Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
abe kazhi ti za sebe, ostaj englezi, kako ti kako Makedonec shto bil vo ovie teritori pred 6-7 vek, zboruvash Slovenski jazik. Ova razjasnete i gotovo.

Kako i dae, treba da go priznaete toa shto e, koga glumite neshto drugo, togash se pojavuvat problemi. Nema potreba.
Сака да се обидеш да собереш 2+2..
Ајде и јас да ти помогнам. Унгарците (Hungary) Хуни ли се, азиско племе според јазикот што го зборуваат? Вакви примери колку сакаш има.
Кај балканските словени зошто е многу поретка руса коса и светли очи, во однос на Руси, Украинци , Полјаци итн?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Македонците се илирски племиња. Многу илирски племиња ја сочинувале Илирија. Не сум против да се викаtе Македонцi, но поентата е дека јазикот ви е словенски, што значи дека сте исти како Бугарите и Србите. Ако си се асимилиралe во бугари и срби, тогаш тоа е vash проблем. Останатите илирски племиња не се асимилирале и го наследиле илирскиот јазик, кој е албански јазик и кој не е дел од ниту еден индоевропски јазик, заедно со грчкиот.
Со оглед на тоа што не оставиле ниеден пишан текст Илирите се е претпоставка. Нити е научно докажано дека албанскиот потекнува од Илирскиот туку неколку научници си прават претпоставки. Со оглед на тоа што егзистирале неколку стотина години и биле толку глупи да незнаеле да остават некаков пишан текст и гледајќи ве во Македонија колку неписмени сте каде Груби се залага за етничко вработување во приватен сектор каде државата ќе субвенционира или во превод ве третира дек сте хендикепирани и писмени како илирите пред 2000 години има шанси да е точно.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Samo edno znam, OGROMEN PROBLEM imate so sebe si.

Prodolzhete vaka :)

Etnogeneza e historija shto vazhi samo za vas.
Cao :)
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
15 февруари 2019
Мислења
931
Поени од реакции
3.667
go vrzate vashiot identitot so omrazata kon albancite.
Да пошто тие дивјаци од Кавказ живеат кај мене дома. Како што кажа некој погоре тоа племе се турски џукели, без азбука, без култура, без религија, без топоними

Најголем херој им е Мијакот Ѓорѓи Кастриот кој патем е маргинален лик од 20то ниво ко Карпош. Кај се шиптаpските Климент, Наум, Кирил, Методиј?
Сите најстари народи имаат свое писмо и култура. Евреите - Хебрејски, Грците - Грчки, Италијанците - Латиснки, Македонците - Кирилица и Глаголица. Кај е твоето писмо?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.659
Druzhe, ova e vashiot problem, ne se zanimavate so vashata azbuka, i identitet, go vrzate vashiot identitot so omrazata kon albancite.
Точно, ама тоа не е нашиот идентитет. Тоа е наметната слика за нашиот идентитет од истите кои ја наметнаа сликата за вашиот што пробуваш да ја скршиш.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Прегледај го приврзокот 400742
Никогаш Балканот не се викал илирски полуостров, се викал Македонски полуостров, Македонците се автохтони на цел Балкан, денес асимилирани смислено од големите сили кои создале вештачки балкански нации за своите интереси и за уништување на најстариот народ во европа, уништување кое и денес продолжува преку домашните квислинзи кои институционално го избришаа македонскиот народ и историја, а сега на ред е физичко уништување за кое се користат и ќе се користат албанците да вршат и да го продолжат етничкото чистење и геноцидот врз македонскиот народ и на последната територија од македонскиот полуостров на која остана. Ние сме биле пред 4000 години, кога немало ни срби, ни бугари, ни грци, ни албанци, само Македонците од антиката до денес опстанале и затоа сте креирани вие вештачките нации со вештачки држави за да ги уништите и да ја исполните целта на јудеомасоните за свет без стари народи, без религии, свет на чело со нечистивиот, антихристот.
Јудеомасоните? Аман бе брат бе, до толку ли сте однесени со паметот?
Овој кутар народ две чисти во главата нема, јудеомасоните ни ковале заговор да не сотрат како нација.:facepalm:
 
Ф

Флеш

Гостин
Да пошто тие дивјаци од Кавказ живеат кај мене дома. Како што кажа некој погоре тоа племе се турски џукели, без азбука, без култура, без религија, без топоними

Најголем херој им е Мијакот Ѓорѓи Кастриот кој патем е маргинален лик од 20то ниво ко Карпош. Кај се шиптаpските Климент, Наум, Кирил, Методиј?
Сите најстари народи имаат свое писмо и култура. Евреите - Хебрејски, Грците - Грчки, Италијанците - Латиснки, Македонците - Кирилица и Глаголица. Кај е твоето писмо?
Нашето писмо е Грчко,креирано од Бугарските Словени во Солун.



 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
zatoa sto edinstven nacin da se izvleci MKD od gomna e da ja vodi nekoj podobar od tace. so vmro eden den mozna e podobra sorabotka so dijasporata plus imaat znacintelno podobri kontakti niz svetot nego sds i za razlika od sds imaat izgradeno i napraveno mnogu poveke za MKD.
Значи се што и треба на северна не е да се руши (и да се обнови Република Македонија како држава со владеење на правото) туку да ја води некој подобар од таче, така?

Тие работи северни или фактите дека практично од 2017 до ден денес се е нелегално де завршена работа така?

Дај да најдиме некој поарен да ја води оваа франкештајн држава, така?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Xhabe vi e sekoj argument. Vie edno treba da razberete, Albancite se autochtoni vo ovie naselbi. Ne znam kako ne mozhete da go razberete ova, koga celiot svet toa go znae.

Ova koga ke go razberete, ke ima sozhivot, ako ne go razberete, nikogash nema da ima.
Аутоктони сте во Македонија ко мравка во вода ебате гулабарот умрен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
Значи се што и треба на северна не е да се руши (и да се обнови Република Македонија како држава со владеење на правото) туку да ја води некој подобар од таче, така?

Тие работи северни или фактите дека практично од 2017 до ден денес се е нелегално де завршена работа така?

Дај да најдиме некој поарен да ја води оваа франкештајн држава, така?
na severna i trebaat mnogu raboti a toa e samo prviot cekor. smesno e da zboris za obnovi i vladeenje na pravo kako podrzuvac na levica koja doprinese vo unistuvanjeto na RM. uste posmesno e da veruvas deka kurton levicarska partija moze bilo sto da obnovi ili sozdade. ekonomija, finansii, diplomatija duri ni poddrska od domasniot biznis faktor nemaat ne pak nesto poveke.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Xhabe vi e sekoj argument. Vie edno treba da razberete, Albancite se autochtoni vo ovie naselbi. Ne znam kako ne mozhete da go razberete ova, koga celiot svet toa go znae.

Ova koga ke go razberete, ke ima sozhivot, ako ne go razberete, nikogash nema da ima.
Sum ti go pomagal da go najdes naselbata na mapa.
1702443029320.png
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
na severna i trebaat mnogu raboti a toa e samo prviot cekor. smesno e da zboris za obnovi i vladeenje na pravo kako podrzuvac na levica koja doprinese vo unistuvanjeto na RM. uste posmesno e da veruvas deka kurton levicarska partija moze bilo sto da obnovi ili sozdade. ekonomija, finansii, diplomatija duri ni poddrska od domasniot biznis faktor nemaat ne pak nesto poveke.
Разбирам. Ама објективно и "Љевиц", и "партијата што го украде зборчето ВМРО" имаат направено тешки грешки поради кои не заслужуваат да бидат гласани.

За "партијата што го украде зборчето ВМРО" веќе објаснив погоре.

За "Љевиц" мое мислење е дека нивниот патриотизам е само перформативен. Ако нив им се даде да изберат помеѓу нивната посрана левичарска идеологија или македонизмот, годете до три што ќе изберат.

Не ми е јасно како лесно ги проголтувате политичките грешки што ги направија и "Љевиц" и "партијата што го украде зборчето ВМРО".

Грешките на "Љевиц":
  • активно учество во шарената(само режимоД на гвујо да се турни и ќе имаме држава)
  • игнорирање на проблемоте кои објективно грујо ги спомна!(двојазичност промена на име итн)
  • работа во неуставното СЈО
  • нормализирање на собранието откако влегоа во собрание во 2020(за ова немаат многу вина зашто имаат само 2 пратеника и "партијата што го украде зборчето ВМРО" е вистинскиот виновник, таа посрана колаборационистичка партија ја нормализира северна)
  • активно комуњарење и почитување на анти-македонските комуњари: тито и енвер хоча како пример. Па практично "Љевиц" го поддржува наративот на бугарите за 1945-та...
Денес скоро и да не постои политички субјект кој активно се залага денормализирање а Северџанистан и нелегалното собрание во 2017.

Стравувам дека луѓето ќе заборават дека во 2017-та дојде насилно инсталирана влада и дека промената на името е нелегално и противуставно.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
Разбирам. Ама објективно и "Љевиц", и "партијата што го украде зборчето ВМРО" имаат направено тешки грешки поради кои не заслужуваат да бидат гласани.

За "партијата што го украде зборчето ВМРО" веќе објаснив погоре.

За "Љевиц" мое мислење е дека нивниот патриотизам е само перформативен. Ако нив им се даде да изберат помеѓу нивната посрана левичарска идеологија или македонизмот, годете до три што ќе изберат.

Не ми е јасно како лесно ги проголтувате политичките грешки што ги направија и "Љевиц" и "партијата што го украде зборчето ВМРО".

Грешките на "Љевиц":
  • активно учество во шарената(само режимоД на гвујо да се турни и ќе имаме држава)
  • игнорирање на проблемоте кои објективно грујо ги спомна!(двојазичност промена на име итн)
  • работа во неуставното СЈО
  • нормализирање на собранието откако влегоа во собрание во 2020(за ова немаат многу вина зашто имаат само 2 пратеника и "партијата што го украде зборчето ВМРО" е вистинскиот виновник, таа посрана колаборационистичка партија ја нормализира северна)
  • активно комуњарење и почитување на анти-македонските комуњари: тито и енвер хоча како пример. Па практично "Љевиц" го поддржува наративот на бугарите за 1945-та...
Денес скоро и да не постои политички субјект кој активно се залага денормализирање а Северџанистан и нелегалното собрание во 2017.

Стравувам дека луѓето ќе заборават дека во 2017-та дојде насилно инсталирана влада и дека промената на името е нелегално и противуставно.
znaci nemam namera da se objasnuvam so tebe za toa sto ti go smetas za greski u minatoto. ic ne mi e gajle za toa, pominato i zavrsena rabota e. sum za da se kaznat zatvorski site koj se ogresile seedno od koja partija i sum za toa koga ednive se na vlast drugite da lezat i obratno so ogled na toa deka nikogas nemalo i ke nema adevkatno sudstvo. sepak smetam deka toa ne treba da e glavna pricina za kogo covek glasa, ko sto kazav toa e minato i prasanje e dali i kolku moze nesto realno da se smeni.

jas gledam kon idninata. znaci moze da prodolzime so idiotive sega na vlast ili moze da prodolzime so smena na vlasta. realno edina partija koja moze da go smeni kursot na drzavata e vmro. tuka zavrsuva prikaznata.

glas za levica e glas pomalku za makedonskata strana koja realno moze da donese smena. oni sekako ke prodolazat da izigravaat opozicija i da skokaat ko mladi majmuni u parlament sto e onaka zabavno da go gledas na tv i potvrdno da klimas so glavata deka "taka e" ama realno rabotite ne fukncioniraat bas taka. nitu imaat kadar ni kapacitet da smenat nesto nitu ke ja imaat nekogas taa prilika. toa se ednostavno frleni glasovi. gresno bi bilo duri i da se koalicira so niv zasto ne gledam sto moze oni da donesat u nekoja idna vlada osven problemi so megunarodnata i malcinstvoto. fino bi bilo da bevme ko rusija, kina, norveska, singapur so ogromen suficit pa da moze da go imame toj luksuz da ne zavisime od stranski krediti i red drugi raboti ama koga nekoj ke ti go duplira dolgot za nekolku godini i ke ti ostavi partal ekonomija toa ne mozes da si go dozvolis. uste pomalku pa levicarski idei i politiki kade neproduktivnost i prezaposlenost se najcesta posledica.

ps. 2017 e zavrsena prikazna osven ako ne najdes nacin kako da pokries deficit od skoro miljarda evra godisno i edno 10tina miljardi kupce za da se vratat dologovite. ako ne mozes ova da go resis togas sakal nekel zavisi od nadvoresniot faktor. vmro ednas go resi, eden kus period mislam vo 2006ta imavme mnogu mal dolg kon stranstvo...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom