Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.473
Поени од реакции
20.355
За Груевски гласав во 20ххта од тогаш немам гласано и најверојатно ни долго време уште нема да гласам. На нови малоумни протести за некој нов идиот да дојде на власт не одам ни подржувам. Никад немам гласано за СДСМ. Гласање и протести се за глупи лузери.
И тоа што викаш, ќути си трај си и скенирај си фискални. Можеби ќе дојдат подобри времиња (ако преживееме зимава), некој надворешен фактор ќе ги симне сегашниве како што ги симна предходните.
Друже ти си бескичмењак и причина зашто сме сега кај што сме, ти си едно големо ништо што џабе троши кислород.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.676
Поени од реакции
7.652
И тоа што викаш, ќути си трај си и скенирај си фискални. Можеби ќе дојдат подобри времиња (ако преживееме зимава), некој надворешен фактор ќе ги симне сегашниве како што ги симна предходните.
Друже ти си бескичмењак и причина зашто сме сега кај што сме, ти си едно големо ништо што џабе троши кислород.
Тоа е кадарот што го произведува ДПНЕ, веќе долго долго време. Мислам смешно е сега чудењето, "еј ДПНЕ ве направи луѓе а сега ве нема никаде". Товеа ДПНЕ со пари бескичмењаци, амеби и остатокот од животинското царство без цврста структура ( дали надворешна или внатрешна) и сега нема што да се чудат. Мислам види го и самото раководство Мицко, Ацо, Тимчо, Јанушев, Мисајловски, Панов, итн ... . Па овие да ти бидат водачи од кој се очекува цврсти ставови и одлуки треба да си луд, ситни бирократчиња/клептомани и странски слуги . Да не мислат дека сите се слепи и глуви за рехабилитацијата не само на Јанчев туку и на Коневски и огромен број на останатите "фракционери".

Затоа и бројот на гласови иде во ваква линија:

1655034757189.png

На следните парламентарни избори веќе се зацементирани и под 300 000, посебно со фактот дека народот во најголем дел ги гласаше на локалните избори за да падне владата на Заев и СДС. Нешто што не исполнија. Од аспект пак на работа на градоначалниците, освен еден два сите други веќе во рекорден период си влегоа во стандардната партиско-клептоманска шема.

Идната влада ќе им биде во коалиција со СДС и ДУИ, и прашање на време ќе биде пред и да им скрстат шиптaр за премиер во слично сценарио како во Црна Гора со Абазовиќ што реално гледано и нема да биде многу тешко ако Мицко кандидира албанци за пратеници како што изјави. 4-5 кандидати и оп албанскиот блок + СДС имаат доволно пратеници за мнозинство и премиер.

И после пак ќе биде со Мицко како што беше со Љупчо и со Груевски/Мијалков, абе ја предадоа партијата. Ние се боревме. Значи главниот може да те прелаже ајде, ама кога ќе му го видиш тимот со Тимчо, Ацо и Панов и да мислиш дека се способни за какви било тешки одлуки и дела, тогаш или си ептен глуп или свесно се правиш заради интерес.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
И тоа што викаш, ќути си трај си и скенирај си фискални. Можеби ќе дојдат подобри времиња (ако преживееме зимава), некој надворешен фактор ќе ги симне сегашниве како што ги симна предходните.
Друже ти си бескичмењак и причина зашто сме сега кај што сме, ти си едно големо ништо што џабе троши кислород.
Јас сум рационален, реален и практичен. Ако се надеваш на нешто подобро од МицкоБранкица ептен тешки делузии имаш. А не знаеш очигледно и математика ако гласаш т.е. дека твојот глас е 1 во 1200.000 и дека е ирелевантно дали гласаш или не а уште помалку дека ќе ти го подобри животот. Јас гледам да заработам и да терам бизнис. Највредните 1-2 часа работа ќе ми донесе повеќе од едно одење до изборно место. А ако следиш вести си апсолутен кретен. Трошош стотици часа за да дадеш незначаен глас за нешто што е се исто.
 
J

joli1

Гостин
Ај да сте деца, ај ќе ве разберев. Ама возрасни људи на форумов да се толку у заблуда за ситуацијата околу себе, не можам да ве сфатам.

Ви укинаа радиодифузна такса - плаќаш струја и скоро се што ти е потребно за живот 5 пати повеќе отколку у време на Груевски.
Живееш у време на најголем буџет у Македонија - една капитална инвестиција немаат направено, еден автопат немаат направено, апсолутно ништо.
Зборуваш како ДПМНЕ го ставиле Талат за министер - добиваш двојазичност на цела територија у време на СДС.
Зборуваш за корупција - статистички државата дупло покорумпирана од време на ДПМНЕ.
Зборуваш за инфлација у време на ДПМНЕ - моментално сме скоро први по инфлација у Европа.
Зборуваш за тоа како парата не вредела - тоа што порано беа 200 денари у време на Груевски, сега ти се 1000.
Зборуваш за тоа како ДПМНЕ увеле компјутер за секое дете, екстерно тестирање, итн - Мила Царовска проба да ви ги учи децата што е трансџендер и како тоа е нормално, како и тоа да ви ги прави книгите дигитални се со цел да пишува и да брише историја.
Зборуваш како го средиле ветото со Грција - добивме обезличување, ново вето и уште еден обид за бришење на македонската нација, држава и историја.
Зборуваш како СК2014 бил срање проект - ви изградија тревник на сред плоштад, не успееја ниту да зачуваат ниту да одржуваат било што од СК2014.
Зборуваш како автобусите биле кинески, преплатени и ужасни - ви ги вратија старите ,,хармоника" автобуси кои што чадат ко локомотива у вожња.
Зборуваш како рушење на ГТЦ или негово обновување било неправилен потег - ГТЦ буквално ирелевантен, непрофитабилен, блиски луѓе до власта копаа криптовалути без да плаќаат струја, отворија нов трговски центар каде што скоро секој СДС-овец има дуќан, локал или дел од трговскиот.
Зборуваш за тоа како Груевски побегнал - е не, ќе иде во затвор каде што прв пат во историјата на светот претходно се имаше ,,удавено" лик во кофа вода, а да не навлегуваме во тоа што го судеа за ДРЖАВЕН мерцедес кој остана на државата и во кој ден денес го возат за приватни потребни и превезување швалерки.

Ајде сега неколку прашања до вас копиљаците шарени на форумов:

- Која инвестиција или пак инвеститор СДС го донесе?
- Која инвестиција или инвеститор СДС ја/го задржа?
- Кој автопат СДС го изгради и колку моментално се во изградба?
- Што можевте да купите 2016-та и претходно со 200 денари, што можете денес?
- Која инвестиција СДС ја направи во образованието?
- Колкав е процентот на инфлација сега, а колкав во време на ДПМНЕ?
- Што СДС направи за привлекување на туристи?
- Што добивме како држава со менувањето на името на државата и со влегувањето во НАТО?
- Кога претходно во историјата на државава имало киднапирање на пратеник?
- Колку млади ја напуштија Македонија у време на Груевски, колку у време на СДС?
- Кој уведе двојазичност на цела територија?
- Кој го тргна зборот Македонија и македонските застави од униформите на армијата? Кој ги направи униформите двојазични?
- Дали СДС го прекина масовното вработување во администрација?
- Кој ве обезличи, кој ве направи северџани?
- Кај се миљардите украдени, бројчаникот? Зашто го судеа Груевски за државен мерцедес доколку толкав криминал направил?
- и милион други прашања.

Денешната ДПМНЕ не е ни близу на тоа што ДПМНЕ претходно беше, да бидеме реални. И јас чувствувам одбивност спрема Мицковски и луѓето блиски до нив, но да ми кажете дека народов не живееше подобро у време на ДПМНЕ на Груевски отколку у време на копиљот Заев и Таче е живеење во заблуда.

НЕ - Е - СПОРЕДЛИВО.

СДС мора да си оди од власт, мора да прекине да постои како партија. Друга алтернатива нема.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.473
Поени од реакции
20.355
Тоа е кадарот што го произведува ДПНЕ, веќе долго долго време. Мислам смешно е сега чудењето, "еј ДПНЕ ве направи луѓе а сега ве нема никаде". Товеа ДПНЕ со пари бескичмењаци, амеби и остатокот од животинското царство без цврста структура ( дали надворешна или внатрешна) и сега нема што да се чудат. Мислам види го и самото раководство Мицко, Ацо, Тимчо, Јанушев, Мисајловски, Панов, итн ... . Па овие да ти бидат водачи од кој се очекува цврсти ставови и одлуки треба да си луд, ситни бирократчиња/клептомани и странски слуги . Да не мислат дека сите се слепи и глуви за рехабилитацијата не само на Јанчев туку и на Коневски и огромен број на останатите "фракционери".

Затоа и бројот на гласови иде во ваква линија:

Прегледај го приврзокот 335178

На следните парламентарни избори веќе се зацементирани и под 300 000, посебно со фактот дека народот во најголем дел ги гласаше на локалните избори за да падне владата на Заев и СДС. Нешто што не исполнија. Од аспект пак на работа на градоначалниците, освен еден два сите други веќе во рекорден период си влегоа во стандардната партиско-клептоманска шема.

Идната влада ќе им биде во коалиција со СДС и ДУИ, и прашање на време ќе биде пред и да им скрстат шиптaр за премиер во слично сценарио како во Црна Гора со Абазовиќ што реално гледано и нема да биде многу тешко ако Мицко кандидира албанци за пратеници како што изјави. 4-5 кандидати и оп албанскиот блок + СДС имаат доволно пратеници за мнозинство и премиер.

И после пак ќе биде со Мицко како што беше со Љупчо и со Груевски/Мијалков, абе ја предадоа партијата. Ние се боревме. Значи главниот може да те прелаже ајде, ама кога ќе му го видиш тимот со Тимчо, Ацо и Панов и да мислиш дека се способни за какви било тешки одлуки и дела, тогаш или си ептен глуп или свесно се правиш заради интерес.
Очајните обиди на куртоните да ја одбранат власта. ХККК ПУ !!!!
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689

Во Прилеп се тепаат за стрес-тест апарат ееееј.Во Охрид е затворено одделението за педијатрија,па охриѓани мораат да ги носат своите болни деца во Струга.Кожно е исто така пред затворање.Блескаме,мамето ваше арамиско.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.785
Паразитов ко братучетка му ја исцицаа државата а и' возратија со ништо (баш напротив), нека одјебат во граџанската ЕУ и нека хичхајкаат таму. Али знаат дека таму ќе вртат плескавици, тука ќе лапаат тендери и станчиња.

Кој е ликов?...Не сум баш во тек со сите настани...
 
Член од
9 август 2014
Мислења
428
Поени од реакции
1.011
Сам се си правам не ми требаат протести за да добијам нешто. Инаку не се идентификувам како Македонец, мислам дека сите национализми се глупи. Така да не сум продадена душа зошто никогаш не сум бил ни ваша.
А како што се идентификуваш тогаш? Може да погодам?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ај да сте деца, ај ќе ве разберев. Ама возрасни људи на форумов да се толку у заблуда за ситуацијата околу себе, не можам да ве сфатам.

Ви укинаа радиодифузна такса - плаќаш струја и скоро се што ти е потребно за живот 5 пати повеќе отколку у време на Груевски.
Живееш у време на најголем буџет у Македонија - една капитална инвестиција немаат направено, еден автопат немаат направено, апсолутно ништо.
Зборуваш како ДПМНЕ го ставиле Талат за министер - добиваш двојазичност на цела територија у време на СДС.
Зборуваш за корупција - статистички државата дупло покорумпирана од време на ДПМНЕ.
Зборуваш за инфлација у време на ДПМНЕ - моментално сме скоро први по инфлација у Европа.
Зборуваш за тоа како парата не вредела - тоа што порано беа 200 денари у време на Груевски, сега ти се 1000.
Зборуваш за тоа како ДПМНЕ увеле компјутер за секое дете, екстерно тестирање, итн - Мила Царовска проба да ви ги учи децата што е трансџендер и како тоа е нормално, како и тоа да ви ги прави книгите дигитални се со цел да пишува и да брише историја.
Зборуваш како го средиле ветото со Грција - добивме обезличување, ново вето и уште еден обид за бришење на македонската нација, држава и историја.
Зборуваш како СК2014 бил срање проект - ви изградија тревник на сред плоштад, не успееја ниту да зачуваат ниту да одржуваат било што од СК2014.
Зборуваш како автобусите биле кинески, преплатени и ужасни - ви ги вратија старите ,,хармоника" автобуси кои што чадат ко локомотива у вожња.
Зборуваш како рушење на ГТЦ или негово обновување било неправилен потег - ГТЦ буквално ирелевантен, непрофитабилен, блиски луѓе до власта копаа криптовалути без да плаќаат струја, отворија нов трговски центар каде што скоро секој СДС-овец има дуќан, локал или дел од трговскиот.
Зборуваш за тоа како Груевски побегнал - е не, ќе иде во затвор каде што прв пат во историјата на светот претходно се имаше ,,удавено" лик во кофа вода, а да не навлегуваме во тоа што го судеа за ДРЖАВЕН мерцедес кој остана на државата и во кој ден денес го возат за приватни потребни и превезување швалерки.

Ајде сега неколку прашања до вас копиљаците шарени на форумов:

- Која инвестиција или пак инвеститор СДС го донесе?
- Која инвестиција или инвеститор СДС ја/го задржа?
- Кој автопат СДС го изгради и колку моментално се во изградба?
- Што можевте да купите 2016-та и претходно со 200 денари, што можете денес?
- Која инвестиција СДС ја направи во образованието?
- Колкав е процентот на инфлација сега, а колкав во време на ДПМНЕ?
- Што СДС направи за привлекување на туристи?
- Што добивме како држава со менувањето на името на државата и со влегувањето во НАТО?
- Кога претходно во историјата на државава имало киднапирање на пратеник?
- Колку млади ја напуштија Македонија у време на Груевски, колку у време на СДС?
- Кој уведе двојазичност на цела територија?
- Кој го тргна зборот Македонија и македонските застави од униформите на армијата? Кој ги направи униформите двојазични?
- Дали СДС го прекина масовното вработување во администрација?
- Кој ве обезличи, кој ве направи северџани?
- Кај се миљардите украдени, бројчаникот? Зашто го судеа Груевски за државен мерцедес доколку толкав криминал направил?
- и милион други прашања.

Денешната ДПМНЕ не е ни близу на тоа што ДПМНЕ претходно беше, да бидеме реални. И јас чувствувам одбивност спрема Мицковски и луѓето блиски до нив, но да ми кажете дека народов не живееше подобро у време на ДПМНЕ на Груевски отколку у време на копиљот Заев и Таче е живеење во заблуда.

НЕ - Е - СПОРЕДЛИВО.

СДС мора да си оди од власт, мора да прекине да постои како партија. Друга алтернатива нема.
Мицко со голи раце ќе ја задави инфлацијата како Крале Марко Црна Арапина :D
Автоматски споено мислење:

А како што се идентификуваш тогаш? Може да погодам?
Јас сум анационален не верувам во нации.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
428
Поени од реакции
1.011
Мицко со голи раце ќе ја задави инфлацијата како Крале Марко Црна Арапина :D
Автоматски споено мислење:


Јас сум анационален не верувам во нации.
Камелеон значи. Ок, јасно. Пријатен ден.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Камелеон значи. Ок, јасно. Пријатен ден.
Креативен логичен и рационален. Да си бидеме реални национални идентитети и историски приказни се булшит. Посебно Бугарски и Грчки.
 
J

joli1

Гостин
Мицко со голи раце ќе ја задави инфлацијата како Крале Марко Црна Арапина :D
Автоматски споено мислење:
Овој менталитет е тој кој што ја кочи државава, иначе менталитет на комуњарите.

Каква врска има Мицковски со овој моабет, тоа не ми е јасно? Зашто не се фати на било што напишано од моја страна, туку аргументот ти е ,,ај да го вратиме Груевски", ,,мицко деме боље е хахаха"?

За Мицко не знаеме каков ќе е, ниту пак за Апасиев или било кој друг од опозиција, ама добро знаеме што зло е СДС и какви гомна се и Заев и Таче и сите околу нив.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Овој менталитет е тој кој што ја кочи државава, иначе менталитет на комуњарите.

Каква врска има Мицковски со овој моабет, тоа не ми е јасно? Зашто не се фати на било што напишано од моја страна, туку аргументот ти е ,,ај да го вратиме Груевски", ,,мицко деме боље е хахаха"?

За Мицко не знаеме каков ќе е, ниту пак за Апасиев или било кој друг од опозиција, ама добро знаеме што зло е СДС и какви гомна се и Заев и Таче и сите околу нив.
Како не го знаеме Мицко сиве години го гледаме што прави односно што не прави.
 
J

joli1

Гостин
Како не го знаеме Мицко сиве години го гледаме што прави односно што не прави.
Никој не рече дека ништо не прави.

Мене една четвртина од постовите ми се против Мицковски, моменталното ДПМНЕ и СДС, ама тој концепт на аргументирање ми е одвратен.

Да, можеби и покрај се и Апасиев и Мицковски би биле боље премиери отколку Таче или Заев, ако ништо друго бар сигурен сум дека нема да бидат толку срање, толку деструктивни за македонскиот народ колку што беа и што се Заев и Таче, тоа ми е моабетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom