Повеќенаменски справи од Бидифит

Член од
16 јуни 2020
Мислења
5
Поени од реакции
3
Планирам летово да си направам домашна теретана, ме интересира конкретно повеќенаменскава справа од бидифит дали вреди да се купи? Некој од прва рака искуство или што вежбал на ваква наменета за дома да ми каже дали е добра, дали се доволни тие 55кг плочки пошто немам претстава пошто неколку пати кревав во теретана со ваква справа и не ми текнува колку кревав. Значи не ми е за сериозен бодибилдинг туку за редовно вежбање. Гледам германска е и си има свој сајт.
Или да препорачате слична.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.665
Поени од реакции
12.854
Планирам летово да си направам домашна теретана, ме интересира конкретно повеќенаменскава справа од бидифит дали вреди да се купи? Некој од прва рака искуство или што вежбал на ваква наменета за дома да ми каже дали е добра, дали се доволни тие 55кг плочки пошто немам претстава пошто неколку пати кревав во теретана со ваква справа и не ми текнува колку кревав. Значи не ми е за сериозен бодибилдинг туку за редовно вежбање. Гледам германска е и си има свој сајт.
Или да препорачате слична.
Klupa edna zemi, ramna/kosa sto se podesuva. Sipka i tegovi do kaj 100 Kg.....ednoracni ima plasticni eftini. Obesi edno vratilo i eden razboj improviziraj, so cefki od otpad. Najdi nekoj da pusti nekoj var i da ti go sredi se toa ako ti ne znaes. Moze za ramo isto od nekoj stol da izmislis.

Inace ne e skapa spravava, ama pak ke ti treba edena kosa klupa sipki i tegovi.
Автоматски споено мислење:

55 Kg se nedovolni ili eventualno na gorna granica, ama zavisi kolku si tezok ustvari.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.597
Поени од реакции
12.356
Klupa edna zemi, ramna/kosa sto se podesuva. Sipka i tegovi do kaj 100 Kg.....ednoracni ima plasticni eftini. Obesi edno vratilo i eden razboj improviziraj, so cefki od otpad. Najdi nekoj da pusti nekoj var i da ti go sredi se toa ako ti ne znaes. Moze za ramo isto od nekoj stol da izmislis.

Inace ne e skapa spravava, ama pak ke ti treba edena kosa klupa sipki i tegovi.
Автоматски споено мислење:

55 Kg se nedovolni ili eventualno na gorna granica, ama zavisi kolku si tezok ustvari.
На ваква справа не играат улога само плочките туку макарите и аголот под кој ги влечи, може и 20 кг да му се многу ако има дополнителен отпор кај преносот.
Автоматски споено мислење:

Планирам летово да си направам домашна теретана, ме интересира конкретно повеќенаменскава справа од бидифит дали вреди да се купи? Некој од прва рака искуство или што вежбал на ваква наменета за дома да ми каже дали е добра, дали се доволни тие 55кг плочки пошто немам претстава пошто неколку пати кревав во теретана со ваква справа и не ми текнува колку кревав. Значи не ми е за сериозен бодибилдинг туку за редовно вежбање. Гледам германска е и си има свој сајт.
Или да препорачате слична.
Ваквите справи се проблем што фаќаат многу место, ако имаш доволно простор и ако не планираш да ја мрдаш во иднина е ок за инвестиција, во спротивно барај една клупа, шипка со тегови + со цевки завари си сам вратило и разбој (разбојот може да го користиш за кафез за чучањ, на него ќе ја ставаш шипката) и си комплетен за вежбање.

П.С разгледај си и други производители и продавачи низ државава, знам дека продава бандата од Битола, Боби од Капитол, бидифит и тн, прогуглај ќе најдеш сигурно и други опции.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.712
Поени од реакции
2.059
Справата како справа е океј ама не е идеална зашто си многу ограничен со вежби. Со 2 бучици и клупа имаш многу поголем репертоар на поефикасни вежби.
Вежбите со сајла се инфериорни во однос на вежби со слободни тежини. Доколку за истите пари можеш да го набавиш тоа што ти го предложија во постовите погоре тогаш тоа е многу подобра опција.

А оптимално би одел со тегови во комбинација со справава за дополнително детализирање. Пример после главните вежби со тегови одиш да довежбаш со сајли и да изолираш некои партии што сакаш да ги акцентираш, или правиш супер-серии.

За тежината, не знам на кое вежбачко ниво си ама за вежбите за грб и гради како што ти кажаа 55 кила се горна граница, а за нозе и бицепс/трицепс е ок.
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
5
Поени од реакции
3
Klupa edna zemi, ramna/kosa sto se podesuva. Sipka i tegovi do kaj 100 Kg.....ednoracni ima plasticni eftini. Obesi edno vratilo i eden razboj improviziraj, so cefki od otpad. Najdi nekoj da pusti nekoj var i da ti go sredi se toa ako ti ne znaes. Moze za ramo isto od nekoj stol da izmislis.

Inace ne e skapa spravava, ama pak ke ti treba edena kosa klupa sipki i tegovi.
Автоматски споено мислење:

55 Kg se nedovolni ili eventualno na gorna granica, ama zavisi kolku si tezok ustvari.
93 кг. имам и планирам да останам на толку
Автоматски споено мислење:

Справата како справа е океј ама не е идеална зашто си многу ограничен со вежби. Со 2 бучици и клупа имаш многу поголем репертоар на поефикасни вежби.
Вежбите со сајла се инфериорни во однос на вежби со слободни тежини. Доколку за истите пари можеш да го набавиш тоа што ти го предложија во постовите погоре тогаш тоа е многу подобра опција.

А оптимално би одел со тегови во комбинација со справава за дополнително детализирање. Пример после главните вежби со тегови одиш да довежбаш со сајли и да изолираш некои партии што сакаш да ги акцентираш, или правиш супер-серии.

За тежината, не знам на кое вежбачко ниво си ама за вежбите за грб и гради како што ти кажаа 55 кила се горна граница, а за нозе и бицепс/трицепс е ок.
Да, во план ми е и клупа и тегови (еднорачни веќе имам + ќе треба да докупам), вратило ги имам шипките само да најдам некој да ми го завари, него сакав и справава пошто ми треба нешто за тегнење со сајли :) Или да земам тотал џим половен? Видов на јутјуб може да се заварат како шипчиња на даската за да си ставаш тегови.
Автоматски споено мислење:

Мислење за клупава? Може да се мести и како коса. Се фатив за бидифит пошто никаде нема моментално клупи, ни во runners,mastersport, по џим шоповиве... Мислам за во домашни услови, генерално се професионални.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.665
Поени од реакции
12.854
93 кг. имам и планирам да останам на толку
Автоматски споено мислење:


Да, во план ми е и клупа и тегови (еднорачни веќе имам + ќе треба да докупам), вратило ги имам шипките само да најдам некој да ми го завари, него сакав и справава пошто ми треба нешто за тегнење со сајли :) Или да земам тотал џим половен? Видов на јутјуб може да се заварат како шипчиња на даската за да си ставаш тегови.
Автоматски споено мислење:

Мислење за клупава? Може да се мести и како коса. Се фатив за бидифит пошто никаде нема моментално клупи, ни во runners,mastersport, по џим шоповиве... Мислам за во домашни услови, генерално се професионални.
Добар е латот, посебно ако имаш проблеми со кичма. Јас користам...го имам уствари дома и врши работа. Ама ако си јак на вратило не ти е толку потребен, прави згибови, ама напрај го убаво вратилото....со сите позиции.
Иначе клупава солидна ми изгледа :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.712
Поени од реакции
2.059
Да, во план ми е и клупа и тегови (еднорачни веќе имам + ќе треба да докупам), вратило ги имам шипките само да најдам некој да ми го завари, него сакав и справава пошто ми треба нешто за тегнење со сајли :) Или да земам тотал џим половен? Видов на јутјуб може да се заварат како шипчиња на даската за да си ставаш тегови.
Автоматски споено мислење: пред 42 минути
Мислење за клупава? Може да се мести и како коса. Се фатив за бидифит пошто никаде нема моментално клупи, ни во runners,mastersport, по џим шоповиве... Мислам за во домашни услови, генерално се професионални.
Тоа тотал џим беше она Чак Норис што го рекламираше едно време? :D Не сум користел никогаш па не би знаел да ти кажам..
Клупата вака на слика делува океј.. Треба во живо да ја провериш што изработка е. Види и на polleosport.mk, има некои клупи, само малце поскапи се.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.156
Поени од реакции
8.820
93 кг. имам и планирам да останам на толку
Автоматски споено мислење:


Да, во план ми е и клупа и тегови (еднорачни веќе имам + ќе треба да докупам), вратило ги имам шипките само да најдам некој да ми го завари, него сакав и справава пошто ми треба нешто за тегнење со сајли :) Или да земам тотал џим половен? Видов на јутјуб може да се заварат како шипчиња на даската за да си ставаш тегови.
Автоматски споено мислење:

Мислење за клупава? Може да се мести и како коса. Се фатив за бидифит пошто никаде нема моментално клупи, ни во runners,mastersport, по џим шоповиве... Мислам за во домашни услови, генерално се професионални.
Со клупа можеш да поминеш најевтино ако побараш половна на реклама 5. Доволно е да може да се подесува да биде права и коса. За остатокот од парите (што би ги дал за оваа клупа) ќе си купиш тежини.
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
5
Поени од реакции
3
Со клупа можеш да поминеш најевтино ако побараш половна на реклама 5. Доволно е да може да се подесува да биде права и коса. За остатокот од парите (што би ги дал за оваа клупа) ќе си купиш тежини.
Но ќе треба да купам и држач за шипката така? Ги продаваат тие посебно?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.156
Поени од реакции
8.820
Но ќе треба да купам и држач за шипката така? Ги продаваат тие посебно?
Има и сосе држач што продаваат и посебно. И да го немаш држачот за шипка (во прво време) со еднорачни тегови можеш да ја користиш клупата супер ефикасно. Пиши klupa ќе ти даде огласи.
 
На врв Bottom