Полицијата во пресметка со навивачите на „Вардар“

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
А чекај уствари што се бркате , не биле или биле у право крај краева, кога клипот е сниман кога маваат по луѓето , а претходно знае некој што се случило за да влезат желките на стадионот ? Полицијата така ќе стане и ќе мава а ?
Да да, до таму се стигнати ЕБР. Спремни се да ти искарат се до 7мо колено и да ти покажват средни прсти за да ги гибниш и да те истурат од ќотек.
Ако не сте биле на трибина со навивачи, незнајте како е да си навивач во ова чудесна земја.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Некогаш навивачите си го заслужуваат ќотекот ама некогаш не, ама во случајов да маваш ти човек кој што не дава никаков отпор е погрешно, ама чекај има ли нешто што не е погрешно во државава, не тепаат таму кај што треба оти знаат дека ќе си го добијат...Срамота бе, си тепаат свои луѓе пу да ти ебам и држава и се...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Не јас вака комплексари како тебе чекав што не го имаат дијазепамот испиено пред нанкање. Што воопшто ми реплицираш ? Значи овде станува збор за хулигани , значи за толпа желна некому да му наштети на стадион дали ти е јасно ? Значи јас го изедов еднаш пендрекот затоа што паметен се праев возев СКУТЕР без дозвола, без лична карта и без сообраќајна потврда ( регистрација ) , ама знаеш што ? Му се курчев на џандарот па ме исќофта и на крај и од станица доаѓаа да ме соберат моите. Некој треба нешто лошо да направи , или да има искомплексиран џандар избеган од Бардовци да почне да мава недолжни луѓе по Рекорд.
А, кој на џандарите да им удри пендрак и да ги казни што половина од нив продаваат дрога, поврзани се со дилери, крадат, криминалци преку нив пренесуваат роба, земаат мито за секоја завршена работа. Кој на нив да им удри пендрак? Кога некој ќе ти украде нешто и одиш во полиција да пријавиш знаеш што ти викаат? Да им дадеш 500 евра за да ти го пронајдат! Не е целата полиција таква, али голем дел се такви особено тие со повисоки чинови.

Кој да му удри пендрак на Груевски што помилува и ослободи шиптарана убијци, кој да и расчепи нозе на Јанкуловска?

Никој не вика дека навивачите се смејни, дека не прават проблеми, но најголем дел од нив се само млади момци темпераментни што им врие крв и ништо повеќе. Дојдат и се издуваат на утакмица и си одат дома, но никој барем од нив не заслужил толку некој да ги млади со пендрак по глава, а криминалци и битанги да ги превезуваат со комбе како принц Чарлс.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Поканате ги на коктел, па да видат како се вади лебот џандарски :icon_lol:.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Абе шо се карате шо се расправате меѓусебно. Прва работа не ми сте јасни оние што уште се радувате и навивате за нашиве екипи, особено ко че видам некои за 2-3 лига. Очигледно имате вишок време во животот кога одите и го губите непотребно. Сум бил неколку пати на натпревари и кажувам отворено дека за дел од тие битангите во навивачките групи кои се болни во мозокот и одат само за да направат скандал да не одговарам би му ставил по 1 куршум во челото. Не е можно паметен човек да оди и да се тепа за тимови од втора, трета па макар и за нашава смотана прва лига каде незнаат топка да шутнат. Кај нас сите спортисти се ама дур да му дотежи на газот, кај појди сите или кондиционо паѓаат или незнам што и после судии насекаде му се криви или пак биле појаки другите вака било така. Како бе биле појаки другите, друга раса се, не течи крв низ нив, со посебни моќи се? :facepalm:
Колку труд и вложување толку резултати, а полицијата прави глупости не велам дека не особено сега кога има секакви будали вработено таму. Сите до вчера шо го прекршуваа законот и беа ѓубриња невидени денес се џандари така да се е можно и со нив и се може да се очекува.
Не сум бил овај пат и незнам точно што се случувало, али да се прават невини и многу добри и навивачите не верувам кога знам какви будали има во нив, а не оспорувам дека и џандарите реагирале насилнички.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....кругот е малечок, а во него сме сите.....

во секое стадо има по некоја црна овца....но во Македонија црните овци се репрезентација за цело стадо

....прво и основно во Македонија навивањето и навивачите немаат врска со спортот (чест на исклучоци)....туку се работи за толпа која се користи за дневно политички пресметки и креирање на инциденти по потреба....во Македонија навивачите се ЖРТВЕНО ЈАГНЕ НА ПОЛИТИКАТА....

....кога треба да се бранат државните интереси и уставот наместо полиција се праќаат навивачи (кале е само еден пример).....кога полицијата треба да вежба или да покаже дека нешто работи тепа по навивачите (без разлика дали се криви или не)

Во Македонија не разликуваме колективна од индивидуална вина....кога неколку навивачи се курчат и прават проблеми го јаде цела трибина...кога некој џандар се курчи и пречекорува овластувања, на удар е цела полиција

треба веќе еднаш да ви стане јасно дека во секоја група (навивачи, средношколци, студенти, стечајци, верници, џандари, затвореници, учки.....итн) има политички марионети кои ја користат толпата за дневнополитички цели и креирање на јавното мислење

и додека толпата мисли дека е во право и прави нешто корисно....не е свесна дека е марионета во раце на искусни куклари

сите тука плукате по полицијата...но ставете се во нивна кожа....цајканот прима наредба и извршува...не смее да размислува дали таа наредба е исправна или не....доколку размислува неможе да биде цајкан и ќе лета од работа

не плукајте по полицијата (иако и таму има искомплексирани битанги) туку по кукларите...како на власт ...така и во вашите редови.....

и додека ДРЖАВАТА нема СУВЕРЕНИТЕТ И ИНТЕГРИТЕТ на добар дел од СВОЈАТА ТЕРИТОРИЈА ....медиумски ќе демонстрира сила на малолетници (некои и заслужуваат) и жени....односно АКО НЕМОЖЕШ ПО МАГАРЕТО ТЕПАЈ ПО САМАРОТ

....во секоја нормална држава....секој што ќе го прекрши законот или ќе го наруши јавниот ред и мир се апси....добива прекршочна или кривична пријава....му се суди....и во зависнот од прекршокот добива казна....за прекршителите кои го повторуваат делото следуваат поголеми казни и санкции....на пример за навивачи кои постојано прават инциденти следува забрана за влез и приближување до спортски објекти

....во секоја нормална држава....службено лице кое ќе ги пречекори овластувањата....се казнува или се отстранува од функцијата....доколку има масовно пречекорување на овластувањата....вината ја презема и надредениот ....па дури и министерот во соодветниот ресор

во нормална држава сите се еднакви пред законот....без разлика дали се крстат и клањаат, дали веруваат или се атеисти, дали се просјаци или пратеници, дали се тутунари или директори

за жал Македонија е далеку и од нормална и од држава

ОФТОПИК

Претседателот на Федерацијата Босна и Херцеговина заедно со уште 19 претставници на федерацијата БиХ е упасен во акцијата на Државната агенција за истрага и заштита на БиХ (СИПА) и Обвинителството, чија цел е откривање на корупција меѓу вработените во Претседателството на БиХ во Сараево и во Владата на ФБиХ во Мостар, изјави портпаролот на Обвинителството на БиХ Борис Грубешиќ.

Апсењето на Будимир следуваше по сомневањето за земање мито за помилување.


За нас ова сеуште е во доменот на бајки и фантазија
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.248
Поени од реакции
8.333
Еј партиски војничиња што го оправдувате чинот... само ако ве видам во партиската група што ќе навива за репрезентација... нели навивањето не е добро тоа се хулигани издишани луѓе за нив не треба слобода и треба да бидат лишани од истата, или пак истите тие само што се со друга национална и верска определба се на високи функции и еве како што видовме кандидати за градоначалници а да и важат за херои меѓу своите. ;)
Ма да не се они криви еднаш потенцирав после протестите пред влада што ги правеа, кога требаше да се игра и утакмицата во Битола...
За мене не се одигра утакмицава... утакмица без навивачи не е утакмица, спортот се игра за навивачи а не за партиски поени.

Убаво им прават браќава на џандариве ... ма удри бе поголем непријател од нив нема... они ќе бранеле држава како да не сите се со двоен пасош прва прилика фаќаат џенем од тука. Они мене ќе ме чувале(n)
Истото се докажа и сега ...
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.953
Поени од реакции
7.449
Море арно ви прат нека ве отепаат таму на трибина и нека ве бркаат низ пола град како и вас така и нас ко сме тркала нека ни ги пукаат глајте само пак ќе речам ние сме криви ниту ебр ниту гоца ниту никој ние прво како народ а второ како навивачки групи !
Па сто пати изедов лајна на сите страни дека треба некое соопштение или некоја декларација да потпишеме групите и за заонот и за полициската бруталност оти овие мамата има да ни ја ебат и нема поќе ништо да се види на стадионите
Есеноскта тој нашиот беше поголем инцидент(чиста намештаљка) арно ама прекумерната премена на сила за брзо се заборави без никакви последици према МВР или некој одговрен и плус тогаш не само шо се тргачевме со нив и мака си имавме од камењата по пат до стадион муабетот мие е наместо тогаш заедно да удриме на нив ние или вие се сиситиме кога ве тепаат или не тепаат и гледаме да искористиме моментот
Повеќе од јасно ние на сите дека ова е полициска-(коалициона) држава и дека со залби и тужби пред народен првобантиел или на суд нема ништо да решиме па за тоа прво да крениме глас а потоа со нивите методи(сила) да решиме со кучината
Како група ич ве неќам и вие ни сте ривали ама кога гледам вака како ве тепаат коса ми се крева како и за калето па за тоа ќе мора заедно ова да го решиме во некој подбри денови и времина кога ќе се освестиме сите н.г. а до тогаш ќе не толчат кај ќе стигнат и ќе вежбаат нови методи на нас

p.s.sankerce џукело шо е порблемот дечкото тие припадник од мвр шо толку ги браниш ?Па и што да сканидирале или да пробале да влезат на терен ете не му дозволија влез(треба да делуваат превентивно) и крај краева не треба да ги тепаш за скандирање оти нас државата ни ја поебаа никој за ништо не одговараше а овде ќе тепаат деца и жени за да лечат комплекси море крвта нивна жандарска да му ја ебам !
 
C

Creating.

Гостин
Да сме паметни и ние и Чкембари, барем на момент да заборавиме на сите гомнарии што ѓи имаме меѓусебно и да се сконцентрираме на ''недовршената работа'' против пичките во плаво.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.355
Поени од реакции
28.029
Темата е вратена и избришани се над 70 мислења. Ако имате намера да продолжувате со навреди едни меѓу други, воздржете се за да не бидете санкционирани.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.547
Поени од реакции
69.456
Не е точно затоа што Комити немаат раководство цела година, никој не преговара со управа за фудбалските натпревари, освен за автобусот за Турново, за се останато сме дале пари самите во оваа сезона.
На последните три натпревари полицијата три пати реагираше кога некој се качуваше на ограда за да води навивање, причината не ја знам. Во Ѓорче реагираше обезбедувањето на клубот, на Работнички-Вардар во Велес реагираше полицијата, а на Вардар-Силекс истотака полицијата. На првите две утакмици одма се среди работата, на третата не...
Закони се носат преку ноќ, може донеле некој таков закон во моментов, а како по навика се применува само врз Комити, слично како и законот за лични карти.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
им посакувам на овие од ЕБР да им дојдат на гости Делијаши едно 4-5000 навијачи или пак рандом група од Полска, е тогаш да пробат да направат нешто слично и така се способни само на народ кој невраќа да удираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom