Подземни аеродроми во Ex YU

Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
На кое место на Шара поточно ?
Е тоа искрено незнам.:smir:
Ова што го имам постирано го најдов на нет,и го има во темата мистерии на форумов исто така ставено од мене.
:salut:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Најмистериозниот објект на ЈНА Тајниот град / бункер на ТитоБункерот почнал да се гради во 1953 година на педесетина километри југозападно од Сараево, до гратчето Коњиц, а бил завршен 26 години подоцна, во 1979 година. Се состои од три дела: првиот се трите куќи на патот, вториот дел се тунелите кои ги поврзуваат куќите со главниот дел и третиот е заштитениот дел кој е во облик на потковицаВо него има 12 блокови: болнички оддел, простории за одмор и за спиење, посебни простории за Генералштабот, конференциски сали, посебен блок за врска, кујна и трпезарија.



http://www.tabu.com.mk/index.php?opt...d=35&Itemid=93





Се зборува дека поголем од овој воен БУНКЕР постои на територијата на Република Македонија...под падините на Шар Планина...но поради што бункерот се наоѓа на длабочина поголема од 80/100 метри а лифтот кој што води до него е миниран и разрушен...НАТО силите само го испитаа тоа кога беа во Македонија,само го испитаа тоа и утврдија и немаа намера да копаат...бидејќи доколку се направеше тоа...Македонија ќе добиеше најдобар воен објект...
a be arheolog...kako moze do podzemna instalacija koja e taka "fantastucno" golema da vodi samo eden lift????....i tuku-taka nikoj da ne ja rascisti za upotreba.....sto k...r ke praea amerikancine tvrdina na kale , ako imase takvi gotovi 007 instalacii naokolu gotovi , koi samo treba da se moderniziraat....
...sekogas vo krizni vreminja , posle GOLEMIOT SJAEN no minat period se mnozat vakvi legendi i mitovi....poznato e..:)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
a be arheolog...kako moze do podzemna instalacija koja e taka "fantastucno" golema da vodi samo eden lift????....i tuku-taka nikoj da ne ja rascisti za upotreba.....sto k...r ke praea amerikancine tvrdina na kale , ako imase takvi gotovi 007 instalacii naokolu gotovi , koi samo treba da se moderniziraat....
...sekogas vo krizni vreminja , posle GOLEMIOT SJAEN no minat period se mnozat vakvi legendi i mitovi....poznato e..:)
amerikancite ne se budali da zemaat gotovi objekti sto veke se gotovi i sto site sluzbi znaat kako, sto i kade ima. oni pametno si napravija nova 007 instalacija i samo oni znaat kako e pravena i kakva zastita ima taa...

a ja prethodno napisav deka vo blizina na kuckovo ima takvi podzemni instalacii no ja iskreno nemam gz da setam po tie dupki od prosta pricina sto neznam sto se imaat staveno i vo kakva sostojba se. moze da ima "zamki" a moze i da e tolku razrusena pa da mi se srusi se nad glava.

inace vo eks YU ima mnogu vakvi zapusteni podzemni objekti koj samo vojni lica od toa vreme znaat kade se i za sto sluzele ama ne veruvam deka nekoj ke se osmeli da zboruva za toa znaejki deka "sluzbite" pomalce ili poveke uste funkcioniraat i deka moze ako prozborat sesto da im se sluci...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom