Повредено его

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
И после десет години пак кога ќе се сетиш пак продолжуваш со “одбрани зборови“
И после години, си мислиш ете време поминало, се рестартирале работите, ќе се сретнеш некаде случајно и повреденото его се активира како вулкан иако и двајцата сте си одбрале различен пат и си терате по истиот. Изгледа некој живее со онаа егоистичката и одмазничка "простувам ама никад не заборавам", па секогаш кога ќе те видам ќе го јадеш.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Homo sum; humani nihil a me alienum puto - Човек сум и ништо човечно не ми е туѓо
И пред Фројд и останатите психолози луѓето имале личност, душевен живот и тн. Современата психологија само ги открила и објаснила некој психолошки појави. Инаку тие појави постоеле порано и сега и ќе постојат и во иднина.
Од тоа нема бегање.
Ќе објаснам со пример:
Сте во некава љубовна врска и решавате да ја прекинете, И одеднаш забележувате дека отфлениот партнер почнува необично да се однесува
Почнува да ве моли да не ја прекинувате врската, да ви ветува дека во иднина ќе биде подобар, да ви нуди нешто повеќе, со еден збор почнува засилено да „ трча “ по вас. Некој отфрлени можат дури да се закануваат дека ќе се случи ова или она, ако не му се вратите. Некој дури можат да ви се закануваат дека ќе сторат ова или она. Има и примери отфрлениот да се самоубие или да ве убие вас велејќи - Ако не можеш да бидеш моја нема да бидеш ниту на некој друг.
Во почетокот може да ви се допаѓа некој да ви ги „ дига акциите “ со тоа што ќе „ трча “ по вас, но ситуацијата е прилично непријатна, дури и опасна ако се земе во обзир можноста на убиство или самоубиство.
Како ќе реагираме во ваква ситуација, зависи од нас.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Женско его кога е повредено најчесто збори:
Нема да најдеш подобра и поубава од мене! Сите наредни ќе те потсеќаат и личат на мене, ќе ме бараш во секоја нова.. Мал ти е! Никогаш не си ми бил добар у кревет НУЛА СИ не те бива, Додека идевме се смував со тој, го заведував другар ти...Бившиот беше бољи од тебе во се и поубаво ми беше секс со него. Утре ќе си најдам нов дечко и ќе те заборавам. Ќе плачеш по мене а ја ќе бидам со друг............ и такви некои глупости..
Девојка со повредено его најчесто станува кучка после таа врска или курва...Многу влијае тоа ако некој и растурил самодоверба како ќе се понаша во наредните врски.

А дечко кога има повредено его е гаден на зборови, најчесто ја вреѓа и понижува или не дај боже насрнува физички на неа. Слаб е во тој момент, гордоста му е намалена и бесен незнае каде удира и што збори..Делува крајно ОЧАЈНО!
На пример сите атрибути ружни као: курва,дроља,сељанка,глупача,простача,празноглава,дебела,ружна,ретардирана....итн итн....Значи погрдни зборови нема да чуеш никад како тогаш. И одма ја негира љубовта: Бев со тебе само за секс, ми беше играчка, се заебавав со тебе, си го ладев со тебе..А добро знаеш да лудувал по тебе, те сакал јако. Но бесен рис по све плука...

За да не ти се дешаваат овие непотребни глупости и дебилни муабети, како прво не треба да патиш од его и да си во его филм или да се креваш високо во облаци, а притоа немаш основа, нити верба во себе доволно јака. Кога би верувал и знаел кој си и што си, и се сакаш себеси искрено онда никој и ниеден неможе да те спушти со никаков муабет или постапка. Само лабаво его може да се сруши поради еден гест, збор ружен упатен на твоја сметка. Се е во самодовербата, колку веруваш во себе си. Кога знаеш кој си, што си правел и искрен си пред себе, тогаш никој ништо не ти може.
Секогаш кога ќе падне самодовербата ,на сцена стапува егото сакале ние или не.Тоа е како некој одбрендбен механизам,ама почесто негативен отколку позитивен.На страната на која и раскинале,самопочита и е нарушена,па на сцена стапува неговото височество егото.Ретко има љуѓе шо го надминале,а таквите се стварно вредни за почит.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
@leandra....Every man is a walking egobomb, and every woman is a goddamn luncher. Just out of curiosity you(women) have to see the blast...And then just turn around and walkout like a "lady".

All Rights Reserved...Хахахах
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Кога се сака неизмерно од срце од дното на душа нема его се умира три пати во денот за таа личност, и уште три пати повторно човек воскреснува во нејзината прегратка, тоа е љубов и во љубовта нема его туку само во страстта. Очигледно некои луѓе тука цел живот се водат по страст, а не по љубов.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Homo sum; humani nihil a me alienum puto - Човек сум и ништо човечно не ми е туѓо
И пред Фројд и останатите психолози луѓето имале личност, душевен живот и тн. Современата психологија само ги открила и објаснила некој психолошки појави. Инаку тие појави постоеле порано и сега и ќе постојат и во иднина.
Од тоа нема бегање.
Ќе објаснам со пример:
Сте во некава љубовна врска и решавате да ја прекинете, И одеднаш забележувате дека отфлениот партнер почнува необично да се однесува
Почнува да ве моли да не ја прекинувате врската, да ви ветува дека во иднина ќе биде подобар, да ви нуди нешто повеќе, со еден збор почнува засилено да „ трча “ по вас. Некој отфрлени можат дури да се закануваат дека ќе се случи ова или она, ако не му се вратите. Некој дури можат да ви се закануваат дека ќе сторат ова или она. Има и примери отфрлениот да се самоубие или да ве убие вас велејќи - Ако не можеш да бидеш моја нема да бидеш ниту на некој друг.
Во почетокот може да ви се допаѓа некој да ви ги „ дига акциите “ со тоа што ќе „ трча “ по вас, но ситуацијата е прилично непријатна, дури и опасна ако се земе во обзир можноста на убиство или самоубиство.
Како ќе реагираме во ваква ситуација, зависи од нас.
Вчера на сајтот на Кајгана имаше сторија за руски бизнисмен кој ја унаказил својата девојка која сакала да го остави. Имаше и многу убиства регистрирани поради нарушено его. Али тоа се крајности, се надевам повеќето не ја допреле таа линија на вон контрола. Иако и во ова не сум сигурна, какви се не психолошки нарушени случаи се вртат, да ти е страв пријателски однос да воспоставиш, бегање од контрола 300 на саат.

Али оние во нормални граници се доста интересни за разгледување. Оние лоши зборови, оној бес кој збори од личноста, паѓање 300 метри под земја, бламирање, да му е на човек жал од страна да гледа.

И после години, си мислиш ете време поминало, се рестартирале работите, ќе се сретнеш некаде случајно и повреденото его се активира како вулкан иако и двајцата сте си одбрале различен пат и си терате по истиот. Изгледа некој живее со онаа егоистичката и одмазничка "простувам ама никад не заборавам", па секогаш кога ќе те видам ќе го јадеш.
И после 20 години со децата и фамилиите низ град, се сретнуваат и пак во себе се повторува: Курвава види ја и деца родила! - машка верзија
Фала богу и он се оженил, за греови оваа жена му, знаев дека таква само може да го земе!-женска верзија.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Секогаш кога ќе падне самодовербата ,на сцена стапува егото сакале ние или не.Тоа е како некој одбрендбен механизам,ама почесто негативен отколку позитивен.На страната на која и раскинале,самопочита и е нарушена,па на сцена стапува неговото височество егото.Ретко има љуѓе шо го надминале,а таквите се стварно вредни за почит.
Јас познавам такви, ретки се се сложувам. Треба многу самоувереност за да не паднеш ниско после некој раскин и продолжиш даље без лош коментар. Треба и самоконтрола јака а тоа ретко кој ја поседува. Јас сум останала на здрави нозе без да ми раздрмат его, за сега...Но има многу кои цел живот живеат со комплекси ради срушено его од некој..Тоа е ужасно.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Мене па сето ова со јадење гомна после раскин на врска ми е ептен просто. Си поминал време со таа личност, не е битно колку...ама колку толку ти било убаво во спротивно не би бил со таа личност. Зошто мора после да се зборува се и сешто после раскин не разбирам. Мислам дека тоа повеќе те прави тебе да изгледаш глупо одколку личноста за која зборуваш. До ден денска не сум направил никаква глупост после раскин и планирам да не правам и понатаму пошто е стварно ниско и глупо и колку толку имам самоконтрола да не правам испади
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.973
Сосема нормална работа де, сите ја правиме, ако не пред други, во себе ќе си кажеш, тоа скапано ѓубре, како можев толку време да го трпам. Педер, ропак, глупак и сите тие епитети.
И зошто да не? Не навредувам, нити тропам зелени ако некој не ги почне истите за мене. Тогаш секако не изигравам Мајка Тереза.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.088
Поени од реакции
13.610
Мојот бивш дечко кога му раскинав бидејќи не бев заљубена во него и не сакав повеќе да го повредувам, ми изнакажа многу лоши работи како курва, не сум заслужувала ништо, ти мислиш јас со тебе уште се замарам( а ги прашува сите кај сум била, со кого сум била итн)..со ова ми беше тешко, бев разочарана бидејќи мислев дека паметен, дека ќе прифати и ќе си тргне по својот пат ... Али он после тоа веднаш кога ќе дознаеше дека имам некоја нова личност во животот, он ќе почнеше да ме вреѓа у фазон као ќе се смува она со него уште прво искачање( лесна), па он ќе ја повреди, ќе пати по таков сељак, ќе си игра со неа ..
А вака сум понижувала многу машки и со тоа ми се дигала самодовербата, ама сум понижувала машки кои заслужуваат. На пример: имаше еден дечко што сакаше да ја изневери девојка му со мене и ја се изнервирав и му изнакажав се што ми лежеше на душа, го направив подоле од :гомце: и после тоа немаше машкост да ми каже едно здраво.. Таквите машки заслужуваат да бидат понижувани и нема никогаш да престанам да ги понижувам..
имав слично искуство со бившиот кој што до толку ме разочара што ни на крај памет не ми падна да го понижувам на било кој начин од што ми падна жал...колку самиот си се заглави во тие гомна, и никогаш не сум понижувала некого намерно за да си ја дигнам самодовербата, нема што ја да им судам за било што.
последен пат кога ми беше повредено егото...изгледа до толку ми беше повредено што почнав да се смеам :D што и да направев друго ќе беше бесмислено[DOUBLEPOST=1395653450][/DOUBLEPOST]
И после години, си мислиш ете време поминало, се рестартирале работите, ќе се сретнеш некаде случајно и повреденото его се активира како вулкан иако и двајцата сте си одбрале различен пат и си терате по истиот. Изгледа некој живее со онаа егоистичката и одмазничка "простувам ама никад не заборавам", па секогаш кога ќе те видам ќе го јадеш.
мојот проблем.... :(
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Инаку, јас би сакала да ја завртам т.е малку да избегам од темата у смисол да зборам за еден друг тип на повредено его кој исто така е многу лош, а се случува за време на врската, а не по неа. Можеби е малку оф-топик, бидејќи не е за после раскинување, но сепак и тоа спаѓа под повредено его.

За мене, една од најлошите работи во врска е кога на едниот партнер ќе му се повреди егото, бидејќи истото го тера да се осеќа инфериорен и почнува со сите сили и на сите начини, на суптилен (некогаш и несуптилен) начин да удира по самодовербата на другиот. На пример, во друштво додека се зборува на некоја тема за која тој/таа е неупатен/а, на личноста со која е во врска да и вика: “Ајде доста, шо збориш, досаден/а си за сите, никој не сака тебе да те слуша“. Или муабети од типот “види се на што личиш“, се со цел да ја убие самодовербата кај другиот, затоа што неговото его е повредено и тука на виделина автоматски излагаат и комплекси и фрустрации на површина. Исто се случувало и со работа/факултет. На пример, омаловажување на работата/факултетот на другиот: “Што е таа твоја работа, ништо, глупости, не ми се верува дека тоа работиш/учиш...“

Муабетот важи и за жени и за мажи.

Повредено его многу може и да и наштети на другата личност уште и додека се во врска, а останатите сељачизми од типот “курва е, мал му е“ јас ги нарекувам - КОМПЛЕКС “МАЛО КУРЕ“ (и за жени или мажи), кој секако не е поврзан со големината на половиот орган (кој истиот и жените го немаат:icon_mrgr:), туку е начин на делување - исфрустриран и сељачки до максимум.

Какви жени и мажи постојат, тоа е чудо едно...
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2014
Мислења
41
Поени од реакции
32
имав слично искуство со бившиот кој што до толку ме разочара што ни на крај памет не ми падна да го понижувам на било кој начин од што ми падна жал...колку самиот си се заглави во тие гомна, и никогаш не сум понижувала некого намерно за да си ја дигнам самодовербата, нема што ја да им судам за било што.
последен пат кога ми беше повредено егото...изгледа до толку ми беше повредено што почнав да се смеам :D што и да направев друго ќе беше бесмислено[DOUBLEPOST=1395653450][/DOUBLEPOST]

мојот проблем.... :(
И мене ми падна многу жал и исто не го понижив и никогаш не сум кажала некој збор лош за него, иако многу се разочарав...
А иначе не понижувам намерно за да ми се дига самодовербата, туку со самото тоа што не сум била со такво машко и што сум имала сила се да му кажам во фаца и да му ја спуштам самодовербата, мене ми се дига.
А за повредено его последен пат беше со овој дечко, али не се почувствував понижено бидејќи знам каква сум и порано немав некое почитување за себе или не верував во самата себе, али со текот на времето сфатив дека за се што сакаш да направиш самодоверба е најважна.. И ако самите себе не се почитуваме, не треба да очекуваме другите да не почитуваат
 
S

StormRage

Гостин
Егото ми е психопатот кој го чувам окован во главата. Касни ама маме му е*ам кини тоа ланците, после неколку дена од било што да се деси, испловува на површина... Искрено е најлошата личност што ја познавам, одмаздата е слатка, а никогаш не пази низ што гази напред...
И после години, по гледање на одредена личност пак вцрвенуваат очите и пак гледаш некого со презир...

Се срамам од истото, единствениот начин што досега успеав да го победам беше изолација... Ама пак не успева толку.

И тогаш, на секој му текнува дека таа личност заслужила да си тоа што не си бил цело време, па ги правиш најголемите глупости што некогаш можело. Буквално се што си кажал ќе биде употребено против тебе. И пред сите сме горди, се исмеваме на другиот. А што се случува кога сме сами меѓу 4 ѕида, сами си знаеме (барем за тие што имаат осет).

Его sucks!
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Инаку, јас би сакала да ја завртам т.е малку да избегам од темата у смисол да зборам за еден друг тип на повредено его кој исто така е многу лош, а се случува за време на врската, а не по неа. Можеби е малку оф-топик, бидејќи не е за после раскинување, но сепак и тоа спаѓа под повредено его.

За мене, една од најлошите работи во врска е кога на едниот партнер ќе му се повреди егото, бидејќи истото го тера да се осеќа инфериорен и почнува со сите сили и на сите начини, на суптилен (некогаш и несуптилен) начин да удира по самодовербата на другиот. На пример, во друштво додека се зборува на некоја тема за која тој/таа е неупатен/а, на личноста со која е во врска да и вика: “Ајде доста, шо збориш, досаден/а си за сите, никој не сака тебе да те слуша“. Или муабети од типот “види се на што личиш“, се со цел да ја убие самодовербата кај другиот, затоа што неговото его е повредено и тука на виделина автоматски излагаат и комплекси и фрустрации на површина. Исто се случувало и со работа/факултет. На пример, омаловажување на работата/факултетот на другиот: “Што е таа твоја работа, ништо, глупости, не ми се верува дека тоа работиш/учиш...“

Муабетот важи и за жени и за мажи.

Повредено его многу може и да и наштети на другата личност уште и додека се во врска, а останатите сељачизми од типот “курва е, мал му е“ јас ги нарекувам - КОМПЛЕКС “МАЛО КУРЕ“ (и за жени или мажи), кој секако не е поврзан со големината на половиот орган (кој истиот и жените го немаат:icon_mrgr:), туку е начин на делување - исфрустриран и сељачки до максимум.

Какви жени и мажи постојат, тоа е чудо едно...
Па според мене, не би требало толку да се обвинува личноста која на ваков начин би си го хранела егото да речеме. Пре би ја обвинила спротивната страна која би го трпела тоа. Штом трпи такво нешто значи и е океј по некоја чудна логика. Тоа нема врска со повредено его, него со слаба или никаква самодоверба да речеме.
За остатокот се слагам со тебе.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па според мене, не би требало толку да се обвинува личноста која на ваков начин би си го хранела егото да речеме. Пре би ја обвинила спротивната страна која би го трпела тоа. Штом трпи такво нешто значи и е океј по некоја чудна логика. Тоа нема врска со повредено его, него со слаба или никаква самодоверба да речеме.
За остатокот се слагам со тебе.
Повредено его е, его е во прашање, најчесто од егото поттекнуваат сите фрустрации и комплекси.
А бе лесно е од страна да обвинуваш некого зошто трпел. Јас и погоре реков, многу често се случува тоа да е на многу суптилен начин и воопшто човек да не е свесен во моментот. Набивање комплекси полека, уништување на самодоверба полека, без да примети човек. Има секакви створења, што некогаш знаат и во форма на комплимент да те навредат, ај, ај... :)
Слабата самодоверба исто влече корени од егото. За некое дивно чудо, колку е послаба самодовербата, толку е поголемо егото и толку е понеподнослив човекот.:pipi::D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom