Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.281
Поени од реакции
37.052
so takov (glup predlog) za eden den ke formira vlada, gi pamtis onie 8 nivni pratenici? 90 posto od vmrovcite odma ke se prefrlat u dr partijaako treba i vo dui , nim bitni im se foteljite i tenderite
...предлогот не е глуп (може тоа за тебе така ти изгледа), тоа важи за сегашново време со членство на ВМРО ДПМНЕ од денешно време, не од минатото кога истите биле условувани со судство на екс премиерот З.Заев преку јавните бомби,

... и токму поради вакви префрлувања од една партија во друга како и денес што се прави приклучувајќи се кон победникот или стануваат независни пратеници треба да се смени пратеничкиот изборен законик, еднаш изгласан остануваш таму нема мигрирање таму ваму, еднаш изгубени гласови нема веќе повторно функција, политичката кариера завршена!
 
Член од
23 април 2024
Мислења
227
Поени од реакции
542
Кога сме кај основното образование, според заводот за статистика околу 33% од тие што завршиле основно образование се албанци (и со огромниот број на иселени лица овие последни години), а околу 56% се македонци
Прегледај го приврзокот 418798

Извор на верификација
Кога сме кај училишта во 2017/18 албанци биле 32.25% од ученици кои завршиле основно.Во средно училиште 2021/22 паѓате на 29.73% а после тоа со тенденција на уште поголем пад бидејќи вие по средно се селите како да има некоја војна :D IMG_3883.jpeg
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.561
Поени од реакции
22.642
Колку само владиња и мадиња ги имаше што дробни солзи ронеа после шарена … ги заболе нив ташакот за држвата, млекцето им имаше секнато 2016 … ама еве ќе се вратат сега дел од нив на цицка.
Инаку не беше проблем шарената, всушност не ни требаше да ја има, проблем беа 450 илјади спремни да се праат слепи и глуви само за да се остане на власт. И шуто и рогато се изнесе да гласа. На крај испадна гласале некој да се спаси, не да продолжи да владее.

И ја го гласав Грујо, кога заслужуваше да биде гласан. Коа излезе работата од контрола, требаше да оди у опозиција, не да се чека револуција. До тие избори имав надеж дека некад ќе не биде.
Ako mislese na mene ( tagni me sleden pat ) , drobni solzi ronevme ne deka VMRO izgubi tuku radi se sto ke sleduvase potoa a sto ti i takvite kako tebe nemavte kapacitet da go sogledate, a kao sega navodno vi preci i ocekuvate VMRO ili pojma nemam tamu koj da go popravi. Ne sum jas razocaran ili iznenaden od VMRO kako povekjeto tuka, prati mi gi malce postovite, eden pozitiven post nemam za niv, uste pomalce da relativiziram. Zavrsena e taa rabota oddamna, ne e moja krivica sto duri sega toa vas popoleka vi se razjasnuva, a koga ke zemis deka pocna da vi se razjasnuva posle tamu 8 godini dovolno kazuva kolku vi e kapacitetot.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.531
Поени од реакции
5.075
Никој не зборува дека турското,бошњаците, македонските муслимани итн собираат гнев против Албанците задниве години .
Никој не го искажа освен Левица вчера . Албанците газат врз другите малцинства а овие ќутат заради мир во Македонија .
Во круг сум со Турците и Босанците , ќе слушнеш непријатно за Албанците во говор заради овие настани .
Ќе пукне момент .
Битно е што Левица политички го внесе во Собранието за ваквата енергија во Македонија . Имате Бошњак и Турчин во Левица . Ќе има притисок .
Како бе гнев од турчите и бошњаците?
Ако навистина имаат гнев може да го искажат тоа со бојкотирање на рамковниот договор.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.509
Поени од реакции
5.267
Како бе гнев од турчите и бошњаците?
Ако навистина имаат гнев може да го искажат тоа со бојкотирање на рамковниот договор.
Каков рамковен какви бакрачи, политиката на албанците кон другите муслимани, роми била секогаш асимилаторска, никогаш на еднаквост.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.531
Поени од реакции
5.075
Леле сега проверив стварно имало и тоа :pos:.
Многу смешно еј, се помочав, имав оргазам и епокални епифанични чувства истовремено, утре слободен ден ќе земам жими куров.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
460
Ako mislese na mene ( tagni me sleden pat ) , drobni solzi ronevme ne deka VMRO izgubi tuku radi se sto ke sleduvase potoa a sto ti i takvite kako tebe nemavte kapacitet da go sogledate, a kao sega navodno vi preci i ocekuvate VMRO ili pojma nemam tamu koj da go popravi. Ne sum jas razocaran ili iznenaden od VMRO kako povekjeto tuka, prati mi gi malce postovite, eden pozitiven post nemam za niv, uste pomalce da relativiziram. Zavrsena e taa rabota oddamna, ne e moja krivica sto duri sega toa vas popoleka vi se razjasnuva, a koga ke zemis deka pocna da vi se razjasnuva posle tamu 8 godini dovolno kazuva kolku vi e kapacitetot.
Не сум те прател претходно, релативно нов сум на форумов, иако и претходно сум знаел да видам пасивен учесник(да читам), и не ти ги знам ставовите. Што мислиш за владеењето на Грујо по ‘10-11? Арен ли беше? Што мислиш за бомбите, треба да сме благодарни што некој ни ги отворил очите, односно потврдил сомнежите или да кенкаме зашто ќе се рушела владата?
Ја убаво пишав, народот беше незадоволен и спремен и за магаре да гласа, и изгласа магаре. Ама несериозно е да праиш каузална релација помеѓу тие две работи. Исто би било да кажеш, френките у Струмица не успеаа затоа што беше суша у Штип. Зашто вината не ја бараш кај тоа раководство на дпмне? Да не ги направеа сите куршлузи, немаше да пројде шарена. Да мислеа со главите тие над 400 илјади, ќе си одседеше олошот еден мандат у опозиција и другше ќе свиреше после 4 години.
Ваљда не си од тие што Скопје 2014 им е врхунац. Ако си, подобро не ми одговарај.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.531
Поени од реакции
5.075
Каков рамковен какви бакрачи, политиката на албанците кон другите муслимани, роми била секогаш асимилаторска, никогаш на еднаквост.
Види бе кој зборува за асимилирање...
Па малцинствата добија права заради албанците бе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.281
Поени од реакции
37.052
Меџити (читај љоч), го разрешува д-р Сашко Јовев, еден од најдобрите кардиохирурзи во светот, значи не во Македонија, туку во светот.
...апсолутно се сложувам,
разрешувањето направено скоро пред година дена, што правел д-р Сашко Јовев цело време, требаше лом да го направи Министерот Ф.Меџити и на суд да го даде и да го избрка од министерство поради таков безсрамен и понижувачки потег што му се случи како благодарност од таква пожртвуваност кон пациенти и подигнување на македонското здраството на такво високо ниво! зашто ништо не се случи? штама? :toe:
А со назначување на министер љоч,
ај сега јас ќе ти пишам со твои зборови : „Ало бе се слушаш ли што збориш? “

...не е важно дали е „љоч“, туку е важно да си ја сака професијата и да не ја внесе политика во здравство, било тоа Македонец, Влав, Турчин, Албанец. Секој партиски поставен Министер за здравство од тип и на Македонец како д-р.В.Филипче или Министер за здравство од тип на д-р Ф.Меџити, д-р А.Таравари, д-р И.Демири е пропаст за здравство, затоа што тие ја спроведуваат партиската агенда, а не медицинска агенда и грижа за пациентите.

...сите ние познаваме многу добри лекари, совесни, способни и од албанскиот етникум но тие не се интересни за позиција Министер за здравство, оти не се партиски определени исто како и Македонци кои не се партиски определени не можат да бидат никогаш Министер за здравство и токму тоа треба да се направи во здравството да нема политика - Министер за здравство и Директори на здравствени институции да се постават со јавен конкурс, па кој е најдобар и најискусен - тој/таа да биде, а не партиски афинитети во здравство, ете така размислувам, а не како ме етикетираш „класичен вмроид“
За да на крај назначи директор кардиолог на кардиохирургија.
...д-р М.Шокаровски колку читам на НЕТ се води како кардиохирург!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.509
Поени од реакции
5.267
На времето пред пописот 2021 во само едно видео на јутуберот Ритко на Омегле рандом се вклучија тројца различни Роми со албански знамиња кои и самите го убедуваа Ритко дека е Албанец.
Тоа се тие заедници на Аљи, само ако си Албанец си Ром, Турчин, или Бошњак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom