Повик од „анонимен“ на фиксен (T-home)

Член од
16 март 2009
Мислења
187
Поени од реакции
76
Епа вака, корисник сум на T-home веќе повеќе години и минативе неколку дена постојано ѕвони некој „анонимен“ повикувач или „withheld“. Во слушалката не постои опција „лажен повик“ како што има кај некои мобилни, а повиците стигнуваат и во 2, 3, 5 наутро. Повикот се прекинува истата секунда кога ќе стиснеш „Answer“. Секогаш се со разни интервали, некогаш 3 повика во 20 минути, некогаш 1 повик во 3 часа. Како и да е, не прекинуваат.

Дали некој е имал вакво искуство и кое е решението? Од Т-мобил ми велат во МВР, но пред да се иде, да не знае некој како да помогне?

Ви благодарам.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Нема решение освен да го исклучиш фискниот (или да пријавиш во полиција). Па добро кој користи фиксен во 21 век?
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Епа вака, корисник сум на T-home веќе повеќе години и минативе неколку дена постојано ѕвони некој „анонимен“ повикувач или „withheld“. Во слушалката не постои опција „лажен повик“ како што има кај некои мобилни, а повиците стигнуваат и во 2, 3, 5 наутро. Повикот се прекинува истата секунда кога ќе стиснеш „Answer“. Секогаш се со разни интервали, некогаш 3 повика во 20 минути, некогаш 1 повик во 3 часа. Како и да е, не прекинуваат.

Дали некој е имал вакво искуство и кое е решението? Од Т-мобил ми велат во МВР, но пред да се иде, да не знае некој како да помогне?

Ви благодарам.

Да си наместиш аларм дома е најдобро решение...
Знам неколку места кај шо се има ова дешавано некој те проверува дали си дома и то е можно :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И тие ботови од Т-Хоум, ќе пријавиш во МВР а незнаеш кого пријавуваш...
Инаку ми се има десено и мене, само не да ме "заебаваат" по телефон, туку го покажува како скриен број , оној кој врти од фирма, барем кај мене не ги покажува тие броеви, додека приватните ги покажува.
Тој проблем Т-Хоум треба да си го решат, не е до тебе, до нив е 100% сум сигурен, и да одиш во полиција шо ќе кажеш "некој ми звони од скриен број"? Нема логика, никако нема да ти помогнат :)



Немора да го користи. И јас имам (и плаќам фиксен) а слушалка кревам 2-3 пати годишно. Тоа е бидејки Т-Хоум налагаат да имаш фиксен телефон, интернет и телевизија (кога веќе плаќаш, бар да те одерат)
Е да де и ја иам ама му ги извадив батериите, кога ми треба (да закажам за ЛК) го уклучувам,
 
Член од
16 март 2009
Мислења
187
Поени од реакции
76
Не држи вода да проверуваат дали сум дома, бидејќи ѕвони веќе 50 пати, нормално е дека не кревам на сите. Кренав 7-8 пати и од тога знам. Фиксниот не го гасам - тоа не е решение. Го гасам навечер, но денски е неподносливо.

Ако некој знае нека пиши слободно
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
15.779
mmmue koj gi izmisli tie anonimnite... no sepak policija može da go najde ako saka, ama zavisi dali si biten faktor... b.t.w. neli imaše pred 6 godini koga na B.C. mu se zakanija od mobilka od Avstralija, ne se sećavam dali go otkrija brojot...??
A da staiš na fixniot sekretarka so kaseti, klasika ??
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.646
Поени од реакции
14.496
Пријави у полиција, таму би требало преку службена должност да побараат информации од Т-Ебајл...
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Мислам дека не можат да ти кажат кој е бројот, ама изгледа можат да ти блокираат да не може скриени броеви да ти ѕвонат. Не сум сигурен...или види расчепкај по телефонот (ако не си веќе) дали има сам да си наместиш таква опција (зависи колку е нов)
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
А да наместиш во опции на рутерот блок на "анонимни" повици. :cool:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
187
Поени од реакции
76
По помошта од @olikomerc, веќе час и половина не е ѕвонето. Да не го урочам ама се надевам дека е средено. Во листата на повици на рутерот гледам дека постојат и понатамо дојдовни повици од „непознат“, но телефонот воопшто не ѕвони, веројатно пошто го блокирав.

Ти благодарам уште еднаш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom