истовремено поседување на 2 важечки пасоши. Кај некои можит да ги имаш двата, а во некои (Турција) можиш да имаш еден во тебе и еден в полиција и ако ти требит другиот да ојш да си го замениш.

Поседувањето на два пасоши е направено за на пример патување во Израел и во арапските земји, за ако имаш црн печат од некоја земја, заради често патување и сл.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Ова ми е јасно како такво, само не ми е јасно следново: Еве, имаш 2 пасоша од иста држава. Со едниот патуваш по цел свет, со другиот само во определени држави. Во првиот една држава ти стави забрана за влегување. Можеш ли со другиот да влезеш во истата таа држава? Нема ли да знаат дека имаш веќе забрана? Дури и да се различни броевите на пасошот, сепак матичен број и другите податоци се исти.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Според она што го прочитав, во некои земји е можно да имаш 2 исти пасоша и е доста практично, пример Вие сте американски државјанин кој се наоѓа во Русија, и треба да оди во Кина, вториот пасош го оставете во кинеската амбасада за да ви издадат виза, процес кој може да потрае со денови па и недели, додека пак со другиот пасош можете да рентате коли, да се индетификувате и движите слободно во странска земја итн.
Но најчесто вториот издаден пасош е со пократок рок на траење од оригиналниот. 2 години наспроти 10 год.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ова особено се користи ако се патува во израел+уса од една страна и муслимански земји од друга страна.
ако сакате да влезете во доста муслимански земји,и ви видат израелски печат во пасош,нема да ве пуштат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ова ми е јасно како такво, само не ми е јасно следново: Еве, имаш 2 пасоша од иста држава. Со едниот патуваш по цел свет, со другиот само во определени држави. Во првиот една држава ти стави забрана за влегување. Можеш ли со другиот да влезеш во истата таа држава? Нема ли да знаат дека имаш веќе забрана? Дури и да се различни броевите на пасошот, сепак матичен број и другите податоци се исти.
Не се мисли на забрана за тебе,туку забрани помеѓу држави.пример:ако имаш печат у пасош дека си бил у израел,а после сакаш да идеш у сирија или саудиска арабија,нема да те пуштат со пасошот на кој има печат од израел,у таков случај го покажуваш вториот пасош кој нема печати од израел.
У англија може да имаш 2 пасоша али мора компанијата кај што работиш да потдври дека често патуваш и дека ти треба за работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom