Покрив на куќа

D

drle

Гостин
Имам едно прашање до правниците на форумот како е уреден делот кој се однесува на сопственоста на покривот(дали воопшто постои таква работа) на една куќа ако е поделена помеѓу потомците на сопственикот на куќата и притоа мислам доколку е можна надградба на истата куќа?
 

btm

Член од
11 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Имам едно прашање до правниците на форумот како е уреден делот кој се однесува на сопственоста на покривот(дали воопшто постои таква работа) на една куќа ако е поделена помеѓу потомците на сопственикот на куќата и притоа мислам доколку е можна надградба на истата куќа?
И јас го имам истиот проблем(прашање), ако знае некој или имал искуство со таков проблем нека објасни како оди процедурата за разрешување на овој проблем.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.317
Покривот е заедничка сопственост, доколку поинаку не сте се договориле или евентуално во анследното решение не стои поинаку.
За надградба, сами ќе си се договорите.
 

btm

Член од
11 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Покривот е заедничка сопственост, доколку поинаку не сте се договориле или евентуално во анследното решение не стои поинаку.
За надградба, сами ќе си се договорите.
Фала, само уште би сакал да знам според кој закон(и) се регулира ваков тип на проблем.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
965
Поени од реакции
534
мислам дека нема закон некој стриктно за тоа...како шо кажа струмикс тоа оди според согласност меѓу вас...
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
576
Процитајте си во Закон за сопственост и други стварни права, а мислам дека нешто можете да прочитате и од вонпарнично право.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.317
Eвентуално и Закон за домување, и делот од Закон за сопственост и други стварни права кој се однесува на етажната (катна) сопственост.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
971
Поени од реакции
407
sto ke ti e zakon ako si go prasas tvojot covek vo domot
a ako ne ke odis vo opstina urbanizam i ke ti ojasnat najubavo
ostaj forumdziive tuka
mislam site ti kazuvaat od iskustvo ama prasaj si zakonot direkno
 
На врв Bottom