Полнење на HP кертриџи

  • Креатор на темата MiniTurtle
  • Време на започнување
M

MiniTurtle

Гостин
Ај некој ако знае да ми објасни исплатливо ли е ова и колку би ме чинело првиот пат да го направам, ако во македонија можам да најдам вакви ствари :/ И дали некој го има направено ова да ми каже искуство :)
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Според разликата во квалитетот на принтањето со рачно полнети кертриџи воопшто не е исплатливо... (n)

Кертриџите на HP имаат дури одреден рок на траење па може да се случи да наполниш еден да изпринташ две три страни и да ти откаже следниот ден или па да се запуши пошто бојата е срање
 
M

MiniTurtle

Гостин
Според разликата во квалитетот на принтањето со рачно полнети кертриџи воопшто не е исплатливо... (n)

Кертриџите на HP имаат дури одреден рок на траење па може да се случи да наполниш еден да изпринташ две три страни и да ти откаже следниот ден или па да се запуши пошто бојата е срање
E јас како што гледам баш е добар квалитетот :O
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Ова од видеово би те чинело поскапо од колку да одиш да ги наполниш, ефтино е 200 денари е мислам црната, ги отвораат и ги полнат без вака со дупчињаа и слично.
 
M

MiniTurtle

Гостин
Ова од видеово би те чинело поскапо од колку да одиш да ги наполниш, ефтино е 200 денари е мислам црната, ги отвораат и ги полнат без вака со дупчињаа и слично.
ама јас неќам да се заебавам така, по ризично ми е пошо 200 денари црната, и 300-400 во боја и ако се исуши главата? така да или ова на видеово или полнење ама јас викам ни тоа ни тоа, најдобро нови :/ јас добра понуда си имав да купам уште 2 кертриџа за пакет цена - пола цена, ама немав пари, точно толку носев (баксуз) :cautious:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
полнењето на оригинален кертриџ со боја никад не се исплати од проста причина што самиот квалитет и составот на бојата не е ист како на оригиналот, копијата е полоша и побледа, некад знаат да почнат да се размачкуваат на самата глава а често пати знаат и да запушат така да... стварно не ви се исплати. ако ви се скапи оригиналните јавете се во аполо имаат компатибилни за се и свашта.


а тоа шишенце со црна боја е мислам дека 100 мили литра и е 100 денара (пред 3 4 години знам таа цена му беше) - и не ги пунат баш вака туку ги полнат со шприц затоа што на кертриџите има мал отвор ;)
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
ама јас неќам да се заебавам така, по ризично ми е пошо 200 денари црната, и 300-400 во боја и ако се исуши главата? така да или ова на видеово или полнење ама јас викам ни тоа ни тоа, најдобро нови :/ јас добра понуда си имав да купам уште 2 кертриџа за пакет цена - пола цена, ама немав пари, точно толку носев (баксуз) :cautious:
Ги имам полнето и немав проблем со сушење..незнам шо да ти речам друго
 
M

MiniTurtle

Гостин
полнењето на оригинален кертриџ со боја никад не се исплати од проста причина што самиот квалитет и составот на бојата не е ист како на оригиналот, копијата е полоша и побледа, некад знаат да почнат да се размачкуваат на самата глава а често пати знаат и да запушат така да... стварно не ви се исплати. ако ви се скапи оригиналните јавете се во аполо имаат компатибилни за се и свашта.


а тоа шишенце со црна боја е мислам дека 100 мили литра и е 100 денара (пред 3 4 години знам таа цена му беше) - и не ги пунат баш вака туку ги полнат со шприц затоа што на кертриџите има мал отвор ;)
А јас слушнав дека повеќе се исплаќа да си купиш оригинал отколку компатибилен. поскап е оригиналот ама ќе испечати повеќе страни и со подобар квалитет а компатибилниот е поевтин а помалце страни со линии на нив печати, точно ли е ова?
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
разликата повеќе ќе ја воочиш со принтањето слики, ама и за текст ако си чуваш принтан материјал ќе споредиш и ќе видиш со рачно полнети кертриџи бојата се разлева повеќе на хартијата пошто е поретка од оригиналната
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
А јас слушнав дека повеќе се исплаќа да си купиш оригинал отколку компатибилен. поскап е оригиналот ама ќе испечати повеќе страни и со подобар квалитет а компатибилниот е поевтин а помалце страни со линии на нив печати, точно ли е ова?
точно е ама еве ти пример.. мислам дека за ХП инкџет 1510 компатибилен кертриџ у боја е некои 70/80 денари а оригиналот е 5 пати поскап па сега ти види....

у принцип ТОНЕР е најисплатлива работа - за 150/200 денара тонер во прав добиваш околу 500 грама што е еднакво на 5 полнења - а со еден тонер ке испринташ 100 пати повеќе страни отколку со инкџет кертриџ
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Можеби е малку офтопик ама јас би прашал дали некој откупува половни HP 12A кертриџи?
Имам 14 комада па добро би ми дошла секоја информација,благодарам однапред!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom