Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Како сакаш. Јас се потрудив да ти помогнам, да не се вратиш дома на лепење плакати :icon_lol:
Не дека искрено ми е гајле како ќе тера Германија во иднина, но да сум Германец со две раце би гласал за АФД па дури и да сум некој како тебе кој сака да создава иднина тука и се гледа да остане да живее. Во спротивно нема некоја иднина животот овде, јас не знам колку си активен надвор ама ова што се случува посебно после Авганистан и какво се племе доаѓа, не ми е јасно како може некој при очи да се слепи само.
Автоматски споено мислење:

Флипај бургери и не труј
Доста бе дебил, што кур си се накачил на детето како слеп за стап
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 417609

Пред да го хејтате Тоњо со што заслужил позиција, видете ја сликава. Човекот има глава жртвувано за партијата, во буквална смисла на зборот :LOL:
Секој деец на организацијата се превртува во гроб после ваков срам кркање, мене ме фаќа срам кога ќе помислам дека некој што го преставува името вмро вака реагирал на најобичен шпон во ваква ситуација.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
460
Не дека искрено ми е гајле како ќе тера Германија во иднина, но да сум Германец со две раце би гласал за АФД па дури и да сум некој како тебе кој сака да создава иднина тука и се гледа да остане да живее. Во спротивно нема некоја иднина животот овде, јас не знам колку си активен надвор ама ова што се случува посебно после Авганистан и какво се племе доаѓа, не ми е јасно како може некој при очи да се слепи само.
Се сложувам за козоебачите, ама да не се они, кој ќе ти собере ѓубре, кој ќе ти копа, кој ќе ги работи сите тие прљави работи? Мислеа дека имаат доста потенцијални кандидати на Балканот, ама се освестија, балканец за брзо им бега од тие работи. А ако си тука ваљда знаеш дека просечен Германец работи три пати помалце од нас. И чаре?

Инаку го закачам да ми каже за светлосините бидејќи се популисти, се фаќаат за сензитивни теми и на нив билдаст рејтинг, обеќајќи едноставни решенија за сложени проблеми. Само хаос би напраиле од позиција на власт и евентуално би избркале некоја бројка луѓе.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
463
Поени од реакции
659
Се сложувам за козоебачите, ама да не се они, кој ќе ти собере ѓубре, кој ќе ти копа, кој ќе ги работи сите тие прљави работи? Мислеа дека имаат доста потенцијални кандидати на Балканот, ама се освестија, балканец за брзо им бега од тие работи. А ако си тука ваљда знаеш дека просечен Германец работи три пати помалце од нас. И чаре?

Инаку го закачам да ми каже за светлосините бидејќи се популисти, се фаќаат за сензитивни теми и на нив билдаст рејтинг, обеќајќи едноставни решенија за сложени проблеми. Само хаос би напраиле од позиција на власт и евентуално би избркале некоја бројка луѓе.
Ние треба да привлечеме фабрики тука, да си донесиме Филипинци да направиме станови и куќи и рентај ги и лежи си на плажа :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.246
Се сложувам за козоебачите, ама да не се они, кој ќе ти собере ѓубре, кој ќе ти копа, кој ќе ги работи сите тие прљави работи? Мислеа дека имаат доста потенцијални кандидати на Балканот, ама се освестија, балканец за брзо им бега од тие работи. А ако си тука ваљда знаеш дека просечен Германец работи три пати помалце од нас. И чаре?

Инаку го закачам да ми каже за светлосините бидејќи се популисти, се фаќаат за сензитивни теми и на нив билдаст рејтинг, обеќајќи едноставни решенија за сложени проблеми. Само хаос би напраиле од позиција на власт и евентуално би избркале некоја бројка луѓе.
More Ausländer,
Chitajchi te ovde na temava se mi e jasno za tebe. Zatoa djabemuabet che prajme.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Се сложувам за козоебачите, ама да не се они, кој ќе ти собере ѓубре, кој ќе ти копа, кој ќе ги работи сите тие прљави работи? Мислеа дека имаат доста потенцијални кандидати на Балканот, ама се освестија, балканец за брзо им бега од тие работи. А ако си тука ваљда знаеш дека просечен Германец работи три пати помалце од нас. И чаре?

Инаку го закачам да ми каже за светлосините бидејќи се популисти, се фаќаат за сензитивни теми и на нив билдаст рејтинг, обеќајќи едноставни решенија за сложени проблеми. Само хаос би напраиле од позиција на власт и евентуално би избркале некоја бројка луѓе.
А колку од нив се на товар на државата?
Пак ќе ти кажам искрено не ми е нешто битно лично ама знаеш ли колку напади се случуваат на млади Германци најчесто од средната класа, што ако ги има сите можности и неговите работат неколку саати ако не е безбеден, а се повеќе децата не се безбедни. За прв пат после толку време и во градчево се случуваат напади на девојчиња навечер баш од овие што ти ги спомнав, пред скоро време беше убиено дете во скејт парк од 15 млади Арапи од претепување(не знам точно кој град, ќе постирам ако најдам инфо), сето ова се случува само поради оваа сегашна лабава власт и сета таа политика што се бутка последните години на селективна правда што е и повеќе од очигледна.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.268
Поени од реакции
21.227
Инаку го закачам да ми каже за светлосините бидејќи се популисти, се фаќаат за сензитивни теми и на нив билдаст рејтинг, обеќајќи едноставни решенија за сложени проблеми. Само хаос би напраиле од позиција на власт и евентуално би избркале некоја бројка луѓе.
И таму Левица имате? :D
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
460
А колку од нив се на товар на државата?
Пак ќе ти кажам искрено не ми е нешто битно лично ама знаеш ли колку напади се случуваат на млади Германци најчесто од средната класа, што ако ги има сите можности и неговите работат неколку саати ако не е безбеден, а се повеќе децата не се безбедни. За прв пат после толку време и во градчево се случуваат напади на девојчиња навечер баш од овие што ти ги спомнав, пред скоро време беше убиено дете во скејт парк од 15 млади Арапи од претепување, сето ова се случува само поради оваа сегашна лабава власт и сета таа политика што се бутка последните години на селективна правда што е и повеќе од очигледна.
Колку време може да се на товар на држвата? Година дена? Пак на долг рок ако останат, а остануваат да не се вратат у вукијебината, пензиското ќе е у ќар. Инаку со се друго што пиша се сложувам, експеримент неуспешен на владава, се надеваа дека за брзо ќе ги интегрираат. Сум ја разговарал темава со неколку Германци, и они се на истото.
Јас не мислам дека е правилен потегот, повеќе беше очаен обид да се пополнат места што ја кочат земјата. Без многу миграција, земјава ќе се парализира. Никаква хуманитарност не беше у прашање 2015, тетка Ангела не сакаше да спасува бегалци, проба да си ја спаси земјата.
Автоматски споено мислење:

И таму Левица имате? :D
Две левици иаме, ама не можат со Димче наш :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Колку време може да се на товар на држвата? Година дена? Пак на долг рок ако останат, а остануваат да не се вратат у вукијебината, пензиското ќе е у ќар. Инаку со се друго што пиша се сложувам, експеримент неуспешен на владава, се надеваа дека за брзо ќе ги интегрираат. Сум ја разговарал темава со неколку Германци, и они се на истото.
Јас не мислам дека е правилен потегот, повеќе беше очаен обид да се пополнат места што ја кочат земјата. Без многу миграција, земјава ќе се парализира. Никаква хуманитарност не беше у прашање 2015, тетка Ангела не сакаше да спасува бегалци, проба да си ја спаси земјата.
Автоматски споено мислење:


Две левици иаме, ама не можат со Димче наш :)
Брат околу 2000 има невравотени во град од околу 25к+, па сега ти види како не се на товар на државата. Да не одиме во теории на заговор ама некој дебело спрема терен за катастрофа во западна Европа пррку овие миграции.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
579
Поени од реакции
1.359
Овој само за министер на апсење или министер за бесење.
Автоматски споено мислење:

Прочитав интересно четиво за Рајнхард Хајдрих висок функционер на германското СС и главен архитект на холокаустот. Тој бил шеф на Канцеларијата за главна безбедност на Рајхот (вклучувајќи ги Гестапо, Крипо и СД). Тој исто така бил Рајх-заштитник на Бохемија и Моравија(Чешка)
Ова биле неговите размислувања околу колонизацијата и германизација на чешката земја и народ.

Лиши ги луѓето од нивната национална свест, третирај ги како племе(македонска заедница), а не нација, разблажи ја нивната национална гордост, не ги учи за нивната историја, пропагирај го нивниот јазик како инфериорен, имплицирај дека имаат културна празнина, нагласуваај дека нивните обичаи се примитивни и посочувај дека нивната независност е варварска аномалија.

Звучи познато?
Ова за жал не го прави само СДС туку и другите македонски партии.
И како се заврши таков итрец? Умирајќи од гадна сепса после атентат од пар Чеха (од тие колонизираните) во 1942.
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.225
Поени од реакции
661
Германија е прва на удар од мигрантите. Но никако нема да успее да се спаси со АФД политики. Ќе се спаси само ако истресе пари кон Балканот па ние им отвориме смештај како што кажа некој член. Но и тоа е краткорочно решение. Новиот мултиполарен свет што се создава не е баш наклонет кон големо-поседниците. Од друга страна ситните напади кон Германци се можни и од самите Германци за политички цели.
Со фашизам може пак да горат ко глувци.

Животот на една индивидуа е краток. Не ти требаат имоти и пари за да живееш убаво. Долгот кон Африка и тие земји кога-тогаш ќе треба да си го платат. Таму се гладува со појавувањето на капитализмот и подобро би било за една Германија, Франција, Англија, САД уште денес да почне да праќа брашно беспари натака.

Левицата во Германија никој не ја слуша, затоа и се на само 4%. Тој кичерај кој уште од времето на колонијализмот е граден, треба да се одржува. Другарот Сталин им се беше намерачил но америте истресоа нуклеарка па се затаи до ден денес.

Нас како Балкан не пере само Југославија која несебично градеше во тој афрички свет и даваше па дури формира и земја на неврзаните која ден денес постои а само Србија си зема бенефит.

Сите ние сме ВМРО во Македонија, дали од Левица или Сдс-вмро. Ќе го платат и долгот кон Македонците кога-тогаш, особено бизнисмените од Албанија и вмровците од Бугарија. Таа пара што се истресе за време на Југославија кон Албанија и Енвер Хоџа се знае колкава е.

Целта на Тито била да влезат во склоп на Југославија и Албанија и Бугарија како и Егејска. Но и неговиот животен век беше краток за се што можеше да стори. Затоа Апасиев е уште млад и редно е да си го искористиме како македонци.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
20.066
Поени од реакции
16.181
Ние треба да привлечеме фабрики тука, да си донесиме Филипинци да направиме станови и куќи и рентај ги и лежи си на плажа :D
Poodamna, koga ripnaa nedvizninite, mrka-evro konverzija, se javija da gradat tuka mislam Koreanski kompanii, ama ne im dozvolija, Ist kako shto Brane ne mu dozvoli na AUDI da sklapa koli vo Skopje, se pobuni uvoznichka sdsm mafija, togash beshe 80% carina i domashnata kompanija ke beshe konkurentna bidejki carina na komponenti e pomala a ke imadhe i domashni komponenti..
Okolu Idiotizmite so Carinenjeto, da spomnam deka zs vreme na SFRJ imashe uvoz na Shkodi, ama efen prijatel Srbin koj pokusha da uveze jugoslovenski 101, izvezen vo Romanija, chineshe 1700us dolari, ne mu dozvolija, t. e. mu pobaraa 100% davachki
I ne samo kaj nas, japonska firma uvezuvashe od USA izvezeni kameri Jashika nazad vo Japonija, nemaa zakon za carina ama gi proglasija kako izrodi i izdajnici...
Pa o sega kaj nas, grcite i italijancite jadat mnogu poeftino nashe jagneshko, s holandski chifutu eftino letuvaat vo Ohrid, im subvencionirsme avionot, a tie pomalku troshat vo Ohrid od srpskite ili domashnite turisti.. ..
idiotizmi na sekoj chekor, grchki domat poeftin od nashiot, hrvatski jogurt isto...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.507
Поени од реакции
4.628
Може линк? дека ова е ептен ми изгледа како избегано од реалност да е. Посебно Тимчо и Антонио. А и тоа министерството за спорт, не знам што да кажам , по непотребно министерство не сум слушнал до сега.
Што е чудно министерството за спорт? Дека немаме спорт? Никаков проблем-ако е потребно да ги „ухлебиме нашите„, ќе измислиме и министерство за космички или субатомски истражувања, само да има од кај да земат „плата на први„.

Веќе видено и кај претходната власт...
Автоматски споено мислење:

Славјанка ќе се кандидирала за претседател на СДСС,и треба да добие, само ќе фали уште Лидија Димова да ја стават за потпретседател.
Зоќе и Тачеми, со нивната неспособност, простотилак и сељачизам, самите наметнаа „норма за изглед„ од (не)квалитетен раководен кадар во нивната партија, така да не Славјанка (стани да те видиме...), сега било која комуњара може да се кандидира па и да стане водач на таа политичко-идеолошки изгубена збирштина.
 
Последно уредено:

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
460
Брат околу 2000 има невравотени во град од околу 25к+, па сега ти види како не се на товар на државата. Да не одиме во теории на заговор ама некој дебело спрема терен за катастрофа во западна Европа пррку овие миграции.
Сум го слушнал тој муабет кој е во доменот на теории на заговор дека некој намерно со миграцијата пробува да го разбуди нацизмот во Европа.
Сепак многу поверојатно ми звучи дека Европа си бара нови робови за прљавите работни места.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Сум го слушнал тој муабет кој е во доменот на теории на заговор дека некој намерно со миграцијата пробува да го разбуди нацизмот во Европа.
Сепак многу поверојатно ми звучи дека Европа си бара нови робови за прљавите работни места.
Хахаха абе да ама зошто истите тие тогаш не работат :D ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom