Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мене ме учиш за атрофирани муслуки, хахахахахахахахахахахахахахахахаха
На своја кожа знам бе.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
еми ко знајш шо препорачуваш планинарење ?? коленото е деликатен зглоб и потребно е време добро да закрепни,секако со зајакнување на мускулите на целата нога,најбитен дел - квадрицепсот
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
еми ко знајш шо препорачуваш планинарење ?? коленото е деликатен зглоб и потребно е време добро да закрепни,секако со зајакнување на мускулите на целата нога,најбитен дел - квадрицепсот
Па не е толку страшна повредата. Првин реков скали, полека, додека не зајакне, не да трча угореудолу, ниту да езди по планиње.

Мене ми рекоа дека најарно е од почеток, полека, по неколку, без претерување, половина спрат надоле и нагоре и дома на масажа или цел спрат па лифт дома и така натака додека не дојде до цела зград,а па полека чекорење, па одење по благ нагиб итн итн.

ме разбораш ле:)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Па не е толку страшна повредата. Првин реков скали, полека, додека не зајакне, не да трча угореудолу, ниту да езди по планиње.

Мене ми рекоа дека најарно е од почеток, полека, по неколку, без претерување, половина спрат надоле и нагоре и дома на масажа или цел спрат па лифт дома и така натака додека не дојде до цела зград,а па полека чекорење, па одење по благ нагиб итн итн.

ме разбораш ле:)
два пати лево и еднаш десно имам исчашувано,кога ми летна капачката на левото ми атрофира целосно квадрицепсот од повредата и гипсот кој го носев 2 недели........никогаш не добив комплетна рехабилитација,колената ги осеќам амалку лабавки,каква-таква рехбилитација за да можам да се занимавам рекреативно со спорт добив со одење на физикална и практикување на вежби,исто се препорачува возење велосипед,арно ама во таа фаза никој здрав нема да ти препорача такви напрегања како планинарење или качување по скали........ниту на интернет имам начекано да се препорачува таквао нешто

на клипчињата убаво се објаснати неколку вежби(има и други,треба да се разгледа проблематиката на јачење на квадрицепс и со други вежби) со кои се зајакнува одговорниот за здраво колено - квадрицепсот(четири мускули од коленото до карлицата)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бутна коска сол, фибиула и тибиа сол, на две места, со парче коска да фали....од лежење и грбни мускули ојдоа.
:):)
Да не зборам за ножни мускули.

Јас говорам за зајакннување квадрицепс, не колено. Не се разбравме. ;)
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Za povredi na koleno najubavo e da se napravi MRI ili magnetna rezonanca i tamu najchisto se gleda shto e povredeno.
Ja pred godina i neshto go povrediv kolenoto i bev na magnetna i mi rekoa da pravam operacija, ali shube mi e da idam da me operiraat.
Inache kachuvanje po skali ne e preporachlivo za povredeni kolena. Ima na net vezhbi za zajaknuvanje na kolena, mi dadoa i na mene da praam vezhbi koga bev na kontrola.
A, toa za kvadricepsot drzhi voda, poshto koga ti e povredeno kolenoto i ne mozhe normalno da funkcionira, vo toj sluchaj kvadricepsot na nogata ja prevzema funkcijata na kolenoto.
Ja na primer koga idam na vezhbanje si stavam stegach na kolenoto i od vreme na vreme si pijam apchinja No Dol (glukozamin sulfat so kondroin).
 

R1K0

the chosen one
Член од
7 јули 2012
Мислења
116
Поени од реакции
42
јас под коленото имам едно како рокче така подигнато,не ме боли коа одам само ако го стискам или ако седам како тие шо медитираат...да не знае некој со шо да го мачкам или чаре некое да помине ?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.184
Поени од реакции
3.155
Јас имав незгода со коленото пред некоја година....
Ми се измести чашката скроз од страна ми дојде, одма пробав да ја исправам ногата за да се врати чашката и незнам како ми успеа ама се врати.....После по лекари испадна дека небило страшно зашо сум ја вратил одма, само убаво истегнати(или искинати може беа....незнам точно) лигаменти и недела дена у лангета ногата....па коа видеа дека нема полза од лангетата ми ја гипсираа уште 10-15ина дена.
И коа “заврши“ се ми тргнаа гипсот тогаш дојде тешкиот дел, неупотрблива ми беше ногата, нит можев да ја свиткам(немаше шанса) нит па да се наслонам на неа.....ми даваа некој терапии да можам да ја виткам и после некој месец и више беше добро. Ама пак, зашо да е се ОК коа може да се заебе нешо....испадна дека сум имал излив на крв у коленото па требале да ја вадат со шприц, ама се најде еден паметен доктор што рече НЕ ТАКА, наводно многу мал излив било тоа и ако се вади ке треба почесто да ги посетувам па ме поштеди од тоа.

Сега после добри 3-4 години јас уште го осеќам едното колено како послабо(може ми е само психички, шо знам) така да не се заебавајте со повреди у колената зашо не се баш интересни последиците.
Istovo i mene mi se desi druze...pred 2 godini...Strasno epten...Tuku sakam da prassam dali ti ili nekoj drug sto imal vakva nezgoda dali sportuva ? Jas eve do sega sum izigral nekolku pati fudbal i tenis...Dali koristite nekakva zastita dokolku sportuvate me interesira ?
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Денес си земав резултати од MRI на колено, ама нели штрајкуваат докторите па тешко у скоро време да одам на контрола да ми објасни ортопедот што како, па ако некој знае така поубаво да ми објасни ова:

- Зголемен сигнал на постериорниот рог на медијалниот менискус
- Хондромалација на патела
- Зголемено количество на течност интраартикуларно

Фала, однапред :)
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
isto i ja imam problem so kolenoto bev na magnetna rezonanca i mi rekoa deka nemam nisto a levoto koleno me kine od bol koga ke cucnam stanuvanje skoro da nema sansi inaku igram odbojka aktvino mi pocina doktorot sto mi otkri problemot neka mu e lesna zemja vednas so edno pipanje mi rece vednas da se snimas mi objasni deka gorniot muskul go vlece kolenoto i se jade kolku sto mozev da razberam pa mi rekoa u skopje ako ne pomogne so inekcii na operacija moram da idam pa sovet nekoj dobro bi mi dosol inaku kolenoto me boli od leva strana a bolnoto koleno e levo :)
 
Член од
9 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
2
Kolenoto mi krcka dodeka idam,u pad e udreno pa ima mozda 2 meseci ali na pocetok ne obrnav vnimanie mislev od udarot. Sea posle podolgo sedenje jako ke krcne na stanuvanje,a krcka malku pojako i na istegnuvanje. Bolka moze da se kaze deka neam samo ili koa e izmoreno ili koa ke go dopram nad caskata t.e na tetivata ali eptrn malce. Nekoj slicen problem? Resenie? ://
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Kolenoto mi krcka dodeka idam,u pad e udreno pa ima mozda 2 meseci ali na pocetok ne obrnav vnimanie mislev od udarot. Sea posle podolgo sedenje jako ke krcne na stanuvanje,a krcka malku pojako i na istegnuvanje. Bolka moze da se kaze deka neam samo ili koa e izmoreno ili koa ke go dopram nad caskata t.e na tetivata ali eptrn malce. Nekoj slicen problem? Resenie? ://
отоци нешто ??

според кажаното најверојатно го имаш скинато менискусот,освен крцкање дали има и кочење на коленото
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Poseti specijalist pred da ti se vlosi situacijata.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Што како каде, да го снимам коленото ? упут ова она што ми треба ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom