Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.850
Поени од реакции
8.248
За тие што не се сеќаваат сдс беше нормална и национално ориентирана партија се додека не ја преземаа невладините на чело со Сорос, сега таму нема ништо македонско ниту ќе има, тие во овие 8 години го туркаат и факторизираа албанскиот интерес.
Знам на Максим исто немаат ништо национално, тие две партии се лице и опачина на истата монета, ебало го мултиетничко Куманово, кокардата на глава и југословенското знаме, изрод.
Никогаш не биле нормална и национално ориентирана.
Да се надоврзам на @Boro1918 и @poimanemam.
Кршеа меѓународни санкции кон Србија во 90-тите кога шверцуваа гориво.
Неброено шлепери поминаа на граничниот премин Пелинце иако патот не беше предвиден за сообраќај на тешки товарни возила.
Свесно го ништеа земјоделството и ги запустуваа селата, така што не им овозможуваа на селаните најелементарни услови за живот, како асфалтен пат, автобуски превоз, училиште, амбуланта, аптека, а со иселените од тие села ги поселанчуваа градовите, околу чии градски јадра никнуваа диви населби, без план, водовод и канализација.
Нивните директори си ги приватизираа фабриките за багателни цени, со измами и уцени на работниците-акционери.
Ги мамеа со фантомски купувачи од странство кои не ни постоеле. Тогаш немаше Интернет, не беше лесна проверката.
Ги мамеа толку подло што многу работници носеа пари од дома и даваа на фирмата во која работеле, само за да опстане.
Ветуваат воз за Бугарија, а не можат до Бељаковце да ја направат пругата која ја извадија пред 30 години.
Беа изразито просрпски и анти-НАТО настроени, само да му се допаднат на Слободан Милошевиќ.
Беа изразито антибугарски настроени, само да им се допаднат на Србите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
Секо

Мислам дека жена му ја избркаа или сакаа да ја избркаат од мвр во време на вмро пошто Стојанче цело време организираше протести за правата на бранителите.
Ja zaterav mnogu za nego, ali use ova. Stojance e slika i prilika kako sistemot i narodot zdrobi lik koj dolgi godini se borese za tema so site ne zasega. Imase tuka dolga istorija na degradiranje od dvete partii. Retko koj gi pamti aktivnostite na dostoinstvo vo vreme na sdsm, pred 2006. Strasno bese so niso ne se smeni ni posle 2006, gi trejdaa nivnite prava za mir u koalciijata so dui. Utre da pukne, mislis na lugjeto nema da im tekna na ova?

Stojance imase 10 godini vekje aktivna politicka kariera i pedigre kako poster boy. Lesno moese da stane pratenik, biznismen, direktor, ko site na negova pozicija ako ne bese tvrdoglav za branitelite. Na kraj i on se sitna, ama pa covek ko covek, site iame granica na izdrzlivost. Mozhe do utre da se praime patrioti, ama ako od general te dovedat da ides so pirati da se tepas na brod za da preranis familija...
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.074
Поени од реакции
2.359
Ja zaterav mnogu za nego, ali use ova. Stojance e slika i prilika kako sistemot i narodot zdrobi lik koj dolgi godini se borese za tema so site ne zasega. Imase tuka dolga istorija na degradiranje od dvete partii. Retko koj gi pamti aktivnostite na dostoinstvo vo vreme na sdsm, pred 2006. Strasno bese so niso ne se smeni ni posle 2006, gi trejdaa nivnite prava za mir u koalciijata so dui. Utre da pukne, mislis na lugjeto nema da im tekna na ova?

Stojance imase 10 godini vekje aktivna politicka kariera i pedigre kako poster boy. Lesno moese da stane pratenik, biznismen, direktor, ko site na negova pozicija ako ne bese tvrdoglav za branitelite. Na kraj i on se sitna, ama pa covek ko covek, site iame granica na izdrzlivost. Mozhe do utre da se praime patrioti, ama ako od general te dovedat da ides so pirati da se tepas na brod za da preranis familija...
Битно е дека сеуште пробува да се избори за правата на бранителите, а собранието не сака да го изгласа законот. Иначе он е еден од подобрите директори на државни претпријатија што ги имало кај нас, без разлика што го заебаваат за гранката.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
579
Поени од реакции
1.979
Борис Османов му било тајно име според бугарската служба дознавам според редакцијата со која имам соработка на Васко Ефтов во кооперација на Инфомакс .
Е сега ме интересира ? Како ќе котира според етничката квота за вработување кога ќе оди во опозиција и Жути успее да ги пикне Бугарите во Устав . Ќе се пише прво Шиполино или пак Бугар ? Мора да се убаци некако, најнов тренд е сепак :LOL:


1714647646032.png 1714647662430.png
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.587
Поени од реакции
3.873
Ако добро ме држи сеќавањето Латас и Сител беа со сдс се до 2007-2008
Такви ликови србомани и бугараши не треба да бидат во партија, јас незнам што ќе му се на Мицко, ни гласови носат ни ништо, Латас, стоилковиќ, Бунтур, ѓорчев се тоа треба да лета.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.778
Поени од реакции
9.664
Се каам тоа што го пишав за сдс во 90тите, незнам што ми стана, во право сте. Се извинувам за мојот пад на концентрација, разум, и сам се изненадив. Се извинувам згрешив.
За момент почувствува како е да се биде Таче Чурка
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
961
Поени од реакции
3.899
Такви ликови србомани и бугараши не треба да бидат во партија, јас незнам што ќе му се на Мицко, ни гласови носат ни ништо, Латас, стоилковиќ, Бунтур, ѓорчев се тоа треба да лета.
На чело со мицко. Се кладам дека ќе ја посере работата после избори но ај да не зборам сега пошто сдс се апла шиптаpана

Иначе Стоиљковиќ си е Србин прав, а Ѓорчев не знам за кој мислиш, Влатко е ОК а Марјан бугараш по потреба
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.587
Поени од реакции
3.873
На чело со мицко. Се кладам дека ќе ја посере работата после избори но ај да не зборам сега пошто сдс се апла шиптаpана

Иначе Стоиљковиќ си е Србин прав, а Ѓорчев не знам за кој мислиш, Влатко е ОК а Марјан бугараш по потреба
Мислам на Марјан, Влатко одамна не сум го ни видел негде, но и тој е ептен со американците.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.587
Поени од реакции
3.873
Рама му доделува титула на Ахмети за да го спаси од Хаг.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.456
Поени од реакции
79.556
Рама му доделува титула на Ахмети за да го спаси од Хаг.
Почесна титула не те спасува од Хаг, туку државен документ, каков што единствен у свет донесе Груевски 2011-та.
Ахмети според законодавствово на Северна Македонија е амнестиран од воени злосторства (нешто што не постои во светов).
Хаг него нема да го гони, им ја префрли таа обрска на нашите судови, со предзнак дека можат да ги судат воените злосторства на Албанците, ам не можат на Македонците. Американска амбасада (според Викиликс) вршеше притисок на Груевски да ги амнестира и ете.
Тоа е завршена работа. Фала му на Груевски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom