Помош ( Дефрагментирање )

Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еве имам еден проблем со дерфагментирањето дискот С го дефрагментирав и се си одеше нормално но кога пробав да го дефрагментирам дискот D ми го покажа ова ( видете на сликата ) е сега ако знаете како можам да го направам кажете

 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
еве имам еден проблем со дерфагментирањето дискот С го дефрагментирав и се си одеше нормално но кога пробав да го дефрагментирам дискот D ми го покажа ова ( видете на сликата ) е сега ако знаете како можам да го направам кажете

Направи како што ти пишува, start > run > Chkdsk /f. Откако ќе заврши ова, со десен клик врз партицијата D избери properties > Check now. Тука селектирај ги двете опции и СТАРТ. Почекај да заврши процесот и рестартирај го компјутерот.
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еј пробав како што ми кажа но ми се појави ова ( види на сликата ) и натиснав Y и ентер и немаше никаков ефект потоа натиснав N но пак немаше ефект што да правам ???


 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
еј пробав како што ми кажа но ми се појави ова ( види на сликата ) и натиснав Y и ентер и немаше никаков ефект потоа натиснав N но пак немаше ефект што да правам ???


А добро, не читаш ?
"Дали сакаш партицијата да биде проверена/поправена следниот пат кога системот ќе се рестартира" Y=ДА N=НЕ
Откако ќе заврши ова, рестартирај го компјутерот и ќе ти се појави плав прозорец кадешто ќе има некои бројки. Почекај да заврши и готово
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
еј го направив ова и се појави плавиот прозорец но пак е како на првата слика што ја постирав
 
Член од
19 април 2008
Мислења
87
Поени од реакции
3
Дефрагментирање (Хард-диск)

Која е најдобра програма за дефрагментација на хард диск??
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
десен клик на дискот -> Properties -> Tools -> Defragment Now :) :)
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Или

Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> Disk Defragmenter
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
За XP, PerfectDisk. :)

За Vista, добар ти е вградениот. :smir:
 
К

*Каталонец*

Гостин
Земи си PerfectDisk 2008 и нема да зажалиш, верувај :)
 
P

Princ

Гостин
Која е најдобра програма за дефрагментација на хард диск??
Јас мислев баба ми сакаш да ја дефрагментираш па затоа си отворил нова тема.
Има тема за дефрагментирање (хард-диск). Користи ја нареден пат "Барај" функцијата.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Cak
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Која е најдобра програма за дефрагментација на хард диск??
Ashampoo Magical Defrag. Работи само кога го наоѓа процесорот послободен не зима рам ич и одкога ке дефрагментира става заштита од фрагменти. Јас ја користам неам ниеден фрагмент (не покажува ни најмала црвена линија во диск дефрагментер)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom