Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.298
Според најновите коментари кон однесувањето од новата власт, се чини дека комуњарата нема извлечено наравоучение за и од нејзиното однесување во претходните 6-7 години па немајќи што друго да каже, користи веќе „изрециклирани„ приказни поврзани со Грујо.

Ај некој нека ги потсети за се‘ што и‘ наштетија и на Македонија и на Македонците...чисто онака, за да се разбудат во новата им реалност, сведени на распад-партија, без никаква извесна иднина.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.360
Поени од реакции
21.883
Ne velam da go velicime, tuku da sme svesni za nekoi raboti koi prv pat gi dobivame togas vo kontekst na vremeto i geopolitickata situacija vo svetot. Nema potreba ni da go demonizirame koga ke vidis. Denes e moderno da se demonizira Jugoslavija i od strana na Srbite, Hrvatite, Bosancite, Slovencite a toa ne ne odminuva nitu nas kako moda. Mene mi e toa retardirano epten, mislis site od bivsa Jugoslavija ke bile regionalni sili da bile samostojni, a gledame na site sto im donese samostojnosta ( vazalski odnos a nas posebno potcineta polozba vo sopstvena drzava).
I ja toa go vikam. So ladna glava negovata uloga posebno za Makedonija i Makedoncite da ja procenime fakticno bazirana. Ne pomagaat sporedbite kakva drzava bila Jugoslavija togas i kakvi se denesnite nasledici. Od edna strana, denesnata sostojba e edna posledica od Jugoslavija, koja nikogas ne se zema predvid. Od druga strana okolnostite bea drugi (studena vojna). Za Jugoslavija, Tito bese super. Toa ne znaci deka toa mora i da bide taka za Makedonija. Nemame sporedba kako bi se razvivala Makedonska drzava nadvor od ramkite na Jugoslavija. Mozebi ke bese podobro. Nikoj ne osporuva deka vo Jugoslavija prv pat imavme nekoja sloboda da se razvieme nacionalno i kulturno, toa go pisav predhodno, ama dobivme minimalen paket za koj se izborivme kako nacija i narod. Vo mozocite na Makedoncite treba da se zacvrsti narativot, deka nie se izborivme za svoja drzava i SR Makedonija nastana radi nasi zaslugi a ne, deka Tito taka sakal. Od site mozni varianti ovaa za Tito bese najpovolna. Toa znaci i deka Makedonskata drzava geografski ostanuva vo Vardarskiot del a drugite delovi kade sto ima Makedonci se zrtvuvaat. Sigurno ne od Makedoncite, tuku od vlastodrzcite.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.489
Поени од реакции
40.391
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Старите во тоа време имале ептен испран мозок. За инфраструктурата со кал ја видеа и помалите генерации кои не живееле во тоа време. Септички јами во Скопје бе. wtf
Ова ми е најглупавиот аргумент секогаш. Кога идат и си ги трескаат главите по улици зошто умрела кралицата на Англија, тоа е пример за љубовта на просечниот британец кон својата кралица, кога и го носат телото во златни кочии со огромни паради и и прават холограми тоа е искажување на почит кон една голема личност. Кога во Америка во училиште ги учат да ги знаат сите претседатели по ред, тоа исто така е патриотско образование.

Кога слични работи се прават за водачи кои се против Западот, тоа е тогаш култ на личност, пропаганда, испрани мозоци. Сите овие еврофанатици и нато-фундаменталисти кои не знаат реченица да спојат освен тие што им ги кажале на "работилница", "семинар" тие некако не се испрани мозоци.

Британците во Бирминген и Шефилд кои небото не го гледале од смогот од фабриките, и чии домови биле внатре во фабриките во голем дел од случаите, па ги натерале да отидат на фронт додека цело време скандирале "Да живее Краилицата", тие биле пример за патриоти.Али ако оделе на фронт и викале да живее Сталин и Советскиот Сојуз, тогаш тие биле испрани мозоци.

Кога во Ирска и во Бенгал има масовен глад кој носи милиони жртви, тогаш тоа е лоша жетва, виша сила. Кога има глад во Советскиот Сојуз, Кина, Северна Кореа, тогаш тоа е пример за инфериорност, неспособност, суровост па дури и геноцид.

Австралија и Канада чие главно производство се суровини,енергија и земјоделие/сточарство, се вибрантни економии, али затоа Русија е бензинска со нуклеарки.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
во времето на тито македонците ги држат конците од државата,сега пола држава/протекторат лета двоглав орел по бандери и фасади.......избришете си ги акаунтите и почнете од ново на тие кои им смета систем во кој бевме газди на своето,а тито после александар велики е најголем промотор и основоположник на македонија
 
Член од
17 април 2024
Мислења
261
Поени од реакции
580
во времето на тито македонците ги држат конците од државата,сега пола држава/протекторат лета двоглав орел по бандери и фасади.......избришете си ги акаунтите и почнете од ново на тие кои им смета систем во кој бевме газди на своето,а тито после александар велики е најголем промотор и основоположник на македонија
Ги држеа да... Ченто најголемиот идеолог за Обединета Македонија и рамноправност на Македонците во Југославија во затвор, стреланите Партизани кои нејќеа на Срем, туку на Солун брутално убиени, на Панко Брашнаров гробот не му се знаеше до пред некоја година, Христо Татарчев основач и прв претседател на историското ВМРО го избркаа ,,господата со шеширите" од кафана во Ресен (човекот во сопствениот роден град не можел да се врати да живее), Неџат Аголи исто на Голи Оток завршил, Венко Марковски, Петре Пирузе... да продолжам ли? Па еве и да било подобро во тоа лажно ,,братство и единство" (вештачко створено убедување), зошто во 90те имаше војна? Од многу љубов ли? Страшно што се случува со македонската нација... Отидете во Србија, Хрватска, Босна, Словенија, па дури и во Црна Гора 90% од луѓето ќе речат дека Југославија била лоша и дека си сакаат независна држава. Има дури и ликови кои се потсмеваат на Словенците дека биле ,,европјани" уште тогаш во времето на СФРЈ. За разлика од нас Словенците си ја сакаат државата и не кукаат по некакви си бајки како ,,братство и единство". Не дај Боже некој да направи анкета на улица во сред центар на Скопје или било кој град на тема: Дали сте за независна Македонија или за враќање во Југославија? Лично јас како Македонец ќе се срамам од тие одговори...
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.844
За разлика од нас Словенците си ја сакаат државата и не кукаат по некакви си бајки како ,,братство и единство".
Држави кои немаат свој јак национализам и своја припадност како Босна,Македонија и Црна Гора ,плачеа највеќе за Југославија .
Први кои посакаа да падне Југославија беа Словенија и Хрватска , Србија така и така заради привелегиите и бенефициите кои ги имаше за време во Југославија , од јазик и култура како лингва франка до контрола во воено и производствена област .
Србите и Хрватите беа аристократијата во Југославија . Да си Србин или Хрват значеше да си сина крв а останатото беше и беа ресурси за овие две народа . Какво братство и единство Југославија беше купување време на мир со материјални добра . Кога умре ЛИДЕРОТ ТИТО и доволно беа 10 години сите кредити и заштеди да ги лапнат Словенците со НЛБ и први одма независност да бркаат и после секако Хрватите .
Највеќе гомна примија Босанците ни криви ни должни . Реално Србија беше замешана во сите лајна , војна со Словенија,Хрватска,Босна,Косово/ова беше албанско испровоцирано, од Македонија и Црна Гора се што имавме за воена одбрана го собраа за мир во куќа .
Да не збориме дека нас не ебеа со црквата до 2020 година . Сега Србите го работат со Црна Гора .
Вучич да го сакам ? Фала за помошта и се тоа ама купува внимание оти премногу отидовме спрема Бугарите . Ние сме бафер зона ако испадне војна со Косово,Албанија и Бугарија .
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
Ги држеа да... Ченто најголемиот идеолог за Обединета Македонија и рамноправност на Македонците во Југославија во затвор, стреланите Партизани кои нејќеа на Срем, туку на Солун брутално убиени, на Панко Брашнаров гробот не му се знаеше до пред некоја година, Христо Татарчев основач и прв претседател на историското ВМРО го избркаа ,,господата со шеширите" од кафана во Ресен (човекот во сопствениот роден град не можел да се врати да живее), Неџат Аголи исто на Голи Оток завршил, Венко Марковски, Петре Пирузе... да продолжам ли? Па еве и да било подобро во тоа лажно ,,братство и единство" (вештачко створено убедување), зошто во 90те имаше војна? Од многу љубов ли? Страшно што се случува со македонската нација... Отидете во Србија, Хрватска, Босна, Словенија, па дури и во Црна Гора 90% од луѓето ќе речат дека Југославија била лоша и дека си сакаат независна држава. Има дури и ликови кои се потсмеваат на Словенците дека биле ,,европјани" уште тогаш во времето на СФРЈ. За разлика од нас Словенците си ја сакаат државата и не кукаат по некакви си бајки како ,,братство и единство". Не дај Боже некој да направи анкета на улица во сред центар на Скопје или било кој град на тема: Дали сте за независна Македонија или за враќање во Југославија? Лично јас како Македонец ќе се срамам од тие одговори...
ченто или тито му ја даде слободата на македонија да се развива?? што ако со стратегијата солунски фронт не засипеа со напалм и во вардарска тогашните и сегашни големи сили? живеете во светот на бајките
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.395
Поени од реакции
6.515
Честитки до Беса Иљази за кривичната за помалце од 10.000 евра штета направена на буџетот зашто исплаќала вработени по партиска директива.
Сега ваљда ќе и стане јасно дека први и последни што страдаат од промена на власта се малите играчи. Големите ко Венко што му гореа живи луѓе во Тетово ќе уживаат.
 
Член од
17 април 2024
Мислења
261
Поени од реакции
580
ченто или тито му ја даде слободата на македонија да се развива?? што ако со стратегијата солунски фронт не засипеа со напалм и во вардарска тогашните и сегашни големи сили? живеете во светот на бајките
Партизаните ја дадоа, нашите дедовци и прадедовци (вклучувајќи го и Ченто). Тито не гледал нас од интерес, не дека имал некакви си симпатии (за кои што повеќето Македонци се уште мислат дека имал). За солунски фронт и да е така, повторно се гледа на дело комунистичкиот авторитаризам со убивање на тие луѓе, кои патем до вчера се бореле да се ослободиме од окупаторите...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
во времето на тито македонците ги држат конците од државата,сега пола држава/протекторат лета двоглав орел по бандери и фасади.......избришете си ги акаунтите и почнете од ново на тие кои им смета систем во кој бевме газди на своето,а тито после александар велики е најголем промотор и основоположник на македонија
Дека сме биле газди тогаш на своето сведочи Методија Андонов Ченто и Ристо Шишков

Од толку испрани мозоци шо се произведиле тогаш, не можам како македонец ден денес македонска музика на свадба да слушнам! А таква златна музика имаме бе црепови!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
Партизаните ја дадоа, нашите дедовци и прадедовци (вклучувајќи го и Ченто). Тито не гледал нас од интерес, не дека имал некакви си симпатии (за кои што повеќето Македонци се уште мислат дека имал). За солунски фронт и да е така, повторно се гледа на дело комунистичкиот авторитаризам со убивање на тие луѓе, кои патем до вчера се бореле да се ослободиме од окупаторите...
за време на граѓанската војна во грција се дотурало оружје и муниција преку меџитлија,ранетите борци на даг се лечеле во преспа и на баба планина,не фурајте безвеза,далеку сте од реализам со вашиот идеализам
Автоматски споено мислење:

Дека сме биле газди тогаш на своето сведочи Методија Андонов Ченто и Ристо Шишков

Од толку испрани мозоци шо се произведиле тогаш, не можам како македонец ден денес македонска музика на свадба да слушнам! А таква златна музика имаме бе црепови!
ете ти денес следи ги лидерите премиерот и претседателот,дај им поддршка во агендата свои на своето.....ама и посети ја западна македонија,донирај работи да останиме на своето.....за по форуми лесно
 
Член од
17 април 2024
Мислења
261
Поени од реакции
580
за време на граѓанската војна во грција се дотурало оружје и муниција преку меџитлија,ранетите борци на даг се лечеле во преспа и на баба планина,не фурајте безвеза,далеку сте од реализам со вашиот идеализам
Сигурно на Тито била таа идеја или на другарот Колишевски кој што нашиот најголем деец го доживуваше како бугарин?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
за време на граѓанската војна во грција се дотурало оружје и муниција преку меџитлија,ранетите борци на даг се лечеле во преспа и на баба планина,не фурајте безвеза,далеку сте од реализам со вашиот идеализам
Автоматски споено мислење:


ете ти денес следи ги лидерите премиерот и претседателот,дај им поддршка во агендата свои на своето.....ама и посети ја западна македонија,донирај работи да останиме на своето.....за по форуми лесно
Јас не зборувам за денешното време и за западна Македонија. Денешното е јасно дека е срање, ама и тогашното минато е зарзаватот кој ни го донесе овој сјебан резултат. Да си малку попаметен ќе сватиш и ќе си ќутиш, ама да го фалиш тоа време, не знам што да ти кажам!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom