Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Многу често се случува луѓе да доаѓаат мислејќи дека е повреда на коската или било што , а впрочем да е воспаление на тибијалниот мускул.


Бидјеќи е мускул прилепен до коската , болката од воспаление не е како регуларно воспаление, туку е тапа и понекогаш во одење може да те пресече. Кога следен пат ќе те здоболи, пробај крени го предниот дел на стапалото (застани на пета) и види дали така ќе ја осеќаш.
Znaci ne se raboti za bolka vo koskata nego za prilepeniot muskul na nea ahaa , dali toa e minlivo ili treba da interveniram kaj doktor ?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Znaci ne se raboti za bolka vo koskata nego za prilepeniot muskul na nea ahaa , dali toa e minlivo ili treba da interveniram kaj doktor ?
Како и секое воспаление, треба одмор на мускулот. Сега малце специфичен мускул е кој неможе многу-многу да го одмараш бидејќи е цело време активен за време на одење, одмори од трчање 2-3 дена и би требало да ти се регулира.
Ќе ти се регенерира мускулот и после пак ќе биде подготвен за терет, и не би требало толку често да се воспалува. :)
И јас го имав истиот проблем, одморив трчање и теретана 3-4 дена и од тогаш ми се нема воспалено. Исто така качување по угорници може лесно да ти го воспалат, па би избегнувал и планинарење на твое место. :)

Ако не ти помине воспалението после одморот, отиди до кај матичниот ама мислам дека ќе ти препише само Бенгеј или некоја крема, што можеш и сега да си мачкаш ако имаш по дома.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Како и секое воспаление, треба одмор на мускулот. Сега малце специфичен мускул е кој неможе многу-многу да го одмараш бидејќи е цело време активен за време на одење, одмори од трчање 2-3 дена и би требало да ти се регулира.
Ќе ти се регенерира мускулот и после пак ќе биде подготвен за терет, и не би требало толку често да се воспалува. :)
И јас го имав истиот проблем, одморив трчање и теретана 3-4 дена и од тогаш ми се нема воспалено. Исто така качување по угорници може лесно да ти го воспалат, па би избегнувал и планинарење на твое место. :)

Ако не ти помине воспалението после одморот, отиди до кај матичниот ама мислам дека ќе ти препише само Бенгеј или некоја крема, што можеш и сега да си мачкаш ако имаш по дома.
Blagodaram za sovetite i bas bev zagrizen sto se slucuva so koskata ;), a isto zaboraviv da napomenam deka vo poslednava nedela bev dvapati na planinarenje . taka ete odmor ke napraam na keolku dena :(
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Bese li na doktor i sto ti kazaa ? I jas osekam nekoja tapa bolka pod kolenoto na koskata a nee udrena ....
Бев на ортопет снимање ми правеа и докторот рече или на физикална терапија или пак на море на песок да сум пешачел плум анатомски патики да носам извесен период. И целата болка од коленото ми била поради тоа што сум дустабанлиа:)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Бев на ортопет снимање ми правеа и докторот рече или на физикална терапија или пак на море на песок да сум пешачел плум анатомски патики да носам извесен период. И целата болка од коленото ми била поради тоа што сум дустабанлиа:)
I jas sum tabanlija ..:(
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Пред 6 год го зафркнав коленото. Ми избега чашката цела назад ми се врати напред дупка си имав. На болница костозглобна ми се погоди еден талент од доктор и не ме стави вечерта во гипс и само си ме врза со завои и ми рече цела вечер со Бурова вода(мислам дека беше) да го поливам коленото. И така беше ама сабалјето коленото беше потечено и полно со вода. 2 пати ме пукнктираја и ми истадоја и вода и крв. Ме ставија во гипс 3 недели и после вадењето пак ме пукнктираја и пак крв. Не одев на физикална терапија ми рекоја дека немало потреба и исто така ми рекоја да не одам на операција бидејќи можам после да си имам проблеми. Лани пак ми избега и пак маки мачев. На секоја промена на време многу ме боли. Штикли не можам да носам често бидејќи после голема мака си имам.
Некое чаре некој апчиња кога ќе имам болки?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Пред 6 год го зафркнав коленото. Ми избега чашката цела назад ми се врати напред дупка си имав. На болница костозглобна ми се погоди еден талент од доктор и не ме стави вечерта во гипс и само си ме врза со завои и ми рече цела вечер со Бурова вода(мислам дека беше) да го поливам коленото. И така беше ама сабалјето коленото беше потечено и полно со вода. 2 пати ме пукнктираја и ми истадоја и вода и крв. Ме ставија во гипс 3 недели и после вадењето пак ме пукнктираја и пак крв. Не одев на физикална терапија ми рекоја дека немало потреба и исто така ми рекоја да не одам на операција бидејќи можам после да си имам проблеми. Лани пак ми избега и пак маки мачев. На секоја промена на време многу ме боли. Штикли не можам да носам често бидејќи после голема мака си имам.
Некое чаре некој апчиња кога ќе имам болки?
Борова вода се вика тоа што ти кажале да го држиш на коленото а тоа е за да го држи ладно за да не потече но ретко кога не потекува па пункцијата е неизбежна.

Истиот проблем го имав и јас и при второто излетување на чашката веќе немаше повеќе одложување и мораше да се направи оперативен зафат за да се избегнат поголеми проблеми во иднина.
Не сакам сега да те плашам тебе но ниедни апчиња не можат да ја средат болката ако е потребна операција.
Прво треба да посетиш асален доктор и секако да напраиш една магнетна за да се види што не штима внатре па докторот да одлучи како да се корегира.
Милион пати сум го предложувал Др.Илиев од Ре-Медика (Автокоманда) ама стварно е класа доктор ама да не испадне дека е само тој ќе дојде и некој друг со искуства вакви па ќе ти предложи можеби подобар.

Се надевам Sluzbarski ќе го зирне ова и ќе пише нешто пошто ја и он сме заедно у клубот на кајганџии со искуства за коленава.

Поздрав и не се плаши,прво треба да посетиш асален доктор и да напраиш асална снимка,вака ништо не може да се каже.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
mene me bolat kolenata od studeno i koa gi istegnam svitkam pukat kolenata zosto e toa taka nekoj sovet?
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
Болки во левото колено ми се појавија некаде пред околу 9 месеци, околу Нова Година. Претежно при виткање на коленото, качување по скали, подолго пешачење ... Болката се јавува под капачето и кај внатрешната страна на коленото. Земав стегач и го носев при вежбање, пешачење .. додека го носев се беше во ред, штом ќе го тргнев коленото пак болеше. Летово пробав да возам велосипед ама неможев од болка .. трчав, ама после трчање повеќе болеше. Приметив разлика после правењето вежби за колено како и после пливање.. Ама пред две -три недели болките ми се зголемија, нема момент кога не ме боли, во било која положба, дури ме боли и така кога слободно си лежам во кревет. Тешко ми е да ја исправам ногата, да ги затегнам мускулите. Кога одам, осеќам слабост дури и понекогаш ми се превиткува ногата во коленото кога ќе згазнам.
Бев на ехо преглед во Филил 2 во четвртокот, ортопедот ме упати на магнет.резон. Ми кажа дека имало 2-3 проблема ама сакал да се осигури со резултатите од магн.резон. И ми кажа дека ке биде потребна некоја интервенција, некоја мала операција .
Ми рече дека немам циркулација во коленото, нема течност , има голем притисок на чашката и дека ми се слаби лигаментите, нестабилно ми е левото колено. Она што напиша во дијагноза е следното: Хондромалација на двете патели поизразено лево. Остеохондритис на медијален кондил на лев фемур. Интерна лезија на лево колено.
Сега тој е упорен дека ќе треба некоја интервенција за да се подигнал некој зид да можело слободно да циркулира во коленото.
Некој да нема слично искуство, да ми каже дали правел операција или му поминало со вежби или нешто др ?
Инаку, женско сум, 21 год и стварно не се сеќавам на никаква повреда на коленото или вооптшо цела лева нога .. незнам од што би можело да биде..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
*Smurfette*

Чим ти рекол помала интервенција тогаш може да се работи за артроскопија,од неа нит ќе имаш лузни а и брзо ќе се кренеш на нозе.

Е сеа до сега јас ваков проблем сум немал но знам дека ако навистина е потребна операција тогаш тоа со вежби не може да се среди,колено е еден од најчувствителните делови а воедно и најбитен за да се движиш и не треба да си играш со тоа.

Со среќа па следниот пат да пишеш само добри вести:)
 
Член од
23 септември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Пред една недела на првенствен натпревар во фудбал се здобив со повреда на мускулот над колено(vastus medialis) при удар од противнички играч. Болката се издржуваше изминатава недела на тренинзите. На последниот тренинг во петок како да ја снема болката се додека денес не се обнови повредата. Дали има некој искуство со тоа и ако може да ми помогне некако. Итно ми е потребен совет. Благодарам!
 
R

Roten 96

Гостин
Ај ке ве замолам да ми дадете малку вежби за колено.Пред неколку дена го повредив гадно...без анатомско помогало не можам сигурно да се движам треба да зајакнувам во пределот на на коленото и мускулите на нозете.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Пред 6 год го зафркнав коленото. Ми избега чашката цела назад ми се врати напред дупка си имав. На болница костозглобна ми се погоди еден талент од доктор и не ме стави вечерта во гипс и само си ме врза со завои и ми рече цела вечер со Бурова вода(мислам дека беше) да го поливам коленото. И така беше ама сабалјето коленото беше потечено и полно со вода. 2 пати ме пукнктираја и ми истадоја и вода и крв. Ме ставија во гипс 3 недели и после вадењето пак ме пукнктираја и пак крв. Не одев на физикална терапија ми рекоја дека немало потреба и исто така ми рекоја да не одам на операција бидејќи можам после да си имам проблеми. Лани пак ми избега и пак маки мачев. На секоја промена на време многу ме боли. Штикли не можам да носам често бидејќи после голема мака си имам.
Некое чаре некој апчиња кога ќе имам болки?
закаснето,да пишам нешто ако е од помош......

доколку коленото нема отоци,не се укочува или крцка,нема неиздржливи болки при маневри или постојани болки - нема потреба од никаква интервенција

квадрицепсот е клучен во функционирањето и држењето на стабилно колено,значи вежбите за квадрицепс ти се од круцијално значење(доколку нема ништо од погоре набројаното!).........за истите не е потребна вежбална или посебни услови,ами само желба,волја и работа! (вежби можеш да најдеш на ЈуТуб)

зајакнат квадрицепс ќе значи стабилно колено
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
закаснето,да пишам нешто ако е од помош......

доколку коленото нема отоци,не се укочува или крцка,нема неиздржливи болки при маневри или постојани болки - нема потреба од никаква интервенција

квадрицепсот е клучен во функционирањето и држењето на стабилно колено,значи вежбите за квадрицепс ти се од круцијално значење(доколку нема ништо од погоре набројаното!).........за истите не е потребна вежбална или посебни услови,ами само желба,волја и работа! (вежби можеш да најдеш на ЈуТуб)

зајакнат квадрицепс ќе значи стабилно колено
А бе јутјуб за квадрицепс. Одење по скали или планинарење.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
А бе јутјуб за квадрицепс. Одење по скали или планинарење.
бравос,ако знаеше што е атрофиран мускул уште.....
--- надополнето: 17 октомври 2012 во 18:46 ---
--- надополнето: 17 октомври 2012 во 18:46 ---
--- надополнето: 17 октомври 2012 во 18:47 ---
--- надополнето: 17 октомври 2012 во 18:50 ---
неколку добри примери како правилно да ги изведувате вежбите.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom