Поврзување на PC со телевизор

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Update: I taka mene pred nedela vreme obiduvajki se da go povrzam mojot pc so tv - mi rikna pc-to :( Eve pisam od mobilniot,kompj e na servis. Odkoga go povrzav so tv go restartirav kompj i samo ispusta eden podolg bip i po nego tri kratki (biiiiiip, bi-pi-rip) i monitorot ne se uklucuva (power kopceto mu trepka kako da e na stand by),vsusnost celiot pc izgleda kako da e na stand by.Ako nekoj imal slicen problem neka kaze,jas mislam deka ima izgoreno grafickata ama soznam,ne sum ekspert...pozdrav
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Update: I taka mene pred nedela vreme obiduvajki se da go povrzam mojot pc so tv - mi rikna pc-to :( Eve pisam od mobilniot,kompj e na servis. Odkoga go povrzav so tv go restartirav kompj i samo ispusta eden podolg bip i po nego tri kratki (biiiiiip, bi-pi-rip) i monitorot ne se uklucuva (power kopceto mu trepka kako da e na stand by),vsusnost celiot pc izgleda kako da e na stand by.Ako nekoj imal slicen problem neka kaze,jas mislam deka ima izgoreno grafickata ama soznam,ne sum ekspert...pozdrav
Добро мислиш, ти рокнала графичката.

Или па ако со сила си го ставал кабелот во графичката :))) тогаш само си ја изместил. Па на сервис може само ќе ти ја поднаместат и ќе ти зема парички :) :) :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Da da. Si iba mamata grafickata. Naj jako od se e so dadov vkupno 360 denari za kabli i trakatanci a i moite kupija DVD so USB vlez. Sakam da probam da vidam dali ke cita filmovi od usb memory stick. Ima li nekoj probano?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Da da. Si iba mamata grafickata. Naj jako od se e so dadov vkupno 360 denari za kabli i trakatanci a i moite kupija DVD so USB vlez. Sakam da probam da vidam dali ke cita filmovi od usb memory stick. Ima li nekoj probano?
Eпа ако не чита, зашто би му ставале тогаш USB влез? :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Pa vo upatstvoto ima navedeno deka moze da prefrlas muzika od cd na usb. A nikade ne bese navedeno deka moze i da se gledaat filmovi, nema vrska, koga ke mozam ke turam eden film na usb i ke probam. Ako e mozno bi bilo super.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Pa vo upatstvoto ima navedeno deka moze da prefrlas muzika od cd na usb. A nikade ne bese navedeno deka moze i da se gledaat filmovi, nema vrska, koga ke mozam ke turam eden film na usb i ke probam. Ako e mozno bi bilo super.
Чим чита DivX, ќе чита и филмови од USB, а сигурно и слики.
Ако не, тогаш го имаш најглупото DVD на кое му ставиле USB само за музика :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Кој ѕвер сум.

Еве денес ми текна да му ја ропнам графичката од Пентиум 3.

NVIDIA Riva TNT2 Model 64 :vozbud:

Има 32 MB RAM :)

На времето на Windows 98 правеше партали :)

Сега за сега е ОК, троа по замаглена е сликата на Counter Strike :). А и целиот компјутер како да ми е по бавен... Ама важно каква таква слика има барем дури не најдам АГП графичка.

А сега да го пробам DVD-to дали ке чита филмови од USB...

хахах графичката ми е ѕвер - неможам на фејсбук клип да изгледам а можам на јутјуб...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Имам Филипс смарт тв нешто така сеа сакам да го поврзам со рутерот и да го користам тоа смарт тв што е. Е сега не знам со кој кабел треба оти имам 2 слободни бел и зелен. Да не знае некој кој треба?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам Филипс смарт тв нешто така сеа сакам да го поврзам со рутерот и да го користам тоа смарт тв што е. Е сега не знам со кој кабел треба оти имам 2 слободни бел и зелен. Да не знае некој кој треба?

Со кој сакаш, битно мрежно да се поврзани.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Со кој сакаш, битно мрежно да се поврзани.

ги поврзав и идам пак во она смарт тв и пак ми вели исто како и пред да го поврзам. Треба нешто од компјутерот да направам или?
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
ги поврзав и идам пак во она смарт тв и пак ми вели исто како и пред да го поврзам. Треба нешто од компјутерот да направам или?
Ти треба посебен, напреден компјутер кој овозможува поврзување со ТВ, на пример Комодоре 64.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ги поврзав и идам пак во она смарт тв и пак ми вели исто како и пред да го поврзам. Треба нешто од компјутерот да направам или?

Поврзан ти е директ со РС или преку рутер? Расчепкај низ телевизорот, види таму IP адреси дали треба ти да подесиш или сам да си ги најде. Исто, види низ упатството, да не има некој посебен начин.

Кај мене поврзав со рутер, IP си најде автоматски, наместив кои фолдери да ги гледа телевизорот од РС и си тера. Плус си има посебен програм Plex Media, види и кај тебе нешто вакво да не бара.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Поврзан ти е директ со РС или преку рутер? Расчепкај низ телевизорот, види таму IP адреси дали треба ти да подесиш или сам да си ги најде. Исто, види низ упатството, да не има некој посебен начин.

Кај мене поврзав со рутер, IP си најде автоматски, наместив кои фолдери да ги гледа телевизорот од РС и си тера. Плус си има посебен програм Plex Media, види и кај тебе нешто вакво да не бара.

преку рутер, сакам само интернет конекција да има.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
koja e razlikata od vga i hdmi osven vo zvuk?
analog i digitalen signal ne pisete.. vo slika na 1900 rezolucija ima li razlika vo kvalitet?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom