Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.075
Поени од реакции
2.361
Никола Попоски :icon_lol:
Оној што се дереше срамота е?

Ценет бил тој во Брисел да обработи тоа што се обработи. После тоа му завршува рокот на употреба и завршува во сметот како кондом искористен.
Тој е Никола Димитров од Сдс, Никола Попоски беше од Вмро министер за надворешни работи. Иначе како близнаци се :D
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.519
Тој е Никола Димитров од Сдс, Никола Попоски беше од Вмро министер за надворешни работи. Иначе како близнаци се :D
Пардон. Знам и тој беше вмерео и поштован во Брисел и на крај све тоа спаковано ни го турнаа.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
564
Поени од реакции
1.312
И за ова си во право, кога можеа неуставен закон за јазици да протнат на шверцерски начин нема што да се бунат.
И за промена на име мнозинство Македонци беа опозиција, Бујар кога зборува за бадентер изгледа само за Албанците важел.
Да не зборуваме за општините каде за Македонците не важи бадентер и ДУИ го прекршил едно 100 пати да менува имиња на улици, училишта и слично, ама Османи нека продолжи да изиграва жртва.
Заеби промена на име на улици. Каде бадентер беше за промена на име на државата?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Пардон. Знам и тој беше вмерео и поштован во Брисел и на крај све тоа спаковано ни го турнаа.
ako si postovan vo brisel, vasington, moskva, belgrad, tirana, sofia... togas ne treba da si vo skopje. sekoj sto stava tugi interesi pred nasite ne treba da e del od vlast. seedno kade e "postovan"
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.175
Поени од реакции
8.360
И Димитров беше Вмровец своевремено. Тоа се вмровските кадри. По потреба стануваат војводи, мењаат имиња, ослободуваат ратни злосторници итн.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Ништо не е случајно овде. Кога ќе ги соберете сите кандидати, Калето не остави простор за нормален кандидат. Учки, соросоиди и транзициски богаташи, комшии и овој последниот од све по нешто.

Инаку не се само тие 6 пратеници. Почеток на 2000те имаше купопродажба на вмровци меѓу дпмне, македонска и вмровмро. Стојменов и Змејковски и матичната дпмне. Бугараши и удбаши, бивши соцдемократи и социјалисти, комшии и милионери...го извалкаа името до крајности.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.859
И Димитров беше Вмровец своевремено. Тоа се вмровските кадри. По потреба стануваат војводи, мењаат имиња, ослободуваат ратни злосторници итн.
Дирекно не бил ВМРО, но татко му беше министер во владата на Кљусев кој поднесе оставка кога се овозможи во дневниците во училиштата да се пишува на албански јазик. А мајка му 4 години беше координатор на пратеничката група на ВМРО во парламентот.

како студент какви муабети има кажувано....нема да ви се верува дека од скапана уста тоа можи да се кажи
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.075
Поени од реакции
2.361
imaj si ti problem tvoja rabota e toa...

nema vrska dali apasiev mu smeta na dui nas ni smeta. ednostavno on ucestvuvase vo unistuvanje na sistemot sto vo golema mera gi drzese rabotite pod kontrola.

nie prvo treba da si go sredime svojot dvor, dui se totalno nebitni, isti mi se i ednite i drugite, nema razlika, drugite duri se znacitelno pointelegentni ako gledame, dui se planinari ovie sakaat banka, akademija na nauki i red drugi "sitnici" sto se mnogu pozaebani dolgorocno nego sve sto so sega barale od dui.
Автоматски споено мислење:



site se. jas bi gi baral na snimki eden po eden i za site go mislam istoto sto i za apasiev. toa deka nemala vrska so imeto e naivno... vi bese se kazano.

za 8te bivsi pratenici na vmro 10 pati e kazano bez kurton revolucijata i przino toa nemase da se sluci. vmro si imase mehanizmi da trgne bilo koj individualec sto ne ja prati odredbata na partijata ama ete bitno bese da se unisti toa za da moze da se kupuvaat glasovi podocna.

drugoto gore dole e taka za poveketo se slagam iako mislam ogromen del od bombite bea mestenka, del izvadeni od kontekst del montazhi, del ne ni postoeja ama ete ve navlekoa da veruvate deka gi ima, primer za smilkovsko...
Епа така добија гласови, на муабетите за Никола Младенов и за Монструм дека имаат информации дека друго било.
Абе според мене еден закон треба. Во програмата пишуваш кој проект за колку време планираш да го направиш во тие 4 години. За секоја година имаш проекти. Ако тоа што си го кажал дека ќе го направиш првата година не си го напраил, ајде чао, дај друго дете. И така за секоја година и ваљда ќе почнат да ги реализираат програмите, а не сите да почнат последната четврта година и ајде дајте ни шанса уште 4 години.
Да не го заборавам и оној закон за потекло на имот што никогаш не го виде светлото на денот, а ќе казни илјадници луѓе.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Ништо не е случајно овде. Кога ќе ги соберете сите кандидати, Калето не остави простор за нормален кандидат. Учки, соросоиди и транзициски богаташи, комшии и овој последниот од све по нешто.

Инаку не се само тие 6 пратеници. Почеток на 2000те имаше купопродажба на вмровци меѓу дпмне, македонска и вмровмро. Стојменов и Змејковски и матичната дпмне. Бугараши и удбаши, бивши соцдемократи и социјалисти, комшии и милионери...го извалкаа името до крајности.
kaleto odkako dozivea napad na ambasadata vo skopje vlozi vo site partii i pusti sekade pipci. nie sme mnogu eftina drzava za kontrola. poleka naogaat nacini i kako da si gi vratat investiciite pa i da profitiraat. dur makedonceto sfati toa projde vozot...
Автоматски споено мислење:

Епа така добија гласови, на муабетите за Никола Младенов и за Монструм дека имаат информации дека друго било.
Абе според мене еден закон треба. Во програмата пишуваш кој проект за колку време планираш да го направиш во тие 4 години. За секоја година имаш проекти. Ако тоа што си го кажал дека ќе го направиш првата година не си го напраил, ајде чао, дај друго дете. И така за секоја година и ваљда ќе почнат да ги реализираат програмите, а не сите да почнат последната четврта година и ајде дајте ни шанса уште 4 години.
ubava ti e zamislata ama tesko toa... do nas e da gi kaznime koga ne pravat nesto sto vetile...

eve @vouager e lut za predavstvata na vmro. koga go prasuvam sto konkretno neke da kaze. a da go prasam i sto prezel ke nema odgovor. isto i red drugi sto go verglaat toa.

i mene ne mi e seedno. zatoa nie (AUS) go smenivme kandidatot na vmro. ne gi ispolni ocekuvanjata ne dobi poddrska od nitu eden zadgranicen komitet, nitu od mediumite i glasacite ovde. dadovme novo dete...

da go napravea site toa ke imavme vmro so novi sili... partijata sigurno ima 200k clenovi i uste tolku simpatizeri. zosto kutea? nekoj raboti treba da se resat bas vnatresno, nema potreba od zakoni ako sme cvrsti i sakame napredok, ako pobitno e da spoime denovi i halkidiki ondak nema sto da baras posle...
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2024
Мислења
583
Поени од реакции
1.989
Толкувања за подршка и прелевање на гласовите кон некој од двајцата кандидати .

Kандидатите за претседател што испаднаа во првиот круг и политичките партии што ги поддржаа повикуваат на масовна излезност во вториот круг. Но, никој не дава отворена поддршка за еден од двајцата кандидати што ќе се соочат во директен дуел


 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.075
Поени од реакции
2.361
kaleto odkako dozivea napad na ambasadata vo skopje vlozi vo site partii i pusti sekade pipci. nie sme mnogu eftina drzava za kontrola. poleka naogaat nacini i kako da si gi vratat investiciite pa i da profitiraat. dur makedonceto sfati toa projde vozot...
Автоматски споено мислење:



ubava ti e zamislata ama tesko toa... do nas e da gi kaznime koga ne pravat nesto sto vetile...

eve @vouager e lut za predavstvata na vmro. koga go prasuvam sto konkretno neke da kaze. a da go prasam i sto prezel ke nema odgovor. isto i red drugi sto go verglaat toa.

i mene ne mi e seedno. zatoa nie (AUS) go smenivme kandidatot na vmro. ne gi ispolni ocekuvanjata ne dobi poddrska od nitu eden zadgranicen komitet, nitu od mediumite i glasacite ovde. dadovme novo dete...

da go napravea site toa ke imavme vmro so novi sili... partijata sigurno ima 200k clenovi i uste tolku simpatizeri. zosto kutea? nekoj raboti treba da se resat bas vnatresno, nema potreba od zakoni ako sme cvrsti i sakame napredok, ako pobitno e da spoime denovi i halkidiki ondak nema sto da baras posle...
Тоа е затоа што имаме 150 000+ административци односно вечни гласачи за определена партија и кои нема да гласаат за трета партија колку и да е ветувачка.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.316
Поени од реакции
6.824
@kano Биди мангуп и прав патриот и врати се во Македонија. А не од Австралија да кажуваш што и како тука да се дешава, кој е предавник, кој патриот. Слободно, еве ВМРО ќе се врати на власт, врати се па ќе го имаш секое право да кажуваш кој каков е.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
908
Поени од реакции
1.476
заднава недела имаше највеќе интервјуа во краток временски рок , каде по подкасти или по тв .
Прв пат го канат на национална, дали оти некни изјави индиректно дека ке ги дадат гласовите за гога па сега да го испоштуат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom