Подемот на крајната десница во Европа

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Тогаш како другите се крстени?
Има закон или пишува во некоја марксистичка литература дека е забрането тоа ?
Во Марксистичка литература јасно пишува против религија, сум го читал Дас Капитал и Комунистичкиот Манифест има изразени антитеистички ноти. Во СФРЈ не беше забрането да си крстен ама ако те видаат и дознаат во партија може да ти замераат и да ти го водаат за минус т.е. лошо поведение. Кај нас дома не се славеше Божиќ ни се вапцаа јајца за Великден. Генерално важеше да само “прости„ луѓе славеа такви работи.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Во Марксистичка литература јасно пишува против религија, сум го читал Дас Капитал и Комунистичкиот Манифест има изразени антитеистички ноти. Во СФРЈ не беше забрането да си крстен ама ако те видаат и дознаат во партија може да ти замераат и да ти го водаат за минус т.е. лошо поведение. Кај нас дома не се славеше Божиќ ни се вапцаа јајца за Великден. Генерално важеше да само “прости„ луѓе славеа такви работи.
Забрането а ти прават соборен храм сред Скопје.
Тоа на деците да ги лажете. (може уште во секој град да ти кажам цркви)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.062
Забрането а ти прават соборен храм сред Скопје.
Тоа на деците да ги лажете. (може уште во секој град да ти кажам цркви)
касни 80ти[DOUBLEPOST=1527775035][/DOUBLEPOST]
Во името на моќта на сивиот череп.
прочитај во чие име станал карло велики крал ебате...

Тој што има сила, станува владетел и прави тоа колку што му е силата и свеста... Дали се вика цар или се вика премиер, или се вика претседател ирелевентно е..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
касни 80ти[DOUBLEPOST=1527775035][/DOUBLEPOST]
прочитај во чие име станал карло велики крал ебате...
Камен темелникот е удрен 72ра.

Св. 15 Тивериополски маченици исто 72ра, довршена 73 моите учествувале, помагале при градбата, спиеле во конаците итн.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Забрането а ти прават соборен храм сред Скопје.
Тоа на деците да ги лажете. (може уште во секој град да ти кажам цркви)
Во комунизмот сум роден а Дедовците и бабите ми биле во КПМ некои и од пред втора светска војна. Знам убаво...ми кажувале за состаноци на партија како се отварале теми за релгиозни членови во негативен контекст. Знам дека немаше религиозни празници во СФРЈ и дека сите во фамилија како комунисти и не славевме ништо. Сум видел и чул лично.
И јас се сметам за атиест и така сум растен од мал.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Во комунизмот сум роден а Дедовците и бабите ми биле во КПМ некои и од пред втора светска војна. Знам убаво...ми кажувале за состаноци на партија како се отварале теми за релгиозни членови во негативен контекст. Знам дека немаше религиозни празници во СФРЈ и дека сите во фамилија како комунисти и не славевме ништо. Сум видел и чул лично.
И јас се сметам за атиест и така сум растен од мал.
Значи некој има нешто против твоите лично па нашол причина - религиозен е овој.

Црква “Покров на Пресвета Богородица” – Долни Подлог. Изградбата е отпочната 1950, а осветена е во 1967 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

Црква “Отсекување на главата на свети Јован Крстител” – Горни Подлог. Изградена е 1942 година, а осветена е 1968 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

Манастир “Свети Ѓорѓи” – Соколарци. Нема точни податоци кога е изграден, а реновиран е 1985 година и преосветен 1987 година од Епископот Тивериополски Горазд.

Парохиска црква “Света Петка” – Истибање. Камен темелник е поставен на 22. 03. 1972 година, а осветен е на 08. 08. 1979 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

итн.

Има, ако се запнам да барам ќе најдам повеќе изградени/возобновени/зографисани или рестраврирани одколку пред комунизмот.

Малку е парадоксално тврдењево кога имаме изградба на значителен број на верски објекти, нивна заштита, научна литература итн.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Значи некој има нешто против твоите лично па нашол причина - религиозен е овој.

Црква “Покров на Пресвета Богородица” – Долни Подлог. Изградбата е отпочната 1950, а осветена е во 1967 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

Црква “Отсекување на главата на свети Јован Крстител” – Горни Подлог. Изградена е 1942 година, а осветена е 1968 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

Манастир “Свети Ѓорѓи” – Соколарци. Нема точни податоци кога е изграден, а реновиран е 1985 година и преосветен 1987 година од Епископот Тивериополски Горазд.

Парохиска црква “Света Петка” – Истибање. Камен темелник е поставен на 22. 03. 1972 година, а осветен е на 08. 08. 1979 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

итн.

Има, ако се запнам да барам ќе најдам повеќе изградени или рестраврирани одколку пред комунизмот.

Малку е парадоксално.
Знам како било во КПМ и КПЈ што се правило муабет за членови кој биле во Црква. Моите биле хардкор атеисти поради комунизмот, дури и од презимето Хаџи го извадиле. Дури поверојатно е они да малтретирале некои дека бил религиозен од обратно.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Знам како било во КПМ и КПЈ што се правило муабет за членови кој биле во Црква. Моите биле хардкор атеисти поради комунизмот, дури и од презимето Хаџи го извадиле. Дури поверојатно е они да малтретирале некои дека бил религиозен од обратно.
Тоа е индивидуално, моите до ден денес се религиозни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.062
Каков сум јас остај ме мене... Каков си ти што ги нарекуваш своите ретардирани, па макар и не буквално... Па макар и на шала, на јавен форум.... Претпоставувам дел од луѓево те знаат и лично.

А токму тој речник ме инсприраше да ти одговорам.[DOUBLEPOST=1527779283][/DOUBLEPOST]
Многу си буквалист, ништо чудно да мислиш дека луѓе одат по вода.
Еве што мислам ...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Каков сум јас остај ме мене... Каков си ти што ги нарекуваш своите ретардирани, па макар и не буквално... Па макар и на шала, на јавен форум.... Претпоставувам дел од луѓево те знаат и лично.

А токму тој речник ме инсприраше да ти одговорам.
Така се изразувам бе, не ме научи ? :D

Кој сака нека си е религиозен, немам ништо против се додека не почне да се чепка секуларноста а секуларноста се чепка со означувањето на "територии", мешање во општествено/социјални прашања/процеси (хомосексуален брак, абортус, еутаназија итн).[DOUBLEPOST=1527779616][/DOUBLEPOST]
Еве што мислам ...
Значи Ајк бил во право...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom