Поврат на парични средства

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Имам едно прашање, во врска со враќање на финансиски средства после смрт на близок.
Имено, дали следува поврат на пари за починат, кој не бил пензионер, односно не земал никаква пензија?
Знам дека следуваат одредени пари што се враќаат доколку починатата личност била пензионер, но за тие што седеле дома (на пример: домаќинки) не знам, некои ми рекоа дека следувало, но јас низ нашиве Закони не пронајдов такво нешто.
Или уште подобро, да не знаете каде може да се обратам за да прашам дали следува ваква помош?
Благодарам однапред.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Имам едно прашање, во врска со враќање на финансиски средства после смрт на близок.
Имено, дали следува поврат на пари за починат, кој не бил пензионер, односно не земал никаква пензија?
Знам дека следуваат одредени пари што се враќаат доколку починатата личност била пензионер, но за тие што седеле дома (на пример: домаќинки) не знам, некои ми рекоа дека следувало, но јас низ нашиве Закони не пронајдов такво нешто.
Или уште подобро, да не знаете каде може да се обратам за да прашам дали следува ваква помош?
Благодарам однапред.
Ако е за пари на име трошоци за погреб такво нешто ко шо знам јас важи само за пензионери
http://www.piom.com.mk/informacii/solidaren_fond/46.html
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ако е за пари на име трошоци за погреб такво нешто ко шо знам јас важи само за пензионери
http://www.piom.com.mk/informacii/solidaren_fond/46.html
Да, за тоа мислев, трошоци. Колку што знам и јас е/беше само за пензионери, но некои луѓе ми кажаа дека можело и за луѓе што не биле пензионери, па затоа прашав.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Да, за тоа мислев, трошоци. Колку што знам и јас е/беше само за пензионери, но некои луѓе ми кажаа дека можело и за луѓе што не биле пензионери, па затоа прашав.
ко шо знам само фонд за пнзиско то го прави а не знам како би платил на непензионер, по тоа испаѓа дека секој би можел од пензиско да наплати трошоци и млади и стари и пензионери и непензионери....
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
ко шо знам само фонд за пнзиско то го прави а не знам како би платил на непензионер, по тоа испаѓа дека секој би можел од пензиско да наплати трошоци и млади и стари и пензионери и непензионери....
Се сложувам, но сепак да си проверам јас, да не знае и некој друг, ама колку што гледав јас, нема никаде такво нешто, или луѓево што ми кажаа ја зафркнале државава (Фондот) или пак лажат. Не знам што друго да речам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Се сложувам, но сепак да си проверам јас, да не знае и некој друг, ама колку што гледав јас, нема никаде такво нешто, или луѓево што ми кажаа ја зафркнале државава (Фондот) или пак лажат. Не знам што друго да речам.
па не знам дали можеби ако едниот брачен другар кој е носител на пензијата почини па после него другиот ја певземи пензијата.... дали то нешто се важи
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
па не знам дали можеби ако едниот брачен другар кој е носител на пензијата почини па после него другиот ја певземи пензијата.... дали то нешто се важи
Тоа можеби да, ми звучи логично, но за жал во мојот случај не е така. Сопругот што има пензија сеуште е жив, додека пак сопруга почина неодамна, а не земаше пензија.
 
Член од
10 јули 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
Вака пред некое време ми се случи кражба, од дома ми беше украдена одредена сум на пари, при што заедно со полицијата успеав да го најдам крадецот и да си вратам дел од сумата на парите, меѓутоа си вратив само мал дел и тоа без никакво посредство на полицијата ... Дефинитивно се разочарав од државните органи и нивната незаинтересираност за случајот, го најдовме крадецот и тие го затворија случајот, не ме ни контактираа, без разлика што крадецот си го призна делото и собравме поголем број на докази кои го потврдуваат тоа ... Е сега крадецов вети дека ќе ми ги врати и останатите пари, ама сеуште ни трага ни глас.. не знам како да дејствувам, што да правам, ве молам за совет, затоа што не смеам да стапам во физички контакт со него бидејќи јас ќе бидам виновен ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Вака пред некое време ми се случи кражба, од дома ми беше украдена одредена сум на пари, при што заедно со полицијата успеав да го најдам крадецот и да си вратам дел од сумата на парите, меѓутоа си вратив само мал дел и тоа без никакво посредство на полицијата ... Дефинитивно се разочарав од државните органи и нивната незаинтересираност за случајот, го најдовме крадецот и тие го затворија случајот, не ме ни контактираа, без разлика што крадецот си го призна делото и собравме поголем број на докази кои го потврдуваат тоа ... Е сега крадецов вети дека ќе ми ги врати и останатите пари, ама сеуште ни трага ни глас.. не знам како да дејствувам, што да правам, ве молам за совет, затоа што не смеам да стапам во физички контакт со него бидејќи јас ќе бидам виновен ...
а пресуда има некаква за него? се востанови судски која е штетата нанесена вам?
 
Член од
10 јули 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
а пресуда има некаква за него? се востанови судски која е штетата нанесена вам?
Значи јас последен пат се појавив во станица со цел да си дадам уште една изјава, дека крадецот го признал делото и ми вратил дел од сумата, оти тоа го издејствував сам, они не знаеа .... Потоа после мене крадецот требаше да има распит и да се јави во станица ... Полицијата уште ништо ме нема известено, само инспекторот ми спомна нешто дека случајот ќе оди во обвинителство ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Значи јас последен пат се појавив во станица со цел да си дадам уште една изјава, дека крадецот го признал делото и ми вратил дел од сумата, оти тоа го издејствував сам, они не знаеа .... Потоа после мене крадецот требаше да има распит и да се јави во станица ... Полицијата уште ништо ме нема известено, само инспекторот ми спомна нешто дека случајот ќе оди во обвинителство ...
значи нема пресуда уште не е осуден, а ти во изјавата кажа шо ти е се украдено и како?
 
Член од
10 јули 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
Да, да, целосен записник, со увид кај мене дома, значи комплетно, препознат крадецот од очевидци и плус негово признание.. значи мене не ми е целта да го бркам со приватна тужба туку само да ми ги врати парите. А, не знам како да го издејствувам тоа ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Да, да, целосен записник, со увид кај мене дома, значи комплетно, препознат крадецот од очевидци и плус негово признание.. значи мене не ми е целта да го бркам со приватна тужба туку само да ми ги рати парите.
По мое мислење сега обвинителството треба да покрене постапка, па пред суд да се најде дека е виновен за делото (кражбата) па со таа пресуда можеш после да бараш отштета, а во меѓувреме ако тој ти врати украденото - можеш да си ја повлечеш тужбата
 
Член од
10 јули 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
Епа да, тоа се ми е јасно, ама обвинителството ќе ми рече тоа да го правам со приватна тужба, а тоа се плус трошоци за мене, што значи дека јас тие пари што ќе ги добијам како оштета ќе ги дадам за судски трошоци, така да нема смисла сето тоа и паѓа во вода[DOUBLEPOST=1469879948][/DOUBLEPOST]Прашањето ми е идеја како да издејствувам да си ги вратам парите од крадецов, пред да влезе случајот во обвинителство
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Епа да, тоа се ми е јасно, ама обвинителството ќе ми рече тоа да го правам со приватна тужба, а тоа се плус трошоци за мене, што значи дека јас тие пари што ќе ги добијам како оштета ќе ги дадам за судски трошоци, така да нема смисла сето тоа и паѓа во вода[DOUBLEPOST=1469879948][/DOUBLEPOST]Прашањето ми е идеја како да издејствувам да си ги вратам парите од крадецов, пред да влезе случајот во обвинителство
Обвинителство кога подига обвинение треба да наведи зошто некого го тужи, па ќе каже на ден тој и тој лицето тоа и тоа со употреба на насилно средство провалило во куќа или стан ан улица таа и таа при што одзело предмети (па листа на предмети кои си пријавил) и парични средства па ќе напишат износ..... и судот ако го најде виновен врз основ на таа пресуда ќе му репне затвор и ќе му наложи тие украдени работи да ти ги врати. Значи ќе си имаш пресуда дека треба да ти врати пари.
А шом имаш пресуда после е полесно, ќе се договориш со него или ќе му клаиш извршител кој ќе му блокира сметки или заплени нешто и така се дур не ти исплати пари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom