Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Не викам јас дека не можат да побараат да стоиме на глава по 8 саати дневно. Ама тоа ќе го побараат зошто им се може, и зошто ние сме спремни да проголтаме се, не затоа што стоењето на глава е добро за здравје.
Ti nema veze muabetot. Edno e dali im se moze ili ne , no pred faktite i bogovite molcat.
Imaat crno na belo za 150000 bugari od tuka, so potpis so pecat, dobrovolno se izjasnile kako takvi. Sami se zakrenale vo Sofija ili konzulat, nikoj ne gi prisilil. Tamu si stojat podatoci deka filjan covek se custvuva kako bugarin, prilozil dokumenti deka ima bugarski koreni i deka na toj osnov bara bugarski dokumenti( isto kako i nie sto davame). A na popisot gi nema. I sega ako go izvadat toj adut na masa, sto ke bidi poverodostojno, nekoj dobrovolno sto se zakrenal tamu do Sofija da vadi dokumenti ili tukasniot popis koj mozi e no mozi i da ne e verodostoen. Znaes pritisoci, ova ona.
Znam si se tesite deka vrska nema muabetot, ke go frlite pasosot ili tamu nekoj detski muabeti no faktot stoi deka 150000nasi drzavjani dobrovolno se zakrenaja do Sofija da se pisat bugari. Nikoj ne gi teral, prisilval ili bilo sto. Crno na belo, so potpis pecat se komplet. A tuka na popisot gi nema.
Sah mat
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Stama a ?
E nemozi be drugari so bugarski pasosi i kurac u dupe i dusu u raj :toe: .
Baba na dedo ne dava za djabe, ne pak druga drzava na nekoj bednici drzavjanstvo.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Точно но бугарите тие резултати од пописот не ги признаваат и ќе бараат сите 150000 што имаат бугарски пасоши да се рачунаат како релевантна бројка:
Автоматски споено мислење:

Денес во Арачиново имало голема гужва пред гол:
Прегледај го приврзокот 336361
Раздвојување на Македонија и Албанија од пакетот е најдоброто нешто кое што може да и се случи на државава, да стискаме палци Албанија да успее да ги почне преговорите.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Колку е коефициентот дека Таче ќе ја смени одлуката и ќе каже дека е добар договорот за влез во ЕУ?
Ќе моделираат 2-3 точки, т.е. ќе ги објаснат со ,,адекватни,, фрази и Таче ќе го гута.....до балчака
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.028
Интересни ми се Албанците. Се чини идејата за Унија со Србија и Македонија им прави повеќе мерак од ЕУ. Ептен заби покажаа кон Бугарија. Буквално го делат Македонскиот став, веројатно заедно дебатиран, со тој на Вучич. Дури и Груби тврди дека сме немале друг пат од ЕУ (абе стварно?), ама немало да сме биделе (бугарски) експеримент измислен во 21ви век. Интересно.
А бугарите на форумов се надеваа дека со Албанците ќе си ја делат Македонија. Берик в уста ги носеше. Епа татарче, ште ти шепна на ушенце, нече мочи да ти се посречи ове ночи.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
доста само тепање, нека почне и да ги Рапува :icon_mrgr:
https://a1on.mk/macedonia/povtorno-nefi-useini-so-boksovi-natepa-sogragjanin-chetvrti-po-red-za-tri-godini/?fbclid=IwAR0m9dNHSkehn2KUwCQ-foIYfEXrrUdFgqWKnC8r_QpmSWZZPpuVAEhteG4

се додека не натепа некој близок на пролиВер мува не го ЛАЗЕ :cool:
Тој лично Проливер може да го шљака кога сака,ти пријателе каде живееш?
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Не сакаа екстерно, сакаа да дојде до израз нивниот квалитет како просветни работници. Во превод, немаше да можат да лапаат поклончиња и рушвет од родители .
А некои не ни ги предаваат лекциите, ама битно квалитет имало, ок.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Колку е коефициентот дека Таче ќе ја смени одлуката и ќе каже дека е добар договорот за влез во ЕУ?
Ако Бугарите донесат одлука да го прифатат францускиот предлог, верувам за брзо и Тачето ќе ги види позитивните страни во него.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.115
Се гледа дека отворен Балкан, замислен како чисто економска унија, почнува да станува политички, како што е целта на Србија.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Премногу грчки производи сеа има кај нас за разлика од порано а и грчки таблици често се гледаат така да сигурно има влијание
Не би можел да кажам дека сум видел особено голем избор од грчки производи (посочи некои од нив...), но секако дека грчките инвеститори намирисаа евтина работна сила во „севернава„ па тука се прилично застапени.
Автоматски споено мислење:

Колку е коефициентот дека Таче ќе ја смени одлуката и ќе каже дека е добар договорот за влез во ЕУ?
Не те разбирам најдобро-мислиш на коефициентот од IQ од Таче или сакаш да се обложуваш/кладиш на одлуката од Таче?...:confused:
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Се гледа дека отворен Балкан, замислен како чисто економска унија, почнува да станува политички, како што е целта на Србија.
Па, и немаме многу избор, мора да работиме на тоа што ни преостанува.

ЕУ интеграцијата треба да ја тргниме на страна засега и да почниме со лобирање кај пријателски земји за ако можи да го закочиме Бугарскиот влез во Шенген и Евро зоната. ЕУ функционира на уцени и треба да пробаме така.

И треба калимеро плачки дека сме обесправени за фазла пари да земиме и ако можи влез во Шенген пред Бугарија :D

И плус потенцирање дека ова што Бугарија ни го прави, е истото што Русија и го прави на Украина.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.927
Поени од реакции
10.553
Не би можел да кажам дека сум видел особено голем избор од грчки производи (посочи некои од нив...), но секако дека грчките инвеститори намирисаа евтина работна сила во „севернава„ па тука се прилично застапени.
Градежни матеијали колку сакаш, прехранбени исто, во секој маркет има за разлика од порано, отвараат бизниси и тек е ова почеток
 

Kajgana Shop

На врв Bottom