Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.094
Поени од реакции
4.706
Попови и оџи може само како гости да седат во прв ред во Собрание на некој важен ден. Само толку од религија во Собрание.
После 500 години муслиманско робство не е лошо барем 1век монархија за да се дотера паметот на рамковните па после кога ќе се среди ситуацијата може демократија.
Мислам не бараме многу, само една петина од тоа што они го правеле.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.174
Поени од реакции
8.480
извади податоци колку партизани имало 41ва 42 43 Се до капитулацијата на италија и стварање на првиот македонски батаљон "мирче ацев" 43та......додека 3 години низ босна тито и бригадите се бркаат со германците,македонците имаат батаљон крајот на 43 и го користат за поход и освестување на народот во февруари 1944.......македонците не се ни повикани на заседанието на авној,покасно ги вадат као закасниле ,не можеле да присуствуваат......сепак на крајот среќно се завршува и имаме светски призната национална држава во рамките на федерацијата до 91ва,денес имаме одново окупација на која се правиме слепи
грешка си тука, не сакале да одат
 
Член од
2 април 2023
Мислења
111
Поени од реакции
297
Прегледај го приврзокот 423527

Не зборувај за работи кои не ги знаеш, македонци гинеа за своја национална држава не за југославија или тито.
Сите други под Македонци во еден историски момент се дојдени на македонска земја од нивните матични земји, мнозинството како окупатори и колонисти освен ромите.
Извини не е 70% туку 71,2% хаха, немаш никаков контра аргумент, влакно у јајцето бараш. А оваа статистика е веродостојна од времето на СФРЈ а таа денес на независна Македонија, извини Северна Македонија (да не ме исправуваш пак) не ја бива, не е точна, баш интересно а?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.094
Поени од реакции
4.706
Извини не е 70% туку 71,2% хаха, немаш никаков контра аргумент, влакно у јајцето бараш. А оваа статистика е веродостојна од времето на СФРЈ а таа денес на независна Македонија, извини Северна Македонија (да не ме исправуваш пак) не ја бива, не е точна, баш интересно а?
Не барам никакво влакно во јајце, денешната територија на Македонија била етнички најчиста, не македонските села се бројат на прсти и нема ниту еден град кој не бил етнички Македонски, тој од сфрј ти го покажав како пример затоа што има процент, ако се враќаш наназад ќе дојдеш до 95% македонци.
Тебе ако ти е веродостоен пописот од 21ва каде што самите си признаа низа неправилност секоја ти чест, ниеден попис во независна Македонија не е точен поради албанците.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.121
Поени од реакции
15.068
Ерга гомнес пак квичеле зошто Мицко го користел името Македонија. На самит за нато он замара за името, прост национал шовинизам.

Ерга омнес значи и тие секаде и во секое време да го користат името Северна Македонија, а општо познато е дека за тоа нема шанса да биди од нивна страна.

Неможи да се замисли сцена Мицотакис да излези на вести и да речи Северна Македонија.

така да ерга омнес го прекршуваат тие
 
Член од
2 април 2023
Мислења
111
Поени од реакции
297
Не барам никакво влакно во јајце, денешната територија на Македонија била етнички најчиста, не македонските села се бројат на прсти и нема ниту еден град кој не бил етнички Македонски, тој од сфрј ти го покажав како пример затоа што има процент, ако се враќаш наназад ќе дојдеш до 95% македонци.
Тебе ако ти е веродостоен пописот од 21ва каде што самите си признаа низа неправилност секоја ти чест, ниеден попис во независна Македонија не е точен поради албанците.
Пописот од 21ва не го ни спомнав, да тој е неточен, се согласувам
Зборувам кога ми сереше дека статистиките за новородени по етничка основа не се веродостојни, дека ти шетаат Бугари Грци Срби Албанци у глава
Ако од осамостојувањето па до ден денес не сме имале еден точен попис, што зборува тоа за способноста на Македонија и нејзините институции?
Сега излегува дека без други ние не можеме ни попис да направиме, камо ли држава да водиме
Баш ме интересира од кај ти се тие извори дека сме биле 95%, која година, кој попис, кој извор, да чујам?
Според тебе колку Македонци и Албанци има процентуално? (извор да наведеш, само да не е од око се гледа, или на сон ми се јави)
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.094
Поени од реакции
4.706
Пописот од 21ва не го ни спомнав, да тој е неточен, се согласувам
Зборувам кога ми сереше дека статистиките за новородени по етничка основа не се веродостојни, дека ти шетаат Бугари Грци Срби Албанци у глава
Ако од осамостојувањето па до ден денес не сме имале еден точен попис, што зборува тоа за способноста на Македонија и нејзините институции?
Сега излегува дека без други ние не можеме ни попис да направиме, камо ли држава да водиме
Баш ме интересира од кај ти се тие извори дека сме биле 95%, која година, кој попис, кој извор, да чујам?
Според тебе колку Македонци и Албанци има процентуално? (извор да наведеш, само да не е од око се гледа, или на сон ми се јави)
Кај ве учат ова да го повторувате секогаш?? дека нас не не бива, дека незнаеме држава да водиме???
Тебе треба да ти биде јасно дека ние држава немаме, така да вината барај ја кај тие што кажа дека ми шетаат во глава. Кога ќе имаме држава ќе видиме кој што знае.
Околу пописите ти зборувам за 18/19 век пошто ти сметаш нерелевантни пописи дали од кралска или титова југославија, и јас не ги сметам за релевантен податок, но историски гледано и географски каде и кој живеел може да се дојде до проценка и да се идентификуваат миграциите дали на турците во колонизација на повардарието, албанците дебарско, струшко, тетовско, србите повардарие, грците од турција на егејска македонија и тн.
Но ако сакаш да ме прашаш што мислам за денес, сметам дека албанци се 17%
 
Член од
2 април 2023
Мислења
111
Поени од реакции
297
Кај ве учат ова да го повторувате секогаш?? дека нас не не бива, дека незнаеме држава да водиме???
Тебе треба да ти биде јасно дека ние држава немаме, така да вината барај ја кај тие што кажа дека ми шетаат во глава. Кога ќе имаме држава ќе видиме кој што знае.
Околу пописите ти зборувам за 18/19 век пошто ти сметаш нерелевантни пописи дали од кралска или титова југославија, и јас не ги сметам за релевантен податок, но историски гледано и географски каде и кој живеел може да се дојде до проценка и да се идентификуваат миграциите дали на турците во колонизација на повардарието, албанците дебарско, струшко, тетовско, србите повардарие, грците од турција на егејска македонија и тн.
Но ако сакаш да ме прашаш што мислам за денес, сметам дека албанци се 17%
Нема што кој да ме учи, ја цело време ти вадам факти, статистики, ти овде ми кажуваш бројки без никакви докази, статистики, вака од рака како тебе ти одговара
Не знам зошто пописите од кралството и Југославија ги сметаш за нерелевантни, тоа е баш глупо, али океј ти си знаеш
Сума сумарум, муабетот ти е, брат не си точен , не ти се достојни изворите и статистиките, али верувај ми брат ја знам како е , иако немам благе везе од кај ми се бројкиве.
У 18/19 век 95% населението било неписмено, територијата окупирана, ако има попис кој е неверодостоен и нерелевантен, дефинитивно тоа се тие пописи, кој иначе ти ни ги немаш, али не е битно, фураме причата до крај
Не треба да веруваме на нашите статистики од 21век
Им верува на тие од турскиот окупатор од 18век
Браво сине
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.094
Поени од реакции
4.706
Нема што кој да ме учи, ја цело време ти вадам факти, статистики, ти овде ми кажуваш бројки без никакви докази, статистики, вака од рака како тебе ти одговара
Не знам зошто пописите од кралството и Југославија ги сметаш за нерелевантни, тоа е баш глупо, али океј ти си знаеш
Сума сумарум, муабетот ти е, брат не си точен , не ти се достојни изворите и статистиките, али верувај ми брат ја знам како е , иако немам благе везе од кај ми се бројкиве.
У 18/19 век 95% населението било неписмено, територијата окупирана, ако има попис кој е неверодостоен и нерелевантен, дефинитивно тоа се тие пописи, кој иначе ти ни ги немаш, али не е битно, фураме причата до крај
Ти сугерираше дека јас сум верувал во попис на сфрј а не на попис на независна македонија, затоа и ти кажав дека ако не ти е релевантен тој од сфрј врати се историски и ќе видиш кое било автохтоното население на пример во скопско арачиново и многу други места.
Имаш милион историски извори читај.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
111
Поени од реакции
297
Ти сугерираше дека јас сум верувал во попис на сфрј а не на попис на независна македонија, затоа и ти кажав дека ако не ти е релевантен тој од сфрј врати се историски и ќе видиш кое било автохтоното население на пример во скопско арачиново и многу други места.
Имаш милион историски извори читај.
Арачиново ми го збори бе, ја за Македонија му зборам,
'“Имаш милион историски извори“, не може еден да наведе, типични изговори, а знае да прави скрин шот за ебен 1% дека не сум бил во право, дека и други аргументи нема, баш како што кажав влакно у јајце.
Брат извини вака, ама глуп си, не вреди да ти се објаснува кога не можеш да разбереш или се правиш луд
Не можам веќе да си ја вреѓам интелегенцијата со тебе да дебатирам
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.094
Поени од реакции
4.706
Арачиново ми го збори бе, ја за Македонија му зборам,
'“Имаш милион историски извори“, не може еден да наведе, типични изговори, а знае да прави скрин шот за ебен 1% дека не сум бил во право, дека и други аргументи нема, баш како што кажав влакно у јајце.
Брат извини вака, ама глуп си, не вреди да ти се објаснува кога не можеш да разбереш или се правиш луд
Не можам веќе да си ја вреѓам интелегенцијата со тебе да дебатирам
Еве ти материјал и фати читај, на цела Македонија над 60% биле Македонци втори биле доселениците турци со над 20%, грците сочинувале 10% главно во нај јужните предели и 5% албанците.

неговата втора книга
OrohidrografijaNaMakedonijaStrana6.jpg

Тогаш во денешниот вардарски дел, албанците сочинуваат 10 проценти а Македонците над 65% додека турците 18% власите 3%
Ако сакаш да ти пуштам извори за доселувањето на турците и албанците во македонија и да читаш книги и тоа ќе ти пуштам.

Почетоците на првиот бран на доселувањето на Албанците во Македонија датира од пред 230 години, односно во периодот кон крајот на XVIII-от век, од 1780 година наваму.
Тие 5% или во вардарскиот дел 10% се резултат на тоа доселување во неколку села.
Автоматски споено мислење:


Ако на Лога му смета името на аеродромот нека им објасни на неговите албанци зошто додека он беше во влада играша шота на Илинден кој освен Национален празник е и православен празник и го носи името на светецот Свети Илија.
Или пак тогаш на Лога му беше убаво да ги понижува македонците на мечкин камен.
Но може Лога повеќе го боли мисијата на Апостол Павле.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.121
Поени од реакции
15.068
Абе појди си Албанија на одмор уместо да бистриш политики по горештините,ако не си таму веќе,можда пишуваш од плажите во Валона уствари.Името фамилија не рани и на одмор не носи
Што мешаш приватни работи копук низаеден?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
МВР поднесе кривична пријава против Бесија Иљази, екс директорката на Токсикологија
Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривична пријава против поранешната организациска директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази заради основано сомнение дека сторила кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување со кое го оштетила буџетот на клиниката за 659.781 денари, соопшти денеска МВР.

„Пријавената Б.И. во својство на в.д. организациски директор на Јавна здравствена установа – Универзитетска клиника за токсикологија, пречекорувајќи ги своите службени овластувања во период од 14 февруари 2024 до 24 јуни 2024, а со намера да овозможи противправна имотна корист за 17 лица, на 15 мај 2024 склучила 15 договори за дело со 15 лица кои биле работно ангажирани на Универзитетската клиника за токсикологија (и други лица без регулиран правен основ за нивно присуство на клиниката), по што, ретроактивно, за лицата наводно работно ангажирани, за месеците април и мај 2024 година издала два платни налози и извршила исплата на месечен надомест на ден 31 мај 2024 и 14 јуни 2024 за наводниот работен ангажман во вкупен износ од 659.781 денари со вклучен персонален данок на доход“, информираа денеска од МВР.

Според МВР, наведените исплати се извршени противправно, за период кога со истите лица Клиниката немала склучено договори за дело и за период на избори, односно исплатите биле извршени спротивно на наведените законски одредби, при што за наведените исплати бил пресметан и исплатен персонален данок во износ од 23.334 денари за месец април и 42.647 денари за месец мај 2024 година. Со ова директорката ја оштетила Клиниката за токсикологија за вкупен износ на извршените исплати со платен данок од 659.781 денари, овозможувајќи им противправна имотна корист на претходно наведените лица во поединечни износи како претходно наведените месечни плаќања.

Кривична за Мерко за бесправно градење
Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко ќе се соочи со обвинение откако Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 11 лица и едно правно лице за бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим.

Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко кој е третообвинет во овој случај, постапувајќи по барањето, наместо да го одбие или да дозволи реконструкција во постојниот габарит на објектот, во јули 2019 донел одобрение за градба со кое на инвеститорот му овозможил да изгради и да се стекне со имотна корист од близу 800.000 евра.

Останатите обвинети во предметот се вештаци од областа на градежништвото, архитектурата и урбанизмот кои давале лажни наоди за бесправно градење.

 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.426
Поени од реакции
29.687
Се тоа треба да се напуде на клоци надвор од Македонија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom