Подемот на крајната десница во Европа

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Разбраните чоеци јасно им е дека ЕУ е пред капитулација. Не планираат ни најмали реформи да направат што е и нормално.
Ако победи Ле Пен, ЕУ ќе мора прави реформи, а ако победи Макрон језуитот, тогаш само ќе си се насмевнат и ќе речат го победивме популизмот и си тераме исто понатака. Но сметката за наплата ќе дојде и троа повисока ќе биде. Се надевам Макаронава ќе победи за немиен да го јадат :D

А за Брегзит може само тврд стап да добие... кога беа против нападите во Авганистан, пола Париз гореше од тоа црните, па одма сменија одлука :P

Што е тоа Европеец ????o_Oo_O Јас колку што знам никој не се нарекува европеец, туку Германец, Шпанец, грк, Французин итн итн, за разлика од Американец а бог зна од што е мелез :D
Прво имаме различна основа од која ги гледаме работите. Ти сметаш дека ЕУ ќе се распадне во наредниов период јас сметам дека по откачувањето на Британија ќе се развива дополнително и не е ни блиску до распаѓање туку напротив. Резултатите од изборите во Холандија, Австрија и Франција кажуваат нешто друго, се гласа за силно про европски наклонети личности како никогаш до сега.

ЕУ била и во полоша ситуација од ова што е сега ( референдумите и гласањето против договорот за Устав на ЕУ во 2005 година од Франција и Холандија) па еве ја денес.

Обединета Европа е поголем пазар и економски помоќна сила од економиите на САД и Кина. Зошто на некој би му сметало тоа. Единствен начин за Европа да се биде рамо до рамо со светските сили е ако е обединета.

Реформи се потреби и во политичкиот дел и во економскиот дел и враќање на довербата. Ама не гледам како распад на ЕУ и враќање на Европа во состојбата пред 1945 година кога овој континент е во постојана непрекината војна, би била подобра опција од ова сега.
 
B

Bafra

Гостин
Ама не гледам како распад на ЕУ и враќање на Европа во состојбата пред 1945 година кога овој континент е во постојана непрекината војна, би била подобра опција од ова сега.
Јас не сум рекол дека ќе е подобра опција. Туку кажувам дека сегашново уредување е неодржливо и дека е осудено на пропаст. Јас сакам да живееме во свет без граници и делба на нации ама е невозможно за сега.

А ќе ми е мило што ќе се распаднат бидејќи се лицемерни, алчни, неморални, уништувачи на различни култури и верувања, ограбувачи и колонизатори што живеат на сметка на другите. Солат памет за демократија а уредувањата им се по Римската Република.

Почекај ги германските избори и после од 2018 па натака настаните сами ќе ти покажат дали се при распад или уште посилна и поуспешна унија.
 
Член од
14 јануари 2017
Мислења
77
Поени од реакции
36
Пс. Чисто информативно жена му на Макрон е 25 години постара од него. Тој ја оженил својата професорка

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.548
Пс. Чисто информативно жена му на Макрон е 25 години постара од него. Тој ја оженил својата професорка

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
Мислам не треба повеќе да се дискутира за каков човек станува збор.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
ЕУ се педери и фашисти, треба на Унгарија да се огледаме, на Полска. Само Русија каква ЕУ. Треба и кај нас еден референдум и да кажеме јасно и гласно НЕ у ЕУ!!
Мислам не треба повеќе да се дискутира за каков човек станува збор.
За каков човек станува збор?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.548
ЕУ се педери и фашисти, треба на Унгарија да се огледаме, на Полска. Само Русија каква ЕУ. Треба и кај нас еден референдум и да кажеме јасно и гласно НЕ у ЕУ!!

За каков човек станува збор?
Нема потреба да се коментира секој збор е сувишен понатаму.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Аууу и @Zarniwoop десничар станал...
Шо бидна со за ЕУ и НАТО нема алтернатива бе, а?
Предавник еден
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.548
Голем грев е за политичари како Орбан или Ле Пен да ги споредуваш со нашиве смешни "десничари"
 
Член од
14 јануари 2017
Мислења
77
Поени од реакции
36
Иако темата е подемот на крајната десница во Европа, ние не вреди да дискутираме за Македонија. Да збориме реално уште сме далеку од таа Европа. Така што темата околу протестите предлагам воопшто да не се дискутира тука ;)

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom