Политички случувања во Авганистан

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Уфф што ќеиф и мене ќе ми се направи, алчниве хотелиери динар да не видат од власта.
Дека ќе им ги демолираат, гарант! Диво племе, во најмал ракав ќе им уринираат во креветите. После кога ќе фатат брканица или жмурка да играат "децата" весело ќе им биде низ хотелот. Стани, падни, урни го плакарот за да се сокриеш во играта. Весеље.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Не ни кажаа само дали се со полн пансион или само со појадок?!
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
Па како што се владиве кај нас се одговорни нема да биде ништо чудно и да не им платат.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.167
Поени од реакции
107.663
Генерално ставот ми се базира на хуманистичкиот аспект, се друго е додаток и потпора на носечкиот аргумент.
Брат види, те поштуем ради многу работи, паметен лик си плус за Интер, ама мислењево ти е добро и точно само на хартија. Еве да речеме и јас се слагам со тебе, тоа така треба да биде и на хартија и во пракса, да им се најде засолниште на луѓето што немаат каде, на луѓето што ради икс причини им е наложено да бидат иселени, ама мислиш ли дека ќе тече мед и млеко откако ќе се доселат овде?

Прво, мора да имаме ние како држава и народ предвид кого прибираме. Значи каков левел на просечен IQ ќе слета во земјава, колку е социјализиран тој народ, културолошки каков е итн итн.

Второ, да се запрашаме, зошто баш кај нас, во Албанија и остала багра мизерни земји ги накотуваат? :) Еве нека ги земат Белгија, Германија и Франција, главните ЕУ земји, ние и така сме сиромашни.

Трето, надворзување на второто, очигледно е дека целта е да се исламизира голем дел од Балканот и Европа, затоа се и овие бегалски кризи, Сирија, Авганистан итн.

Четврто, 2000/3000/5000 Авганистанци можда нема значително да ја сменат демографската слика, ама свесен си дека 1998 примивме шестоцифрен број на бегалци од иста вера како и овие 5000 што ќе ги примиме, па и ден денес сме граѓани од втор ред во нашата земја. Е тука ти е демографската промена, што ќе ги припојат према одредена верска заедница што веќе 20 години хара во земјава. Едноставно е, do the math. :)

Убаво си пишал дека треба да се водат кампањи против радикален ислам, се слагам скроз, ама на наша жалост со прибирањето бегалци само ќе се интензивира ширењето на истиот. Да не се сфатиме погрешно, немам ништо против исламот, имам пријатели Албанци, Турци и Бошњаци со кои и ден денес живеам и за секој празник си разменуваме вапцани јајца, баклави и слично, муслимани кои не се затуцани и си живеат нормален живот. Арно ама како што и сам кажа радикалниот ислам е во подем и зема што поголем замав па така носењето на маса Авганистанци само ќе го убрза тој процес. Босна е центар на Балканот за радикален ислам и верувам дека во скоро време ќе почнат и кај нас терористички напади какви што гледаме низ светот.

Отсекогаш сум бил против селење од земјава, со брат ми војни водам дома ради тоа, ама веќе гомнава од власта не ни оставаат избор. Се испосраа на цела историја и идентитет, па како да беше малку тоа сега и ова со бегалциве. Извинете ама не сакам моето дете да живее во страв и неизвесност за својот живот и да се враќаме 100 години наназад од културолошки и секаков аспект.

Уште еднаш, ништо лично до тебе, паметен дечко си, само муабетов ти држи вода на хартија, не и во пракса.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Брат види, те поштуем ради многу работи, паметен лик си плус за Интер, ама мислењево ти е добро и точно само на хартија. Еве да речеме и јас се слагам со тебе, тоа така треба да биде и на хартија и во пракса, да им се најде засолниште на луѓето што немаат каде, на луѓето што ради икс причини им е наложено да бидат иселени, ама мислиш ли дека ќе тече мед и млеко откако ќе се доселат овде?

Прво, мора да имаме ние како држава и народ предвид кого прибираме. Значи каков левел на просечен IQ ќе слета во земјава, колку е социјализиран тој народ, културолошки каков е итн итн.

Второ, да се запрашаме, зошто баш кај нас, во Албанија и остала багра мизерни земји ги накотуваат? :) Еве нека ги земат Белгија, Германија и Франција, главните ЕУ земји, ние и така сме сиромашни.

Трето, надворзување на второто, очигледно е дека целта е да се исламизира голем дел од Балканот и Европа, затоа се и овие бегалски кризи, Сирија, Авганистан итн.

Четврто, 2000/3000/5000 Авганистанци можда нема значително да ја сменат демографската слика, ама свесен си дека 1998 примивме шестоцифрен број на бегалци од иста вера како и овие 5000 што ќе ги примиме, па и ден денес сме граѓани од втор ред во нашата земја. Е тука ти е демографската промена, што ќе ги припојат према одредена верска заедница што веќе 20 години хара во земјава. Едноставно е, do the math. :)

Убаво си пишал дека треба да се водат кампањи против радикален ислам, се слагам скроз, ама на наша жалост со прибирањето бегалци само ќе се интензивира ширењето на истиот. Да не се сфатиме погрешно, немам ништо против исламот, имам пријатели Албанци, Турци и Бошњаци со кои и ден денес живеам и за секој празник си разменуваме вапцани јајца, баклави и слично, муслимани кои не се затуцани и си живеат нормален живот. Арно ама како што и сам кажа радикалниот ислам е во подем и зема што поголем замав па така носењето на маса Авганистанци само ќе го убрза тој процес. Босна е центар на Балканот за радикален ислам и верувам дека во скоро време ќе почнат и кај нас терористички напади какви што гледаме низ светот.

Отсекогаш сум бил против селење од земјава, со брат ми војни водам дома ради тоа, ама веќе гомнава од власта не ни оставаат избор. Се испосраа на цела историја и идентитет, па како да беше малку тоа сега и ова со бегалциве. Извинете ама не сакам моето дете да живее во страв и неизвесност за својот живот и да се враќаме 100 години наназад од културолошки и секаков аспект.

Уште еднаш, ништо лично до тебе, паметен дечко си, само муабетов ти држи вода на хартија, не и во пракса.
Можеби треба да има некој си терористички напад од талибаниве тука кај нас, за Македонците да се свестат. Кој ќе биде на власт тогаш треба да се линчува. Незнам зошто немаше иницијатива да се искочи на улица ни Македонци ни Албанци ниту никој, не се замараат или што. Кај ќе примаме нестабилни личности,прашање на време кога ќе има терористички напад кај нас.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
Брат види, те поштуем ради многу работи, паметен лик си плус за Интер, ама мислењево ти е добро и точно само на хартија. Еве да речеме и јас се слагам со тебе, тоа така треба да биде и на хартија и во пракса, да им се најде засолниште на луѓето што немаат каде, на луѓето што ради икс причини им е наложено да бидат иселени, ама мислиш ли дека ќе тече мед и млеко откако ќе се доселат овде?

Прво, мора да имаме ние како држава и народ предвид кого прибираме. Значи каков левел на просечен IQ ќе слета во земјава, колку е социјализиран тој народ, културолошки каков е итн итн.

Второ, да се запрашаме, зошто баш кај нас, во Албанија и остала багра мизерни земји ги накотуваат? :) Еве нека ги земат Белгија, Германија и Франција, главните ЕУ земји, ние и така сме сиромашни.

Трето, надворзување на второто, очигледно е дека целта е да се исламизира голем дел од Балканот и Европа, затоа се и овие бегалски кризи, Сирија, Авганистан итн.

Четврто, 2000/3000/5000 Авганистанци можда нема значително да ја сменат демографската слика, ама свесен си дека 1998 примивме шестоцифрен број на бегалци од иста вера како и овие 5000 што ќе ги примиме, па и ден денес сме граѓани од втор ред во нашата земја. Е тука ти е демографската промена, што ќе ги припојат према одредена верска заедница што веќе 20 години хара во земјава. Едноставно е, do the math. :)

Убаво си пишал дека треба да се водат кампањи против радикален ислам, се слагам скроз, ама на наша жалост со прибирањето бегалци само ќе се интензивира ширењето на истиот. Да не се сфатиме погрешно, немам ништо против исламот, имам пријатели Албанци, Турци и Бошњаци со кои и ден денес живеам и за секој празник си разменуваме вапцани јајца, баклави и слично, муслимани кои не се затуцани и си живеат нормален живот. Арно ама како што и сам кажа радикалниот ислам е во подем и зема што поголем замав па така носењето на маса Авганистанци само ќе го убрза тој процес. Босна е центар на Балканот за радикален ислам и верувам дека во скоро време ќе почнат и кај нас терористички напади какви што гледаме низ светот.

Отсекогаш сум бил против селење од земјава, со брат ми војни водам дома ради тоа, ама веќе гомнава од власта не ни оставаат избор. Се испосраа на цела историја и идентитет, па како да беше малку тоа сега и ова со бегалциве. Извинете ама не сакам моето дете да живее во страв и неизвесност за својот живот и да се враќаме 100 години наназад од културолошки и секаков аспект.

Уште еднаш, ништо лично до тебе, паметен дечко си, само муабетов ти држи вода на хартија, не и во пракса.
Све ок, ама не мораше до толку да му се правдаш на еден гнасен смрден куртон.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.167
Поени од реакции
107.663
Све ок, ама не мораше до толку да му се правдаш на еден гнасен смрден куртон.
Немам јас ништо против дечкото, до сега коректно и фер комуницираме виртуелно (на форумов). Не следам многу политички теми така да не знам какви ставови има тука, у последно време ја пратам темава и затоа му пишав. Ако си ти нешто скаран со него не значи дека јас треба да се пцујам и пичкарам со него.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Немам јас ништо против дечкото, до сега коректно и фер комуницираме виртуелно (на форумов). Не следам многу политички теми така да не знам какви ставови има тука, у последно време ја пратам темава и затоа му пишав. Ако си ти нешто скаран со него не значи дека јас треба да се пцујам и пичкарам со него.
Овој и уште двајца тројца ми се закачени константно, нит ги читам нит знам кои се на игнор ми се секако ама запнати се да ме цитираат. Да не одоговореше немаше ни да го видам мислењето.
Ќе ти одговорам после, на работа сум сега.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ќе ти одговорам после, на работа сум сега.
А добро извини зафатен си во гужви но сепак фала што одвои време да се пуштиш колку-толку.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.943
Нај позитивно нешто што може да ни се случи е да не им се плати на овие со хотелите што потрчаа да ги вдомат,е што кејф ке ми се направи,па и хотелите ако има господ да им ги демолираат
Не само што ќе им ги демолираат, туку и Bacha bazi таму ќе практикуваат, додека нашите мекотели ќе ломотат дека тоа е дел од нивната културна традиција и полицијата не треба да се меша.:tapp:
 
Член од
17 март 2011
Мислења
127
Поени од реакции
130
Бројката пак порасна: Земјава ќе згрижи 780 Авганистанци и ќе ги смести на периферијата на Скопје

Вкупно 780 граѓани на Авганистан ќе бидат згрижени во земјава, соопшти денеска владиниот портпарол Душко Арсовски.

Одговорајќи на новинарско прашање, Арсовски рече дека најголем дел од Авганистанците ќе бидат сместени на периферијата на Скопје.

За толку граѓани Владата презема обврска да обезбеди сместување и да ги згрижи, да помогне полесно да го поминат овој период додека се тука 90 дена. Во однос на хотелите, тоа е обврска на меѓународните организации кои ги покриваат трошоците, истакна Арсовски.
Од безбедносни причини нема да се откријат имињата на сместувачките објекти каде привремено ќе бидат сместени Авганистанците кои треба да пристигнат во Македонија.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Па нели преку 1000 ќе беа, што е сеа ова олку малце, у курац.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Од безбедносни причини нема да се откријат имињата на сместувачките објекти каде привремено ќе бидат сместени Авганистанците кои треба да пристигнат во Македонија.
Реално од безбедносни причини треба да се откријат објектите, за домашното население да може да ги избегнува тие рејони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom