Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.258
Поени од реакции
21.488
Главната поента дека ја распродадовме државата на Бугарија, Грција и Илирида му е спот он....и дека други ни кројат судбина, задњи два мандати немакедонци ни се чорбаџии у сопствена држава.
Тоа е кога мнозинството од народот кај нас нема чувство на патриотизам, кога (минимум) една четвртина од населението воопшто не ја чувствува оваа држава како своја, кога огромен дел не си ја знаат историјата а се најгласни кога ти држат предавања по историја.
Додека го плашат народот со бугаризација, ни се случува масовна косоваризација.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.748
Поени од реакции
8.245
Продолжува рекетарството од страна на НАТО. 8 хеликоптери за 230 милиони ( 28.75 милиони по хеликоптер). Притоа ќе треба и комплетно ретренирање и на пилотите и посебно на тие што ги одржуваат хеликоптерите. Плус и постоечките ми-17 беа дадени на Украинците без никаков надоместок.

1710422738882.png

Менуваш работен коњ како Мил-17 за кој имаш обучени пилоти и можеш да ги одржуваш за хеликоптер кој ниту Италијанците не го користат, ниту 80 хеликоптери немаат направено од овој модел за 18 години, проверете единствени држави кои го имаат купено се Египет и Полска . И на сето тоа е и скоро два пати поскап, 14-16 милиони чини нов Мил-ми-17.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.187
Поени од реакции
39.912
Продолжува рекетарството од страна на НАТО. 8 хеликоптери за 230 милиони ( 28.75 милиони по хеликоптер). Притоа ќе треба и комплетно ретренирање и на пилотите и посебно на тие што ги одржуваат хеликоптерите. Плус и постоечките ми-17 беа дадени на Украинците без никаков надоместок.

Прегледај го приврзокот 409670

Менуваш работен коњ како Мил-17 за кој имаш обучени пилоти и можеш да ги одржуваш за хеликоптер кој ниту Италијанците не го користат, ниту 80 хеликоптери немаат направено од овој модел за 18 години, проверете единствени држави кои го имаат купено се Египет и Полска . И на сето тоа е и скоро два пати поскап, 14-16 милиони чини нов Мил-ми-17.
Па и сам знаеш дека сме во НАТО и не смееме да купуваме руско. А сите знаат дека руските хеликоптери се и ефтини и многу поуздани. Иако не знам зошто за овој на Леонардо идат место Блек Хок да речеме од Сикорски. Али изгледа поефтини се овие од Аугуста Вестленд според ова што читам од Блек Хокот.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.401
Тоа е кога мнозинството од народот кај нас нема чувство на патриотизам, кога (минимум) една четвртина од населението воопшто не ја чувствува оваа држава како своја, кога огромен дел не си ја знаат историјата а се најгласни кога ти држат предавања по историја.
Додека го плашат народот со бугаризација, ни се случува масовна косоваризација.
Добро бе бугарче албанците па албанците, јасно ни е, оди гледај си шталата во Момчилград.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.258
Поени од реакции
21.488
Добро бе бугарче албанците па албанците, јасно ни е, оди гледај си шталата во Момчилград.
Навредите зборуваат за оној што ги кажува, а не за оној за кого се наменети.
 

Roronoa

Македонец
Член од
20 декември 2014
Мислења
61
Поени од реакции
59

Според мене држи вода кажаново од Инфомакс.

И колку и да дебатираме на темава се се враќаме на муабетот дека сме плодна почва на подлизурковци, луѓе без национална самосвест и прашање кој ќе не продаде..
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.748
Поени од реакции
8.245
Па и сам знаеш дека сме во НАТО и не смееме да купуваме руско. А сите знаат дека руските хеликоптери се и ефтини и многу поуздани. Иако не знам зошто за овој на Леонардо идат место Блек Хок да речеме од Сикорски. Али изгледа поефтини се овие од Аугуста Вестленд според ова што читам од Блек Хокот.
Имавме хеликоптери ги дадоа за џабе, ако веќе "моравме" да ги дадеме ми-17ките требаше да обезбедат барем да ни дадат замени или поволни или нови со огромен попуст. Истото важи и за тенковите и за оклопните возила и ми-24ките. Даваш тенкови и оклопни возила, добиваш барем мардери, даваш ми-24ки треба да добиеш Бел-Ах-1 Кобри.

Кај нас власта испадна дека е комплетно апсолутна, може да имаш 20 години власт каде што се гради, и еднаш треба да дојде некој продаден и он може да си прави што сака, и да си раздава државен имот на кој сака. Ова е неверојатно.

1 милијарда веќе имаат дадено за ново оружје а се што имаат добиено се џипови кои трошат гориво како дизел локомотива. Овие хеликоптериве до 2028 ќе ги произведеле.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.401

Според мене држи вода кажаново од Инфомакс.

И колку и да дебатираме на темава се се враќаме на муабетот дека сме плодна почва на подлизурковци, луѓе без национална самосвест и прашање кој ќе не продаде..
Инфомакс кога го канеа тој диригентот од бугарија и кога од Делчев направи бугарин ќутеа како пичици, битно сега со Данела маршираат која е опкружена со бугарчиња.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.187
Поени од реакции
39.912
Имавме хеликоптери ги дадоа за џабе, ако веќе "моравме" да ги дадеме ми-17ките требаше да обезбедат барем да ни дадат замени или поволни или нови со огромен попуст. Истото важи и за тенковите и за оклопните возила и ми-24ките. Даваш тенкови и оклопни возила, добиваш барем мардери, даваш ми-24ки треба да добиеш Бел-Ах-1 Кобри.

Кај нас власта испадна дека е комплетно апсолутна, може да имаш 20 години власт каде што се гради, и еднаш треба да дојде некој продаден и он може да си прави што сака, и да си раздава државен имот на кој сака. Ова е неверојатно.

1 милијарда веќе имаат дадено за ново оружје а се што имаат добиено се џипови кои трошат гориво како дизел локомотива. Овие хеликоптериве до 2028 ќе ги произведеле.
имаме Ми-17 и Ми-8, не се дадени колку што знам. Тие што ги дадоа беа оние неупотребливи што ги зедоа во 2001ва и ги користеа за делови. И сухоите исто ги дадоа. За Ми-24 не знам што се деси со нив.
 
Последно уредено:

Roronoa

Македонец
Член од
20 декември 2014
Мислења
61
Поени од реакции
59
Инфомакс кога го канеа тој диригентот од бугарија и кога од Делчев направи бугарин ќутеа како пичици, битно сега со Данела маршираат која е опкружена со бугарчиња.
Да не се разбериме погрешно, не ги сакам инфомакс. Низ годините 10 пати смениле "фракција" ако можам така да се изјаснам. И тоа со Данела го допотврдува тоа што сакам да кажам дека муабетот ми е дали гледате дека се од страна на нас Македонците излегуваат натпреварувањата кој повеќе дудла на странците/немакедонците или едноставно да кажеме луѓето што немаат интерес нас да не биде
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Инфомакс кога го канеа тој диригентот од бугарија и кога од Делчев направи бугарин ќутеа како пичици, битно сега со Данела маршираат која е опкружена со бугарчиња.
Екипа инфомакс ептен дебилно се однесуваат во клучен момент за државата.
Кованицата всмро што ја смислија со другарот им Филип е дел од дебилизмот исто како и желбата за воскреснување политички мртовци.
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
740
Поени од реакции
2.406
Жалосно е што вие како поглавар на црквата и воопшто на свештенството кое е таму,освен поединци,не излегоа на улица и да се борите жестоко за името и за тоа што Бугарија внатрешно се меша и донесе политичка резолуција дека македонскиот јазик и народ не постојат .

Господине Стефан,ништо не сте за жал освен по неколку појавувања и се повлекувате и ве нема во дупката .

Не сте достоен Македонец

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
Екипа инфомакс ептен дебилно се однесуваат во клучен момент за државата.
Екипа нимфомакс, се однесуваат онака како што ќе им се плати односно вработи сопругата итн. Така да оддамна шитнати се тие...
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.401
Екипа нимфомакс, се однесуваат онака како што ќе им се плати односно вработи сопругата итн. Така да оддамна шитнати се тие...
Па сите тие од таа екипа на времето беа со Љубе, тие се вечити петоколонаши, ним веќе не ги интересира политика туку парите, очигледно некоја служба ги финансира.
Која екипа еј, палчо да не го спомнувам, другиве филипчо, андонов, стевчо, чиз, ивчева, чичин, аце.
ezgif.com-webp-to-jpg-converter.jpg
еве го филип, ивчева, даштевски, ден дончев, најдесно вело :pos:
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
409
Поени од реакции
585
Луѓево што ги прикажувате се излитаени за на буниште, им поминало времето, дајте нешто ново квалитетно и корисно..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom