Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.191
Поени од реакции
20.824
Секако дека се исто лајно, но тие на рама се полоши за нас од тие на курти, на крајот историјата ќе суди, на сите нас, и на македонци и на албанци.
Нема подобри или полоши учкари за нас, генерално исто гомно се. Разликата е во тоа што едните 20+ години акумулираат моќ од позиција на власт и таа моќ толку ги има удрено во глава што тотално изгубија контакт со реалноста, мислеа дека се вечни, над сите и дека закон не важи за нив. Затоа беше потребна нивна детронизација и покажување дека не се семоќни. Од некаде мораше да се почне.

Овие другиве, ако имаат малку мозок, би требало да земат поука и да знаат до каде може да ги пуштат нозете на чергата. Дали имаат или не, ќе покаже времето.
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2024
Мислења
185
Поени од реакции
412
Будалата кумановска незнае како повеќе да се изглупира..Па им дадовте и повеќе од тоа што бараа продадени души едни..
2/4 вицепремиери учкари
7 министерства(5 од нив се најважните во државата):мнр,здравство,образование,
финансии,правда,економија и информатичко општество и администрација.

Поголема капитулација и распаѓање на државата од муртинецот и од овој неговиот близок соработник немаме видено досега па уште има лице да збори

IMG_3880.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
89
Поени од реакции
105
Не издржа срцето со кирилични букви и македонско знаме во Гостивар направен од македонски средношколци.

Прегледај го приврзокот 417809

Ова ме потсеќа на нешто:rolleyes:

Асимилација колонизација и окупација албанска.
Балистички документи од 2св.

Откако ќе го преземете управувањето со општинските канцеларии, веднаш да се нареди отстранување на сите натписи и фирми на дуќани кои се напишани на словенски јазик. Тоа важи и за улиците кои носат словенски имиња.

Со присоединување на дел од Западна Македонија кон Албанија, високиот цивилен комесар во Призрен, Фејзи Ализота со акт број 63/1941 година издава наредба на сите префектури и потпрефектури на установите и приватните згради и работилници натписите да се пишуваат италијански и албански јазик. Употребата на македонскиот јазик односно словенскиот како што тие го викаат во службените односи е забранет, со една наредба на дебарскиот префект и во телефонските разговори не е допуштено да се зборува на македонски јазик.
На адвокатите и писарите кои не го знаеле албанскиот јазик им е забранета нивната натамошна работа. Со еден распис на квинслишката влада на Албанија, забранети се сите имиња и презимиња од неалбанско население кои завршуваат на ски, ов или иќ. Истите мора да завршуваат како кај Албанците.

Албанскиот јазик го изучуваат со задолжение и оние Албанци кои не го знаеле албанскиот јазик.

Забележано е дека во вашиот град и по селата што не е во случај со краевите на Косово, Тетово и Гостивар, црната капа е вообичаена капа за мажите. Црната капа воопшто не е албанска капа, албанската национална капа (за оној што се чувствува таков, чувствува и мисли како Албанец) е белата волнена капа. Поради тоа оправдано е и навреме Албанците да почнат да ги искажуваат своите чувства за слободата, ставајќи ја белата национална капа. Фрлајќи ја црната која е обележје на црнина и неалбанство.
Во Кичево се зборува многу малку албански, капите се црни и нема ниедно видливо и потполно обележје на албанство.
Затоа, убедете ги граѓаните и селаните да го стваат на глава обележјето на нашите прадедовци, белата капа, децата да ги испратат на школо да го научат албанскиот јазик и ти, родителите да одат на вечерни школи, да г о научат да го зборуваат албанскиот јазик, да научат да читаат и пишуваат.
Во општините градски и селски, во случај кога ќе се појават мажи со црни капи, да им се обрне внимание дека кога одат во државните канцеларии треба да ја имаат белата капа на главата, да зборуваат албански, инаку нема да имаат олеснување за службената работа.
a kaj ovie na krajniot istok? mislam deka tamu nema sip-tari no duri i srpska azbuka ne e naseto ch od latinicno pismo

277547-0.Basic-delcevo.jpg images.jpg
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.264
Будалата кумановска незнае како повеќе да се изглупира..Па им дадовте и повеќе од тоа што бараа продадени души едни..
2/4 вицепремиери учкари
7 министерства(5 од нив се најважните во државата):мнр,здравство,образование,
финансии,правда,економија и информатичко општество и администрација.

Поголема капитулација и распаѓање на државата од муртинецот и од овој неговиот близок соработник немаме видено досега па уште има лице да збори

Прегледај го приврзокот 417995
Абе не е проблем колку и кој министерства им ги дале, туку како ги водеа и како се понашаа, чист башибузук, и овие идиотиве еден збор не им пререкоа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.303
Поени од реакции
36.747
Попушинела Вмро на Дуи во ИЕ5

На Сдсм му требаа 110 гласови од Вмро-Левица-Знам и другите за да добијат пратеник (Вмро имаше на залиха 760 гласови, Левица и Знам 192)

Вмро ловеше дополнителни 384 гласови на нивно конто, на рачун имаа 365 гласови од Сдсм и 192 од Левица и Знам.

Ни на едните ни на другите им успеа.
Види го бе што пишал, нафта почнал да копа во дното. :pos:
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Честит ден на бугарските свтци Кирила и Методиа
Македоците да поштуваат редно ќе биде
Бугарииа е мајка на Македоииа
Не давајте отпор мора нашии
Автоматски споено мислење:


Сами приизнавте дека се наши хора и нема бегање од суштинаата наша Истии нароод сме елајте си
Татар глуп, не сме ние ова, не вреѓај
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.264
први вие па после ниха заедно кон Беломорска,Бугарииа е заедна едина земја
Македонија ќе биде Бугарија
и Кавала како капитални
над 30 години, ќутите ко пички пред грцине па сега ќе ми сериш тука, Бугарија е мајка на Македонија, ете ја сега Македонија во Грција, што не им кажиш така таму ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
a kaj ovie na krajniot istok? mislam deka tamu nema sip-tari no duri i srpska azbuka ne e naseto ch od latinicno pismo

Прегледај го приврзокот 417997Прегледај го приврзокот 417996
У второ се учи македонска атиница и буквите се како што треба. Ч е така како што е напишана.

Друга е приказната околу тоа зошто е на латиница. Еден од одговорите веројатно е - туризам.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.918
Поени од реакции
4.402

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.264

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.264
класики туристиј
за излање пари за бранеење не
немаа патриота од вас долнии
добро, ве видовме вас 30 години што пички сте, сега оди си од каде што дојде во татарија, овде не си добредојден.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.264

Kajgana Shop

На врв Bottom