Помош во XHTML и CSS

Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Која е разликата помеѓу:
Код:
#navivac {color:yellow;
        position:absolute;
        top:100px;
        }
<p id="navivac">Верен навивач кој ги бодри нашите кошаркари во Литванија.</p>
и
Код:
#navivac {color:yellow;
        position:absolute;
        top:100px;
        }
<div id="navivac">Верен навивач кој ги бодри нашите кошаркари во Литванија.</div>
Како што прочитав на некои страни, разликата била дека со
Код:
<div></div>
може да се стави на која позиција сакам.
Но како што гледам истото може и со
Код:
<p></p>
.
Помош ?
Фала.
 

Fr0ST

Hail The King!
Член од
15 јуни 2012
Мислења
60
Поени од реакции
92
<div></div> е таг со кој се одвојува одреден сегмент од текст за да над него се вршат одредени операции
 
Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.191
Поени од реакции
14.468
<div></div> е таг со кој се одвојува одреден сегмент од текст за да над него се вршат одредени операции
Нема везе.
Две разлики:
едната е од семантички аспект.
и двата се блок елементи, можеш цел сајт со параграфи наместо со дивови да го направиш ама семантички нема да биде точно

другата е што неможеш во п да стаиш друго п кога користиш XHTML, немам пробано ама можно е да ти праи проблеми у експлорер а сигурно ќе ти јави грешка при валидација на W3C
 

Fr0ST

Hail The King!
Член од
15 јуни 2012
Мислења
60
Поени од реакции
92
Незнам за <span> али јас ова го знам дека е така а
<p></p> ти е параграф нели
 
Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Нема везе.
Две разлики:
едната е од семантички аспект.
и двата се блок елементи, можеш цел сајт со параграфи наместо со дивови да го направиш ама семантички нема да биде точно

другата е што неможеш во п да стаиш друго п кога користиш XHTML, немам пробано ама можно е да ти праи проблеми у експлорер а сигурно ќе ти јави грешка при валидација на W3C
Не те разбрав баш најдобро, овде е поинаку објаснето :O
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.191
Поени од реакции
14.468
Што е поинаку објаснето? типот објаснува само што е див.
И див и п е блок елементи така да истото можеш да го правиш и со двата тага со една разлика што неможеш да имаш nested блок елементи у параграф
Значи неможеш да стаиш
HTML:
<p>
<div> </div>
</p>
додека обратното го можеш. На крај краева не разбирам зашто уопште тоа ти е битно, за главни блок елементи користи div за параграф користи нормално параграф.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Која е разликата помеѓу:
Код:
#navivac {color:yellow;
        position:absolute;
        top:100px;
        }
<p id="navivac">Верен навивач кој ги бодри нашите кошаркари во Литванија.</p>
и
Код:
#navivac {color:yellow;
        position:absolute;
        top:100px;
        }
<div id="navivac">Верен навивач кој ги бодри нашите кошаркари во Литванија.</div>
Како што прочитав на некои страни, разликата била дека со
Код:
<div></div>
може да се стави на која позиција сакам.
Но како што гледам истото може и со
Код:
<p></p>
.
Помош ?
Фала.

Точно така но со DIV можеш да внездуваш блок во блок се користи за посложени операции во ХТМЛ.

Односно со DIV се прават класи тогаш можеш да правиш покомплексни CSS стилои

еве ти линкче http://www.tizag.com/cssT/cssid.php
 
Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Точно така но со DIV можеш да внездуваш блок во блок се користи за посложени операции во ХТМЛ.

Односно со DIV се прават класи тогаш можеш да правиш покомплексни CSS стилои

еве ти линкче http://www.tizag.com/cssT/cssid.php
Што е поинаку објаснето? типот објаснува само што е див.
И див и п е блок елементи така да истото можеш да го правиш и со двата тага со една разлика што неможеш да имаш nested блок елементи у параграф
Значи неможеш да стаиш
HTML:
<p>
<div> </div>
</p>
додека обратното го можеш. На крај краева не разбирам зашто уопште тоа ти е битно, за главни блок елементи користи div за параграф користи нормално параграф.
Сега ми е појасно, ви благодарам ;)
 
Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Зошто кога ставам втора слика почетните кординати за ориентирање на сликата ми ги зема од првата слика.
Код:
[IMG]http://forum.kajgana.com/superbrend.jpg[/IMG]#superbrend{position:absolute; top:0px; right:0px; } #granica{border:3px solid red}
Ова е код за првата слика.
Код:
[IMG]http://forum.kajgana.com/veter.jpg[/IMG]#veter {border:3px solid red} #superbrend1{position:relative; top:-50px; left:-820px; }
А ова е за втората слика.
Во случајов ако сакам вторава слика (veter.jpg) да ја однесам во левиот горен агол треба да напишам вака: top:0,left:-820.Зошто не можам да ја кординирам исто како и првата слика ? Помош ?
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Во случајов ако сакам вторава слика (veter.jpg) да ја однесам во левиот горен агол треба да напишам вака: top:0,left:-820.Зошто не можам да ја кординирам исто како и првата слика ? Помош ?
Треба и во вториот код да имаш position:absolute; ,така ја поставуваш сликата каде што ти сакаш.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Повторно да ја активирам темава и да продолжам со поставуење прашања :D
Како може со помош на <object></object> и <param/> да ставам MP3 и YouTube видеа на страна.
Се обидувам 3-4 дена разберам од разни книги и видеа на YouTube ама на крај никако неможе да дојдам до посакуваниот резултат.
Фала.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Повторно да ја активирам темава и да продолжам со поставуење прашања :D
Како може со помош на <object></object> и <param/> да ставам MP3 и YouTube видеа на страна.
Се обидувам 3-4 дена разберам од разни книги и видеа на YouTube ама на крај никако неможе да дојдам до посакуваниот резултат.
Фала.
Јутуб видео.
<iframe width="420" height="315" src="линк од јутуб" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

мп3
<embed height="100" width="100" src="име.mp3" />
 

Kajgana Shop

На врв Bottom