Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.021
Поени од реакции
4.202
Чим Коце го ставиле за главен на државни патишта, сигурно патот Кичево-Охрид ќе му биде една од првите поголеми работи кои ќе му бидат завршени.
Коце не е градежник и не се „одбира„ од вакви големи градежни зафати, а за да биде автопатот изведен, се чини дека ќе треба и да се допроектира, не само да се ‘рмба „без везе„, за државава да се задолжува со уште и уште нови кредити...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Сега ќе се вози до Гевгелија по калдрма. И сите саати ќе бидат поправени, вклучувајќи го и оној на железничка. DjBX3CQXsAEhvs6.jpg
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.848
Поени од реакции
23.552
Види го ти војводата :D

Мицковски до амбасадорите: Ако имаат подобро решение, нека го кажат

  • Ја слушнав таа изјава. Некако стана практика амбасадорите да се мешаат во внатрешните работи на државата. Но, во ред, дури и ако е така. За оваа коалиција гласаа 600.000 граѓани, се гледа дека тоа ништо не им значи. За политиките и програмата на оваа влада. Истите велат дека состојбата со правната држава е катастрофална. Истите во нивните извештаи велат дека криминалот и корупцијата цветаат. Довербата во Судскиот совет и во Обвинителскиот совет е на 2-3%, се гледа дека работите не функционираат“.
  • „Понудивме решение, океј, не се важни 600.000 гласови за амбасадорите, не е важна владината програма, ако знаат подобро решение нека дојдат да покажат, јас сум подготвен да разговараме“, рече Мицковски за изјавите на Агелер и Гир.

 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.021
Поени од реакции
4.202
Види го ти војводата :D

Мицковски до амбасадорите: Ако имаат подобро решение, нека го кажат

  • Ја слушнав таа изјава. Некако стана практика амбасадорите да се мешаат во внатрешните работи на државата. Но, во ред, дури и ако е така. За оваа коалиција гласаа 600.000 граѓани, се гледа дека тоа ништо не им значи. За политиките и програмата на оваа влада. Истите велат дека состојбата со правната држава е катастрофална. Истите во нивните извештаи велат дека криминалот и корупцијата цветаат. Довербата во Судскиот совет и во Обвинителскиот совет е на 2-3%, се гледа дека работите не функционираат“.
  • „Понудивме решение, океј, не се важни 600.000 гласови за амбасадорите, не е важна владината програма, ако знаат подобро решение нека дојдат да покажат, јас сум подготвен да разговараме“, рече Мицковски за изјавите на Агелер и Гир.

Па токму амбасадорите, особено „некои„ од нив, практично ни ја насочуваат „нашата земјата„, со вакви или онакви „сугестии„ (читај-мораш да го земеш предлогов, тој е најбољи за вас!).
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.426
Поени од реакции
47.125
На Агелер до пред две недели ружи и цветаа во однос на државава, гнетеше пастрмајлии со комуњарите и ги китеше со хвалоспеви за храброста.
Сега, втора недела без престан, уште од фрижидер нема излезено да даде сугестии и предлози и да изрази загриженост.

Сите корумпирани судии и обвинители се нивен стипендиран производ. Нормално е да не ги даваат.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.008
Поени од реакции
8.577
На Агелер до пред две недели ружи и цветаа во однос на државава, гнетеше пастрмајлии со комуњарите и ги китеше со хвалоспеви за храброста.
Сега, втора недела без престан, уште од фрижидер нема излезено да даде сугестии и предлози и да изрази загриженост.

Сите корумпирани судии и обвинители се нивен стипендиран производ. Нормално е да не ги даваат.
Не заборави дека ќе обвинуваат и за руско влијание во земјава, како во басната каде волкот го обвинува јагнето дека му ја мати водата, иако тоа пиело подолу на реката.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.016
Поени од реакции
4.580
Не заборави дека ќе обвинуваат и за руско влијание во земјава, како во басната каде волкот го обвинува јагнето дека му ја мати водата, иако тоа пиело подолу на реката.
Страшното е што комуњарите се тие што ќе измислуваат руско/кинеско влијание на штета на својот народ, први ќе бидат да лажат кај амбасадорите наместо да се борат за свој национален интерес, сдс треба да згасне.
Сдс се сега на иста линија со Радев, секоја им чест.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.566
Поени од реакции
10.163
Поголемиов дел од луѓево не се свесни што ќе не чекаше ако клета комуњара имаше над 25 пратеника, ќе имаше сигурно политичка криза бидејќи имаше нон-пејпер кај шипците за неправење на влада без уставни измени (нормално со нови шиптaрски барања) под покровителство на "нашиот стратешки партнер" и тој Џим О'брајан кој викаше дека тој не би гласал за некој што не може да понуди прецизна иднина (иако со комуњара иднината е автопат до амбисот). Е тек тогаш ситуацијата ќе беше уште потешка за нас и ќе живеевме во уште поголем апартхејд.

Самата амбасодорка призна дека не очекувале дека ваква победа на опозицијата, најверојатно се надеваа на некаков пата-пата резултат или да се блиску во најмала рака со пратениците, па после да почнат со роварење (не дека сега не се мешаат) и со уцени.

ПС, мило ми е што Коце се враќа на функција, човекот е докажан работник, беше убедливо најдобриот градоначалник на Скопје и голем работник, посебно што се враќа на ваква важна теренска работа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.339
Поени од реакции
21.824
Види го ти војводата :D

Мицковски до амбасадорите: Ако имаат подобро решение, нека го кажат

  • Ја слушнав таа изјава. Некако стана практика амбасадорите да се мешаат во внатрешните работи на државата. Но, во ред, дури и ако е така. За оваа коалиција гласаа 600.000 граѓани, се гледа дека тоа ништо не им значи. За политиките и програмата на оваа влада. Истите велат дека состојбата со правната држава е катастрофална. Истите во нивните извештаи велат дека криминалот и корупцијата цветаат. Довербата во Судскиот совет и во Обвинителскиот совет е на 2-3%, се гледа дека работите не функционираат“.
  • „Понудивме решение, океј, не се важни 600.000 гласови за амбасадорите, не е важна владината програма, ако знаат подобро решение нека дојдат да покажат, јас сум подготвен да разговараме“, рече Мицковски за изјавите на Агелер и Гир.

Oti Premier na suverena drzava da razgovara so ambasadori za nekoi zakoni, resenija itn? Pa sam si dade odgovor deka 600.000 glasovi ima zad sebe. Toa e mentalna cenzura vekje sam si se postavuva kako pretstavnik na protektorat.
 
Член од
17 април 2024
Мислења
175
Поени од реакции
409
Види го ти војводата :D

Мицковски до амбасадорите: Ако имаат подобро решение, нека го кажат

  • Ја слушнав таа изјава. Некако стана практика амбасадорите да се мешаат во внатрешните работи на државата. Но, во ред, дури и ако е така. За оваа коалиција гласаа 600.000 граѓани, се гледа дека тоа ништо не им значи. За политиките и програмата на оваа влада. Истите велат дека состојбата со правната држава е катастрофална. Истите во нивните извештаи велат дека криминалот и корупцијата цветаат. Довербата во Судскиот совет и во Обвинителскиот совет е на 2-3%, се гледа дека работите не функционираат“.
  • „Понудивме решение, океј, не се важни 600.000 гласови за амбасадорите, не е важна владината програма, ако знаат подобро решение нека дојдат да покажат, јас сум подготвен да разговараме“, рече Мицковски за изјавите на Агелер и Гир.

Многу ,,мек" политичар ми е Мицкоски, но ова му е сосема на место.
 
Член од
23 април 2024
Мислења
202
Поени од реакции
481
МаксимУМ изгледа уште сега се спрема да излегува од коалиција.Не би преживеал до следни избори ако би останал реално ама ни еден месец не измина.Ги прибера сега останатите сдшовци и крена со нивната политика која се правеше дека је мрази и глумеше патриот :pos: IMG_3959.jpeg
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.134
Поени од реакции
2.853
МаксимУМ изгледа уште сега се спрема да излегува од коалиција.Не би преживеал до следни избори ако би останал реално ама ни еден месец не измина.Ги прибера сега останатите сдшовци и крена со нивната политика која се правеше дека је мрази и глумеше патриот :pos:Прегледај го приврзокот 422556

Ај да видиме дали ќе излезат од владата, оти Албанците сигурно нема да го кријат нивното знаме на координации

 

Kajgana Shop

На врв Bottom