Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.163
Поени од реакции
20.688
Хактан Баба ќе треште во собрание.
Не само да "треште" од комфорот на опозицискиот стол, и баба ми може да јаде гомна од говорница за сè и сешто кога не е никаков фактор, не води држава и нема никаква одговорност.

Јас очекувам кога ќе влезат во Собрание заедно со Апасиев да поднесат претставка до Уставен суд и да го вратат името, како што ветуваа. На Мицкоски мадињата му се во амбасада на менгеме, ама Диме и компанија се ослободени од тие стеги и може да пробаат без да имаат последици.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.719
Од една страна многу ми е ќејф вака што искочија резултатите, ама од друга страна многу ме загрижуваат бројките на Албанците. Како што тргнала работава на секои наредни избори неизвесноста ќе биде сè поголема. Инаку СДС најмногу си се криви за ваквиот исход. Тоа што го правеа ги доведе на ова дереџе, да една од најголемите и првите македонски политички партии има помалку пратеници од албанска партија. На наредни избори очајно ни е потребно да имаме една изборна единица.

Сега на МИЦКО му останува да изигра паметно и да не ја прокоцка довербата што му ја даде народот.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.447
Поени од реакции
3.142
Од една страна многу ми е ќејф вака што искочија резултатите, ама од друга страна многу ме загрижуваат бројките на Албанците. Како што тргнала работава на секои наредни избори неизвесноста ќе биде сè поголема. Инаку СДС најмногу си се криви за ваквиот исход. Тоа што го правеа ги доведе на ова дереџе, да една од најголемите и првите македонски политички партии има помалку пратеници од албанска партија. На наредни избори очајно ни е потребно да имаме една изборна единица.

Сега на МИЦКО му останува да изигра паметно и да не ја прокоцка довербата што му ја даде народот.
Трендот на иселување на албанците треба да се зголеми сега. Аналогно на тоа и нивната заинтересираност за гласање. Додуша се е во рацете на Мицко дали ќе направи чистка во јавната администрација и хапшење на цело ДУИ. Ако ги обесхрабри дека немаат више да имаат леб без мотика тогаш сме на добар пат.

Она што загрижува е што Таравари има добри шанси да искочи бетер наци од Ахмети и во најмала рака да ја продолжи узурпацијата на државата по малинско-етнички кључ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.013
Поени од реакции
34.599
Од тоа што слушнав од луѓе блиски до ВРЕДИ (Изет Меџити), мислам дека ќе го бараат МВР, а најверојатно ќе се откажат од спикер во Собрание.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.447
Поени од реакции
3.142
Од тоа што слушнав од луѓе блиски до ВРЕДИ (Изет Меџити), мислам дека ќе го бараат МВР, а најверојатно ќе се откажат од спикер во Собрание.
Го даде ли МВР нека се отпишат уште утре. Тоа значи продолжување на дивеење по улици на индијанците со 150.000 еура коли на швајцарски таблици без казна. Техеран на плоштад со тарабуки и дервиши.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.013
Поени од реакции
34.599
Го даде ли МВР нека се отпишат уште утре. Тоа значи продолжување на дивеење по улици на индијанците со 150.000 еура коли на швајцарски таблици без казна. Техеран на плоштад со тарабуки и дервиши.
Наводно Меџити сакал сам да им ги стави лисиците на раце на Аљи и компанија. Изгледа он се спрема и за министер.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.447
Поени од реакции
3.142
Наводно Меџити сакал сам да им ги стави лисиците на раце на Аљи и компанија. Изгледа он се спрема и за министер.
Абе ај важи, еве му министерство за лични хирови. Мене дете да ми гине на Партизанска за кифла од Силбо за он да го апсел Али.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.289
Поени од реакции
3.033
Од тоа што слушнав од луѓе блиски до ВРЕДИ (Изет Меџити), мислам дека ќе го бараат МВР, а најверојатно ќе се откажат од спикер во Собрание.
ВМРО со Панче успеаа да дојдат до 400к, луѓево се презадоволни шо убрза со пасошите, почна да иде и по станици кој не биле посетени од 91ва.
Не треба ни на памет да им падне да го дадат ,од старт помалото зло ќе се доближува до поголемото.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.719
Член од
22 февруари 2024
Мислења
594
Поени од реакции
2.014
Од тоа што слушнав од луѓе блиски до ВРЕДИ (Изет Меџити), мислам дека ќе го бараат МВР, а најверојатно ќе се откажат од спикер во Собрание.
прашање? мора Вмро да коалицира со албанска партија ? не може да оди само со Знам ? пак имаат +61 заедно
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.013
Поени од реакции
34.599
прашање? мора Вмро да коалицира со албанска партија ? не може да оди само со Знам ? пак имаат +61 заедно
Не мора, ама тешко ќе биде да владеат така. Затоа - ќе коалицира.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.719
Го даде ли МВР нека се отпишат уште утре. Тоа значи продолжување на дивеење по улици на индијанците со 150.000 еура коли на швајцарски таблици без казна. Техеран на плоштад со тарабуки и дервиши.
МВР и ОДБРАНА никогаш не треба да им се дадат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.993
А о зоти о Таљатими ќе иде во пензија или?...:unsure:
 
Член од
13 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
162
Од тоа што слушнав од луѓе блиски до ВРЕДИ (Изет Меџити), мислам дека ќе го бараат МВР, а најверојатно ќе се откажат од спикер во Собрание.
Ова Меџити го збореше пред десетина дена во едно интервју, бараше МВР, Царина и УЈП. Но отпосле од Влен кажаа одредени сектори во МВР само во смисла на Директор за биро за јавна безбедност, началници на СВР Скопје и СВР Тетово и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom