Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
вистински политичар поготово од опозиција би ја искористил шансава и би бил од страна на мнозинството народ кој што не сека да се вметнат бугарите било каде, а уште помалку во уставот, би го искористил сево ова паметно, би го извадил народот, би вршел притисок и би имал (делумно) комплетна власт за помалку од година дена.

ама ова е Мицковски.
Тоа што за тебе е добар политичар реално е само обичен популист кој неусловно го прави тоа што народот го сака, без притоа да се замара кои се последици тие одлуки може да ги има.

Значи две поенти:
  • Прво ти си политички некомпетентен штом сметаш дека бугарите во уставот не треба да се внесат.
  • Второ, вакви политичари имавме многу до сега што биле од страна на "мнозинството" , кадешто масовен дел од нив се едни од најкорумпираните. Од нив догуравме еве до овде. Да пола нација смета дека Путин ќе ги спаси.

Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Тоа што за тебе е добар политичар реално е само обичен популист кој неусловно го прави тоа што народот го сака, без притоа да се замара кои се последици тие одлуки може да ги има.

Значи две поенти:
  • Прво ти си политички некомпетентен штом сметаш дека бугарите во уставот не треба да се внесат.
  • Второ, вакви политичари имавме многу до сега што биле од страна на "мнозинството" , кадешто масовен дел од нив се едни од најкорумпираните. Од нив догуравме еве до овде. Да пола нација смета дека Путин ќе ги спаси.

Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
Западно ориентиран и нормален не одат во иста реченица. :pos:
Автоматски споено мислење:

Да беше паметен Жмицко,прифаќа премиерско место,бара мвр,мнр, правда,здраство и отвара одма и брка истраги и репреговара со Бехтел и со Бугарите или одма прекинува сфе ...


Ама Жмицко е ретардиран .
И овие што се на власт со сиот ум ќе му го дадат тоа. Те молам не биди смешен. Сето тоа може да се постигне дури откако ќе се сруши сегашната власт а тоа се прави само преку избори, независно дали се вонредни или редовни а не преку битпазарски шеми.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Тоа што за тебе е добар политичар реално е само обичен популист кој неусловно го прави тоа што народот го сака, без притоа да се замара кои се последици тие одлуки може да ги има.
Е ми ај погоди како се нарекува/квалификува (владеењето од) политичар кон не владее според потребите од народот?...:pos:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.526
Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
Има еден куп, ама за жал повеќето се лица со пречки во развој, ама пошто и ти си таков не можеш да ги забележиш.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
Да, има и прозападно ориентирани ликови, што не е гаранција дека се истовремено и нормални...:pos:
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Е ми ај погоди како се нарекува/квалификува (владеењето од) политичар кон не владее според потребите од народот?...:pos:
Лол.
"Потребите на народот" не е исто со тоа у што народот верува индоктринирано.

Потреба на народот е да оди во Германија да работи на пример. Потреба е да ја прехрани фамилијата како и тоа да живее убаво и да зема добра плата.

Масата е секогаш неупатена во вакви политички процеси што се водат моментално.

Не озбилно, ниту еден нема овде тачен. Сите ве индоктринирала пропагандата на Путин4о и ми е интересно да пушувам не дека нешо ќе ви докажам оти можно е да е доцна :D туку оти добри сте за експеримент :sekc: да видам до кај оди човечката глупост.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.088
Тоа што за тебе е добар политичар реално е само обичен популист кој неусловно го прави тоа што народот го сака, без притоа да се замара кои се последици тие одлуки може да ги има.

Значи две поенти:
  • Прво ти си политички некомпетентен штом сметаш дека бугарите во уставот не треба да се внесат.
  • Второ, вакви политичари имавме многу до сега што биле од страна на "мнозинството" , кадешто масовен дел од нив се едни од најкорумпираните. Од нив догуравме еве до овде. Да пола нација смета дека Путин ќе ги спаси.

Јас пак ќе прашам, дали има еден нормален во оваа група. Гледам Сашо Тасевски, инфомакс , апасиев, Путин. Има ли еден кој е западно ориентиран ?
uste ne sfakas deka ti si edini NENORMALEN? Mnozinstvoto jasno kazuva sto saka i sto e NORMALNO. ti si eden obicen shupak, gazolizac i vo najmala raka nenormalen... do 3to koleno...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Лол.
"Потребите на народот" не е исто со тоа у што народот верува индоктринирано.

Потреба на народот е да оди во Германија да работи на пример. Потреба е да ја прехрани фамилијата како и тоа да живее убаво и да зема добра плата.

Масата е секогаш неупатена во вакви политички процеси што се водат моментално.

Не озбилно, ниту еден нема овде тачен. Сите ве индоктринирала пропагандата на Путин4о и ми е интересно да пушувам не дека нешо ќе ви докажам оти можно е да е доцна :D туку оти добри сте за експеримент :sekc: да видам до кај оди човечката глупост.
И што има сето тоа врска со внесување на Бугарите во уставот, господине прозападно ориентиран пушувач?
Затоа те имаме тебе да не потсетиш како е во „нормалниот“ запад. :tapp:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Лол.
"Потребите на народот" не е исто со тоа у што народот верува индоктринирано.
Хмммм....еве, народот веруваше, а дел од него се‘ уште верува во „комуњаризам„.
Дали сметаш дека „комуњаризмот„ е или не е индоктринација?....
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
uste ne sfakas deka ti si edini NENORMALEN? Mnozinstvoto jasno kazuva sto saka i sto e NORMALNO. ti si eden obicen shupak, gazolizac i vo najmala raka nenormalen... do 3to koleno...
Мнозинството не кажува што е "NORMALNO". Проблемите се многу покомплексни од тоа.
У држава у која имаш 90000 луѓе кои имат бугарски пасоши и уште 50000 чекаат да извадат, у која имаш масовно селење кон развиени ЕУ земји и истите тие да се против тоа да влегле бугарите во уставот и истите тие да се анти ЕУ и да навиваат за Путин, не сум сигурен дека спаѓа под дефиниција на нормално.

Туку е еден интересен социјален процес полн со контрадикторни верувачки ставови.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Потреба на народот е да оди во Германија да работи на пример. Потреба е да ја прехрани фамилијата како и тоа да живее убаво и да зема добра плата.
...а сето наведено го нема во „севернава„, оти ја води неспособна лоповска банда...ама не е тоа проблем, уште „само„ да ги туриме Волгарите во уставот и ќе ни „тргне„...:pos:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Мнозинството не кажува што е "NORMALNO". Проблемите се многу покомплексни од тоа.
У држава у која имаш 90000 луѓе кои имат бугарски пасоши и уште 50000 чекаат да извадат, у која имаш масовно селење кон развиени ЕУ земји и истите тие да се против тоа да влегле бугарите во уставот и истите тие да се анти ЕУ и да навиваат за Путин, не сум сигурен дека спаѓа под дефиниција на нормално.

Туку е еден интересен социјален процес полн со контрадикторни верувачки ставови.
Нели ќе се вратеа сите назад кога ќе дојдел животот за сите. Името на државата, а не арамилакот на политичарите, беше најголемата пречка на патот кон рајот наречен ЕУ. Зошто народот се иселува од државава се помасовно особено од кога на власт се проевропскиве чмаролижачи. Ај испуши го малку и на таа тема ќе те молам а не туку да ни продаваш ветар и магла.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Туку е еден интересен социјален процес полн со контрадикторни верувачки ставови.

Лебати!...

А дали арчењето на својот живот во верувањето дека „севернава„ ќе улегне во ЕУ-ропска е или не е „верувачки став„?...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.556
Поени од реакции
23.088
Мнозинството не кажува што е "NORMALNO". Проблемите се многу покомплексни од тоа.
У држава у која имаш 90000 луѓе кои имат бугарски пасоши и уште 50000 чекаат да извадат, у која имаш масовно селење кон развиени ЕУ земји и истите тие да се против тоа да влегле бугарите во уставот и истите тие да се анти ЕУ и да навиваат за Путин, не сум сигурен дека спаѓа под дефиниција на нормално.

Туку е еден интересен социјален процес полн со контрадикторни верувачки ставови.
mrsh be nenormalen eden... ebate izrodot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom