Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Не било тоа име, туку референца по која ни се обраќаат во ООН. Името ти стои во устав.
Тогаш ни стоеше името во устав, денес не.
Името ти стои за внатрешна употреба колку да се циркузираат слепите националистички структури, цел свет те вика фиром и 30 години ниту еден проблем на државата не си решил. Да многу подобро било тоа. Преспанскиот договор е школски пример за како конфликти треба да се решаваат. Тоа што вие немате капацитет да го разберете тоа, тоа е остал проблем.

Патот по кој не носат ВМРО и СДСМ, веќе 20 години, не донесе ништо освен беда и назадување за Македонецот. Многу ќе ти биде тешко рационално да си тераш агендата за која си пратен овде.
Баш напротив, мене не ми е тешко рационално да дискутирам за темиве бидејќи рационално јас сум во право. Ако си приметил јас користам аргументи и не користам речник од типот "пушат курови" и "јадат тулумби" поради недостаток на конструктивен аргумент. Ниту пак користам глупи очајни маневри од типот "ти си пратен од штаб те плаќаат".

Прашав сериозно прашање, како го гледате патот на државата што е алтернатива на еу интеграцијата ?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.481
Поени од реакции
47.491
Прашав сериозно прашање, како го гледате патот на државата што е алтернатива на еу интеграцијата ?
Ама и дали сме го прочитале договорот треба да не прашаш. :cool:
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.582
Поени од реакции
5.176
Така е #Рамо до рамо..
И до Рамо Љутфи, до Љутфи Енис, до Енис Шукри, до Шукри Мухамед, до Мухамед Исмаил и до Исмаил урбаниот, северен и бањат граџанин Доријан.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.629
Баш напротив, мене не ми е тешко рационално да дискутирам за темиве бидејќи рационално јас сум во право. Ако си приметил јас користам аргументи и не користам речник од типот "пушат курови" и "јадат тулумби" поради недостаток на конструктивен аргумент.
Не користиш аргументи. Не си информиран.
Не си знаел дека името на државата го одредува уставот. Тоа беше Република Македонија, сега е друго.
Немаш ниту еден аргумент за тоа дека нам ни е подобро. Не можеш ни да имаш. "На добар пат сме" и "Паметно направивме" не се аргументи, туку само празни изјави. Лаги. Велам лаги, затоа што претпоставувам дека дури ни самиот не веруваш во тоа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.756
Поени од реакции
8.835
Името ти стои за внатрешна употреба колку да се циркузираат слепите националистички структури, цел свет те вика фиром и 30 години ниту еден проблем на државата не си решил. Да многу подобро било тоа. Преспанскиот договор е школски пример за како конфликти треба да се решаваат. Тоа што вие немате капацитет да го разберете тоа, тоа е остал проблем.



Баш напротив, мене не ми е тешко рационално да дискутирам за темиве бидејќи рационално јас сум во право. Ако си приметил јас користам аргументи и не користам речник од типот "пушат курови" и "јадат тулумби" поради недостаток на конструктивен аргумент. Ниту пак користам глупи очајни маневри од типот "ти си пратен од штаб те плаќаат".

Прашав сериозно прашање, како го гледате патот на државата што е алтернатива на еу интеграцијата ?
Има ли уште вакви како тебе од нафталин што ги вадат?
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Не користиш аргументи. Не си информиран.
Не си знаел дека името на државата го одредува уставот. Тоа беше Република Македонија, сега е друго.
Немаш ниту еден аргумент за тоа дека нам ни е подобро. Не можеш ни да имаш. "На добар пат сме" и "Паметно направивме" не се аргументи, туку само празни изјави. Лаги. Велам лаги, затоа што претпоставувам дека дури ни самиот не веруваш во тоа.
Повеќе од доволен аргумент ти е што сега си у НАТО и преговараш за почеток кон ЕУ. Огромен достиг за државата.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.199
Поени од реакции
12.787
Името ти стои за внатрешна употреба колку да се циркузираат слепите националистички структури, цел свет те вика фиром и 30 години ниту еден проблем на државата не си решил. Да многу подобро било тоа. Преспанскиот договор е школски пример за како конфликти треба да се решаваат. Тоа што вие немате капацитет да го разберете тоа, тоа е остал проблем.



Баш напротив, мене не ми е тешко рационално да дискутирам за темиве бидејќи рационално јас сум во право. Ако си приметил јас користам аргументи и не користам речник од типот "пушат курови" и "јадат тулумби" поради недостаток на конструктивен аргумент. Ниту пак користам глупи очајни маневри од типот "ти си пратен од штаб те плаќаат".

Прашав сериозно прашање, како го гледате патот на државата што е алтернатива на еу интеграцијата ?
Кој е тоа цел свет што не викал фиром?
Еве ти листа, тие со зелено не викаа Република Македонија...

.

Замисли си државишта како САД, Англија, Русија, Кина не викаа Република Македонија, ама тебе изглеа ти било криво што држави како Јужна Африка не викале фиром?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.943
Dobro be, do tolku najdovte da de objasnuvate so skolski primer na Alma sindrom na lik. Otvora nov akaunt pred dve nedeli, pisi vo random bezveze temi dva tri posta kolku da se reci i posle standard pocnuva da jadi gomna na temite za koi e stvarno dojden. Nisto cudno i Alma da e.
Batalete da se objasnuvate so likovi koi kreirale akaunt od pred dva dena ili go aktivirale rezervniot od pred 10 godini so 4 posta za celo toa vreme.
Za vreme na rezimot nasata napredna administracija vovede pravilo da ne mozat da se pravat novi akaunti koi politicki agitiraat, no toa obicno vazese za akaunti koi se bliski do togasniot rezim, za kurtonite ko Alma toa pravilo ne vazese posto jbg prvo postiral nesto vo lov i ribolov :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.629
Повеќе од доволен аргумент ти е што сега си у НАТО и преговараш за почеток кон ЕУ. Огромен достиг за државата.
Дваес години преговарам за, како што викаш, почеток кон ЕУ. (што и да ти значи тој стручен термин)
За таа цел, слушаме све што ќе ни нареди Амбасадата и им дозволивме на Албанците да бидат повластени граѓани, сменивме име, знаме, устав... Уште го нема тоа што го нарекуваш почеток кон ЕУ.
Која држава го направила тоа во замена за почеток кон ЕУ?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.199
Поени од реакции
12.787
Повеќе од доволен аргумент ти е што сега си у НАТО и преговараш за почеток кон ЕУ. Огромен достиг за државата.
И што оти сме во НАТО?

Чувствуваш дека си заштитен од руска инвазија?
Или бенефитот е што веќе немаме авијација, тенкови, артилерија (сдс на твојата држава ги подарија), немаме ништо, а плаќаме по 200 милиона евриќи годишно? Барем вашата Славјанка може да му се заканува на Путин, на тоа се палите?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.629
И што оти сме во НАТО?

Чувствуваш дека си заштитен од руска инвазија?
Или бенефитот е што веќе немаме авијација, тенкови, артилерија (сдс на твојата држава ги подарија), немаме ништо, а плаќаме по 200 милиона евриќи годишно? Барем вашата Славјанка може да му се заканува на Путин, на тоа се палите?
Руските бомби се далеку. Но, имаме други бомби, поопипливи за нас, на пример, да не бевме у НАТО немаше одма да го решат проблемот со дојави за бомби и сега сеуште ќе губеа децата часови.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.072
Поени од реакции
8.637
Повеќе од доволен аргумент ти е што сега си у НАТО и преговараш за почеток кон ЕУ. Огромен достиг за државата.
Дај те молам, не се губи.

Јас основно училиште завршив во СР Македонија. Ми се нема случено да ми недостасува учебник или работни листови по ниту еден предмет. Сите свидетелства ги зедов навремено, уште во јуни.
Тогаш немаше домашни компјутери, немаше домашни печатачи, немаше Интернет, печатниците беа малубројни, книжарниците исто така, а енциклопедиите беа многу скапи.

Кој напредок го имаш сега, кога при Интернет и широкораспространети ласерски печатачи во боја за домашна употреба, твоите пулени не се во состојба да испечатат учебник цела година и свидетелства навремено?

Приватна американска компанија во твојата држава ти забранува да објавиш договор во кој самата држава ќе плаќа пенали од парите на своите даночни обврзници. Тука немаш суверенитет, туку вазалска положба во однос на приватна компанија.

Заради интересите на истата, на мала врата се обидувате да протнете феудален закон со 60-часовно работно време. Кој ги брани нив да си вработат повеќе работници и да си донесат повеќе механизација, за да го завршат проектот за 5 години?

И тоа пази пет години. За пет години, кинеска компанија не само Коридорите 8 и 10, туку ќе ја направи и Вардарската Долина пловна и ќе изгради метро во Скопје. Едни Индијци за пет дена направија автопат од 75 km.

https://auto.hindustantimes.com/auto/news/nhai-aims-new-record-to-build-75-km-highway-in-108-hours-41654320483282.html
https://www.rajpathinfracon.com/Encyc/2022/6/8/New-Guinness-world-record.html

Каков и да е квалитетот, сигурно ќе издржи барем пет години, колку што беше гаранцијата на реконструираниот автопат Миладиновци-Куманово.

Oвие твоите за тоа време, не можат стометарски сокак да асфалтираат.

Знаеш ли пред 40-тина години, колку возови идеа за Велес, Гевгелија, Битола, Куманово, Бељаковце, Кичево, Штип?
Знаеш ли колку идат сега?

Знаеш ли дека денес имаш градови во Источна Македонија оставени и без автобуски превоз?

Објасни колку е добро за државата функционерите кои само нанесуваат штета и чија способност се сведува на дигање рака и притискање тастери, да добијат 78% покачување на својот личен доход, наспрема 8% за обичниот народ.

Објасни колку е добро што премолченото крадење на струја од твоите Албанци го финансираме сите преку своите сметки како загуба при пренос на ел. енергија (мрежарина), која е поголема од основицата, т.е. потрошената електрична енергија?

Дај да ги прочитаме твоите рационални одговори.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.699
Поени од реакции
11.952
И што оти сме во НАТО?

Чувствуваш дека си заштитен од руска инвазија?
Или бенефитот е што веќе немаме авијација, тенкови, артилерија (сдс на твојата држава ги подарија), немаме ништо, а плаќаме по 200 милиона евриќи годишно? Барем вашата Славјанка може да му се заканува на Путин, на тоа се палите?
Јас познаваВ извесни НАТО и ЕУ фанатици кои се крстеа во тоа НАТО и таа ЕУ бидејќи ќе ни гарантирале безбедност, стабилност и искоренување на криминалот и корупцијата.

Беа толку ревносни во рушењето на демократски избраната влада на Македонија предводена од страна на пвеводбениците и нивниот пастир во 2015/2016 година, а денес кога блескаме ги нема никаде барем да зуцнат за масовната корупција во држава која е полноправна членка на НАТО, а која се обврзала да ги смени сопствените закони за да привилегира приватни надворешни компании кои наводно ќе граделе автопати низ северенфиромистан.

Менување на закони со цел да се привилегира приватна компанија самото по себеси е криминално дело бидејќи е на штета на државата, а во корист на приватни поединци, но менување на закони со цел да се привилегира странска приватна компанија е предавнички акт бидејќи не само што е на штета на државата, туку истовремено е и во корист на странски приватни поединци.

Во нормална држава - која баш и не мора да биде членка на НАТО и/или на ЕУ за да се квалификува како нормална држава - досега барем ќе слетаа кривични пријави во најмала рака за корупција, ако не и за предавство на државните и националните интереси.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.629
Повеќе од доволен аргумент ти е што сега си у НАТО и преговараш за почеток кон ЕУ.
Плус, малку е нејасно што ти што подразбираш под преговарање.
Ние под надворешен притисок сменивме знаме, устав (2001-ва), име, сега пак устав, дозволивме да се вее знаме на туѓа земја на наши јарболи једини у свет, македонскиот народ го деградиравме уставно, дозволивме Албанците 20 години да не плаќаат струја и данок и за нив да не важат никакви мерки и правила, закони и казни (види ковид пандемија и статистички податоци за наплата на струја и данок по општини во изминативе 20 години).

Не е тоа преговарање, само затоа што ти така го нарекуваш, како што не сме на добар пат, само затоа што ти така си напишал.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.187
Поени од реакции
85.756
Немојте толку агресивно, понежно малце сепак сам е на темава...почекајте додека да му ги пратат комрадите од партијата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom