Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026


Поубава слика не можам да најдам за да ви ја опишам ситуацијата во која се наоѓате. Буквално вие комуњарчињата ти и оној другион шупак сте магарето, а морковот е ЕУ.

И сеа нас не убедувате дека ако трчаш побрзо ќе го стигнеш морковот.

Дали го следиш патернот кој се повторува веќе 30 години, каде што секој пат кога ќе прифатиш некој услов од ЕУ за влез, се појавува некој нов кој треба и тој да го прифатиш, па и тој нов услов кога ќе го прифатиш се појавува пак некој нов, и така во круг, а на штета на нас како народ и држава.

Пак те прашувам и тебе и @SharpShooter толку ли се глупи, во овој случај магариња, да верувате дека ако го прифатиме и ова, сигурно ќе влеземе во ЕУ и нема магично да се појави некој нов услов од ЕУ? До толку верувате дека ако ги внесеме татарите во устав милион посто влагаме во ЕУ?

Одговори со да или не. Верувам или не верувам.
Додека сакаме во ЕУ секој може да не дупи...или ќе се откажеме од ЕУ или секој ќе не заебава кога и како сака.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.185
Поени од реакции
85.733
И зашто мора секој пат кога некој ќе се спротистави на ова, одма да биде Левица, Путин, Руско влијание итн
Така ги учат во СДС, а богами и по невладините со која нивната партија е ептен блиска. Ако немаш аргументи, или ако немаш време да реплицираш, изиграј ја опцијата со русофили, фашисти, расисти итн. во зависност од темата на која "дискутирате". Тие не знаат да размислуваат со свој мозок, како им е кажано од нивните претпостввени, така ќе играат, класични овци.

Ако Шарпшутер е класичен партиски потрчко, овој СтефусРефус е едно 100 пати полош од него...памтам пред да падне Грујо живот даваше за него, сега земал ми збори дека морало ЕУ по секоја цена...тоа е таа класична едноклеточна амеба без нималку способност да го уклучи мозокот и да размисли малце што се дешава последниве 6-7 години откако дојдоа болеснициве на власт. Утре да дојде Мицкоски на власт, прв ќе се нацрта пред белата палата и ќе бара како да му се упика у шупакот. Нему му е важно да му е убаво и меко на газето, друго ништо не го интересира.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.433
Поени од реакции
37.726
Така ги учат во СДС, а богами и по невладините со која нивната партија е ептен блиска. Ако немаш аргументи, или ако немаш време да реплицираш, изиграј ја опцијата со русофили, фашисти, расисти итн. во зависност од темата на која "дискутирате". Тие не знаат да размислуваат со свој мозок, како им е кажано од нивните претпостввени, така ќе играат, класични овци.

Ако Шарпшутер е класичен партиски потрчко, овој СтефусРефус е едно 100 пати полош од него...памтам пред да падне Грујо живот даваше за него, сега земал ми збори дека морало ЕУ по секоја цена...тоа е таа класична едноклеточна амеба без нималку способност да го уклучи мозокот и да размисли малце што се дешава последниве 6-7 години откако дојдоа болеснициве на власт. Утре да дојде Мицкоски на власт, прв ќе се нацрта пред белата палата и ќе бара како да му се упика у шупакот. Нему му е важно да му е убаво и меко на газето, друго ништо не го интересира.
Па ете го сам си кажува, ако требало да не дупат нека не дупат, тоа е неговото решение, натрти го газето и чекај да влезеш у ЕУ.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781


Поубава слика не можам да најдам за да ви ја опишам ситуацијата во која се наоѓате. Буквално вие комуњарчињата ти и оној другион шупак сте магарето, а морковот е ЕУ.

И сеа нас не убедувате дека ако трчаш побрзо ќе го стигнеш морковот.

Дали го следиш патернот кој се повторува веќе 30 години, каде што секој пат кога ќе прифатиш некој услов од ЕУ за влез, се појавува некој нов кој треба и тој да го прифатиш, па и тој нов услов кога ќе го прифатиш се појавува пак некој нов, и така во круг, а на штета на нас како народ и држава.

Пак те прашувам и тебе и @SharpShooter толку ли се глупи, во овој случај магариња, да верувате дека ако го прифатиме и ова, сигурно ќе влеземе во ЕУ и нема магично да се појави некој нов услов од ЕУ? До толку верувате дека ако ги внесеме татарите во устав милион посто влагаме во ЕУ?

Одговори со да или не. Верувам или не верувам.
Толку се глупи што иако пред нив повеќе го нема морковот тие сеуште трчаат напред.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
Така ги учат во СДС, а богами и по невладините со која нивната партија е ептен блиска. Ако немаш аргументи, или ако немаш време да реплицираш, изиграј ја опцијата со русофили, фашисти, расисти итн. во зависност од темата на која "дискутирате". Тие не знаат да размислуваат со свој мозок, како им е кажано од нивните претпостввени, така ќе играат, класични овци.

Ако Шарпшутер е класичен партиски потрчко, овој СтефусРефус е едно 100 пати полош од него...памтам пред да падне Грујо живот даваше за него, сега земал ми збори дека морало ЕУ по секоја цена...тоа е таа класична едноклеточна амеба без нималку способност да го уклучи мозокот и да размисли малце што се дешава последниве 6-7 години откако дојдоа болеснициве на власт. Утре да дојде Мицкоски на власт, прв ќе се нацрта пред белата палата и ќе бара како да му се упика у шупакот. Нему му е важно да му е убаво и меко на газето, друго ништо не го интересира.
Јас викам ЕУ значи батсекс. Ако не си за ЕУ ок и јас не сум за ЕУ.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Типичен Левица пропагаторски одговор. Ај сега објасни како не мора кога мора ? Или можеби имате кец во ракав вие па ќе ја надмудрите цела европска дипломатија ?
Зошто да ја надмудруваме ЕУ дипломатијата, досега видовме како поминаа обидите на Бранко, Грујо и Црпе во надмудрување на европската дипломатија. Едноставно се вели одлучно не и толку. Никаде не се брзаме. Гледам Норвешка и Швајцарија ептен се на зијан што не се во ЕУ.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Па мораше и со преспански, и со рамковен и со промена на знаме, и со прифаќање на привремена референца, па видовме еве влеговме во ЕУ.

Како не разбирате вие двајца глупи комуњарчиња, дека секој пат кога ќе го примите у газот, искачаат некои нови услови кои МОРА да ги прифатиме ако сакаме во ЕУ. Што е гаранцијата дека ако го прифатиме и ова нема да измислат некој нов услов? Кога предходно 30 години не мафтаат со услови кои МОРА да ги прифатиме?

И зашто мора секој пат кога некој ќе се спротистави на ова, одма да биде Левица, Путин, Руско влијание итн.

Толку ли сте глупи и двајцата и немате грам мозок да размислите што пропагирате и за што се залагате?
Со оваа анти-ЕУ реторика и Ковачевски е под влијание на Левица и Путин.

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
Зошто да ја надмудруваме ЕУ дипломатијата, досега видовме како поминаа обидите на Бранко, Грујо и Црпе во надмудрување на европската дипломатија. Едноставно се вели одлучно не и толку. Никаде не се брзаме. Гледам Норвешка и Швајцарија ептен се на зијан што не се во ЕУ.
Ни јас не сум за ЕУ само кажав дека ќе не ебат и ќе не примат и после ќе се разочараме. Исто и за геј бракови и тие ќе дојдат. Од принцип сум за геј бракови иако лично не ме засега.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Дали го следиш патернот кој се повторува веќе 30 години, каде што секој пат кога ќе прифатиш некој услов од ЕУ за влез, се појавува некој нов кој треба и тој да го прифатиш.
Целиот наратив ти е исполнет со тешки логички заблуди, што не е ептен чудно, само кажува за твојата ранливост кон лажана пропаганда.

Од тие 30 години, имаш 25 години нерешен спор со Грција, смотко! https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_naming_dispute

Колку нови услови се појавиле у тие 30 години, кај е шаблонот ? Се брукате со вакви инфериорни сто пати дебанкнати аргументи.


До толку верувате дека ако ги внесеме татарите во устав милион посто влагаме во ЕУ?
Одговори со да или не. Верувам или не верувам.
Еве го спинот :D хахаха.
Ниту сум кажал милион посто ниту има таква гаранција за било што. Што е повеќе од јасно во овој момент е дека шансите дека нема да почнеме преговори откако ќе се направат уставните измени и ќе се внесат бугарите во уставот се скоро непостоечки.



Зошто да ја надмудруваме ЕУ дипломатијата, досега видовме како поминаа обидите на Бранко, Грујо и Црпе во надмудрување на европската дипломатија. Едноставно се вели одлучно не и толку. Никаде не се брзаме. Гледам Норвешка и Швајцарија ептен се на зијан што не се во ЕУ.
Епа така кажи, дека Левица е анти ЕУ :masa:, еве ја твојата стратегија за како ќе ја оправите државата :lolzz: .
Вака оди стратегијата in a nutshell:
Ќе бидеме ептен мудри и ќе кажеме одлучно НЕ.
Ќе глумиме hard to get, а ЕУ ќе не гони оти сме неодоливи.
Ние во меѓувреме ќе земеме голем кредит од Кина и државта ќе ја напреднеме.
За тоа време ние ќе ги играме и Истокот и Западот, исто како Тито што ги играл за време на Студената Војна :LOL:.
И конечно се ќе си дојде на свое место. Народот нема да бега од државата. Кај и да е или на ЕУ или у најмала рака на БРИКС ќе му текне ова било јака држава ај да ја примиме без никакви услови :tapp:.

Океј, шала на страна, али како бе со сета сериозност споредувате Норврешка и Швајцарија со Македонија :facepalm:?
По цел ден дремете на форуми и давате експертски мислења и сега ваков промашок.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
Целиот наратив ти е исполнет со тешки логички заблуди, што не е ептен чудно, само кажува за твојата ранливост кон лажана пропаганда.

Од тие 30 години, имаш 25 години нерешен спор со Грција, смотко! https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_naming_dispute

Колку нови услови се појавиле у тие 30 години, кај е шаблонот ? Се брукате со вакви инфериорни сто пати дебанкнати аргументи.



Еве го спинот :D хахаха.
Ниту сум кажал милион посто ниту има таква гаранција за било што. Што е повеќе од јасно во овој момент е дека шансите дека нема да почнеме преговори откако ќе се направат уставните измени и ќе се внесат бугарите во уставот се скоро непостоечки.





Епа така кажи, дека Левица е анти ЕУ :masa:, еве ја твојата стратегија за како ќе ја оправите државата :lolzz: .
Вака оди стратегијата in a nutshell:
Ќе бидеме ептен мудри и ќе кажеме одлучно НЕ.
Ќе глумиме hard to get, а ЕУ ќе не гони оти сме неодоливи.
Ние во меѓувреме ќе земеме голем кредит од Кина и државта ќе ја напреднеме.
За тоа време ние ќе ги играме и Истокот и Западот, исто како Тито што ги играл за време на Студената Војна :LOL:.
И конечно се ќе си дојде на свое место. Народот нема да бега од државата. Кај и да е или на ЕУ или у најмала рака на БРИКС ќе му текне ова било јака држава ај да ја примиме без никакви услови :tapp:.

Океј, шала на страна, али како бе со сета сериозност споредувате Норврешка и Швајцарија со Македонија :facepalm:?
По цел ден дремете на форуми и давате експертски мислења и сега ваков промашок.
Глеј треба да ни е јасно дека ЕУ е батсекс. Нека си седнат и нека си размислат за алтернатива. Јас не сум експерт за тоа има поинформирани од мене.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Неможеш на комуањр да објасниш дека промените треба од тука да појдат и прифаќање на секакви барања на соседи за некоја плус пара од ЕУ фондови нема да ја смени државата. Мислам ова им е наративот инаку се знае зашто го ова трубат. За нив ова не е понижување, секако дека нема да е. Треба да имаш колку толку достоинство за да ти биде ова понижување. Тоа тие го немаат. Затоа не им е јасно колкави мизерии се кога објаснуваат ama nie probavme eve 25 godini i toa ne mozeme mora nekoj od zapad samo toa e spasot.

Капацитетот на просечен комуњар е тоа државна работа, ФИТР, одборче. патување на сметка на државата, на власт за да прогура со врски се.
Па го гледаш од страна соли памет и глуми интелектуала...
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Целиот наратив ти е исполнет со тешки логички заблуди, што не е ептен чудно, само кажува за твојата ранливост кон лажана пропаганда.

Од тие 30 години, имаш 25 години нерешен спор со Грција, смотко! https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_naming_dispute

Колку нови услови се појавиле у тие 30 години, кај е шаблонот ? Се брукате со вакви инфериорни сто пати дебанкнати аргументи.



Еве го спинот :D хахаха.
Ниту сум кажал милион посто ниту има таква гаранција за било што. Што е повеќе од јасно во овој момент е дека шансите дека нема да почнеме преговори откако ќе се направат уставните измени и ќе се внесат бугарите во уставот се скоро непостоечки.





Епа така кажи, дека Левица е анти ЕУ :masa:, еве ја твојата стратегија за како ќе ја оправите државата :lolzz: .
Вака оди стратегијата in a nutshell:
Ќе бидеме ептен мудри и ќе кажеме одлучно НЕ.
Ќе глумиме hard to get, а ЕУ ќе не гони оти сме неодоливи.
Ние во меѓувреме ќе земеме голем кредит од Кина и државта ќе ја напреднеме.
За тоа време ние ќе ги играме и Истокот и Западот, исто како Тито што ги играл за време на Студената Војна :LOL:.
И конечно се ќе си дојде на свое место. Народот нема да бега од државата. Кај и да е или на ЕУ или у најмала рака на БРИКС ќе му текне ова било јака држава ај да ја примиме без никакви услови :tapp:.

Океј, шала на страна, али како бе со сета сериозност споредувате Норврешка и Швајцарија со Македонија :facepalm:?
По цел ден дремете на форуми и давате експертски мислења и сега ваков промашок.
А зошто да ја молиме ЕУ да не прими?
Инаку смотан е татко ти што направил таков вол северџански. Спорот со Грција е измислен за покривање на неспособноста на корумпираните политичари. И тој се решаваше со одлучно кажување НЕ.
Автоматски споено мислење:

Глеј треба да ни е јасно дека ЕУ е батсекс. Нека си седнат и нека си размислат за алтернатива. Јас не сум експерт за тоа има поинформирани од мене.
Инаку мене повеќе ми личи на brain sex или на македонски дупење во здрав мозок.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
А зошто да ја молиме ЕУ да не прими?
Инаку смотан е татко ти што направил таков вол северџански. Спорот со Грција е измислен за покривање на неспособноста на корумпираните политичари. И тој се решаваше со одлучно кажување НЕ.
Автоматски споено мислење:


Инаку мене повеќе ми личи на brain sex или на македонски дупење во здрав мозок.
ЕУ нема алтернатива. ВМРО е за ЕУ. Така да нека не серат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom