Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.983
многу аматеризам владее у здравстово но и детево било недијагностицирано за дијабет ко што ми делува според ова што го читам. Шеќер 9 е сериозна работа и само дијабетичари толку висок шеќер имаат.
Ако било дијабетичар е уште пострашно гликоза што му дале.Дај земи препрочитај уште еднаш шо се десило.Ама детево било дијабетичар,шо сакаш да кажеш со ова?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Ако било дијабетичар е уште пострашно гликоза што му дале.Дај земи препрочитај уште еднаш шо се десило.Ама детево било дијабетичар,шо сакаш да кажеш со ова?
значи иако знаеле и дале инфузија со гликоза, ја прочитав на друго место поинаку, као додека ја чекале крвната анализа и дале инфузија. Како и да е, тежок лапсус на тие што работат таму.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.565
Терминот Shqiptar е постар термин од терминот шиптaр.
Првиот се наоѓа од 17 век, а вториот само во 20 век.
Значи само албанците надвор од Албанија ги викаа шиптaри.
Ти знаеш што е транскрипција ?

Грузија цел свет ја вика Грузија а тие се викаат Сакартвело. Ова е едноставен пример.

Сложен пример. Германците цел свет не ги вика Германци. Самите со останатите германски народи ги викаат Дојчланд, Романските народи и Турците ги викаат Алемани, Словенските ги викаат Немци.

Апла комплициран пример. Секоја африканска држава си има свое бунга банга име на локалните јазици. Ние им ги знаеме колонизаторските имиња на Француски, Англиски, Португалски. Тие самите си прават англиски и француски верзии на имињата зошто никој не ги знае со локалните.

Ајде сега по твојава логика кое треба да им биде правилно име ?
Или конкретно која е разликата измеѓу истото име напишано на 100 јазици ?
Која е разликата меѓу шиптaр и shqiptar кога двата исто се пишуваат и исто се читаат ?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Има вакви полно случаеви, посебно со стари луѓе. Дедо ми во септември (Крушево) почина оти тие шо беа викнати од брза помош му кладоја инјекции на кои тој беше алергичен. Беше алергичен на три ствари, пелицилин, и другите две не ги знам зато шо никогаш не сум го прашал. Тие од брза помош не ни прашаа на шо е алергичен, ниту пак му ја видоја книшката, му кладоја пелицилин, и друга инјекција на шо бил алергичен. На системи и кислород издржа 24 сати и почина, не беше однеснен Битола на против алергија одделението. Дедо ми беше здрав, немаше ништо, ете дента му се слоши и падна, беше омалаксан, а самиот беше против брза помош, шо моите не го послушаа, и на крај умре.

Малава Јана сум сигурен дека е еден од полно случаеви кај шо докторите и сестрите не прашуваат ниту ја читаат книшката, дали бил чоекот шеќераш, алергичен на некоие ствари, дали бил со мозочен, не ги интересира.

Дедо на баба ми брат исто така почина во 2012, лежеше во Прилеп, се здоби со сепса на болница.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.645
Се огласи и новинарката која го правеше интервјуто со таткото на Јана...еден дел од нејзината изјава ми остави впечаток за тоа колку е болна состојбата кај нас.

IMG_20230324_120019.jpg
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
4.731
Screenshot_20230324-134210_Facebook.jpg
Не само страв да ти е на доктор да одиш, страв да ти е и вода да се напиеш. Побарал вода, му дале нешто шо му ги изгорело органите. Вчера случајот со детенцето, денес ова излезе на виделина.
Успех е да се преживее во северџанија, се друго е бонус. Господ нека ни е на помош.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.984
Заврши истрагата - никој не е виновен, сакало да биде ќе излезе работава.



 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.441
Поени од реакции
9.179
Заврши истрагата - никој не е виновен, сакало да биде ќе излезе работава.



Абе крв да им ебам, крв да плукаат, гроб да немаат. Добро како трпи сè уште народот не ми е јасно, КАКООООООО?


многу аматеризам владее у здравстово но и детево било недијагностицирано за дијабет ко што ми делува според ова што го читам. Шеќер 9 е сериозна работа и само дијабетичари толку висок шеќер имаат.
И шо ако не е дијагностицирано, значи не треа да чекаат крвна слика, шибај само гликоза? И сега, цацко крив.


Не го лишиле само од детство, туку и од све.
Не е далеку времето кога сите од нас, дел по дел, ќе погребуваме некој од вакви и слични работи, НОНсенс како возење со 200 на партизанска, како одење на болница за итен случај, умирање на операција оти некој пропушти клексани да те нашиба.
ДЕВАСТИРАНО е општеството по сите основи, одговорност не постои на ниедно ниво, следно е анархија. Ќе дојде ден кога ваквите редовно ќе бидат упукувани во глава, не е далеку. Го побудалија народот, животот му го одзедоа, надежта, иднината...

Дете пред очи вака да ти го земат, не знам. До утре да пишам МАЛЦЕ е и ЏАБЕ е!!!!!

На клоци треба собирање сите, на клоци и на плоштад носење па на клада.
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
И за жал ќе имате слични трагични и непријатни случаи, кога наместо да решавате итни проблеми, ја трошите енергијата на општеството со измислениот проблем со Бугарија :facepalm:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
И за жал ќе имате слични трагични и непријатни случаи, кога наместо да решавате итни проблеми, ја трошите енергијата на општеството со измислениот проблем со Бугарија :facepalm:
За вас секогаш имаме време да ве нараниме со курови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom