Под копитата на сатаната

Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
не се заебаајте со луци..ептен е лукав
толку е лукав,шо ќе напраи овоа да го сватите коо курташак..и ќе победи (y) (whatever)
--- надополнето: 28 јуни 2012 во 02:39 ---
Луѓето верно ја исполнуваат желбата на сатаната за човештвото.
Самите се уништуваме брат со брат не се поднесуваме, станавме стока
која секогаш е спремна да се продаде за пари.
Парите, статусот во опшеството се нашите богови.
Колкумина се поклонуваат на овие лажни богови, и ја отфрлаат Љубовта го отфрлаат Бога.
Колкумина се тресат да имаат облека од брендот версаче која реално чини 10 дол
да се изработи, а се плаќа 1000 долари така носејки ја мислите дека сте повеќе од другите
затоа што сте платиле скапо.
Колкумина имаат страв? Колкумина се потонати во депресија? колку деца гладуват и умираат од глад во секој момент? Колкумина користат хелекс, дијазепам и др седативи за да бидат "здрави"?
Колку ли шуми беа исечени, колку нафта се излеа во морињата, колку болести и вируси беа создадени за вас, за луѓето?
Колку држави садистички беа уништени за нафта или "слобода" на нивните народи а се беше правено само за пари.
Уште колку долго ќе бидеме под копитата на сатаната стенкајќи во заборавот на нашето време?

Време е за Љубов и Вера.
Време е за молитва која ќе не исцели и возобнови славејќи го Бога.
секој си одговара бе пријателе/пријателке..сам за себе.Не генерализирај позз
Луци луци ама...луци
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Сериозно, СОВРШЕНИОТ и СЕМОЌЕН Бог направил план, но тој не му излегол како што треба?

Сомнително е нешто ова...
Јас не гледам ништо сомнително. Ако си слушнал за слободна волја ( free will ) тогаш нема што да ти биде сомнително.
 
S

stefi

Гостин
Некоја нова кампања на јеховиниве предосеќам...
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Кој к*р ги тера верниците да шират лаги јавно? Ако нашле утеха во Господ, супер за нив, само нека не ме убедуваат мене што е подобро.
Дури си ја држат вербата во Господ во нив, ние сме супер, кога ќе почнат да ја искажуваат јавно, тогаш ќе си го добиваат заслуженото.
Има ли доказ дека Господ или некоја виша сила непостои...
Не е лага,не е ни вистина.
Некој сака да е близок со Господ,некој пак сака да е близок со Кардашијан,некој верува во вонземјани а некој на политичарите.
Ако толку си свесен тогаш несоздавај конфликти базирани на религија,бидејќи тоа е идеологија на радикалните верници.
И ако го прочиташе почетниот текст,и термините Господ и сатана ги замениш со добрите и лошите карактеристики на човечвото тогаш ќе видиш дека текстот и не е баш пропаганден.Се работи за преовладување на личните интереси и пориви кој ги запоставуваат чевечноста и филантропијата.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Има ли доказ дека Господ или некоја виша сила непостои...
Не е лага,не е ни вистина.
Некој сака да е близок со Господ,некој пак сака да е близок со Кардашијан,некој верува во вонземјани а некој на политичарите.
Ако толку си свесен тогаш несоздавај конфликти базирани на религија,бидејќи тоа е идеологија на радикалните верници.
И ако го прочиташе почетниот текст,и термините Господ и сатана ги замениш со добрите и лошите карактеристики на човечвото тогаш ќе видиш дека текстот и не е баш пропаганден.Се работи за преовладување на личните интереси и пориви кој ги запоставуваат чевечноста и филантропијата.
Toa се знае и без Господ и Ѓаволот дека човекот може да е лош и добар вака само се злоупотребува религијата за лоши нешта.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Кој к*р ги тера верниците да шират лаги јавно? Ако нашле утеха во Господ, супер за нив, само нека не ме убедуваат мене што е подобро.
Дури си ја држат вербата во Господ во нив, ние сме супер, кога ќе почнат да ја искажуваат јавно, тогаш ќе си го добиваат заслуженото.
Верниците кои шират лаги не се прави верници. Тоа се само луѓе кои на сметка на вербата на другите околу нив ја злоупотребуваат религијата за разни цели.

Секој има право да си ја искаже верата во Бога без разлика од која религија е! Неможеш ти ако си атеист да им забраниш на верниците да не веруваат во нешто и да не го почитуваат тоа верување или пак да ги убедуваш дека не постојат Богови и слично. Исто како што тебе никој неможе да те убеди некој верник да веруваш во некоја религија.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Toa се знае и без Господ и Ѓаволот дека човекот може да е лош и добар вака само се злоупотребува религијата за лоши ствари.
Понекогаш стравот од Господ го прави човекот добар,а добриот човек пак не се плаши од Господ.
Вистината е дека религијата е старовремска алатка која служела за одржување на ред и мир,утеха,спокој...
Но денеска е лошо што сакаат да профитираат од тоа и така се тргна наопаку.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Понекогаш стравот од Господ го прави човекот добар,а добриот човек пак не се плаши од Господ.
Вистината е дека религијата е старовремска алатка која служела за одржување на ред и мир,утеха,спокој...
Но денеска е лошо што сакаат да профитираат од тоа и така се тргна наопаку.
Oдсекогаш се злоупотребувала добро сега не злоупотребувале сите али Ватикан од секогаш злоупотребувал,црквата во Македонија обично била ОК се борела за автентичноста на народот и помагала доста ама општо се злоупотребувало многу и порано и денеска.
 
S

Sagan

Гостин
Време е за Љубов и Вера.
Време е за молитва која ќе не исцели и возобнови славејќи го Бога.
Потоп, дечко. Потоп. Така е редот.
Што и правиме, човештвото неможе да се промени! Осудени сме на пропаст кога тогаш. Бог кога ги создал Адам и Ева имал план тие да бидат совршени суштества, дел од него и неговото битие, но како што сите ја знаеме приказната од Библијата не испаднало како што планирал тој....
Аха... на Мојсеј малце му се заплеткала приказната.
Има ли доказ дека Господ или некоја виша сила непостои...
Се докажува постоењето, а не непостоењето.
Јас не гледам ништо сомнително. Ако си слушнал за слободна волја ( free will ) тогаш нема што да ти биде сомнително.
Онаа слободна воља која бог ни ја дал за да може после да не казнува?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Кој к*р ги тера верниците да шират лаги јавно? Ако нашле утеха во Господ, супер за нив, само нека не ме убедуваат мене што е подобро.
Дури си ја држат вербата во Господ во нив, ние сме супер, кога ќе почнат да ја искажуваат јавно, тогаш ќе си го добиваат заслуженото.
Нешо као да ждригаат, али у себе, а? Ептен си дарежлив. Значи од тебе треба да добијат дозвола дали и како да ја искажат верата? Па што не кажа бе, да знаат вернициве кај да се обратат.

Него, си пробал ти да почитуваш слобода на говор, израз и вероисповест? Си чул ти за толеранција на разномислие кое јавно ќе се искаже?

Нон-стоп нешто сереш дека некој те убедуе. Кој толку агресивно те убедуе тебе бе братучед? Ме занима, стварно. Ти праќаат ли мејлои, те спамираат ли, те манијачат по дома, ти пуштаат ли летки у двор?

Па уште се топориш со закани. Ќе добиеле заслужено. Ќе ги појачаш навредите и пљукањата? Ќе организираш сачекуши за верници? Да, малце е тоа знам. Ти би много јаче. Их да си влас`, сите храмои и религии би ги срамнил со земја. Као Енвер Хоџа на времето. И инстантно ќе завладее тотална хармонија и прогрес.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Се се врти околу парите сега нема потреба да набројувам примери веќе скоро сите го знаеме тоа, зборот ми беше ако имаш парички значи имаш скоро се.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
127
Поени од реакции
62
Што и правиме, човештвото неможе да се промени! Осудени сме на пропаст кога тогаш. Бог кога ги создал Адам и Ева имал план тие да бидат совршени суштества, дел од него и неговото битие, но како што сите ја знаеме приказната од Библијата не испаднало како што планирал тој.....На светот секогаш ќе постојат добри и лоши луѓе. Да, ги има и добрите иако се многу помалку од лошите, сепак ги има. Не верувам дека некој може тоа да го измени!
Адам(Tak-Adama) на санскритски значи човек-магаре(soul-less one), ама што би му значело нешто на Адам тоа што е створен без душа(роб)?
"Битката" на планетава е од магариња да станеме луѓе( што и да има значење зборот :))
Добри и лоши луѓе е само проста поделба, постојат луѓе со душа и без душа.......како потомците на Tak-Adama добиле шанса од магариња луѓе да станат не ми е јасно.:)
Искористете ја шансата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom