Подемот на крајната десница во Европа

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Лани имав иста конверзација за истава тема со еден друг член и буквално истата тактика сега гревов што ја користи ја користеше и тој. Навистина нема потреба да се замараш, едноставно игнорирај го и ќе си отиде, дискусија со вакви ретарди е губење на време.
Не ми е целта да вреѓам...[DOUBLEPOST=1527773047][/DOUBLEPOST]
Тоа е само дел, повеќето се отидени јабана поради војните и робството. (геноцид и етничко чистење)
Има убава евиденција.

Ако сакате слободно извадете колку луѓе има убиено комунизмот/атеизмот (комунизмот е систем, атеизмот е контра теизмот) јас ќе извадам за секој континент посебно. Ако веќе ги ставаме работите на кантар.
Комунизмот како идеологија иако нема никаква директна врска со атеизмот, практицирањето на истиот под тоа име носи со себе најжесток атеизам, што досега човешството го видело. Значи буквално за да бидеш комунист, било морално да си атеист, ти било забрането да одиш во црква да ги крстиш децата и така натаму... Значи сите комунистички општества биле атеистички сами по себе.......

Ако пробаш да ја поделиш комунизмот од религијата, тогаш не ти држи вода ниту тврдењето дека разни злостори се направени од религиозни причини, бидејќи пред се злосторите се направени од чисто политички причини, во општества со правен систем одвоен од религијата од Царот Јустинијан на исто и од Карло велики за запад па навака.

И пак ќе кажам, не сите религиозни општества биле склони кон религиозна нетолеранција. Земи ја на пример византија, која во склоп на своето царство имала и муслимани и Евреи, па и нерелигиозни кои ги уживале сите права. Додека од друга страна имаш комунистичко-атеистичко општество кое по правило без исклучок е злосторничко и нетолерантно кон било која религија.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Комунизмот како идеологија иако нема никаква директна врска со атеизмот, практицирањето на истиот под тоа име носи со себе најжесток атеизам, што досега човешството го видело. Значи буквално за да бидеш комунист, било морално да си атеист, ти било забрането да одиш во црква да ги крстиш децата и така натаму... Значи сите комунистички општества биле атеистички сами по себе.......

Ако пробаш да ја поделиш комунизмот од религијата, тогаш не ти држи вода ниту тврдењето дека разни злостори се направени од религиозни причини, бидејќи пред се злосторите се направени од чисто политички причини, во општества со правен систем одвоен од религијата од Царот Јустинијан на исто и од Карло велики за запад па навака.

И пак ќе кажам, не сите религиозни општества биле склони кон религиозна нетолеранција. Земи ја на пример византија, која во склоп на своето царство имала и муслимани и Евреи, па и нерелигиозни кои ги уживале сите права. Додека од друга страна имаш комунистичко-атеистичко општество кое по правило без исклучок е злосторничко и нетолерантно кон било која религија.
Било морално да си атеист ? :pos:
Било забрането да се оди во црква, да ги крстиш децата :pos:
Дај има некој закон, акт макт да прочитаме дали е тоа точно или не?

Ми држи и те како вода, злосторите направени во име на кралот кој владее на земјата со амин и во име на господ. Не си дете да не знаеш што значи и каква институција е кралот и чиј збор, чиј наредби спроведува овде на земјата. Ау, за малку ќе заборавев; ако оди комунизам со атеизам (ок е) тогаш оди десница со религија - овде се заеба (може под дифолт сите етнички чистења да ги ставиме на death toll-от).

Сите религиозни општества (теократии) се брутални и нетореланти се до појавата на секуларизмот. И тоа е непобитен факт.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Било морално да си атеист ? :pos:
Било забрането да се оди во црква, да ги крстиш децата :pos:
Дај има некој закон, акт макт да прочитаме дали е тоа точно или не?
Тоа ти е исто ко да докажуваш дека Зајев е премиер... со твој зборови....
Значи смајлињата не се никаков доказ.. тоа е општо познат факт...


Ми држи и те како вода, злосторите направени во име на кралот кој владее на земјата со амин и во име на господ. Не си дете да не знаеш што значи и каква институција е кралот и чиј збор, чиј наредби спроведува овде на земјата.
Тоа што го збориш е злоупотреба... истата таа злоупотреба која ја користи САД за да ги бомбардира со напалм Македонците во Егејска Македонија, Србија, Ирак, Авганистан, Либија и да си игра курот со остатокот на светот....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Тоа ти е исто ко да докажуваш дека Зајев е премиер... со твој зборови....
Значи смајлињата не се никаков доказ.. тоа е општо познат факт...
За време на Југославија забрането беше да одиш во црква, да ги крстиш децата ?
Еве, зошто јас сум крстен и сите мои предци ?[DOUBLEPOST=1527773642][/DOUBLEPOST]
Тоа што го збориш е злоупотреба... истата таа злоупотреба која ја користи САД за да ги бомбардира со напалм Македонците во Егејска Македонија, Србија, Ирак, Авганистан, Либија и да си игра курот со остатокот на светот....
Не е злоупотреба; владее во името на бога, негов застапник на земјата.
Ај сега да не цитираме и делови од Библијата, избрани народи и срања - инспирација на фашизмот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
За време на Југославија забрането беше да одиш во црква, да ги крстиш децата ?
Еве, зошто јас сум крстен и сите мои предци ?
Во СФРЈ е било забрането да се крстат децата, но доколку не си комунист... За комунистите не било дозволено све до средина на 80тите години. А во другите комунистички земји, не само што не било дозволено, туку бил и криминализиран секаков контакт со религија..[DOUBLEPOST=1527773767][/DOUBLEPOST]
Не спомнав никако вреѓање, те советував да не губиш време. Останатото е твое.
не губам време, не ми е целта него да го убедам... Целта ми е другите да видат и да се научат како против тоа зло кое повторно се буди :)...[DOUBLEPOST=1527774028][/DOUBLEPOST]
Не е злоупотреба; владее во името на бога, негов застапник на земјата.
Ај сега да не цитираме и делови од Библијата, избрани народи и срања - инспирација на фашизмот.
Значи пак ќе кажам, направи дистинкција помеѓу тоа што е кажано тоа што е интепретирано и тоа што се прави...

Покрај сите работи што ги набројав, следна огрмона сличност на религијата и атеизмот е интернационализмот. Сите овие не познаваат нација и сите се борат за глобализација....
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Во СФРЈ е било забрането да се крстат децата, но доколку не си комунист... За комунистите не било дозволено све до средина на 80тите години. А во другите комунистички земји, не само што не било дозволено, туку бил и криминализиран секаков контакт со религија..
Ако е забрането тогаш зошто јас сум крстен, моите и останатите а сме биле комунисти ?
Како тоа милион нови цркви се изградени и рестраврирани за време на комунизмот ?

Во кои комунистички земји, СССР?
Не бе, ќе ти оставаат секти да ебаваат матер.

Покрај сите работи што ги набројав, следна огрмона сличност на религијата и атеизмот е интернационализмот. Сите овие не познаваат нација и сите се борат за глобализација....
Мало морген.

зло кое повторно се буди :)...
Со кандило, темјан и лук :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Во кои комунистички земји, СССР?
Не бе, ќе ти оставаат секти да ебаваат матер.
Наместо тоа, они да ебаваат матер на раат, како што дотогаш никој не ебал матер....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Наместо тоа, они да ебаваат матер на раат, како што дотогаш никој не ебал матер....
Не бе, монархијата и сектата не ебавала матер.
Којзнае слика од Распутин имаш дома :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Ако е забрането тогаш зошто јас сум крстен, моите и останатите а сме биле комунисти ?
Како тоа милион нови цркви се изградени и рестраврирани за време на комунизмот ?

Во кои комунистички земји, СССР?
Не бе, ќе ти оставаат секти да ебаваат матер.



Мало морген.
Имаше пресија или барем не беше паметно и можеше да добиеш укор или на не бидеш напредувам на повисока функција. Дедо ми ми кажуваше дека имало јавни дискусии во КПМ органи ако некој член е виден во црква или ако дома славел Велигден итн. Не дека ќе одиш во затвор ама ќе те рендаат во партија и може да ти го земаат за минус кога ќе те земаат во предвид за функција (директор итн). Ни двата родители не ми се крстени поради тоа што родителите им биле членови на партија. И јас не сум крстен ни браќата ни братучедите. Имало притисок од партија.
Плус и за време на комунизмот на ТВ немаше свештеници и не се славеа религиозни празници ни споменуваа многу во јавност.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
и повторно во недостаток на аргументи исмејување или што го викаат во религијата сатанизирање...
Кои аргументи бе, дај да видиме цифрите па после зборувај за аргументи.
Забрането било да се крстиш, бог да чува.

Самиот се лажеш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Не бе, монархијата и сектата не ебавала матер.
Којзнае слика од Распутин имаш дома :D
Како прво и основно, не збориме за монархизам тука, моите ставови во врска со манархизмот не се од идеолошки карактер туку од прагматичен и немаат врска со религија, ниту пак идеологија. Пошто сметам дека и двете се склони кон манипулација, за што си ти самиот типичен пример...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Имаше пресија или барем не беше паметно и можеше да добиеш укор или на не бидеш напредувам на повисока функција. Дедо ми ми кажуваше дека имало јавни дискусии во КПМ органи ако некој член е виден во црква или ако дома славел Велигден итн. Не дека ќе одиш во затвор ама ќе те рендаат во партија и може да ти го земаат за минус кога ќе те земаат во предвид за функција (директор итн). Ни двата родители не ми се крстени поради тоа што родителите им биле членови на партија. И јас не сум крстен ни браќата ни братучедите. Имало притисок од партија.
Тогаш како другите се крстени?
Има закон или пишува во некоја марксистичка литература дека е забрането тоа ?
Како прво и основно, не збориме за монархизам тука, моите ставови во врска со манархизмот не се од идеолошки карактер туку од прагматичен и немаат врска со религија, ниту пак идеологија. Пошто сметам дека и двете се склони кон манипулација, за што си ти самиот типичен пример...
Неможе да го одвоиш монархот од религијата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Тогаш како другите се крстени?
Има закон или пишува во некоја марксистичка литература дека е забрането тоа ?

Неможе да го одвоиш монархот од религијата.
По кое правило тоа ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom