Поделба на имот по развод?

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
438
Поени од реакции
173
Не се пенави.

Кога треба да критикувате и исмејувате некого први сте, кога треба да дадете совет или нешто слично никаде ве нема.
Не сум јас адвокат за да му пратам лична порака, овде има на форумот такви кои го прават тоа и истото го сметам за долно и ниско поведение од нивна страна (ловење на странки на форум - кој форум пред сè треба да е за забава и ПОМАГАЊЕ едни со други).

Бадијала сега е ова што го напиша бидејќи намерата ти беше да го исмејуваш, а во оваа наша прекрасна држава само за тоа не бидува.
И дури и да е прелажан од 10 адвокати тоа НЕ ја намалува вината на секој следен кој би сакал да го излаже за БИЛО што. Едноставно тоа не е во ред.

А ти, како сакаш, продолжи и понатаму да заебаваш луѓе кои се на мака не мислам да те цитирам, само ти укажав дека поведението кон таквите не ти е во ред воопшто.
ах разоткри ме која ми беше намерата, неможев да се оправдам :facepalm:... ај сеа шетај филантропу
 
Член од
4 март 2011
Мислења
671
Поени од реакции
622
Не се пенави.

Кога треба да критикувате и исмејувате некого први сте, кога треба да дадете совет или нешто слично никаде ве нема.
Не сум јас адвокат за да му пратам лична порака, овде има на форумот такви кои го прават тоа и истото го сметам за долно и ниско поведение од нивна страна (ловење на странки на форум - кој форум пред сè треба да е за забава и ПОМАГАЊЕ едни со други).

Бадијала сега е ова што го напиша бидејќи намерата ти беше да го исмејуваш, а во оваа наша прекрасна држава само за тоа не бидува.
И дури и да е прелажан од 10 адвокати тоа НЕ ја намалува вината на секој следен кој би сакал да го излаже за БИЛО што. Едноставно тоа не е во ред.

А ти, како сакаш, продолжи и понатаму да заебаваш луѓе кои се на мака не мислам да те цитирам, само ти укажав дека поведението кон таквите не ти е во ред воопшто.
Се согласувам дека целта на форумот е да се помогне и да се дадат правилни насоки на членот кој бара совет.
Но не се согласувам со она што го велиш дека имало "адвокати кои ловат странки по форумот". Сам кажуваш дека не си адвокат, а очигледно и не знаеш како функционира адвокатурата. Треба да бидеш среќен ако адвокат или некој друг стручен даде свое професионално мислење и одвои време да даде совет на форумот, зашто такви мислења и те како му се потребни на форум посветен на право. А тешко оној адвокат кој останал да "лови клиенти" по форуми, верувај дека тој ќе ја затвори канцеларијата за рекордно време (од својот улов).
Друго, тоа што членот имаше речено дека 10 адвокати го излажале не го земај здраво за готово, повеќе целта му беше да каже дека сите адвокати се непоштени и расипани, а никој од членовите на форумот кои му реплицираа немаа намера да го омаловажат или навредат, па по некоја шега е и добредојдена, сепак се работи за форум, кој и според тебе "треба да е за забава..."
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.003
Поени од реакции
3.555
Се согласувам дека целта на форумот е да се помогне и да се дадат правилни насоки на членот кој бара совет.
Но не се согласувам со она што го велиш дека имало "адвокати кои ловат странки по форумот". Сам кажуваш дека не си адвокат, а очигледно и не знаеш како функционира адвокатурата. Треба да бидеш среќен ако адвокат или некој друг стручен даде свое професионално мислење и одвои време да даде совет на форумот, зашто такви мислења и те како му се потребни на форум посветен на право. А тешко оној адвокат кој останал да "лови клиенти" по форуми, верувај дека тој ќе ја затвори канцеларијата за рекордно време (од својот улов).
Друго, тоа што членот имаше речено дека 10 адвокати го излажале не го земај здраво за готово, повеќе целта му беше да каже дека сите адвокати се непоштени и расипани, а никој од членовите на форумот кои му реплицираа немаа намера да го омаловажат или навредат, па по некоја шега е и добредојдена, сепак се работи за форум, кој и според тебе "треба да е за забава..."
Муабетот беше другар, као еве ти глуп си те лажеле 10 луѓе (адвокати, небитно). Тоа не е во ред.

Инаку, ако на форум праксира некој адвокатура и лови странки ќе стигне дотаму до каде што потенцира ти. Има таков случај само не сакам да го малтретирам по темиве бидејќи негово си е што и како прави (не зборав на памет).

Во однос од совет на правник, еве ќе ти потенцирам мојот адвокат како работи... совет за странки е бесплатно се наплаќа АКО се стигни на суд за нешто. Адвокатската канцеларија е една од најстарите во градот, едни од подобрите во државата, до пари НЕ им е стигнато.

Со ова не сакам да ти кажам дека тој е единствениот начин и принцип на работа, но сакам да ти кажам дека не е само како што велиш ти дека секој адвокатски совет и слично мора да се наплати.

И да, јас среќен сум кога некој од вас адвокатите тука на форум ќе даде мислење бидејќи секогаш е убаво да се има мислења (различни и повеќе), но глупаво ми е ако некој се вметне во конверзација само и само за да извлечи странка или пари бидејќи како што заклучивме и погоре кој стигнал на форум да печали од адвокатура Господ да му е напомош.

А форумот е баш тоа, помош еден на друг, еве гледаш во голем дел од темите е така... и медицинските и за автомобилизам, ако сакаш дури и за коцкање :D

Затоа и ми беше забелешката дека заборавивме што е тоа емпатија и тераме само капиталистички па човекот го гледаме колку пари можеме да извлечеме од него и толку.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali za vreme na razvod na brak soprugot ima pravo na imotot koj mi e poklon od roditelite
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.003
Поени од реакции
3.555
Dali za vreme na razvod na brak soprugot ima pravo na imotot koj mi e poklon od roditelite
Да, ако е даден на тебе како поклон или со обичен купопродажен договор на нотар.
Ќе нема само ако е пишан со договор за издржување на еден од родителите.

Доколку се' уште нема тужба за развод на брак можеш повторно да го префрлиш назад на нив пред да започне цела таа циркузијада, пошто ако го префрлаш после развод или за време на постапката за развод мислам дека ќе одговараш (ова ќе мора да ти потврдат правниците на темата, не сум правно лице).
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Imot dobien kako nasledstvo ili poklon od tvoite roditelite e isklucivo tvoj I soprugot nema pravo na nego
Зависи како е подарен. Дали само на еден од сопружниците или можеби како свадбен подарок. Има тука мал милион заврзлами.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.003
Поени од реакции
3.555
Imot dobien kako nasledstvo ili poklon od tvoite roditelite e isklucivo tvoj I soprugot nema pravo na nego
Како наследство (починат родител или договор за догледување) ДА, како поклон НЕ - бидејќи се смета за стекнат за време на брак и оди на поделба.

Нека консултира адвокат, немој погрешно да ја/го насочиш.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
671
Поени од реакции
622
Како наследство (починат родител или договор за догледување) ДА, како поклон НЕ - бидејќи се смета за стекнат за време на брак и оди на поделба.

Нека консултира адвокат, немој погрешно да ја/го насочиш.
Ти погрешно го/ја насочуваш! Поклон е! И како таков претставува посебен имот на оној сопружник кому му е даден и НЕ ПРЕТСТАВУВА ЗАЕДНИЧКИ ИМОТ СТЕКНАТ ВО БРАК!
Автоматски споено мислење:

Зависи како е подарен. Дали само на еден од сопружниците или можеби како свадбен подарок. Има тука мал милион заврзлами.
Никакви заврзалами нема! Се е кристално јасно! Сигурно има договор за поклон на недвижниот имот кој е солемнизиран и спроведен во катастар и тука е крајот!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.003
Поени од реакции
3.555
Ти погрешно го/ја насочуваш! Поклон е! И како таков претставува посебен имот на оној сопружник кому му е даден и НЕ ПРЕТСТАВУВА ЗАЕДНИЧКИ ИМОТ СТЕКНАТ ВО БРАК!
Интересно е ШАШЕ што ти како адвокат не му реплицираш на тој што е засегнат туку мене пошто порано на темава сме имале дискусија околу тоа ДАЛИ и ШТО на форумот би требало да биде бесплатна правна помош.

Така да, моите ограничени познавања од правото (бидејќи тоа не ми е струка) не се прашање кое треба да го земеш за реплика бидејќи истото го напоменав при насоката да КОНСУЛТИРА АДВОКАТ.

Еве ти како адвокат (освен ако не и пиша во порака со тафира колку ќе ја кошта советот, пошто некој од тие што ти лајкале коментар така пишуваат) НЕ и објасни тука фино лепо што да очекува туку реплицираш за да доловиш некое си мое непознавање на правото.

Во ред. Ајде да видиме во иднина колку членови кои ќе пишат тука ќе НАСОЧИШ правилно ТИ - нормално про боно (пошто форум е) - за со пари и баба знае.

п.с. Вообичаено луѓето кои оставаат наследство (заради свое незнаење) одат на нотар наместо прво на адвокат и прават „обичен“ купопродажен договор.
НИКАДЕ не посочуваат дека тоа е поклон, дар, наследство, договор за догледување или слично и во тој дел адвокатите ловат во матно и имаат основ да бараат пола имот од брачниот другар - бидејќи го КУПИЛ, а не го добил на дар или го стекнал како наследство.

Таквиот Договор за продажба, наместо Договор за ДАР/подарок е доволна причина за при тужба за развод пола имот да отиде јабана.

НО, сигурен сум дека ти како правник ова така добро го знаеше само изостави да го напомениш како предупредување кон членот туку приоритетно ти беше надменото поставување/реплицирање кон мене и мерењето на кому му е подолг во обидот да ги покажеш твоите правни познавања (кои не се сомневам дека и ги имаш).

Егото е заебана ствар пријателе.
Смањи доживљај и повеќе помагај им на луѓето.
Со лесно.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
671
Поени од реакции
622
Интересно е ШАШЕ што ти како адвокат не му реплицираш на тој што е засегнат туку мене пошто порано на темава сме имале дискусија околу тоа ДАЛИ и ШТО на форумот би требало да биде бесплатна правна помош.

Така да, моите ограничени познавања од правото (бидејќи тоа не ми е струка) не се прашање кое треба да го земеш за реплика бидејќи истото го напоменав при насоката да КОНСУЛТИРА АДВОКАТ.

Еве ти како адвокат (освен ако не и пиша во порака со тафира колку ќе ја кошта советот, пошто некој од тие што ти лајкале коментар така пишуваат) НЕ и објасни тука фино лепо што да очекува туку реплицираш за да доловиш некое си мое непознавање на правото.

Во ред. Ајде да видиме во иднина колку членови кои ќе пишат тука ќе НАСОЧИШ правилно ТИ - нормално про боно (пошто форум е) - за со пари и баба знае.

п.с. Вообичаено луѓето кои оставаат наследство (заради свое незнаење) одат на нотар наместо прво на адвокат и прават „обичен“ купопродажен договор.
НИКАДЕ не посочуваат дека тоа е поклон, дар, наследство, договор за догледување или слично и во тој дел адвокатите ловат во матно и имаат основ да бараат пола имот од брачниот другар - бидејќи го КУПИЛ, а не го добил на дар или го стекнал како наследство.

Таквиот Договор за продажба, наместо Договор за ДАР/подарок е доволна причина за при тужба за развод пола имот да отиде јабана.

НО, сигурен сум дека ти како правник ова така добро го знаеше само изостави да го напомениш како предупредување кон членот туку приоритетно ти беше надменото поставување/реплицирање кон мене и мерењето на кому му е подолг во обидот да ги покажеш твоите правни познавања (кои не се сомневам дека и ги имаш).

Егото е заебана ствар пријателе.
Смањи доживљај и повеќе помагај им на луѓето.
Со лесно.
Не само што "поседуваш ограничени правни знаење", се прашувам дали си воопшто свесен што лупеташ??? Не можам да верувам какви глупости си изнапишал! Какво наследување во вид на договор за купопродажба, какви тарифи и наплаќања од моја страна??? Како не ти е срам за таквите твои клевети. Нека одговори јавно и членката на форумив што го постави прашањето и било кој член дали некогаш и некому сум му го кажал мојот вистински идентитет или сум побарал пари за мој совет? Треба да се засрамиш!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.003
Поени од реакции
3.555
Не само што "поседуваш ограничени правни знаење", се прашувам дали си воопшто свесен што лупеташ??? Не можам да верувам какви глупости си изнапишал! Какво наследување во вид на договор за купопродажба, какви тарифи и наплаќања од моја страна??? Како не ти е срам за таквите твои клевети. Нека одговори јавно и членката на форумив што го постави прашањето и било кој член дали некогаш и некому сум му го кажал мојот вистински идентитет или сум побарал пари за мој совет? Треба да се засрамиш!
„Еве ти како адвокат (освен ако не и пиша во порака со тафира колку ќе ја кошта советот, пошто некој од тие што ти лајкале коментар така пишуваат)...“

Ај вака потцртано, пошто буквалиста си гледам.
хинт: се однесуваше на тој што ти лајкнал.

Брзаш многу и недочитуваш.
Така да и да не си свесен што прочита, еве ти нацртано (по втор пат), а сега биди љубезен и кажи и дека ако не е Договор за дар/подарок (заради нашиот прекрасен правен систем и судии/адвокати) може и да го наеби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom