Помош: Вируси, црви и разни штетници

mikki

FeRRuM
Член од
15 мај 2009
Мислења
74
Поени од реакции
0
Си програмираш (си пишуваш сам код) и ако си доволно добар, го правиш вирусот да прави што сакаш, и ако доволно знаеш (за компјутери, софтвер...) ќе знаеш како да го инфилтрираш,
што да промени, што да брише, што да прави..... точна дефиниција, тешко...
имам некои познавања не но ми се доволни кај може да се најде некоја книга или нешто на нет што ке има детално од почеток за вирусите?
 

paloski

ИТ ентузијаст
Член од
2 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
имам некои познавања не но ми се доволни кај може да се најде некоја книга или нешто на нет што ке има детално од почеток за вирусите?
Еве е-книга ,објаснето е се за почетници , па ако ти се свиѓа погуглај и ќе најдеш да ја симнеш..
http://www.amazon.com/Computer-Viruses-Dummies-Peter-Gregory/dp/0764574183/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1291329032&sr=1-2
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Во една игра при инсталација ми вика дека имам вируси и неможе да се инстелира. Е сеа, како да го исклучам на 1 саат анти-вирусот? (можеби прашањево не е за во оваа тема но ќе ви бидам благодарен доколку ми помогнете
 

paloski

ИТ ентузијаст
Член од
2 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Во една игра при инсталација ми вика дека имам вируси и неможе да се инстелира. Е сеа, како да го исклучам на 1 саат анти-вирусот? (можеби прашањево не е за во оваа тема но ќе ви бидам благодарен доколку ми помогнете
а што анти-вирус имаш ?? ,пошто колку што знам некои можат да се гасат,а некои не ..
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Барав серијал за вегас про 10.0 и сигурно налетав на некој црв/вирус. За жал се излажав самиот и го инсталирав и оттогаш почна главоболка. Не можам да отворам никаков веб браусер и на секои пет минути ми се појавува тоа доле десно што е тинк поинт. Не сакам да го форматирам одново компјутеров заради ебан вирус бидејќи пред неколку дена го форматирав. Некакво решение?????



edit: Se instalira toa hotfix sto e na slikata, ne mozam nikako da go izbrisham.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Мислам дека ви е познато за каков вирус станува збор. Доколку не еве ќе објаснам. Кога ќе кликнам на било која партиција (C или D) ми дава како да сум кликнал Open with... на некоја програма. Единствено можам да го отворам преку Explore. Претходно ми отвораше во нов прозор ама откако инсталирав Avg Antivirus само како Open with го отвора. Порано знам имаше еден код кој се пишуваше во Notepad и се сејфуваше како .bat или .inf фајл ама не ми текнува како беше ич. Пребарав по интернет, најдов некој "решенија" кои не помогнаа. Некој да има решение?
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
значи имам еден проблем и тоа од пред 1-2 месеци...
епа кога ја уклучувам мозилата ептен ми сецка ( буквално по минута треба за да се уклучи)
пробав со различни антивируси, ја реинсталирав мозилата, сеа иам Avira и Malwarebytes и пак ништо не наоѓа...
мислев да не е до интернетот ама интернет експлорерот одма ми го пушта...
а и плус на други програми ништо не ми сецка само на мозила од цел компјутер...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Во една игра при инсталација ми вика дека имам вируси и неможе да се инстелира. Е сеа, како да го исклучам на 1 саат анти-вирусот? (можеби прашањево не е за во оваа тема но ќе ви бидам благодарен доколку ми помогнете
Може да се изгаси, привремено. Ќе треба на 3-4 пати само да стискаш Temporary Disable for 15 minutes или колку и да беше таму...
еве овде за инструкции


Барав серијал за вегас про 10.0 и сигурно налетав на некој црв/вирус. За жал се излажав самиот и го инсталирав и оттогаш почна главоболка. Не можам да отворам никаков веб браусер и на секои пет минути ми се појавува тоа доле десно што е тинк поинт. Не сакам да го форматирам одново компјутеров заради ебан вирус бидејќи пред неколку дена го форматирав. Некакво решение?????



edit: Se instalira toa hotfix sto e na slikata, ne mozam nikako da go izbrisham.
Ако сеуште го немаш средено проблемот(што чисто сумњам) тркни со усб до кај некој другар, интернет кафе или нешто и симни malwarebytes anti malware една од најдобрите програми за бришење на вируси и слични чуда, би требало да ти го реши проблемот.

Мислам дека ви е познато за каков вирус станува збор. Доколку не еве ќе објаснам. Кога ќе кликнам на било која партиција (C или D) ми дава како да сум кликнал Open with... на некоја програма. Единствено можам да го отворам преку Explore. Претходно ми отвораше во нов прозор ама откако инсталирав Avg Antivirus само како Open with го отвора. Порано знам имаше еден код кој се пишуваше во Notepad и се сејфуваше како .bat или .inf фајл ама не ми текнува како беше ич. Пребарав по интернет, најдов некој "решенија" кои не помогнаа. Некој да има решение?
читај шо му одговорив на тој погоре, само не мора да идеш нигде ако ти отвара firefox и слично :)

значи имам еден проблем и тоа од пред 1-2 месеци...
епа кога ја уклучувам мозилата ептен ми сецка ( буквално по минута треба за да се уклучи)
пробав со различни антивируси, ја реинсталирав мозилата, сеа иам Avira и Malwarebytes и пак ништо не наоѓа...
мислев да не е до интернетот ама интернет експлорерот одма ми го пушта...
а и плус на други програми ништо не ми сецка само на мозила од цел компјутер...
Хммм, најверојатно uninstallот не брише баш се.
Прочитај овде за како целосно да uninstallираш и после пак инсталирај. Иначе фајрфокс најчесто кочи поради неизбришан browsing history и многу add-onи.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Може ли некој да ми даде Инсталационо CD за WINDOWS XP ??
ја слегнав од замунда преку торрент, симнав, пишам на почетокот Product Key, па чекав многу време, и на крај пак ми останаа податоците.
ај ако има некој нека прати ;)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Може ли некој да ми даде Инсталационо CD за WINDOWS XP ??
ја слегнав од замунда преку торрент, симнав, пишам на почетокот Product Key, па чекав многу време, и на крај пак ми останаа податоците.
ај ако има некој нека прати ;)
А?

Што си направил и поважно, ШТО САКАШ ДА НАПРАВИШ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Може ли некој да ми даде Инсталационо CD за WINDOWS XP ??
ја слегнав од замунда преку торрент, симнав, пишам на почетокот Product Key, па чекав многу време, и на крај пак ми останаа податоците.
ај ако има некој нека прати ;)
ја ќе ти даам
сакаш да ти пратам по пошта или да се најдеме негде?
А?

Што си направил и поважно, ШТО САКАШ ДА НАПРАВИШ?
што не ти е јасно, си кажа убаво дечкото му "останале податоците" :DDDDDDDDDDDDDDDDDD
хаххахахахаха
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ај вака, симптомите се следниве:
1. Paste опцијата не работи(ни со десен клик ни со шорткати)
2. are untected - Ова го покажува горе на прозорот кај што би требало на пример да пишува ESET Smart Security... пишува "are untected"
3. task manager-ot беше наводно „изгаснат од администраторот“, но ова го оправив.

Инаку, првата точка беше проблем и пред форматирањето(за втората и третата не знам), и по форматирањето повторно остана тој проблем а се јавија плус следните два. Има инсталирано ESET Smart Security верзија 4+, на скан-от не покажува ништо. (чудно ми е како и пред и по форматирањето го има проблемот со пастирањето)...

Некоја идеја дечки?

(п.с. се работи за xp, sp1)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom